שגריר סין בישראל נמצא מת בביתו בהרצליה

המשטרה פתחה בבדיקת נסיבות מותו של דו ווי, שמונה לתפקיד שגריר סין בישראל בפברואר האחרון. גורמי רפואה מסרו כי הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו והעריכו כי מת מהתקף לב בשנתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביתו של השגריר הסיני בהרצליה, הבוקר
ביתו של השגריר הסיני בהרצליה, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

שגריר סין בישראל, דו ווי, נמצא הבוקר (ראשון) מת בביתו בהרצליה. המשטרה פתחה בבדיקת נסיבות מותו ומתנדבי זק"א העבירו את הגופה לניתוח פתולוגי במכון לרפואה משפטית. גורמי רפואה מסרו כי הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו והעריכו כי מת מהתקף לב בשנתו. שגרירים מכל העולם פנו בשעות האחרונות למשרד החוץ כדי לקבל פרטים על נסיבות מותו.‎

שגריר סין בישראל דו וויצילום: משרד החוץ של סין

דו, בן 58, נשוי ואב לבן, מונה לתפקיד בפברואר האחרון לאחר שכיהן קודם לכן כשגריר באוקראינה. הוא הגיע לארץ עם מינויו ונכנס לבידוד ביתי של שבועיים בשל ההגבלות נוכח התפרצות מגפת הקורונה.

בראיון שהעניק למקור ראשון בחודש שעבר הביע דו תקווה לחיזוק הקשר בין ישראל לסין והתייחס להאשמות כלפי ארצו באשר להפצת הנגיף: "סין היא מדינה אחראית המצייתת לחוק וראוי לתת בה אמון", אמר דו. "במהלך התקופה האחרונה נשמעו קולות שונים בנוגע למאבקה של סין. בתחילה, חלקם היו מתנשאים ושמחים לאיד. אחר כך, כשהמחלה התפרצה בעולם, הקולות הפכו ל'סין צריכה להתנצל'. זהו חיפוש אחר שעיר לעזאזל. במהלך ההיסטוריה קרה לא פעם שקבוצה מסוימת של אנשים הואשמה כמי שגורמים למגפות. זה בזוי וראוי לגינוי. המחלה היא אויב של כל המין האנושי, ועל העולם להילחם בה יחד".

דו התייחס גם להשקעות הסיניות בישראל והביע תקווה כי הן יימשכו. "ההשקעה הכוללת של סין בישראל, בהיקף של כשמונה מיליארד דולר עד עכשיו, היא רק 0.4 אחוז מההשקעות הבינלאומיות של סין. זה אומר שיש עוד פוטנציאל גדול, ויש לאן להתפתח".

צוותי הרפואה מחוץ לביתו של דו, היום בהרצליהצילום: תומר אפלבאום

הוא הכחיש את הטענה האמריקאית כי ההשקעות הסיניות עלולות לסכן את ישראל מבחינה ביטחונית. "להשקעות מסין אין אג'נדה גיאו־פוליטית, אין קשרים פוליטיים והן לא מהוות שום איום על ביטחונה של ישראל", אמר דו. "שמעתי את הטיעון שאומר שסין מתכננת לקנות את ישראל כי ישראל קטנה מאוד. זה אבסורד נטול בסיס".

בשבוע שעבר האשים שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו בביקורו בארץ את בייג'ין בהסתרת מידע בנוגע לקורונה, והזהיר את ישראל מפני סכנה ביטחונית בשל השקעות סיניות בשטחה. בתגובה, פרסמה בסוף השבוע שגרירות סין בארץ הודעה, שבה נאמר: "אנו בטוחים כי חברינו היהודים לא רק מסוגלים למגר את נגיף הקורונה אלא גם את 'הווירוס הפוליטי', ולבחור במסלול שעונה הכי טוב על האינטרסים שלהם".

בנוגע לקורונה, השגרירות בישראל ציינה כי מדענים עדיין לא גילו את שורשי המחלה, שסין מעולם לא הסתירה את ההתפרצות בתחומה וכי כרגע ארה"ב היא במרכז ההתפשטות ולא סין. בנוגע להשקעות, כתבו בשגרירות כי "אנשי עסקים סינים נלהבים לשתף פעולה עם שותפים ישראלים" והדגישו כי שיתוף הפעולה בין סין לישראל רווחי לשני הצדדים.

הדברים נאמרו על רקע עימות מתמשך בין ארה"ב לסין סביב תחומי הסחר, שהתגבר לאחרונה עקב התפרצות נגיף הקורונה. ביום שישי אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהוא עשוי להפסיק את היחסים הדיפלומטיים עם בייג'ין והדגיש כי הוא אינו מעוניין לשוחח עם נשיא סין שי ג'ינפינג בשלב זה על אף שלדבריו היחסים האישיים ביניהם טובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ