יו"ר קק"ל דחה את הדיון בהצעה שתאפשר לארגון לפעול רשמית להרחבת התנחלויות

על רקע עתירת 15 חברי דירקטוריון למנוע את הדיון שתוכנן להיום, כתב היו"ר אברהם דובדבני כי דחה את הישיבה כדי "לקבל החלטה מסודרת ונינוחה בנושא החשוב". ההצעה קוראת לקק"ל לפעול בשטחים ולקדם בהם מיזמים, בניגוד לעמדת הארגון המסורתית

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההתנחלות אפרתה, בחודש שעבר
ההתנחלות אפרתה, בחודש שעברצילום: דניאל צ'צ'יק
הגר שיזף
הגר שיזף

יו"ר קק"ל הודיע היום (חמישי) על דחיית דיון הדירקטוריון שאמור היה להתקיים היום, ובו אמורה היתה לעלות להצבעה הצעת החלטה לשינוי מדיניות שתאפשר לו לפעול רשמית להרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית. אתמול הגישו 15 דירקטורים מסיעות השמאל-מרכז בארגון בקשה לבית המשפט המחוזי בירושלים להוציא צו מניעה לקיום הישיבה, בקשה שנדחתה בידי בית המשפט.

בהודעה שפרסם כתב יו"ר הארגון אברהם דובדבני כי בקשת הדירקטורים נדחתה, אך הוסיף כי "בעקבות פניות של חברי דירקטוריון, מספר ארגונים ותנועות וכן חלק מלשכות קק"ל בעולם המבקשים להתעמק בנושא ולבחון את עמדתם ביסודיות, החלטתי להיעתר לבקשות הרבות ולדחות את הישיבה".

יו"ר קק"ל, אברהם דובדבני, 2017צילום: יצחק הררי / דוברות

"אין לנו כוונה לפעול בכוחניות – זו לא דרכנו", הוסיף דובדבני. "אנחנו מבקשים לקבל החלטה מסודרת ונינוחה בנושא החשוב שעל הפרק". טרם נקבע מועד חדש לדיון.

הצעת ההחלטה שאושרה החודש בהנהלת הארגון עברה ברוב של שישה תומכים לעומת חמישה מתנגדים, ותוארה בפי אחד מחברי ההנהלה "גרועה יותר מהנוסח הקודם", בהתייחסו להגבלה על רכישת קרקעות בנפות ג'נין ושכם אשר הופיעה בהצעה הקודמת ונמחקה מהנוסח החדש.

ההצעה קוראת לאמץ את חוות דעתו של השופט בדימוס יוסף אלון, הקובעת כי קק"ל יכולה לפעול בשטחים ולקדם בהם מיזמי ייעור ומיזמים קהילתים וחינוכיים. בהחלטה הקודמת נקבע כי יתקיים דיון נוסף בעניין - בין השאר בשאלת האזורים שבהם תותר קנייה - ונקבעו אזורי עדיפויות לרכישה, לצד הבהרה כי לא תהיה רכישה בנפות שכם וג'נין. בנפות אלה יש מעט התנחלויות, והן רחוקות מכל קונצנזוס פוליטי בישראל. בהצעה הנוכחית הושמט הסייג הזה.

רני טריינין, חבר הנהלה מטעם מרצ, מסר כי דחיית הדיון היא "הישג גדול מאוד. הדבר צריך להיות מובא לאסיפה הכללית של קק"ל". ח"כ הרב גלעד קריב (העבודה) אמר על דחיית הדיון כי מדובר ב"צעד ראוי" וכי "קק"ל חייבת לפעול על בסיס הסכמה רחבה, והדבר דורש ויתורים מצד כל הכוחות מסביב לשולחן".

מ"שלום עכשיו" נמסר כי דחיית הדיון היא "צעד נכון בכיוון הנכון. נמשיך להיאבק עד שתופסק הפעילות ההרסנית הזאת", וכי "לא ניתן לעסקני המתנחלים לסכן את החזון הציוני ולהפוך את קק"ל לקרן הקיימת למתנחל".

אתמול פנתה גם יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי לדובדבני ודרשה למשוך את הצעת ההחלטה, בטענה שיהיו לה השלכות מדיניות ופוליטיות. "החלטה זו שנויה במחלוקת עמוקה בהנהלת קק"ל", כתבה מיכאלי במכתב לדובדבני וציינה כי לא ברור אם יש לה היתכנות משפטית. "הניסיון לכפות מדיניות חדשה שלא נהגה בעשורים האחרונים יפגע קשות במעמדה של הקרן הקיימת, בקונצנזוס הרחב סביב פעילותה ולמעשה באפשרותה לפעול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ