ארגוני זכויות אדם קראו לחדש את ההליכים נגד המעורבים בחיפוש באיברי מין של פלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשים פלסטיניות במחסום בבית לחם. למצולמות אין קשר לכתבה
נשים פלסטיניות במחסום בבית לחם. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: MUSA AL SHAER/אי־אף־פי

הוועד נגד עינויים קרא היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להעמיד לדין אנשי שב"כ וקצינים שנחשדו כי הורו לבצע חיפוש באיברי מין של עצורה פלסטינית. עמותת רופאים לזכויות אדם פנתה למשרד הבריאות בדרישה להעמיד לדין משמעתי את הרופאה שביצעה את החיפוש ולא נחקרה כחשודה בתיק. החודש נסגרו התיקים נגד כל המעורבים מחוסר ראיות, שש שנים לאחר המקרה.

"מדובר בתקיפה מינית חמורה", כתבו ליועמ"ש עו"ד אפרת ברגמן ספיר, מנהלת המחלקה המשפטית בוועד נגד עינויים וטל שטיינר, מנכ"לית הוועד, בעקבות חשיפת תמלילי החקירה במוסף "הארץ".

במכתב, שנשלח גם לפרקליט הצבאי הראשי ולנציב שירות המדינה, הן כותבות כי "העובדה שמקרה כה חמור נסגר בלא הגשת כתבי אישום מעיד על אוזלת ידן של מח"ש, מצ"ח והפרקליטות והיה עליהן לנקוט בצעדים פליליים נגד כל המעורבים בתקיפה. חמורה לא פחות העובדה כי התיק נסגר מכיוון שאיש מהמעורבים לא נטל אחריות, וכלל המפקדים הבכירים באירוע בחרו להעביר את האשמה זה אל כתפי זה, כאחרוני העבריינים. אם הפרקליטות תדבוק בהחלטתה שלא להעמיד איש לדין, לכל הפחות יש להדיחם לאלתר מהשירות הציבורי, כדי לשלוח מסר חד וברור: תקיפה מינית, עינויים ופשעי מלחמה אינם מקובלים על החברה הישראלית, ומפקדים המעורבים בהם אינם ראויים לשרת עוד במוסדות המדינה".

במכתב שנשלח ליו"ר לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, קצין רפואה ראשי בצה"ל ומשרד הבריאות, נכתב מטעם רופאים לזכויות אדם: "חיפוש ללא הסכמת עצור הוא הפרה של האתיקה הרפואית ואסור לרופא לקחת בהליך שכזה חלק. העובדה שלמרות שבזמן אמת הרופאה התנצלה, הרי שעדיין אמונתה היא שיש לה סמכות לבצע בדיקה שכזו מעידה כאלף עדים כי אינה ערה כלל לסתירה בין פעולותיה ובין האתיקה הרפואית".

המקרה אירע ב-2015, כשכוח צה"ל בליווי שני אנשי שב"כ - הרכז ע' והחוקר א' - הגיע לביתה של הפלסטינית בגדה המערבית בעקבות חשד שהיא חברה בחוליית חמאס שתכננה לבצע פיגוע. לפי תלונת הפלסטינית, שני אנשי השב"כ חקרו אותה ואיימו עליה, וחיילים ערכו חיפוש בביתה. בתום החיפוש, שתי חיילות דרשו ממנה להתפשט ואחת מהן ביקשה לבצע בה "חיפוש פנימי מסוג בדיקה גניקולוגית", כך לפי התלונה. הפלסטינית התנגדה, אולם אחת החיילות אמרה שאם תסרב, יוכל הכוח לכפות עליה את החיפוש.

החיפוש בוצע בניגוד לחוק, בלי מידע מודיעיני רלוונטי, ובלי שהעצורה היוותה סכנה מיידית. בשב"ס, שנוהג לבודד אסיר שהבריח חפץ באיבר פנימי עד שהוא מוציא אותו, נדהמו כששמעו על המקרה. במהלך החיפוש איש לא הניף דגל, והאירוע נמשך חרף התנגדותה של העצורה, כשמהחדר בוקעים קולות התנגדותה.

מחסום קלנדיה, לפני כשנתיים. אחת החיילות אמרה שאם הפלסטינית תסרב, החיפוש ייכפה עליהצילום: אמיל סלמן

נוסף לאנשי השב"כ, בפרשה נחקרו שלושה קציני צה"ל, בהם מפקד הפלוגה שפיקד על החיילות וביצע את המעצר, מפקד הגדוד וקצין בדרגת אלוף-משנה ששימש מפקד החטיבה המרחבית. המ"פ שנחקר כחשוד אמר בחקירתו כי רכז השב"כ שהיה בזירה הנחה אותו לבצע את החיפוש, בטענה שמדובר בצורך ביטחוני דחוף. מפקדי הגדוד והחטיבה נחקרו גם הם על ידי צוות החקירה המיוחד.

בסוף השבוע נחשף בין היתר כי אנשי השב"כ וקציני הצבא הטילו את האחריות על מתן הפקודה זה על זה, כשאחד מאנשי השב"כ אף הפיל את האשם על שתי החיילות כאילו ביצעו את החיפוש באיברי המין על דעת עצמן ובכך בדה גרסה שנסתרה בידי חבריו לשירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ