שני פועלים תאילנדים נהרגו מפגיעה ישירה במושב באשכול

השניים נהרגו במושב אוהד, בזמן ששהו בחדרם במבנה עשוי פח. במתחם המגורים במקום חיים עשרות פועלים, ולרשותם עומדות ארבע מיגוניות שלא יכולות להכיל את כולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקום הפגיעה במושב אוהד, היום
מקום הפגיעה במושב אוהד, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

שני אזרחי תאילנד נהרגו היום (שלישי) מפגיעת רקטה במושב אוהד שבמועצה האזורית אשכול. השניים, וויראוואט קרונבוריראק וסיקהרין סאנגמרם, היו פועלים שעבדו במפעל במקום. הם נפגעו כששהו במבני המגורים שלהם, שעשויים מפח. מהפגיעה נפצעו עוד אדם אחד באורח קשה, אחד באורח בינוני וחמישה קל.

במתחם המגורים של הפועלים התאילנדים במושב יש עשרות חדרים, ובכל חדר חיים ארבעה פועלים במיטות קומותיים. המבנים מתוחזקים באופן ירוד. לצד המתחם יש ארבע מיגוניות קטנות שלא יכולות להכיל את כל העובדים, בין היתר כיוון שיש בהן ציוד שתופס מקום.

מתחם המגורים של הפועלים במושב אוהד, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

המעסיק של התאילנדים שנהרגו, רונן כהן, סיפר כי סיקהרין סאנגמרם הגיע לעבוד במקום לפני ימים אחדים, וכי וויראוואט קרונבוריראק עובד שם שלוש שנים. "יש שם שתי מיגוניות שאני שמתי מיוזמתי, ויש שם שתיים שהמדינה נתנה, צינוריות בטון כאלה". לדבריו, אצלנו זה פחות מעשר שניות התרעה, ואם פועל נמצא בתוך החדר שלו, עד שהוא קם ומתעורר זה יכול להיות מאוחר"

הפגיעה גרמה להרס רב במקום ולשריפה שגרמה להצטברות פיח בחלק מהחדרים. אחד מאנשי הכבאות בזירה אמר: "ככה זה כשרוצים לחסוך כמה גרושים. זה רק פה? בכל הגזרה ככה שמים את הפועלים. אנחנו חיים כאן ויודעים שהכל בסדר, עד שלא בסדר".

פועלים תאילנדים במתחם המגורים במושב אוהד, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מומחית לעובדים מתאילנד מהמכללה האקדמית תל חי ואוניברסיטת תל אביב, ד"ר יהל קורלנדר, הסבירה כי המדינה מאפשרת להקים מבני מגורים למהגרי עבודה "אך ורק במבנים יבילים, מתוך 'עיקרון הזמניות' שמונע השתקעות בישראל. במבנים אלה אין כמובן ממ"ד". לדבריה, "גם בימים כתיקונם, רוב העובדים מתאילנד מתגוררים בתנאים לא נאותים ובצפיפות איומה. האכיפה על תנאי מגוריהם והעמידה על זכויותיהם כמעט ובלתי קיימת".

מארגון קו לעובד נמסר: "זה זמן רב שארגוננו מתריע על הפקרת בטיחותם של עובדי החקלאות, מהגרי העבודה מתאילנד, בשעות חירום, תחת ירי טילים כבד. בחודש מאי 2019 נפצע באורח בינוני עובד תאילנדי ביישוב אוהד, לאחר שנאמר לו ולעובדים לצאת לעבוד בניגוד לתקנות. ביוני 2019 יידענו את הרשויות אודות רשימה חלקית ביותר של שמונה יישובים בהם עבדו עובדים בניגוד לתקנות. לצערנו, העובדים חוששים להתלונן. גם בימים אלו ממש המשיכו להגיע פניות מעובדים שנשלחו לעבוד, ללא מיגון. האכיפה וההרתעה לא מתבצעות על ידי הרשויות האמונות לכך, והעובדים ממשיכים לשלם בחייהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ