שר הביטחון הנכנס בני גנץ התייחס היום (שני) לשורה של נושאים ביטחוניים ולתוכנית המדינית של ממשל טראמפ. "כמי שפועל גם בממד המדיני, אני מחויב לעשות את כל שניתן לקידומם של הסדרים מדיניים ולחתירה לשלום", אמר גנץ בטקס חילופי השרים בבסיס הקריה בתל אביב. "השלום היה ונשאר משאת נפש ציונית חשובה. לצד זאת, ולמען זאת, נשמור על עוצמתנו כדי לנצל הזדמנויות אזוריות בכלל וכדי לקדם את תוכנית השלום של הממשל האמריקאי ושל הנשיא טראמפ, על כל מה שהיא מייבאת בתוכה".

בטקס נאם גם שר הביטחון היוצא, נפתלי בנט, והתייחס לנוכחות האיראנית באזור. "העצמנו את היקף התקיפות נגד כוחות איראן בסוריה, הבהרנו במעשים שאין מקום מוגן מפנינו. אין מקום חסין למי שמנסה לפגוע במדינת ישראל", אמר בנט. לדבריו, "איראן אמנם החלה בתהליך נסיגה מסוריה, אבל צריך להשלים את המלאכה. אנחנו צריכים להגביר את הלחץ המדיני, הכלכלי, הצבאי, הטכנולוגי, ולפעול גם בעוד ממדים".

בתוך כך, הוועד המרכזי של פתח קרא היום לציבור הפלסטיני להיערך לאפשרות של סיפוח ישראלי בגדה. בישיבה ברמאללה אמר הוועד כי על תנועת פתח מוטלת האחריות לגייס את הציבור הפלסטיני כדי להפגין ולהתמודד עם כל מהלך שתנקוט ישראל. ואולם, בכירים פלסטינים ששוחחו עם "הארץ" הסבירו כי בהנהגה הפלסטינית לא נוטים לשבור את הכלים בשלב זה. מחר תתכנס ההנהגה ברמאללה ותדון בצעדים שיינקטו אם ישראל תיישם את הסיפוח.

ברשות הפלסטינית הביעו הערכה רבה להצהרתו של עבדאללה מלך ירדן, שהזהיר בשבוע שעבר מהתנגשות עם ישראל אם הסיפוח יצא לפועל. לאחרונה איים יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בהקפאת כל ההסכמים עם ישראל אם מהלך הסיפוח ימומש.

מפגינים פלסטינים בטול כרם לציון יום הנכבה, בשבוע שעברצילום: AFP

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בירך היום על הקמת הממשלה החדשה והדגיש: "בתקופה זו של אי-ודאות, המחויבות לחוק הבינלאומי ולסדר הבינלאומי, המבוסס על שלטון החוק, חשובה מתמיד".

מוקדם יותר היום התייחס גם שר החוץ הנכנס גבי אשכנזי לתוכנית המדינית של הממשל האמריקאי. לדבריו, ישראל עומדת לפני "הזדמנויות אזוריות משמעותיות, ובראשן יוזמת השלום של הנשיא טראמפ". הוא הוסיף כי הוא "רואה בתוכנית אבן דרך משמעותית". בטקס חילופי שרי החוץ אמר אשכנזי כי התוכנית האמריקאית "תקודם באחריות ובתיאום עם ארצות הברית, תוך שמירה על הסכמי השלום והאינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל". בשבוע שעבר נפגש אשכנזי עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, בעת ביקורו בארץ.

גנץ ואשל בדרך לפגישה עם טראמפ, בינוארצילום: אלעד מלכה

תוכניתו המדינית של ממשל טראמפ פורסמה בינואר האחרון. לפי התוכנית, שום פלסטיני או מתנחל לא יפונה מביתו. התוכנית כוללת החלה של החוק הישראלי על ההתנחלויות בגדה המערבית, הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל ללא חלוקה, ובירה פלסטינית באבו דיס שממזרח לגדר במזרח ירושלים. כמו כן, שטחים ישראליים במערב הנגב יועברו לשליטה פלסטינית, והשליטה הביטחונית ממערב לירדן תהיה בידי ישראל. לפי התוכנית תיבחן העברת יישובי המשולש הערביים בתוך הקו הירוק למדינה הפלסטינית, ייווצר רצף טריטוריאלי בין כל היישובים הפלסטיניים ויושקעו מיליארדי דולרים במדינה הפלסטינית.

מוקדם יותר היום הודיע גנץ על מינויו של מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במילואים אמיר אשל, למנכ"ל משרדו. אשל יחל בתפקיד בימים הקרובים, ועם כניסתו יעבור חפיפה מסודרת עם המנכ"ל היוצא, האלוף במילואים אודי אדם, שמונה לתפקיד ב-2016.

בתקופת הבחירות והמשא ומתן הקואליציוני שימש אשל יועץ של גנץ בנושא התוכנית המדינית של טראמפ ובנושאים נוספים. הוא שימש מפקד חיל האוויר בשנים 2017-2012 ופיקד על החיל במבצעים "עמוד ענן" ו"צוק איתן". בין השאר הוביל אשל את חיל האוויר בפעילות למניעת התבססות איראן בסוריה ונגד פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה במזרח התיכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ