מובלעת צופר בערבה הוחזרה לירדנים: "חבל שהשיקולים הפוליטיים גברו"

המובלעת הושבה בשל סיום תקופת החכירה שנכללה בהסכם השלום עם ירדן מ–1994. 35 חקלאים שעיבדו חלקות בצופר אמורים לעבור לקרקע חלופית שהמדינה מכשירה, אך היא תהיה מוכנה רק בעוד כשנה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טקס נעילת המובלעת, היום
טקס נעילת המובלעת, היוםצילום: אלכס ליבק
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שטחים חקלאיים בשטחי הממלכה הירדנית, שעובדו בעשרות השנים האחרונות על ידי חקלאי מושב צופר בערבה הוחזרו היום (חמישי) לשליטתה של הממלכה. זאת לאחר שעבדאללה מלך ירדן סירב לאשר את המשך הסכם החכירה שנכלל בהסכם השלום עם ישראל מ–1994. הממשלה העבירה תקציב המיועד להכשרת קרקע חלופית עבור חקלאי צופר, אולם השטח צפוי להיות מוכשר רק בשנה הבאה.

לפני כשנה וחצי הודיע עבדאללה כי בתום 25 השנים מאז נחתם הסכם השלום, אין בכוונתו להמשיך את החכרתן של שתי מובלעות ישראליות בשטח הממלכה הירדנית, שעליהם סוכם באחד הנספחים בהסכם השלום. מובלעת נהריים, הצפונית מבין השתיים, הוחזרה לשליטה ירדנית בנובמבר האחרון. אז סוכם כי העברת המובלעת הדרומית, בצופר, תתעכב בכמה חודשים כדי לאפשר לחקלאים הישראלים לקטוף את גידוליהם ולהעביר את הציוד לשטח הישראלי.

שער הכניסה מהצד הישראלי למובלעת, היום. העברת המובלעת עוכבה על מנת לאפשר לחקלאים הישראלים לקטוף את גידוליהם ולהעביר את הציוד לשטח הישראליצילום: אלכס ליבק

בינואר, לאחר שהמאמצים הדיפלומטיים למנוע את החזרת צופר לא צלחו, אישרה הממשלה העברת תקציב, שמרביתו הועבר מאז, להכשרת שטח קרקעי חלופי בעבור החקלאים — תהליך שצפוי לארוך כשנה. ארז גיבורי, חקלאי מצופר שגידל פלפלים בשטח המובלעת, סיפר בשבוע שעבר ל"הארץ" כי טרם מצא דרך להתפרנס עד שהקרקע החלופית תוכשר. "בערבה אין יותר מדי עבודות אחרות. אני עוד לא יודע מה אעשה השנה, אין כרגע איזה משהו". גיבורי סיפר כי בשל חוסר היציבות הפוליטית בישראל, החקלאים התקשו לקדם מתווה של פיצוי ממשלתי על ההפסד הכספי הצפוי עד שיוכשר השטח החלופי.

בשנה האחרונה מיעטו חקלאי צופר להתראיין, מחשש להפריע למאמצים הדיפלומטיים. הם עוד קיוו כי המלך עבדאללה ייעתר לבסוף לבקשתם ויחזור בו מהחלטתו. אתמול, בטקס פרידה צנוע מהמובלעת שערכו תושבי צופר, הרשה לעצמו גיבורי להתבטא בחריפות נגד המלך הירדני. "מפעל חיינו ירד לטמיון, קשה לפנות ולהרוס במו ידינו שטח חקלאי שהשקענו בו כל כך הרבה שנים. חבל שהשיקולים הפוליטיים בירדן גברו ולצערי מפנים אותנו מהמובלעת על רקע זה".

טקס נעילת המובלעת, היום. מרבית החקלאים גידלו פלפלים, אך במובלעת היתה קיימת גם חלקה אחת של פרחיםצילום: אלכס ליבק

35 חקלאים מצופר מעבדים במובלעת קרקעות בסך כ–1,100 דונמים. השטחים עובדו בידי ישראלים שנים רבות בטרם הועברו לידי ירדן. מרבית החקלאים גידלו פלפלים, אך במובלעת היתה קיימת גם חלקה אחת של פרחים. גודל החלקות היה מגוון, ומתוך 35 החקלאים שעבדו במובלעת, כ–20 החזיקו בשטחים של 20 דונם או יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ