אשכנזי התנער מהודעת תמיכה של הונגריה בישראל על בסיס "ערכים פטריוטיים משותפים"

שר החוץ ההונגרי אמר כי אשכנזי הסכים עמו על ערכים שהמדינות חולקות, בהם תמיכה בריבונות והתנגדות להגירה. בלשכת אשכנזי אמרו כי "יבקשו הבהרות", ומשרד החוץ ההונגרי טען כי מדובר בטעות בתרגום

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר החוץ אשכנזי בכנסת, השבוע
שר החוץ אשכנזי בכנסת, השבועצילום: אלכס קולומויסקי
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שר החוץ ההונגרי פטר שיירטו פרסם היום (חמישי) הודעת תמיכה בישראל ברקע התנגדות מדינות האיחוד האירופי לסיפוח חלקים מהגדה המערבית, לאחר ששוחח עם שר החוץ גבי אשכנזי. שיירטו אמר שהשניים הסכימו שהמדינות חולקות ערכים פטריוטיים משותפים, בהם הכרה בחשיבות הריבונות והתנגדות להגירה בלתי חוקית.

בלשכת אשכנזי הודיעו כי יבקשו הבהרות ממשרד החוץ ההונגרי, מכיוון שהדברים "לא הוזכרו בשיחתם". משרד החוץ ההונגרי מסר כי מדובר בטעות בתרגום. לאחר מכן, מסר אשכנזי בתגובה רשמית כי "הוא מעריך את עמידתה של הונגריה לצד ישראל באיחוד האירופי ובפורומים בינלאומיים נוספים". בהמשך פרסם משרד החוץ ההונגרי הודעה מתוקנת, ולפיה הדברים השנויים במחלוקת לא נאמרו בשיחה, אלא על דעת המשרד בלבד‎.

שר החוץ ההונגרי אמר בהודעת התמיכה שממנה התנער אשכנזי, כי "ישראל תמיד יכולה לסמוך על עמדתה ההוגנת והמאוזנת של הונגריה", והוסיף כי "ממשלות המבוססות על ערכים לאומיים ופטריוטיים מותקפות בפוליטיקה הבינלאומית בגלל צביעות". עוד אמר שיירטו כי "העובדה שגם להונגריה וגם לישראל יש ממשלות כאלה מבטיחה את המשך שיתוף הפעולה האסטרטגי".

בדו"ח שפרסם החודש ארגון המחקר "פרידום האוס", נכתב שאין להתייחס עוד להונגריה כאל דמוקרטיה, זאת בעקבות צעדיו חסרי התקדים של ראש ממשלתה ויקטור אורבן לחזק את כוחו. בדו"ח, שסקר את מצב הדמוקרטיה במדינות קומוניסטיות לשעבר באירופה, נכתב שפירוק האיזונים והבלמים בהונגריה על ידי אורבן בעשור האחרון, כולל החוק שעבר בחסות מגפת הקורונה שמאפשר לממשלתו לשלוט ללא פרלמנט, העביר את המדינה לקטגוריה של "משטר היברידי" – משטר המשלב דמוקרטיה ודיקטטורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ