לוחם צה"ל נהרג מפגיעת אבן בראשו בפעילות מבצעית באזור ג'נין

לפי הודעת הצבא, האבן הושלכה על החייל, סמל ראשון עמית בן יגאל, בכפר הפלסטיני יעבד שבצפון הגדה בעת מעצר חשודים. הצבא הודיע כי החיילים עורכים חיפושים אחר זורק האבן ומבצעים מעצרים בכפר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיירה הפלסטינית יעבד, הבוקר
העיירה הפלסטינית יעבד, הבוקר

לוחם צה"ל, סמל ראשון עמית בן יגאל, נהרג לפנות בוקר (שלישי) מפגיעת אבן בראשו בכפר הפלסטיני יעבד שבצפון הגדה, מערבית לג'נין. לפי הודעת הצבא, האבן הושלכה על בן יגאל, בן 21 מרמת גן, במהלך פעילות מבצעית למעצר חשודים. לפי הצבא, החיילים עורכים חיפושים אחר זורק האבן ומבצעים מעצרים בבית שממנו הושלכה. הודעה נמסרה למשפחת ההרוג.

עמית בן יגאלצילום: מתוך פייסבוק

מצה"ל נמסר כי סביב השעה ארבע לפנות בוקר הגיע גדוד סיור של חטיבת גולני לכפר יעבד על מנת לעצור ארבעה פלסטינים, שנחשדו בהשתייכות לארגון טרור ובזריקת אבנים. בעת שהותם שם נזרקה אבן מגג אחד הבתים ופגעה בחייל, שלפי הצבא חבש קסדה. הוא פונה במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה שם נקבע מותו.

תושב יעבד אמר ל"הארץ" כי התקרית התרחשה לפנות בוקר, בזמן שרוב תושבי הכפר היו ערים, כהרגלם בחודש הרמדאן. לדבריו, חיילי צה"ל נכנסו ליעבד כדי לבצע מעצרים ונקלעו לעימותים בכמה מוקדים בכפר. ביעבד ציינו כי בשבועות האחרונים הכפר היה שקט יחסית ולא נרשמו תקריות ולא בוצעו מעצרים, כך שלדבריהם כניסת הכוחות הלילה היתה חריגה. עד ראייה בכפר ציין כי צה"ל עצר במקום 11 בני משפחה, ולפי דיווחים מקומיים בעימותים נפגעו ארבעה צעירים מירי כדורי גומי.

אביו של ההרוג, ברוך בן יגאל, אמר בראיון בכאן ב': "אני שבור, אני מרוסק". האב, מורה בתיכון במקצועו, הוסיף: "אני מחנך לאהבת ישראל ולחינוך, אני מחנך את הנוער שלנו שאין לנו מדינה אחרת וצריך להיות בשירות משמעותי. תמיד סיפרתי על הבן שלי שהלך לסיירת, ותסתכל מה פקד אותי". הוא סיפר כי בנו החליט במהלך מסע בית-ספרי לפולין כי הוא מעוניין להתגייס לשירות קרבי. "הוא התקשר, התחיל לבכות ואמר לי 'אבא אני אוהב אותך, אתה הכל בשבילי ואני החלטתי: אני רוצה להיות בקרבי אני מבקש שתחתום לי'. אמרתי לו, 'אתה בן יחיד, תבין את המשמעות'. הוא אמר לי, 'אבא, אין לנו מדינה אחרת'. הלכתי איתו לתל השומר, חתמתי לו ואמרתי לו: 'אני גאה בך על ההחלטה שלך'".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר: "בשמי ובשם אזרחי ישראל, אני מבקש לשלוח תנחומים כנים למשפחתו של עמית בן יגאל, שנהרג הלילה בפעילות מבצעית על ידי בן עוולה. כפי שקרה בכל המקרים בשנים האחרונות, ידה הארוכה של ישראל תגיע למחבל ותבוא עמו חשבון".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, קרא לממשלה להורות לצה"ל לבצע פעולת תגמול בתגובה למותו של בן יגאל, "כפי שכל מדינה שיש לה כבוד עצמי, כולל ארה"ב, היתה מבצעת. הכפר ממנו יצא הרוצח צריך להרגיש את נחת זרועה של מדינת ישראל. הריסת ביתו של המחבל איננה מספיקה ואיננה מהווה הרתעה מתאימה".

במאי לפני שנתיים נהרג חייל צה"ל מפגיעת לוח שיש שהשליך עליו פלסטיני במחנה הפליטים אל אמערי שבאזור רמאללה. הלוח שבר את גולגלתו של החייל, סמ"ר רונן לוברסקי, שמת מפצעיו יומיים אחר כך. הפלסטיני, איסלאם יוסף אבו חמיד, הורשע לפי הודאתו בעבירת גרימת מוות בכוונה - המקבילה בדין הצבאי לרצח - ובשיבוש הליכי משפט ונגזר עליו מאסר עולם.

לפי שב"כ, אבו חמיד החליט לנקום בחיילים לאחר שאחיו נעצר בינואר 2018, ובחודשים שלאחר מכן נהג לתצפת על כוחות צה"ל מגג ביתו באל אמערי. במאי 2018 השליך מהגג לוח שיש במשקל 18 קילו על לוברסקי ועל חייל נוסף. לאחר מכן ברח מביתו. הוא נתפס כמה שבועות לאחר מכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ