לפיד לשרי החוץ של האיחוד האירופי: אין כרגע היתכנות להחלת פתרון שתי המדינות

שר החוץ אמר את הדברים בעת כינוס מועצת שרי החוץ של האיחוד, שבו היה האורח המרכזי. ג'וזף ברל אמר מוקדם יותר כי הפגישה עם לפיד היא הזדמנות לאתחל את היחסים עם ישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לפיד בכינוס, היום
לפיד בכינוס, היוםצילום: European Union
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החוץ יאיר לפיד אמר היום (שני) ל-27 שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי כי הוא "תומך בפתרון שתי המדינות", אך הוסיף: "לצערי אין לזה כרגע היתכנות". לפיד אמר את הדברים בעת כינוס מועצת שרי האיחוד, שבו הוא היה האורח המרכזי.

לפיד אמר בנאומו בכינוס כי ישראל התחילה "סוג חדש של שלום עם העולם הערבי". בפנייתו לשרי החוץ הוא אמר כי "אני רוצה לבסס את היחסים בינינו על משהו, שבדרך כלל לא מדברים עליו בדיפלומטיה בינלאומית: על אופטימיות". עם זאת, לפיד היה פסימי בנאומו ביחס ליכולת לקדם הסדר עם הרשות הפלסטינית בקדנציה הקרובה. לדבריו, "אם תהיה מדינה פלסטינית, היא צריכה להיות דמוקרטיה שוחרת שלום. אי אפשר לבקש מאיתנו לבנות במו ידינו איום נוסף על חיינו".

לפיד ומזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג במטה נאט"ו בבריסל, בשנה שעברה. ישראל צפויה להבהיר כי החתימה על ההסכם לא מעידה על הסכמה עם העמדה האירופיתצילום: נאט"ו

הוא השמיע לעמיתיו באירופה את מה שביקשו לשמוע - תמיכה במתן סיוע הומניטרי לפלסטינים, מחויבות למאבק משותף במשבר האקלים ונכונות לשמוע ביקורת מאירופה על התנהלות ישראל. לצד זאת, לפיד ציין את האיום האיראני, את חיזבאללה ואת הטרור מצד חמאס המופנה כלפי ישראל. "זה לא פוטר אותנו מהחובה לנסות תמיד לצמצם למינימום את הפגיעה בחפים מפשע, ילדים לא צריכים למות במלחמות של מבוגרים".

בהמשך נאומו תיאר לפיד את הממשלה בישראל כ"ניסוי מסעיר בפוליטיקה מודרנית". לדבריו, "הדבר המרכזי הוא שאנשים שונים עם דעות שונות יכולים לעבוד ביחד ולקיים דיאלוג שאינו משחק סכום אפס".

לפיד ושר החוץ המצרי שוכרי, אתמול בבריסלצילום: גבי פרקש

שר החוץ של האיחוד, ג'וזף בורל, שהזמין את לפיד למפגש, אמר היום כי המעמד מהווה "הזדמנות טובה לאתחול היחסים עם ישראל מנקודת מבט בילטרלית, אך גם סביב המצב במזרח התיכון". בורל הוסיף כי אתחול היחסים נדרש לאחר שהיחסים בין ישראל לאיחוד "הדרדרו בעבר".

הבוקר נפגש לפיד עם מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג במטה הברית הצפון אטלנטית בבריסל. בפגישה ציין לפיד כי ישראל ונאט"ו חולקות ערכים ותפיסה זהה של האתגרים והאיומים במרחב, והביע את רצונה של ישראל בהעמקת שיתוף הפעולה עם נאט"ו.

גורמים מדיניים אמרו ל"הארץ" כי העובדה שלפיד הוזמן למעמד כחודש בלבד לאחר כניסתו לתפקיד היא "אירוע משמעותי שמעיד על רצונן של מדינות באיחוד לפתוח דף חדש עם ישראל, אך לא ברור עד כמה הן יכולות או מעוניינות לעדכן את מערכת היחסים בין הצדדים". גורם מדיני ישראלי ביקש לצנן את ההתלהבות. "לפיד צריך להכיר בעובדה שגם אם מאמציו יצליחו, לא יהיה כאן מפנה של 180 מעלות בגישה האירופית כלפי ישראל. האיחוד צריך להיות ידיד, אבל הוא יהיה כזה שמותח גם ביקורת", אמר.

רה"מ בנט וחה"כ לשעבר ציפי לבני, ב-2018. בנט הסכים ב-2013 לפשרה שלפיה ההתנחלויות יפוצוצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי אחד הגורמים המעורה בתוכן הביקור היום, "נתניהו דרדר במכוון את הקשר עם מדינות אירופה בשנים האחרונות, על רקע הקו הביקורתי שקידמו, והעדיף להתרכז בקידום היחסים עם מדינות שמשתפות איתנו פעולה, בעיקר הונגריה, יוון, קפריסין, פולין ורומניה. ללפיד יש כוונה ברורה לשקם את היחסים. גם האירופאים חיכו לחילופי השלטון בישראל".

ד"ר מאיה שיאון צדקיהו, מנהלת התוכנית ליחסי ישראל-אירופה במכון מיתווים, העריכה כי הניסיון של לפיד לדחות מו"מ מדיני עם הפלסטינים יעורר ביקורת באיחוד. "לפיד אומר שהוא רוצה לבסס את היחסים עם האיחוד האירופי על אופטימיות, אך לא מבטיח כמעט דבר בתהליך השלום עם הפלסטינים. נדרש כאן ריבוע מעגל מול מספר מדינות באירופה, שזה היה ונותר לחם חוקן".

נתניהו עם ראש ממשלת הונגריה אורבן ב-2019. "דרדר במכוון את הקשר עם מדינות אירופה"צילום: מארק ישראל סלם

לדברי שיאון צדקיהו, הידוק היחסים יכול להניב הישגים משמעותיים לישראל ולאירופה. "קרוב לוודאי שלפיד ושרי ממשלה נוספים יוכלו לקדם הישגים נוספים עם האיחוד, הן במישור הבילטרלי - הסכם סחר חדש או הסכם תרבות - והן במישור האזורי במסגרת הסכמי הנורמליזציה, בדמות תוכנית האיחוד האירופי שמעניקה מימון לפרויקטים שכאלו". עוד הוסיפה כי מדובר באינטרס של האיחוד האירופי, "שכלכלתו נפגעה במגפת הקורונה יותר מכלכלת ישראל, לקדם יחסים אלו, וליהנות מהתועלות הכלכליות הרבות שטמונות בהן".

אתמול נפגש לפיד בבריסל עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי. לפי משרד החוץ, השניים דנו בנושא השבויים והנעדרים המוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה ובאפשרויות למתן סיוע הומניטרי לרצועה, וכן "בדרכים לחיזוק הביטחון של מדינת ישראל מול איומי הטרור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ