במערכת הביטחון מזהירים: קיום אירועי יום ירושלים כסדרם עלול להבעיר את השטח

בהערכת מצב עם הדרג המדיני וגופי הביטחון האחרים, קראו גורמים במערכת לשנות את מועד מצעד הדגלים או לכל הפחות לשנות את מסלולו ולצמצם את מספר המשתתפים בו. עוד התריעו כי עליית יהודים להר הבית מחר עלולה להביא למתיחות ביטחונית גם בגדה ובעזה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצעד הדגלים ביום ירושלים, ב-2019
מצעד הדגלים ביום ירושלים, ב-2019צילום: אוליבייה פיטוסי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

במערכת הביטחון התריעו בפני הדרג המדיני כי קיום אירועי יום ירושלים כסדרם עלול להבעיר את השטח במזרח העיר ולהוביל להסלמה באזור. זאת, על רקע המתיחות הביטחונית בימים האחרונים.

בהערכת מצב שערכו עם הדרג המדיני וגופי הביטחון האחרים, אמרו בכירים במערכת כי יש לפעול לשינוי המועד של מצעד הדגלים המסורתי, או לכל הפחות לצמצם את מספר המשתתפים בו ולשנות את מסלול הצעדה כך שלא תחלוף באזורים רגישים שבהם פוטנציאל החיכוך גבוה. עוד התריעו במערכת מפני עלייה של יהודים להר הבית מחר, שעלולה לפי הגורמים להביא למתיחות ביטחונית גם בעזה ובגדה.

אתמול פורסם כי המשטרה צפויה לאפשר לצעדת הדגלים להתקיים מחר ולעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי בדרך לכותל. על פי החלטת מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן, בשעות אחר הצהריים אזור שער שכם ורחוב הגיא צפוי להיסגר למוסלמים עד לשעה 19:30, כשבמקביל תנועת תושבי האזור תנותב דרך שערים אחרים בעיר העתיקה.

העימותים בשער שכם, אמשצילום: אמיל סלמן

במשטרה טרם החליטו אם לאפשר עלייה של יהודים להר הבית ביום ירושלים. בצל המצב הביטחוני הרגיש, ייתכן שבניגוד לשנים קודמות - השנה לא תתאפשר העלייה. החלטה בעניין תתקבל מחר בבוקר על בסיס הערכת מצב מודיעינית.

שורה של עימותים בין פלסטינים ושוטרים פרצו בסוף השבוע במזרח ירושלים. אמש וביום שישי נפצעו יותר מ-200 פלסטינים בעימותים עם המשטרה בהר הבית, בשער שכם ובשכונת שייח ג'ראח, בין השאר כתוצאה מירי כדורי ספוג ורימוני הלם. מהמשטרה נמסר כי 17 שוטרים נפצעו בעימותים. אתמול הציבה המשטרה מחסומים בכביש 1 בניסיון למנוע ממתפללים מוסלמים אזרחי ישראל מלהגיע לירושלים. מאוחר יותר היא הסירה את החסימות, לאחר עימות עם המתפללים.

"יהודי הוא נשמה – ערבי הוא בן זונה"צילום: אוליבייה פיטוסי

ברקע המתיחות בירושלים, הלילה נורתה רקטה מרצועת עזה לעבר ישראל ונחתה בשטח פתוח. צה"ל תקף בתגובה עמדה צבאית של חמאס. בנוסף, בסוף השבוע הופרחו בלוני תבערה מהרצועה לעבר ישראל וגרמו לשריפות בשטחים פתוחים. אתמול הפגינו מאות פלסטינים לאורך גדר הגבול ברצועה במחאה על ההתרחשויות במזרח ירושלים.

"ריקודגלים", המצעד של צעירי הציונות הדתית שנערך ב-30 השנים האחרונות, עובר באופן קבוע ברחוב הראשי של הרובע המוסלמי בעיר. במצעד משתתפים עשרות אלפי צעירים דתיים הצועדים עם דגלי ישראל דרך השכונות הפלסטיניות הצפופות של העיר העתיקה.

בעבר התאפיין המצעד גם בגילויי גזענות, הסתה ואלימות נגד תושבים פלסטינים. מאות מהצועדים נהגו לקרוא בין היתר קריאות "מוות לערבים" ולשיר שירי שטנה, ורבים אף פגעו ברכוש פלסטיני במהלך הצעדה. בעקבות עתירות שהגישה עמותת עיר עמים וביקורת נוקבת מצד שופטי בית המשפט העליון על המשטרה שהקלה, לטענתם, עם המשתתפים במצעד, הגבירו המארגנים והמשטרה את הפיקוח עליו. עם זאת, בכל שנה גורם המצעד להגבלות תנועה מחמירות על התושבים הפלסטינים, כאשר רחובות הרובע המוסלמי והשכונות הסמוכות לו נסגרים. רוב בעלי העסקים המוסלמים סוגרים את החנויות שלהם באזור, והדבר גורם למתיחות בעיר.

מסלול המצעד המקורי עובר ממערב ירושלים לכיכר צה"ל, שם הוא מתפצל - הצעירות צועדות דרך שער יפו והרובע היהודי והצעירים צועדים דרך שער שכם והרובע המוסלמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ