הרשות מהדקת את הסגר בגדה בשל עלייה בתחלואה ועיכוב בהגעת חיסונים

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א־שתייה אמר כי נרכשו חיסונים בשווי של כעשרה מיליון דולר והם צפויים להגיע השבוע. לדבריו, בתי החולים מדווחים על תפוסה של 100%-80%

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם חיסונים במחסום קלנדיה שליד רמאללה, בשבוע שעבר
מתחם חיסונים במחסום קלנדיה שליד רמאללה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
עמירה הס
עמירה הס

הרשות הפלסטינית הודיעה אתמול על הידוק הסגר הפנימי בגדה המערבית לתקופה של 12 יום. זאת בשל המשך העלייה בתחלואה מקורונה והעיכוב בהגעתן של מנות חיסון. בתי החולים מדווחים על תפוסה שנעה בין 80 ל-100% בחדרי הטיפול הנמרץ, ולדברי עיתונאים מספר הילדים המאושפזים מדאיג במיוחד. עם זאת, אין מדובר בסגר מלא, שנשקל בשבוע שעבר במשרד הבריאות ברמאללה, ושלשכת המסחר הפלסטינית התנגדה לו בתוקף.

לפי דיווח משרד הבריאות הפלסטיני, בין יום שישי לשבת מתו תשעה פלסטינים מסיבוכי המחלה: אחד ברצועת עזה, שלושה במזרח ירושלים וחמישה בערים אחרות בגדה. גיל המתים לא נמסר. בכך הגיע מספר המתים בשטחי הרצועה והגדה (כולל מזרח ירושלים) ל-2,236 מאז פרוץ המגפה. כמו כן נרשמו 1,623 חולים חדשים, המעלים את מספר המקרים הפעילים הידועים לרשויות ל-16 אלף — ובהם 1,750 ברצועה. לפי הערכה של אנשי רפואה פלסטיניים, מספר הפלסטינים שנדבקו עד כה גדול בהרבה מהמספר הרשמי (כ-206 אלף) ואף עבר את המיליון. החשש בגדה הוא שהגרסה הבריטית והגרסה הדרום אפריקאית של הנגיף גורמות לתחלואה קשה יותר, ובפרט בקרב צעירים וילדים.

רמאללה, בשבוע שעברצילום: Nasser Nasser/אי־פי

השינוי העיקרי שעליו הודיע אתמול ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א־שתייה הוא סגירתם של גני הילדים ובתי הספר, להוציא הכיתות המתכוננות לבגרות, ושיבה לעוצר לילי משבע בערב עד שש בבוקר (ולא מתשע כפי שהיה בשבועות האחרונים). כמו כן א־שתייה שב והודיע על איסור תנועה בין המחוזות ואיסור כניסתם של תושבי מזרח ירושלים ואזרחי ישראל למובלעות הפלסטיניות — איסורים שכבר היו בתוקף אך מנגנוני הרשות לא הצליחו לאכוף אותם. לפי א־שתייה, הסגר המלא בימי שישי ושבת יישאר בתוקפו, לרבות איסור על נסיעת מכוניות. למושלי המחוזות יינתן שיקול דעת להפעיל אמצעים קשים יותר, לפי הנדרש. כמו כן חודש האיסור על קיום חתונות, מסיבות ופתיחת בתי אבלים, ונמסר כי משרדים ממשלתיים וגם המגזר הפרטי יעבדו בתפוסה של 50% מכוח העבודה. איסורים אלה אמורים להיות תקפים גם בכפרים פלסטיניים שבשטחי B ו–C, שבהם אין למשטרה הפלסטינית סמכויות אכיפה ואין הקפדה על ריחוק חברתי, עטיית מסכות וסגירת עסקים בסופי שבוע.

לדברי א־שתייה, הרשות רכשה חיסונים בשווי של כעשרה מיליון דולר והוא מצפה שהם יגיעו השבוע. הוא לא ציין באילו מדינות נרכשו החיסונים ובכמה מנות מדובר, אך אמר שהאיחור בהגעתם נובע מהתחרות הקיימת בין המדינות השונות על הרכישה. ככל הידוע, עד כה הגיעו לרשות הפלסטינית עשרת אלפים מנות חיסון מחברת ספוטניק הרוסית, ומתוכן הועברו 2,000 לעזה. מדובר בתרומה, ולפי איש רפואה פלסטיני עצמאי, ברשות טעו וחשבו שרוסיה תתרום מספר מנות גדול הרבה יותר. הרשות אינה מאשרת רשמית שקיבלה מישראל 2,000 מנות חיסונים של חברת מודרנה. ברצועת עזה גם התקבלו 20 אלף מנות תרומה מאיחוד האמירויות.

החיסונים שהגיעו לידי הרשות היו אמורים להינתן קודם כל לצוותים הרפואיים, למבוגרים ולחולים. עמותה לא־ממשלתית לשקיפות ולמאבק בשחיתות – "אמאן" – מסרה אתמול שהקצאת החיסונים הקיימים נעשית לפי קריטריונים לא ברורים וגלויים, ושיש המצליחים לעקוף את סדר העדיפויות שנקבע ולהתחסן. הדברים נכתבו בהודעה לעיתונות, והם מהדהדים טענות כלליות שמועלות בימים האחרונים ברשתות החברתיות הפלסטיניות. לפי דיווחים שונים, 2,000 המנות שישראל העבירה לרשות בתחילת השנה ניתנו ליו"ר הרשות עבאס ולמקורביו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?