באופן תקדימי נחתה הערב (שלישי) בישראל טיסה ישירה מאבו דאבי, האמירות הגדולה ביותר באיחוד האמירויות, ועליה ציוד סיוע לגדה המערבית ולרצועת עזה עבור המאבק בקורונה. הטיסה של חברת איתיחאד איירווייז תואמה עם משרד החוץ והציוד נשלח על ידי ממשלת האמירויות באמצעות תוכנית המזון העולמית (WFP) של האו"ם. מדובר בטיסה הגלויה הראשונה שנוחתת בישראל מאיחוד האמירויות.

לישראל ולאיחוד האמירויות אין יחסים דיפלומטיים רשמיים, אבל ישנם קשרים חשאיים רבים ומדי פעם עורכים נציגים ישראלים ביקורים גלויים במדינת המפרץ הפרסי. בין היתר, יש לישראל נציגות רשמית בארגון של האו״ם לאנרגיות מתחדשות שמושבו באבו דאבי, והשנה הוזמנה ישראל גם להציג בביתן בתערוכת האקספו בדובאי.

לפי משרד הבריאות בעזה, ביממה האחרונה אובחנו שלושה נדבקים בקורונה - אשה בשנות ה-70 לחייה, גבר בשנות ה-40 לחייו וצעיר בן 19. לפי הודעת משרד הבריאות בעזה השלושה נכנסו בימים האחרונים לרצועה דרך מעבר רפיח. מדובר במקרי ההדבקה הראשונים ברצועה מזה שבועיים, המעלים את מספר הנדבקים הפעילים בעזה לשבעה. בגדה ישנם כיום 95 חולים פעילים, בהם 60 במזרח ירושלים ו-35 באזור חברון.

החודש אישרה ישראל כי בכוונתה להעביר סיוע בסך 800 מיליון שקלים לרשות הפלסטינית בעקבות התפרצות משבר הקורונה. זאת, למרות עתירה נגד המהלך לבג״ץ. גורמים מדיניים אמרו כי מדובר במקדמה על חשבון כספי המסים הפלסטינים שגובה עבורם ישראל. לפי ההסכם הכסף יעבור בארבע פעימות, אחת לחודש, כשהתשלום הראשון יעבור בסוף החודש הזה.

מטוס של חברת איתיחאד איירווייז באבו דאביצילום: Kamran Jebreili/אי־פי

בתשובת המדינה לעתירת הארגונים ״לביא״ ו״בוחרים בחיים״ נגד העברת הכספים, צוין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר לשעבר משה כחלון, שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט וראש המועצה לביטחון לאומי (מל״ל) מאיר בן שבת הם שאישרו את המהלך.

בתשובה נכתב כי מדובר בהחלטה מדינית שהתקבלה בעקבות בקשת שר האוצר הפלסטיני מישראל לקבל ״סכומים נוספים מעבר לסכומים השוטפים״ בשל התפרצות המגפה והשלכותיה הכלכליות הכבדות על הרשות. בעקבות זאת החליטה המדינה לחתום על הסכם הלוואה מיוחד עם הרשות הפלסטינית להקדמת התשלומים בגין גביית המסים. ההלוואה הזו תקוזז לדברי שר האוצר מהסכומים העתידיים שיועברו להם.

עוד טענה המדינה בבג״ץ כי אין בהעברת הכספים האלה משום פגיעה ב״חוק ההקפאה״ לקיזוז הסכומים המועברים מהרשות לגורמי טרור ובני משפחותיהם. זאת כיוון שסכומי ההחזר יקוזזו מהתשלומים שכבר ירדו מהם הסכומים המוקפאים תחת חוק זה.

בתגובה לעתירה אחרת שהוגשה החודש על ידי ארגון רופאים לזכויות אדם, בדרישה לסייע גם לרצועת עזה בתקופת המגפה, אמרה המדינה כי האחריות על כך מוטלת על הרשות הפלסטינית ולא על ישראל. עם זאת, בתשובה פורטו צעדים נוספים שנעשו לתיאום בין ישראל לרשות הפלסטינית בתקופת המגפה ובהם ״שיח שוטף אל מול נציגי משרד הבריאות הפלסטיני ברמאללה, פגישות והתייעצויות והעברת חומרים מקצועיים שתורגמו לערבית״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ