הקבינט המדיני-ביטחוני הסמיך היום (שני) את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון בני גנץ לקדם תקיפה ברצועת עזה אם ירי הרקטות לעבר ישראל יימשך. צה"ל החל במקביל לתגבר כוחות בגבול הרצועה ברקע המתיחות הביטחונית.

בדיון הציג הרמטכ"ל, אביב כוכבי, לשרים את תוכניות התקיפה האפשריות. גנץ ביקש מהשרים להסמיך אותו ואת נתניהו לקבל את ההחלטות במקרה של חידוש הירי כדי שתקיפה ישראלית לא תותנה בכינוס נוסף של הקבינט. השרים התרשמו כי ישנו חשש שתקיפה עוצמתית בעיתוי הנוכחי תשחק לידי חמאס ותלהיט מחדש את הרוחות במזרח ירושלים. גורמים בקבינט אמרו כי התגובה לא תכלול מבצע צבאי נרחב מצד אחד, אך מנגד כי לא יסתפקו בתגובה נקודתית.

נתניהו וגנץ, בשבוע שעברצילום: נועם מושקוביץ / דו

במערכת הביטחון ובצה"ל הציגו לשרי הקבינט כמה תרחישים לתגובה אם חמאס ימשיך בירי הרקטות. מדובר בכמה תוכניות בדרגות עוצמה שונות, שלהן צה"ל נערך במידת הצורך. במערכת הביטחון מנסים גם בשלב זה למנוע בדרכים שונות הסלמה ביטחונית. גורמים במערכת אמרו בפורום ביטחוני שבשל מצוקתו של חמאס בהתמודדות עם המצב הביטחוני והבריאותי ברצועה, גורמים בארגון מבקשים להביא להסלמה בעצימות נמוכה ומוגבלת. כך, מקווים בארגון, יוכלו להביא להישגים, גם אם מוגבלים, שיאפשרו להם להתמודד טוב יותר עם הקשיים ברצועה.

צה"ל הודיע הלילה כי זוהו שלושה שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל, שתי רקטות יורטו ושלישית נפלה בשטח הרצועה. ממד"א נמסר שארבעה בני אדם נפצעו באורח קל בעת שרצו למרחב מוגן. כמה שעות לפי כן נמסר שזוהו שני שיגורים נוספים וכי אזעקה הופעלה רק בשטח פתוח. בשבת שוגרו שתי רקטות מהרצועה לעוטף עזה, אחת מהן נפלה סמוך לגדר הגבול והשנייה יורטה בידי מערכת כיפת ברזל. מדובר צה"ל נמסר כי לאחר ירי הרקטות הפגינו כ-700 פלסטינים בכמה מוקדים בגבול הרצועה. בתגובה לירי הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים על סגירה מוחלטת של מרחב הדיג ברצועה עד להודעה חדשה.

בלילה שבין שישי לשבת נורו 36 רקטות ליישובי העוטף: מערכת כיפת ברזל יירטה שש מהן, והיתר נפלו בשטחים פתוחים. הארגונים שקיבלו עליהם אחריות לירי, גדודי אל-אקצא וגדודי אבו עלי מוסטפא, הודיעו כי הוא בוצע בתגובה לעימותים האלימים בירושלים.

מוביל טנקים נוסע לכיוון גבול עזה, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר כמה ימים של מתיחות בירושלים, הוסרו אמש המחסומים באזור שער שכם בהוראת מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי. זאת לאחר שבועיים שבהם לא התאפשר לפלסטינים לשבת ברחבה שמול השער, ולאחר שורת עימותים בין פלסטינים ושוטרים באזור. לאחר שצעירים פלסטינים הניפו אמש דגלי פלסטין ברחבה, שוטרים נכנסו למקום ופינו משם את החוגגים, אך לא הציבו מחדש את המחסומים. מהמשטרה נמסר כי בכמה תקריות שאירעו במקום במהלך הלילה הושלכו בקבוקי זכוכית ואבנים לעבר השוטרים.

לפי הודעת המשטרה, בסך הכל נעצרו הלילה בירושלים 12 חשודים בגין עבירות אלימות, תקיפת שוטרים והתפרעויות. בקבוק זכוכית הושלך לעבר שני בני אדם שעמדו בתחנת הרכבת הקלה ברחוב שבטי ישראל. איש לא נפגע, והחשוד במעשה נעצר. בנוסף, גבר בשנות ה-60 לחייו הותקף על ידי כמה בני אדם שנמלטו מהמקום. החשודים בתקיפה אותרו בהמשך ונעצרו על ידי המשטרה.

תגובות