גרמניה והרשות הפלסטינית בהודעה משותפת: סיפוח יפר את החוק הבינלאומי

שר החוץ של צרפת הזהיר בהצהרה לרגל השבעת הממשלה כי לסיפוח יהיו השלכות על יחסי האיחוד עם ישראל. אתמול קרא שר החוץ של האיחוד האירופי שלא לבצע מהלך חד צדדי בניגוד לחוק הבינלאומי

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההתנחלות עפרה, בפברואר
ההתנחלות עפרה, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג
נעה לנדאו
נעה לנדאו

גרמניה והרשות הפלסטינית פרסמו היום (שלישי) הודעה משותפת שבה מסרו כי סיפוח שטחים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים בידי ישראל הוא הפרה של החוק הבינלאומי ופגיעה בפתרון שתי המדינות. גרמניה והרשות הפלסטינית הדגישו בהודעה את מחויבותן לפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 1967, ואת תמיכתן בהסדר כולל בין הישראלים לפלסטינים שייקבע במשא ומתן על בסיס החלטות האו"ם.

מוקדם יותר קרא לישראל שר החוץ של צרפת, ז'אן-איב לה דריאן, להימנע מסיפוח חד צדדי של שטחים בגדה המערבית, והזהיר שמהלך שכזה "לא יוכל לבוא ללא השלכות על היחסים של האיחוד האירופי עם ישראל". לה דריאן אמר בהצהרה לרגל השבעת הממשלה כי "צרפת מוכנה לחלוטין לסייע לכל מאמץ לקדם משא ומתן בין הצדדים - הדרך היחידה לשלום, ביטחון ויציבות אזורית".

לה דריאן והנשיא ריבלין בירושלים, ב-2018צילום: מארק ניימן / לעמ

בהודעתו, לה דריאן בירך את ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ על הקמת הממשלה, ואמר כי צרפת תמשיך לעבוד לצד ישראל במאבק במגפת הקורונה וכן בשמירה על ביטחונה של המדינה. עם זאת, הוא ציין כי סיפוח חד-צדדי של שטחים פלסטיניים יעבור על החוק הבינלאומי ויערער מאוד על פתרון שתי המדינות.

אתמול הזהיר שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, מפני ההשלכות של סיפוח ישראלי בגדה, בהודעה שפורסמה בתמיכת כל המדינות החברות באיחוד מלבד הונגריה. "אנו קוראים לישראל להימנע מכל החלטה חד-צדדית שתוביל לסיפוח של שטח פלסטיני כבוש, מהלך המנוגד לחוק הבינלאומי", מסר בורל.

גנץ ונתניהו בכנסת, שלשוםצילום: עדינה ולמן / דוברו

שר החוץ הנכנס גבי אשכנזי תקף היום את דבריו של בורל. לדברי אשכנזי, "מדיניות המגפון לא מתאימה לדיאלוג דיפלומטי אינטימי ולא תקדם את התפקיד שהאיחוד מבקש למלא".‎

ביום שישי דנו שרי החוץ של האיחוד האירופי בתגובות אפשריות לסיפוח ישראלי של ההתנחלויות בגיבוי ארה"ב. בפגישה דרשו כמה מדינות כי הארגון יחל במיפוי פרויקטים משותפים עם ישראל שעלולים להיפגע מצעדים חד-צדדיים המנוגדים לחוק הבינלאומי, זאת לצד מסרים חיוביים לממשלה הישראלית החדשה לגבי האפשרות "לפתוח דף חדש" עם האירופים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ