הייעוץ המשפטי בכנסת מבקר את הארכת החוק המונע איחוד משפחות של פלסטינים

היועצים המשפטיים המליצו לח"כים לשקול לחוקק חוק רגיל במקום הוראת השעה מ-2003, כך שיוכלו לערוך בו שינויים. הם אף קראו לדרוש משב"כ נתונים עדכניים על הנחיצות הביטחונית של החוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, החודש
ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, החודשצילום: עדינה ולמן / דוברו
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הייעוץ המשפטי לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת מתח ביקורת על בקשת הממשלה להאריך בשנה נוספת את החוק האוסר על פלסטינים להתאחד עם משפחתם בישראל, לקראת דיון של הוועדה מחר (שני) בנושא. היועצים המשפטיים קראו לחברי הכנסת להחליף בחקיקת קבע את הוראת השעה, שחוקקה ב-2003 ומוארכת מאז בכל שנה מחדש. תוקף הוראת השעה היה אמור לפוג לפני כשנה, אולם הוא הוארך עד אמצע יוני בהיעדר כנסת מתפקדת עקב שלוש מערכות הבחירות.

החוק מאפשר לממשלה למנוע מתן אזרחות או אשרות שהייה בישראל לפלסטינים שנישאו לישראלים או שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה בארץ, והוא חל גם על אזרחי איראן, לבנון, סוריה ועיראק. בנייר עמדה שהעבירו היועצים המשפטיים לחברי הוועדה המשותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת הפנים, נכתב: "לעמדתנו, לאחר 17 שנים יש מקום לבחון מחדש את מנגנון הארכת התוקף בצו, ולשקול להחליפו במנגנון המקובל של הארכת הוראת השעה בהליך חקיקה רגיל, שיאפשר גם עריכת שינויים בהסדר במקרה הצורך".

הפגנה בתל אביב נגד חוק האזרחות, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

בשנים האחרונות העביר שב"כ לכנסת מידע שאסף על כוונות של פעילי טרור לנצל את איחוד המשפחות כדי לחדור לישראל במסווה של נישואים ולבצע פיגועים. היועצים המשפטיים ביקשו מהח"כים לדרוש משב"כ נתונים עדכניים על ניסיונות אלו, אולם המידע טרם הועבר. במסמך שהעבירו לחברי הוועדה נכתב: "נוכח פגיעתו של החוק בזכות לחיי משפחה ולשוויון ונוכח תכליתו הביטחונית, על הוועדה להשתכנע שהנסיבות הביטחוניות מצדיקות את המשך הארכת תוקפו".

היועצים המשפטיים גם הצביעו על כך שהשימוש בהוראת השעה מקשה מאוד על חברי הכנסת לערוך בה שינויים. ואכן, נוסח הוראת השעה כמעט לא שונה ב-17 השנים האחרונות. "בהליך הנוכחי יכולה הכנסת רק להאריך או לא להאריך את הוראת השעה", הסבירו היועצים לחברי הוועדה, "זאת בניגוד להליך חקיקה רגיל שמאפשר גם להציע ולדון בשינויים בהסדר".

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) פנה השבוע לממלאת מקום היועץ המשפטי לכנסת, שגית אפיק, בדרישה להפסיק את הארכת תוקף החוק באופן שפוגע ביכולת הכנסת לפקח עליו. לדבריו, "מדובר באחד החוקים הגזעניים והכי פוגעניים בספר החוקים הישראלי. הגיע הזמן לביטול החוק ולהסדרת מעמדן של אלפי משפחות שהחוק ממרר את חייהן יום-יום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ