ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר היום (רביעי) כי ישראל תוקפת כל יעד שקשור לייצור טילים בסוריה, אך הבהיר כי נוכחות הכוחות של איראן וחיזבאללה במדינה אינה מושפעת מהפעולות של ישראל בשטחה. בנאום ששודר בתחנת הטלוויזיה "אל-מנאר", אמר נסראללה כי "בעלי הברית של סוריה החלו לפנות בסיסים ועמדות כבר לפני כשנתיים ללא קשר להתקפות של ישראל" והוסיף: "כוחות חיזבאללה ויועצים אסטרטגיים איראניים יישארו על אדמת סוריה בהתאם לאינטרס הסורי, וההתקפות של ישראל לא ישנו את זה".

נסראללה התייחס להתבטאויות של בכירים בישראל על הישגיהם בסוריה, ואמר כי "הציבור הישראלי צריך להבין שההנהגה שלו משקרת ומוכרת לו אשליות" בקשר לכך. הוא אמר כי אמנם "נגרם נזק לסוריה ולאיראן" עקב התקיפות הישראליות, אולם הבהיר כי הכוחות לא פועלים בהתאם לרצונה של ישראל.

"כל פינוי או צמצום בנוכחות (של אנשי חיזבאללה, ג"ח), מתקיים בתיאום עם הצבא הסורי והוא מהווה תוצאה של הניצחון (של משטר אסד על המורדים, ג"ח) ולא כפי שטוענת ישראל", ציין. "אין לנו מה לחפש באזורים שבהם המערכה הוכרעה ולכן אנחנו מפנים כוחות ומחזירים אותם לבסיסיהם בלבנון, כולל בדרום לבנון... חיזבאללה ואיראן הקריבו אלפים מאז 2011 ולא ייצאו משטח סוריה על פי רצון ישראלי".

תצלומי הלוויין של חברת ImageSat International - ISI, מבסיס "אימאם עלי"

בתוך כך, רשת פוקס האמריקאית דיווחה היום כי איראן מרחיבה את הבסיס הצבאי שלה "אימאם עלי" שבגבול סוריה-עיראק במטרה לאחסן שם מערכות נשק מתקדמות.

הרשת הציגה בדיווח תצלומי לוויין מאתמול ומתחילת אפריל, שבהם נראות עבודות להקמת מנהרה חדשה במקום אשר רוחבה מוערך בכ-15 מטרים. לפי הדיווח, ניתוח שערכה חברת המודיעין הישראלית אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI) מצביע על כך שהמנהרה מיועדת לאחסון כלי רכב הנושאים מערכות נשק מתקדמות.

ביום שני שעבר דווח בסוריה כי ישראל תקפה במחוז חלב שבצפון המדינה. על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, האתר שהופצץ שייך לתשלובת "סרס", מכון מחקר סורי שהוא גוף התעשייה הביטחונית המוביל במדינה האחראי לפיתוח אמצעי לחימה, בהם נשק כימי וביולוגי. גורמי מודיעין במערב תיארו את התשלובת כחלק מרכזי במאמץ האיראני לחמש את חיזבאללה, שהתמקד בשיפור הדיוק של הרקטות שבידי הארגון הלבנוני.

בסוף השבוע פורסם ב"הארץ" מפי גורם ביטחוני בכיר ששוחח עם כתבים, כי ישראל הגבירה בחודשים האחרונים במידה ניכרת את היקף התקיפות בסוריה וכי יש סימנים לכך שבעקבות התקיפות, שרבות מהן מכוונות ליעדים של משמרות המהפכה, איראן החלה להוציא את אנשיה מהמדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ