נתניהו: אני משוכנע שבעוד כמה חודשים הבטחת טראמפ לסיפוח תכובד

חרף ההסתייגויות בכחול לבן ובעבודה, ראש הממשלה אמר כי יישם את הסיפוח בתוך חודשים: "המאבקים נשאו פירות. תוכנית טראמפ הכירה בזכויות של ישראל בכל יהודה ושומרון". בהסכם הקואליציוני מעוגנת האפשרות להציג חוק לסיפוח ישראלי רשמי כבר ביולי

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו במסיבת עיתונאים, בחודש שעבר
נתניהו במסיבת עיתונאים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) כי הוא משוכנע שבתוך כמה חודשים הממשלה תיישם סיפוח בגדה המערבית. את הדברים אמר נתניהו בשידור המיועד לקהל נוצרי אוונגליסטי, לרגל מאה שנה לציון ועידת סן רמו - ההסכם שהעניק את המנדט על פלשתינה לבריטים, לצד תמיכה בהקמת בית לאומי ליהודים בה.

"שנים לחמתי באלה שמכחישים את הקשר של העם היהודי לארצו. אני גאה לומר שהמאבקים נשאו פירות. תוכנית טראמפ הכירה בזכויות של ישראל בכל יהודה ושומרון, והנשיא טראמפ הבטיח להכיר בריבונות הישראלית ביישובים היהודים שם ובבקעת הירדן", אמר. "בעוד כמה חודשים מעכשיו אני בטוח שההבטחה הזו תכובד. שאנחנו נוכל לחגוג עוד רגע היסטורי בתולדות הציונות. מאה שנים אחרי סן רמו, הבטחת הציונות ממומשת".

בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, מעוגנת האפשרות להציג הצעה לסיפוח ישראלי רשמי כבר ביולי הקרוב. "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יפעלו יחד ובמתואם כדי לקדם הסכמי שלום עם כל שכנותינו", גם "בכל הנוגע להצהרת הנשיא טראמפ", נכתב בסעיף 28. בסעיף 29 מובהר: מיולי יוכל ראש הממשלה להביא את "ההסכמה שתושג עם ארה"ב בעניין החלת הריבונות לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ו/או בכנסת", ועל כחול לבן נאסר לעכב את ההצעה בוועדות.

נוסח חוק הסיפוח כפוף לאישור נתניהו, מה שמעניק לו את הכוח להכריע אם יהיה סיפוח, ואם כן איך - ומאפשר לו גם לזנוח את הרעיון בהמשך. מבחינה עקרונית, הממשלה הבאה לחלוטין לא פוסלת את האפשרות על הסף.

יו"ר כחול לבן בני גנץ הפיץ השבוע מסרים שלפיהם הבין כי ארה"ב לא תאפשר סיפוח. לכך הצטרפו כביכול דברי שר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, שהבהיר כי מדובר ב"החלטה של ישראל". במפלגת העבודה טוענים גם כי יוכלו להצביע נגד סיפוח שטחים בגדה המערבית אם יובא לאישור הכנסת, אך ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו ביום שישי יו"ר העבודה עמיר פרץ וגנץ, משרטט תמונה שונה: ההסכם לא קובע מפורשות שלעבודה או לכחול לבן יהיה חופש הצבעה בנושא בכנסת, במקרה שבו הסיפוח יאושר קודם לכן בממשלה. לכן, אם הסיפוח אכן יובא להצבעה קודם כל בממשלה, תוצאות ההצבעה שם אמורות לחייב את כל חברות קואליציה להצביע בהתאם גם בכנסת.

אמש אמר ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) בפגוש את העיתונות כי במפלגה "מאמינים שעדיף להשפיע מבפנים". הוא פנה לרינה מצליח ואמר: "הרי את יודעת אני לא יודע אם הציבור יודע שאם מחר נתניהו מביא את זה לכנסת יש לו רוב של 70. אנשים צריכים לשאול את עצמם מי הוא רוצה שישב ליד ההגה כשזה יקרה. אנחנו מעדיפים להיות עם יד על ההגה ורגל על הברקס".

בשנים האחרונות גוברים הקולות בימין הטוענים כי הסכם סן רמו מהווה הוכחה משפטית לזכותו של העם היהודי על כל חלקי ארץ ישראל. זאת מאחר שהמנדט ניתן לבריטים על כל חלקי הארץ, כולל ירדן, לצד ההכרה בכך בבית לאומי היהודי. המתנגדים לטענות אלה מדגישים כי ההסכם דיבר על בית לאומי בארץ מבלי לציין את כולה בהכרח, וכי מודגש כי הדבר לא יפגע בזכויות של מי שאינם יהודים. בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, הביע אתמול תמיכה בגישה הגורסת כי מדובר בהוכחה לזכות היהודים על כל הארץ, כולל ירדן, אולם הדגיש שישראל ויתרה בשנות התשעים על הגדה המזרחית בהסכמי השלום.

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן ציוץ היום את ברכתו לרגל מאה שנה לוועידה. לשאלת "הארץ" אם הוא תומך בדעה כי ועידת סן רמו מאשררת את הזכות על ארץ ישראל השלמה, מסרה שגרירות ארה"ב: השגריר לא תומך בעמדה זו.

ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה שהיה מעורב בכתיבת תוכנית טראמפ וגם הופיע בטקס היום, מסר ל"הארץ" כי "בוועידת סן רמו הזכויות ההיסטוריות של העם היהודי הפכו להיות לזכויות המעוגנות במשפט הבינלאומי. יש לזכור שעצם קיומן של זכויות תיאורטיות לא מחייב את מימושן בפועל. כך שיש להפריד בין זכויות תיאורטיות לבין זכויות מעשיות אשר מימושן מותנה בנסיבות המדיניות בכל תקופה".

בשנים האחרונות גובר הקשר בין לובי המתנחלים ללובי האוונגליסטי בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם. את ההחלטה להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים קיבל טראמפ בשל לחצים אוונגליסטיים. שידור האירוע היום על ידם קשור גם לתפיסה האוונגליסטית שלפיה הצהרת בלפור פורסמה גם כן בלחצי הקהילה.‎

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ