בג"ץ ביטל צו להריסת ביתו של פלסטיני הנאשם ברצח דביר שורק

השופטים ברון ופוגלמן קיבלו את ההחלטה בדעת רוב, וקבעו כי הזמן שעבר עד שהוצא הצו הפחית את ממד ההרתעה. השופט מינץ התנגד להחלטה בדעת מיעוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיילים בבית כאחיל, בשנה שעברה
חיילים בבית כאחיל, בשנה שעברהצילום: דובר צה"ל

בג"ץ ביטל היום (שני) צו להריסת ביתו של מחמוד עטאונה, המואשם ברצח החייל דביר שורק בפיגוע דקירה בגוש עציון בשנה שעברה. לפי כתב האישום, עטאונה היה מפקד החוליה שביצעה את הפיגוע. השופטים ענת ברון ועוזי פוגלמן קיבלו בדעת רוב את העתירה נגד הריסת הקומה שבה מתגורר עטאונה בבית כאחיל שליד חברון, בעוד שהשופט דוד מינץ התנגד בדעת מיעוט. העתירה הוגשה על ידי משפחתו של עטאונה והמוקד להגנת הפרט.

השופטת ברון נימקה את ההחלטה במשך הזמן שלקח לצה"ל להוציא את צו הריסת הבית - חמישה חודשים לאחר הפיגוע ולאחר שכבר נהרסו בתיהם של חברי החוליה האחרים. "ככל שגדל פער הזמנים בין הפיגוע להריסת בית מגוריו של המפגע, כך פוחת האפקט ההרתעתי הגלום בהריסת הבית", כתבה ברון, "ובהיעדר אפקט הרתעתי הרושם הבלתי נמנע הוא שהריסת הבית מתבקשת כאמצעי עונשי בלבד". כמו כן, נומקה ההחלטה בכך שמשפחתו של עטאונה לא הואשמה במעורבות או ידיעה על כוונותיו לפגוע ביהודים ולא הביעה תמיכה בפיגוע בדיעבד.

דביר שורקצילום: באדיבות המשפחה

שורק, שהיה בן 19 והתגורר בהתנחלות עפרה, נרצח באוגוסט שעבר ליד ההתנחלות מגדל עוז שבה למד. כעבור יומיים נעצרו שני חשודים, נסיר עסאפרה וקאסם עסאפרה, וצה"ל הרס את ביתם בבית כאחיל בנובמבר. כשבוע לאחר מעצרם, נעצר גם עטאונה, ובינואר הודיע צה"ל למשפחתו על הכוונה להרוס גם את ביתם.

הפרקליטות טענה כי הפער בזמנים בין הוצאת צו ההריסה לביתו של עטאונה לבין צווי ההריסה נגד שאר חברי החוליה נגרם מכך שהוא הכחיש את מעורבותו הישירה בפיגוע, בעוד שהם הודו בשלב מוקדם יותר.

השופט מינץ התייחס לטענת העיכוב בדעת המיעוט שלו וכתב כי "לא ניתן לקבוע מראש פרק זמן שיחשב כ'סביר'". לדבריו, "ההחלטה על הוצאת צו היא מורכבת והובהרו הנסיבות שהביאו לעיכוב: נדרש בירור התמונה העובדתית בהתחשב שהמפגע, בניגוד ליתר החוליה, לא הודה במעורבותו. במשתנה שיש בו להבחין בין עניינו של המפגע לבין עניינם".

בנוסף, הפרקליטות ציינה בתגובתה לעתירה שנמסרה לפני כשבועיים כי השופטים פוגלמן וברון דחו לאחרונה עתירה נגד צו הריסה לביתו של קאסם שבלי, בגין מעורבותו בביצוע הפיגוע שבו נרצחה רנה שנרב. זאת, אף שבמקרה זה חלפו שישה חודשים ממועד הפיגוע ועד למועד שבו הוצא הצו. השופט פוגלמן השיב על כך שבעתירה בנוגע לשבלי כלל לא הועלתה טענה בנוגע למשך הזמן שלקח להוציא את צו ההריסה.

לפי כתב האישום, עטאונה הצטרף לחוליה שרצחה את שורק כדי לבצע פיגועים מטעם חמאס. הוא היה שותף להחלטה לבצע את הפיגוע שבו נרצח שורק, ולאחר מכן השתתף בהחלטה לבצע פיגוע נוסף. לאחר מעצרם של חלק מחברי החוליה, הוא הסתיר חומרים וציוד הקשורים אליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ