חיל האוויר איגד את הכוחות המיוחדים ליחידה אחת, כחלק מתוכנית שטרם אושרה

כנף 7 תאגד את הכוחות המיוחדים הקרקעיים של החיל, בהתאם לתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שטרם הוצגה בקבינט. מבקרי המהלך טוענים כי ניתן היה לשלב את היחידות במסגרות הקיימות, אלא שבחיל ביקשו לבדל אותו מצבא היבשה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לצד נתניהו וגנץ, בטקס סיום קורס טיס, בחודש שעבר
מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לצד נתניהו וגנץ, בטקס סיום קורס טיס, בחודש שעברצילום: חיים הורנשטיין
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

חיל האוויר חנך היום (ראשון) יחידה חדשה - כנף כוחות אוויר מיוחדים, שמספרה 7. הכנף תהיה אחראית על היחידות הקרקעיות המיוחדות של החיל, ובהן שלדג, 669, יחידת ההנחתה הקדמית ויחידת מודיעין. תפקידה המוגדר של הכנף הוא "להרחיב את חופש הפעולה של חיל האוויר על ידי מבצעים מיוחדים בעומק במלחמה, בשגרה ובמערכה שבין המלחמות". בצה"ל הסבירו כי שינוי המבנה של מערך הכוחות המיוחדים בחיל מתחייב בשל שינויים במפת האיומים על ישראל. על היחידה יפקד אלוף-משנה ע', שפיקד בעבר על יחידות שלדג ו-669. היא נחנכה בטקס בבסיס פלמחים, שבו השתתף מפקד החיל, אלוך עמיקם נורקין.

פתיחת הכנף החדשה היא חלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שהציג הרמטכ"ל, אביב כוכבי, שבבסיסה, לדבריו, "העצמת הקטלניות, בהיקף ובדיוק". כוכבי מיישם את התוכנית אף שהיא טרם אושרה בידי הממשלה וטרם הוצגה במלואה לקבינט המדיני-ביטחוני. גם במשרד האוצר טרם נחשפו לכל פרטי התוכנית, ולגבי כמה מהם קיימת מחלוקת בין המשרד לצה"ל. לדברי מפקד היחידה, המטרה היא להפעילה על בסיס המשאבים הקיימים, ללא צורך בתקציבים נוספים.

גורמים בצה"ל השמיעו ביקורת על הקמת הכנף, על רקע הארגון מחדש במערך הכוחות המיוחדים של הצבא בשנים האחרונות. מאז נכנס כוכבי לתפקידו הוקמו כמה יחידות שמאגדות כוחות כאלה, ובהן מינהלת רב-זרועית, אוגדת האש 99 והיחידה הרב-ממדית, שבה שותפים גם אנשי חיל האוויר. אלה הצטרפו לחטיבת הקומנדו שהקים הרמטכ"ל הקודם, גדי איזנקוט, המאגדת את היחידות המובחרות דובדבן, מגלן ואגוז. מבקרי המהלך טוענים כי ניתן היה לשלב את יחידות חיל האוויר בגופים הללו, אלא שבחיל מבקשים להמשיך ולבדל אותו מצבא היבשה ולשמור על יוקרת יחידות העילית שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ