משרד הביטחון הקים צוות בדיקה למקרה של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית עצמו

הרמטכ"ל כוכבי ביקר את סעידיאן, שמאושפז במצב אנוש בית החולים שיבא בתל השומר ואמר: "צה"ל ועם ישראל חבים חוב גדול לאלה שמסכנים את חייהם ואת נפשם למען המדינה"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקוה, אתמול
הכניסה למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקוה, אתמולצילום: תומר אפלבאום
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל אמר הבוקר (שלישי) כי הורה להקים צוות בדיקה למצבו של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו אתמול מול משרדי אגף השיקום של המשרד. אשל אמר כי מינה את ראש אגף התכנון במשרד, אלוף משנה במילואים אליעז קרני, לעמוד בראש הצוות ולהגיש לו מסקנות ראשוניות בימים הקרובים.

אשל אמר היום בראיון לכאן ב' כי משרדו אחראי למצבו של סעידיאן. "אני רוצה להגיד שבעקבות האירוע, אירוע מזעזע בכל קנה מידה, אנחנו עוסקים בזה ממקום אחד מאוד ברור: איציק הוא נכה צה"ל בטיפול שלנו, אנחנו אחראים ואני כמנכ"ל המשרד הזה אחראי. זה באחריותנו", הדגיש. "במבחן התוצאה זו תוצאה חמורה מאין כמותה, והאיש שהגיע למעשה הכי קיצוני שאדם יכול לעשות מתוך מצוקה. זה דבר שאנחנו נסתכל עליו בכובד ראש, בעומק, בהבנה שזו תוצאה שאסור (שתישנה) וצריך לנסות בכל דרך למנוע את הישנותה".

איציק סעידיאןצילום: מתוך פייסבוק

במקביל, שר הביטחון בני גנץ מסר כי משרדו "ינקוט בימים הקרובים בשורה של פעולות, שהמיידית שבהן היא הקמת צוות בדיקה פנים משרדי" למקרה. עוד מסר: "בחודשים האחרונים עשינו מספר פעולות בכדי לקדם את הטיפול בפציעות פוסט טראומה ופציעות נפשיות בכלל, אך המערך עוד לוקה בחסר ויש עבודה רבה לפנינו, וצעדים רבים נוספים שננקוט בהם גם בנוגע לאירוע הנדון וגם ברמה הרוחבית.".

בתוך כך, הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר את סעידיאן, שמאושפז במצב אנוש בבית החולים שיבא תל השומר. כוכבי אמר כי צה"ל ועם ישראל "חבים חוב גדול לאלו אשר מסכנים את חייהם ואת נפשם למען הגנת המדינה, ועלינו לעשות הכל על מנת להילחם למענם". עוד אמר: "בין לוחמינו ואנשי המילואים שלנו נמצאים אלו שאת פציעותיהם לא ניתן לראות והם סוחבים בנפשם את צלקות הקרב משך שנים רבות".

אחותו של סעידיאן, לאה, אמרה היום בבית החולים כי אחיה הצעיר "תמיד נלחם למען חלשים. זה מה שהוא עשה עכשיו. זה לא רק למענו, זה למען אלפי חיילים שעוברים את זה ולא מקבלים כתובת. אותם אנשים שאחי היה איתם וביקש מהם את העזרה - אל תסגרו את הדלת, אל תעשו את זה יותר. תטפלו באנשים האלה, תעשו שזה יהיה המקרה האחרון".

סעידיאן, בן 26, שפך על עצמו חומר דליק מבקבוק והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין אגף השיקום בפתח תקוה. מבית החולים שיבא נמסר הבוקר כי הוא מורדם ומונשם במחלקת טיפול נמרץ ביחידה לטיפול בכוויות. פרופ' יוסי חייק, מנהל היחידה, הוסיף כי הוא "סובל מכוויות עמוקות ונרחבות בכל גופו".

סעידיאן נלחם במבצע צוק איתן בשנת 2014 וסובל מפוסט טראומה. הוא השתתף בקרב שג'עיה ביולי 2014, כחלק מכוח של חטיבת גולני שנסע בנגמ"ש ונקלע למארב שבו נורה לעברו טיל אר-פי-ג'י. שבעה חיילים נהרגו בתקרית ושניים נוספים נפצעו קשה. גופתו של אחד החיילים ההרוגים, סמל אורון שאול, נחטפה על ידי חמאס.

סעידיאן הוכר כנכה צה"ל, אולם נקבעו לו אחוזי נכות נמוכים שלא אפשרו לו לקבל את כלל הטיפולים שלהם היה זקוק והוא קיבל קצבה חודשית נמוכה. כשניסה לקבל אישור עבודה כדי להגדיל את הכנסתו, נאמר לו שהכנסה נוספת תפגע בקצבה החודשית שלה הוא זכאי. בחודשים האחרונים טען סעידיאן כי הטיפולים לא מסייעים לו להתמודד עם מצבו הנפשי.

נפגעי פוסט טראומה שמרגישים שהם זקוקים לסיוע יכולים לפנות בין היתר לעמותת נט"ל, לתמיכה ולסיוע נפשי לנפגעי טרור ומלחמה, בטלפון 1800-363-363 ובצ'אט. כמו כן ניתן לפנות לער"ן, עזרה ראשונה נפשית, בטלפון 1201 ובצ'אט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ