שר החוץ של האיחוד האירופי: סיפוח יהיה הנושא "החשוב ביותר" בדיון שרי החוץ ביום שישי

בורל הבהיר: אנחנו עדיין רחוקים מסנקציות על ישראל, אבל חשוב לנו לדעת מה עמדת המדינות החברות. כמה מדינות באיחוד לוחצות לאשר צעדי ענישה מראש לצורכי הרתעה, ובהן צרפת ואירלנד

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 בורל ונשיא צרפת עמנואל מקרון בבריסל, בפברואר
בורל ונשיא צרפת עמנואל מקרון בבריסל, בפברוארצילום: REINHARD KRAUSE/רויטרס
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל אמר היום (שלישי) כי סיפוח ההתנחלויות יהיה הנושא "החשוב ביותר" בפגישת מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי ביום שישי הקרוב. "אנחנו עדיין רחוקים כרגע מדיונים על סנקציות - אבל חשוב לנו לדעת מה עמדת המדינות החברות בנושא", אמר. בורל הוסיף כי בכוונתו לשוחח עם שר החוץ הישראלי החדש, לכשימונה כזה.

הבוקר דווח ב"הארץ" כי שרי החוץ האירופים ידונו בשורה של תגובות אפשריות לצעדי סיפוח ישראליים ביום שישי במועצת האיחוד בבריסל, וכי בורל אכן נוטה להמתין ולראות כיצד תנהג הממשלה הישראלית החדשה שהשבעתה צפויה ביום חמישי. עם זאת, כמה מדינות החברות באיחוד לוחצות בשבועות האחרונים לאשר צעדי ענישה מראש לצורכי הרתעה – ובהם מניעת הצטרפותה של ישראל להסכמי סחר, מענקים ושיתופי פעולה. מחר יבקר בישראל מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו וידון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ בתוכנית הסיפוח.

פומפאו במחלקת המדינה בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

גורמים הבקיאים בדיונים בנושא אמרו ל"הארץ" כי ניכרת תמיכה גוברת בקרב המדינות החברות באיחוד בסנקציות שירתיעו את ישראל מפני סיפוח. צרפת, ספרד, אירלנד, שוודיה, בלגיה, לוקסמבורג ומדינות נוספות מובילות קו תקיף יותר בנושא. לדבריהם, ישנם צעדים כאלה שלא ידרשו בהכרח קונצנזוס פה-אחד של כלל המדינות החברות - הסכמה שקשה להשיג בשנים האחרונות כמעט בכל נושא - ולכן ישראל לא תוכל לסמוך על וטו מצד ידידותיה בארגון, כמו הונגריה וצ'כיה. נוסף על כך, מדינות החברות באיחוד צפויות להחליט על צעדי מחאה עצמאיים נגד ישראל, במקביל לתגובת האיחוד.

נתניהו בסיור בבקעת הירדן, בפברוארצילום: חיים צח / לעמ

לדברי מקורות באיחוד, "אף אחד לא רוצה להגיע למצב שבו יחסי האיחוד וישראל נפגעים בטווח הארוך, אבל זה מה שיקרה אם ישראל תספח – ולו רק בגלל התקדים שזה יקבע לכל מקום אחר". על כן, בבריסל מנסים לשדר בינתיים מדיניות של "גזר ומקל": מצד אחד לפתוח אפשרות לדף חדש בין ההנהגה האירופית החדשה לממשלה הישראלית שתקום, עם דיאלוג פתוח בין הצדדים, ומצד שני להעביר מסרים ברורים לגבי הפגיעה הקשה הצפויה בעתיד היחסים במקרה של סיפוח חד-צדדי.

בשבוע שעבר אמר שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן כי ההחלטה הסופית לגבי סיפוח תלויה בישראל, וכי ארצו ערוכה להכרה בצעד כזה "תוך שבועות". לדבריו, המהלך תלוי בהסכמתה של ישראל לשאת ולתת עם הפלסטינים במשך ארבע שנים על הקמת מדינה על בסיס תוכנית טראמפ, כולל הקפאת בנייה בשטחי סי שאינם מיועדים לסיפוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ