עימותים פרצו ליד שער שכם, לאחר שהמשטרה חסמה את האזור לישיבה בימי הרמדאן

רחבת השער היא המתחם הציבורי הפופולרי ביותר בתקופת הרמדאן, ועשרות אלפי אנשים עוברים או יושבים במקום מדי ערב. לפי המשטרה, מטרת המחסומים אינה לפגוע בציבור אלא לאפשר זרימה טובה יותר של הולכי הרגל לעיר העתיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המחסומים שהקימה המשטרה בשער שכם, אתמול
המחסומים שהקימה המשטרה בשער שכם, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

עימותים אלימים פרצו בחמשת הימים האחרונים וכן הערב (שבת) באזור שער שכם בירושלים, שאותם מייחסים גורמים רבים במזרח העיר להחלטת המשטרה למנוע ישיבה על המדרגות בשער. רחבת השער היא המתחם הציבורי הפופולרי ביותר בתקופת הרמדאן, ועשרות אלפי אנשים עוברים או יושבים במקום מדי ערב. במשטרה הסבירו שמטרת המחסומים אינה לפגוע בציבור או למנוע התקהלויות, אלא לאפשר זרימה טובה יותר של הולכי הרגל לעיר העתיקה.

בכל ערב בחמשת הערבים האחרונים פרצו עימותים לאחר שצעירים פלסטינים ניסו לפתוח את החסימות המשטרתיות. בעימותים השתתפו עשרות שוטרים ותושבים, והן כללו יידויי אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים ופגיעה בניידות משטרה. כ-20 פלסטינים ומספר שוטרים נפצעו קל באירועים. הערב גם נורו זיקוקים לעבר השוטרים.

ביום שישי נערכה תפילת יום השישי הראשון של הרמדאן בהר הבית. כ-70 אלף איש השתתפו בתפילה, שהתפזרה ללא אירועים מיוחדים. זהו מספר נמוך, באופן יחסי, של מתפללים. הסיבה לכך היא שישראל התירה רק ל-10,000 מתפללים מהגדה להיכנס לירושלים, בניגוד לעשרות אלפים בשנים האחרונות. ישראל גם התנתה את הכניסה בישראל בכך שהמתפללים יהיו מחוסנים.

מהמשטרה נמסר כי "במהלך חודש הרמדאן ובכלל, המשטרה פועלת לאפשר את חופש הפולחן לכל אדם, ובתוך כך את חופש התנועה לעשרות אלפי המתפללים המגיעים אל הר הבית, תוך שמירת הסדר והביטחון, הכוונה והסדרת התנועה בצירי ההגעה.

אזור שער שכם בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

"מאחר ושער שכם הנו ציר הגעה מרכזי ומשמעותי עבור אנשים רבים הנכנסים באמצעותו לעיר העתיקה, המשטרה פועלת באמצעות מגוון כוחות ואמצעים למניעת חיכוך, אלימות ועימותים, לשמירת הסדר והביטחון באזור, בהתאם לצורך המבצעי ולנוכח האיומים השונים והערכת המצב המשתנה. לצד זאת, אנו נמשיך לפעול בנחישות נגד אלימות והפרות סדר מכל סוג שהן, באזור ובכל מקום אחר, הכל למען שלום הציבור וביטחונו".

בתוך כך, המשטרה עצרה היום (שבת) שלושה פעילים פלסטינים ממזרח ירושלים שהתכוונו לערוך מסיבת עיתונאים לקראת הבחירות למועצה המחוקקת ברשות הפלסטינית בחודש הבא. המשטרה מונעת דרך קבע אירועים פוליטיים הקשורים לרשות הפלסטינית במזרח ירושלים.

העצורים, אשרף אל אעואר ונאסר קוס המועמדים ברשימת הפת"ח ורתיבה אלנטשה המועמדת מטעם מפלגת פידא, התכוונו לקיים מסיבת עיתונאים ולהדגיש בה את חשיבות קיום הבחירות במזרח ירושלים. בשלב זה ישראל לא הגיבה באופן רשמי לדרישה של הפלסטינים לערוך את הבחירות גם במזרח העיר, כפי שהיה ב-2005, אך לפי ההערכות היא לא מתכוונת לאפשר הצבעה בתוך העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ