בית הדין בהאג הודיע רשמית: נפתח בחקירת פשעי מלחמה בשטחים

נתניהו אמר כי ההחלטה היא "תמצית האנטישמיות ותמצית הצביעות", ומשרד החוץ האמריקאי התנגד ואמר כי אין למוסד סמכות בעניינים אלה. ברשות בירכו על הצעד ואמרו: "ייחלנו לו זמן רב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התובעת היוצאת פאטו בנסודה, ב-2018
התובעת היוצאת פאטו בנסודה, ב-2018צילום: Bas Czerwinski / AP

התביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיעה היום (רביעי) על פתיחה בחקירה רשמית על חשד לביצוע פשעי מלחמה בגדה המערבית ובעזה. לפי הודעת התובעת היוצאת, פאטו בנסודה, החקירה תעסוק בהתרחשויות שקרו באזור מ-13 ביוני 2014.

בימים הקרובים צפויה בנסודה להעביר מכתב רשמי לישראל ולרשות הפלסטינית על החלטתה. מהרגע שיתקבלו המכתבים יעמדו לרשותם 30 ימים שבהם יוכלו להודיע לבית הדין כי בכוונתם לחקור בעצמם את אזרחיהם שביצעו לכאורה פשעים. במקרה כזה, התובעת תהיה חייבת לקבל את אישורו של בית המשפט אם תהיה בכל זאת מעוניינת לבצע חקירה מיידית.

הפגנה ליד הגדר ברצועת עזה, ב-2019צילום: אליהו הרשקוביץ

בשלב הראשון של החקירה ייגבו עדויות מקורבנות הפשעים לכאורה. ההערכה היא שישראל לא תאפשר לנציגי בית הדין להיכנס לשטחה, כך שהעדויות ייגבו בהאג או במדינות אחרות. לאחר מכן, תבקש התביעה לגבות עדויות על נהלי הפתיחה באש ואופן יישומם מארגוני זכויות אדם, מומחים ואולי גם מחיילים לשעבר בצה"ל. עד שהחקירה תגיע לשלב של צווי מעצר, אם בכלל, יכולות לחלוף כמה שנים. צווי מעצר כאלה מוצאים בדרך כלל בחשאי, והמדינות החברות בבית הדין מתבקשות לבצע אותם. במערכת הביטחון כבר גיבשו רשימה של מאות בכירים ישראלים שעלולים למצוא את עצמם בחקירה, כשמדובר בעיקר במקבלי החלטות בממשלה ואנשי הדרגים הבכירים בצה"ל.

בנסודה אמורה לסיים את תפקידה ביוני, ולפני כמה שבועות נבחר המשפטן הבריטי קארים חאן כמחליפה. גורמים מדיניים בישראל קיוו שבנסודה תשאיר את ההחלטה על פתיחת החקירה לחאן, אך בהודעתה מציינת בנסודה שבמקרים שבהם יש "בסיס סביר" לפתוח בחקירה, כמו במקרה הנידון, אין ברירה בעניין.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אחר הצהריים בתגובה על ההחלטה: "מדינת ישראל נמצאת תחת התקפה הערב. בית הדין המוטה בהאג קיבל החלטה שהיא תמצית האנטישמיות ותמצית הצביעות". הנשיא ראובן ריבלין מסר: "החלטת בית הדין שערורייתית. לא נקבל את הטענות נגד מימוש זכותנו וחובתנו להגן על אזרחינו".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר הערב כי ההחלטה משוללת תוקף מיסודה והתקבלה באופן לא ענייני וללא סמכות. "צבאות הטרור הפועלים נגדנו מתמקמים במכוון במרחב האזרחי, ובחסות האוכלוסייה והשטח הבנוי הם תוקפים את אזרחי ישראל ומשם מנהלים את הלחימה", מסר. הוא הוסיף: "לא נאפשר לאף מוסד זר ונטול סמכות להתערב בפעילותנו להגנת ישראל, ודאי לא להעמיד בסיכון משפטי את המשרתים בצה״ל".

בהודעת שר החוץ גבי אשכנזי נמסר כי החלטת בית הדין לפתוח בחקירה היא "מעשה של פשיטת רגל מוסרית ומשפטית". לדבריו, "מדובר בהחלטה פוליטית של תובעת בשלהי כהונתה, וניסיון לקבוע סדרי עדיפויות למחליף שלה, שהופכים את בית הדין לכלי שרת בידי גורמים קיצונים ונותנים רוח גבית לארגוני טרור ולגופים אנטישמיים". אשכנזי טען כי ההחלטה לפתוח בחקירה נגד ישראל היא חריגה מהמנדט של בית הדין וקרא למדינות "הרואות חשיבות בשמירה על מערכת המשפט הבינלאומית" לדחות את החלטת התובעת ולא לשתף איתה פעולה.

דובר משרד החוץ האמריקאי, נד פרייס, אמר הערב בשיחה עם עיתונאים בוושינגטון כי ארה"ב מתנגדת נחרצות להחלטת בית הדין בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל. "לבית הדין אין סמכות שיפוט בנושא הזה", הוסיף, "ישראל לא חברה בבית הדין ולא הסכימה לסמכות השיפוט שלו. יש לנו חששות רציניים מהניסיון של בית הדין להחיל את סמכות השיפוט שלו על פקידים ישראלים. הפלסטינים לא נחשבים למדינה ריבונית ולכן הם אינם יכולים להתקבל כחברים בבית הדין או לקחת חלק במעמד הזה".

בהודעה של היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי עמדתו היא כי בית הדין בהאג נעדר כל סמכות לפתוח בחקירה. "עמדה זו זכתה לתמיכה מצד מדינות מרכזיות ומומחים משפטיים בעלי שם, אך שופטי הרוב בהחלטתם וכן התובעת בהודעתה היום בחרו להתעלם מרבות מהטענות המשפטיות כבדות המשקל שהועלו בהקשר זה", נמסר בהודעה.

ברשות הפלסטינית ובחמאס קיבלו בברכה את החלטת בית הדין. "מדובר בצעד שייחלנו לו זמן רב", נמסר בהודעת משרד החוץ הפלסטיני. "מדובר במהלך שמסייע למאמץ הפלסטיני לחקירה והשגת צדק, שהם עקרונות בסיסיים להשגת שלום אמיתי שהעם הפלסטיני שואף להשיג. אנו מזכירים לתובעת של בית הדין ולכל המדינות שהפשעים שמבצעת ישראל נגד העם הפלסטיני הם פשעים רחבים שנמשכים לאורך זמן". ברשות קראו לבית הדין לא לאפשר לאף מדינה להתערב בחקירה ולהשפיע עליה. מחמאס נמסר כי פעולות הארגון הן "התנגדות לגיטימית".

לפני כחודש אישר בית הדין לפתוח בהליכים רשמיים נגד ישראל וחמאס בחשד לביצוע פשעי מלחמה. השופטים אישרו את מסקנות הבדיקה המקדימה של התובעת היוצאת בנסודה, שלפיהן יש בסיס לחקירה. בהחלטת הרוב נקבע כי לבית הדין ישנה סמכות שיפוט במזרח ירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה - בניגוד לעמדת ישראל. מאז קבע בית הדין בתחילת פברואר כי יש לו סמכות שיפוט בשטחים שנכבשו על ידי ישראל במלחמת ששת הימים, ניסתה ישראל לגייס תמיכה בינלאומית להפעלת לחץ על בית הדין בהאג שלא יפתח בחקירה.

בדצמבר 2019, אחרי כמה אזהרות, הודיעה התובעת בנסודה כי מצאה בסיס לחקירה נגד ישראל וחמאס בגין חשד לפשעי מלחמה, בעקבות פניית הרשות הפלסטינית. בנסודה ביקשה תחילה מבית הדין להכריע בשאלת הסמכות השיפוטית שלו בגדה וברצועה, כיוון שישראל טוענת שרק מדינות ריבוניות יכולות להקנות לבית הדין סמכות שיפוט פלילית, וכי מדובר בסוגיה פוליטית השנויה במחלוקת.

ביחס למבצע צוק איתן נאמר בחוות דעתה של בנסודה כי יש בסיס להאמין ש"גורמים בצה"ל ביצעו פשעי מלחמה, בכך שהוציאו לפועל במתכוון התקפות בלתי מידתיות שהובילו להרג ולפציעות קשות בשלושה מקרים לפחות". בנסודה כתבה כי יש מקום לחקור גם את השימוש של חיילי צה"ל בנשק כלפי מפגינים בגבול רצועת עזה מאז מארס 2018, שהביא למותם של יותר מ-200 בני אדם ובהם 40 ילדים. בנסודה קבעה כי יש בסיס לחקירה גם נגד חברים בחמאס ובארגונים פלסטיניים אחרים בחשד לפשעי מלחמה, ובהם תקיפת אזרחים ומבנים אזרחיים, שימוש במגנים אנושיים ועינויים.

לפי בנסודה, יש בסיס להאמין כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה גם בכך שהעבירה אזרחים ישראלים לגדה המערבית. על מפעל ההתנחלויות כתבה התובעת: "חרף הקריאות הברורות והממושכות לישראל לחדול מפעילויותיה בשטחים הכבושים בניגוד לחוק הבינלאומי, אין כל סימן לכך שהן עתידות להסתיים. להיפך, ישנן אינדיקציות המצביעות על כך שישראל אף תבקש לספח את השטחים הללו". היא ציינה כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לספח חלקים נרחבים מהגדה המערבית אם ייבחר שוב לראשות הממשלה".

כתבות מומלצות

קארים בנזמה חוגג על חשבון מנצ'סטר סיטי בחצי הגמר. "מה שעשינו השנה והרגשות בעקבות כך יישארו לנצח"

הוא סחב את ריאל מדריד לגמר והוכיח שהוא הטוב בעולם, אבל נותר לא מוערך

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

נערים יהודים וערבים משחקים כדורגל ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, שנות ה–20

בית"ר ירושלים, שמאלנים: הצד המפתיע של תולדות הכדורגל בארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?