האיחוד האירופי דן בקידום סנקציות נגד סיפוח ישראלי – גם ללא קונצנזוס בין החברות

שרי חוץ אירופיים הציעו לבחון מאילו פרויקטים משותפים אפשר להוציא את ישראל, אם זו תנקוט בצעדים חד-צדדיים המנוגדים לחוק הבינלאומי. מדינות שתומכות בישראל לא יוכלו להטיל וטו על מהלכים אלו

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההתנחלות פסגות, בפברואר
ההתנחלות פסגות, בפברוארצילום: AMMAR AWAD/רויטרס
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי דנו היום (שישי) בוועידת וידיאו בתגובות אפשריות לסיפוח ישראלי של ההתנחלויות בגיבוי ארה"ב. בפגישה דרשו כמה מדינות כי הארגון יחל במיפוי פרויקטים משותפים עם ישראל שעלולים להינזק מצעדים חד-צדדיים המנוגדים לחוק הבינלאומי, זאת לצד מסרים חיוביים לממשלה הישראלית החדשה לגבי האפשרות "לפתוח דף חדש" עם האירופים.

ל"הארץ" נודע כי במקביל כבר מתקיימות בימים אלה שיחות בנציבות האיחוד לגבי עתידה של ישראל בשורת פרויקטים למימון ולשיתוף פעולה בתחומי החינוך והמדע, ובהם תוכנית החדשנות הורייזון ותוכנית חילופי הסטודנטים ארסמוס פלוס, המשמעותיים מאוד לאקדמיה ולמחקר. הוצאת ישראל מפרויקטים אלה אינה מחייבת קונצנזוס בין המדינות החברות, ולכן מדינות מרכז ומזרח אירופה המסייעות בדרך כלל לישראל בהטלת וטו – כגון הונגריה וצ׳כיה – לא יוכלו למנוע זאת.

נתניהו בכנסת, בשבוע שעברצילום: עדינה ולמן / דוברו

הממונה על יחסי החוץ באיחוד, ג׳וזף בורל, אמר בתום פגישת מועצת שרי החוץ של המדינות החברות כי שאלת הסנקציות היא "סוגיה מסובכת ויש כמה הצעות על השולחן. כן, יש מדינות חברות שציינו שעלינו לבחון כיצד למנוע סיפוח... זה לא אומר שנעשה את זה מחר".

בורל הוסיף כי השיחה היום עסקה בין היתר במזרח התיכון ובהקמת הממשלה הישראלית החדשה. לדבריו, ״אנחנו ערב הקמת ממשלה חדשה בישראל ומצפים לעבוד איתם באופן בונה". "אנחנו משוכנעים שאנחנו צריכים לעבוד לפתרון הבעיה הפלסטינית ותמכים בפתרון שתי המדינות", אמר, "צריך להימנע מפעולה חד צדדית ולשמור על החוק הבינלאומי. חייבים לעבוד כדי למנוע סיפוח חד צדדי וזה יכלול פנייה לכל המעורבים בכל הערוצים. הדיונים שלנו בנושא יימשכו״.

ישראל הביעה שביעות רצון מכך שהדיון הסתיים ללא הצהרה או החלטה קונקרטית, ומכך שבורל לא תקף את ישראל בדבריו לעיתונות - אלא רק הדגיש את הצורך לכבד את החוק הבינלאומי. בישראל היו מרוצים גם מתשובתו של בורל לשאלה על חצי האי קרים באוקראינה, שסופח על ידי רוסיה. בורל אמר כי קיים הבדל בין סיפוח שטח שהיה שייך למדינה ריבונית לבין השטחים הפלסטיניים.

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, בחודש שעבר בבריסלצילום: AFP

כפי שדווח השבוע ב״הארץ״, כמה מדינות ובראשן צרפת לוחצות לאשר צעדי ענישה מראש נגד ישראל לצרכי הרתעה מסיפוח – ובהם מניעת הצטרפותה של ישראל להסכמים כגון אלה. עם זאת, שר החוץ של האיחוד, ג׳וזף בורל, נוטה להמתין ולראות כיצד תנהג הממשלה החדשה בנושא. מקורות הבקיאים בדיונים מדגישים כי באחרונה גם גרמניה, שנחשבת בדרך כלל לפרו-ישראלית, מביעה עמדות נוקשות יותר נגד סיפוח ישראלי מאחורי הקלעים.

קבוצת מדינות, בהן מלבד צרפת גם איטליה, אירלנד, הולנד, ספרד, שבדיה, בלגיה, דנמרק ופינלנד, כבר ביקשו שיוכן מסמך עם תגובות אפשריות לסיפוח. מנגד, שרת החוץ של בולגריה הציעה להזמין את שר החוץ המיועד גבי אשכנזי לישיבה הבאה‎. בחודשים האחרונים נפגשה שליחת האיחוד למזרח התיכון סוזנה טרסטל עם כמה מנציגי המדינות החברות באיחוד כדי להבין מה גישתם כלפי סיפוח ישראלי והבינה מהם כי ישנה דרישה הולכת וגוברת גם מצד מדינות נוספות להכנת מסמך תגובות שכזה להרתעת ישראל מצעדים חד-צדדיים.

מלבד ההצעה למנוע מישראל גישה לפרויקטים, צעדים נוספים שעלו בדיונים הם בין היתר זימון שגרירים חזרה להתייעצות בארצותיהם, תמיכה אירופית בהחלטת האו״ם נגד סיפוח, תמיכה פומבית בהליכים המתקיימים כיום נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג והגברת החרם על ההתנחלויות בדרכים שונות. כל זאת, לצד הגברת התמיכה הכלכלית בפלסטינים. ‎

לקראת הדיון היום פנו שגרירי ישראל לנציגי מדינות הנוטות לתמוך בעמדה הישראלית בבקשה כי יסכלו החלטה או הצהרה משותפת נגד סיפוח. בין המדינות האלה גרמניה, יוון, אוסטריה, הונגריה, צ׳כיה ועוד. עם זאת, כאמור, ישנם צעדים שכלל אינם דורשים הסכמה פה אחד. במסרים שהעבירו, הדגישו השגרירים הישראלים כי צריך לתת הזדמנות לממשלה החדשה להחליט מה עמדתה בנושא וכי לא אירע בינתיים שום סיפוח בפועל.

בתדרוך לכתבים בבריסל ביום שני נשאל דובר שירות החוץ האירופי הנכנס, פיטר סטאנו, בנוגע לאפשרות שאכן יוטלו "סנקציות כלשהן" על ישראל בתגובה על צעדי סיפוח. סטאנו ענה כי שרי החוץ ידונו במצב במזרח התיכון ביום שישי, וכי הטלת סנקציות "תלויה בדיון בין המדינות החברות, אז בואו לא נקדים את המאוחר". הוא הוסיף כי אכן "יש שיחות מתמשכות בעניין" וכי "האיחוד היה ברור בתגובותיו שסיפוח לא יעבור בלא השלכות". עם זאת הוא הדגיש שוב כי כל סוג ותזמון של סנקציות ייקבע על ידי המדינות החברות.

בחודש פברואר האחרון דנו שרי החוץ של מדינות האיחוד בשאלה אם לנקוט בצעדים נגד תוכניתו המדינית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כגון הכרה במדינה פלסטינית. הדיון נדחה מאז בשל אי-הבהירות הפוליטית בישראל. מאז, התבטאו בכירי האיחוד ומדינות אירופיות רבות נגד סיפוח ישראלי חד-צדדי, ובחודשים האחרונים החריף הטון. שגריר צרפת באו"ם אף רמז באחרונה כי לסיפוח עלולות להיות השלכות קשות על היחסים עם ישראל, כשהצהיר כי ״צעד כזה לא יעבור בשתיקה״.

בחודש שעבר הגישו 12 שגרירים אירופים מצרפת, גרמניה, איטליה, אירלנד, הולנד, ספרד, שבדיה, בלגיה, דנמרק, פינלנד וכן האיחוד האירופי עצמו ובריטניה מסמך מחאה רשמי למשרד החוץ הישראלי לגבי סעיף הסיפוח שבהסכם הקואליציוני. אלו הזהירו מפני ״השלכות חמורות על היציבות האזורית ועל מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית״.

היום אמר מלך ירדן עבדאללה השני כי אם ישראל תספח חלקים מהגדה המערבית, הדבר יוביל להתנגשות גדולה עם הממלכה. "אי אפשר לקבוע עובדות בכוח", הסביר בריאיון שהתפרסם בעיתון הגרמני "דר שפיגל". בתגובה לכך נמסר ממשרד החוץ של ארצות הברית כי ממשל טראמפ מעוניין לקיים משא ומתן ישיר בין ישראל, הפלסטינים וגורמים נוספים באזור על תכנית השלום של טראמפ, וכי השיח בנושא הסיפוח צריך להתקיים במסגרת המשא ומתן בין הצדדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ