המלך עבדאללה: אם הסיפוח ייצא לפועל, זה יוביל להתנגשות גדולה עם ירדן

בריאיון לעיתון הגרמני "דר שפיגל" נשאל מלך ירדן אם סיפוח יביא להקפאת הסכם השלום עם ישראל, והשיב: "אנחנו לומדים את כל האופציות". משרד החוץ של ארה"ב: השיח בנושא הסיפוח צריך להתקיים במסגרת המשא ומתן בין הצדדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבדאללה בתוניסיה, בשנה שעברה. "אי אפשר לקבוע עובדות בכוח", אמר
עבדאללה בתוניסיה, בשנה שעברה. "אי אפשר לקבוע עובדות בכוח", אמרצילום: ZOUBEIR SOUISSI / Reuters

מלך ירדן עבדאללה השני אמר שאם ישראל תספח חלקים מהגדה המערבית הדבר יוביל להתנגשות גדולה עם הממלכה. "אי אפשר לקבוע עובדות בכוח", הסביר בריאיון שהתפרסם היום (שישי) בעיתון הגרמני "דר שפיגל". עבדאללה נשאל אם סיפוח יוביל להקפאת הסכם השלום בין המדינות, והשיב: "אני לא רוצה לצאת בהצהרות ואיומים, ולא אכשיר את השטח לעימותים, אבל אנחנו לומדים את כל האופציות ואנחנו מגבשים הבנות עם מדינות רבות באירופה ובקהילה הבינלאומית".

מלך ירדן טען כי אלה הקוראים לפתרון של מדינה אחת אינם מבינים את ההשלכות של צעד כזה. "אי אפשר לקבוע עובדות בכוח", אמר והוסיף כי לא ניתן ליישם את מה שכינה "חוק הכוחנות" במזרח התיכון. הוא אמר שאם הרשות הפלסטינית תקרוס, הדבר "יוביל להידרדרות וכאוס באזור".

בתגובה לדבריו של המלך עבדאללה נמסר ממשרד החוץ של ארה"ב כי ממשל טראמפ מעוניין לקיים משא ומתן ישיר בין ישראל, הפלסטינים וגורמים נוספים באזור על תכנית השלום של טראמפ, וכי השיח בנושא הסיפוח צריך להתקיים במסגרת המשא ומתן בין הצדדים. עוד נמסר מדוברת ממשרד החוץ, מורגן אורטגוס, כי הממשל רוצה לשמור ולחזק את הסכם השלום בין ישראל וירדן.

בורל ונשיא צרפת עמנואל מקרון בבריסל, בפברוארצילום: REINHARD KRAUSE/רויטרס

היום נערכת מועצת שרי החוץ של המדינות החברות באיחוד האירופי. מוקדם יותר השבוע אמר שר החוץ של האיחוד, ג'וזף בורל, כי סיפוח ההתנחלויות יהיה הנושא "החשוב ביותר" בפגישה. "אנחנו עדיין רחוקים כרגע מדיונים על סנקציות - אבל חשוב לנו לדעת מה עמדת המדינות החברות בנושא", הוסיף. בורל הוסיף כי בכוונתו לשוחח עם שר החוץ הישראלי החדש, לכשימונה כזה.

השבוע דווח ב"הארץ" כי שרי החוץ האירופים ידונו בשורה של תגובות אפשריות לצעדי סיפוח ישראליים, וכי בורל אכן נוטה להמתין ולראות כיצד תנהג הממשלה הישראלית החדשה. כמה מדינות החברות באיחוד לוחצות בשבועות האחרונים לאשר צעדי ענישה מראש לצורכי הרתעה – ובהם מניעת הצטרפותה של ישראל להסכמי סחר, מענקים ושיתופי פעולה.

לפני כשבועיים החזירה ישראל חלקות חקלאיות בשטחי ירדן, שעובדו בעשרות השנים האחרונות על ידי חקלאי מושב צופר שבערבה, לשליטת הממלכה. זאת לאחר שהמלך עבדאללה סירב לאשר את המשך הסכם החכירה שנכלל בהסכם השלום, 25 שנים לאחר שנחתם. מלך ירדן הודיע לפני כשנה וחצי כי לא ימשיך להחכיר לישראל את מובלעות צופר ונהריים. האחרונה, הצפונית מבין השתיים, הוחזרה לשליטה ירדנית בנובמבר האחרון. באותו חודש אמר מלך ירדן שמערכת היחסים בין שתי המדינות נמצאת ב"שפל של כל הזמנים". לדבריו, אחת הסיבות להידרדרות ביחסים היא המצב הפוליטי הפנימי בישראל. הוא הביע אז תקווה כי בקרוב תקום ממשלה ואז יוכלו ירדן וישראל "לפתור את הבעיות במערכת היחסים", כלשונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ