בנט אישר להנגיש את מערת המכפלה, אף שהסמכות לכך נמצאת בידי עיריית חברון

לפי הסכמי אוסלו, סמכויות התכנון במערת המכפלה נמצאות בידי העירייה, והצעד של בנט נוטל ממנה אותן. הווקף ועיריית חברון יתנגדו: "המהלך בלתי חוקי לפי החוק הבינלאומי"

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ורעייתו ליד מערכת המכפלה, בשנה שעברה
נתניהו ורעייתו ליד מערכת המכפלה, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן
הגר שיזף
הגר שיזף

שר הבטחון נפתלי בנט אישר היום (ראשון) להנגיש את מערת המכפלה בחברון, ללא הסכמת העירייה. לפי הסכמי אוסלו, סמכויות התכנון במערת המכפלה נמצאות בידי עיריית חברון, והצעד של בנט נוטל ממנה אותן. העירייה והווקף צפויים להתנגד להפקעת הקרקע הנדרשת לצורך ההנגשה.

במסגרת ההנגשה יתווספו לאתר מעלית, שביל גישה מאזור החניה לכניסה וגשר המחבר בין המעלית לבין הכניסה למתחם המערה. עלות המיזם היא כחמישה מיליון שקלים, והוא ימומן מתקציב משרדי התיירות, הדתות, המורשת והביטחון. בהודעה מטעם לשכת בנט נכתב כי אישור השר התקבל לאחר שמשרד המשפטים אישר את הצעד, לפני כמה שבועות, ולאחר שראש הממשלה ושר החוץ נתנו את הסכמתם לכך, בסוף השבוע האחרון.

בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בפברואר אמר ראש המינהל האזרחי, תת-אלוף רסאן עליאן, כי צו ההפקעה של השטח לטובת התקנת המעלית מוכן כבר כשנה. הוא הוסיף כי לאחר שתתקבל חוות דעת חיובית של משרד המשפטים בנוגע למדרגות, יידרש אישור של הדרג המדיני - במקרה זה, שר הביטחון בנט - על מנת למשוך את סמכויות התכנון מעיריית חברון.

מרגע שהתקבל האישור, ישנם 60 ימים להגשת התנגדויות למיזם. לאחר מכן, הוא ימשיך להיות מקודם במועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי. עליאן אמר בדיון כי לפי לוחות הזמנים של המינהל האזרחי, הפרויקט ייארך כשנה, בהנחה שהליכים משפטיים לא יעכבו אותו.

עורך הדין סאמר שחאדה, המייצג את עיריית חברון ואת הווקף, אמר ל"הארץ" כי הם מתכוונים להתנגד להפקעה ולהליך התכנוני. "אנחנו סבורים שהמהלך בלתי חוקי בעליל לפי הדין הבינלאומי, הדין הירדני וכן הדין המינהלי הישראלי", הסביר. "אין מצב שבו המדינה תוכל ליטול את החזקה והבעלות של המתחם מידי הווקף הירדני או את סמכויות התכנון מהעירייה כדי לקדם מהלכים שנועדו לשרת את אוכלוסיית המתנחלים על חשבון הפלסטינים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ