הפצ"רית: צה"ל מחויב לבחון באופן מעמיק את נסיבות מותה של העיתונאית בג'נין

האלופה יפעת תומר-ירושלמי אמרה על הירי בשירין אבו עאקלה ש"קיומו של 'ערפל קרב' ואופיו של שדה הקרב אינם פוטרים אותנו מהחובה לחתור לחקר האמת"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבו עאקלה
אבו עאקלהצילום: /אי־פי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הפרקליטה הצבאית הראשית אמרה הבוקר (שני) כי צה"ל מחויב לבחון באופן מעמיק את נסיבות מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה בג'נין ב-11 במאי. האלופה יפעת תומר-ירושלמי ציינה בכנס לשכת עורכי הדין באילת שצה"ל עושה כל מאמץ לתחקר את נסיבות האירוע ולהבין כיצד נפגעה אבו עאקלה. היא הוסיפה שבהיעדר אפשרות לבדוק את הקליע, המוחזק בידי הרשות הפלסטינית, נותר ספק באשר לנסיבות המוות.

לדברי הפצ"רית, "קיומו של 'ערפל קרב' ואופיו של שדה הקרב אינם פוטרים אותנו מהחובה לחתור לחקר האמת ולפעול לבירור הספק". היא ציינה כי אבו-עאקלה נפגעה במהלך קרב יריות, במהלכו נורו לעבר כוח צה"ל מאות קליעים ממספר מוקדים ובנסיבות אלה לא קם חשד מיידי לביצוע עבירה פלילית. לפיכך, ההחלטה הסופית בעניין פתיחת חקירה תתקבל רק לאחר בירור של עובדות המקרה באמצעות תחקיר מבצעי.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי בצה"ל לא מתכוונים לפתוח בחקירה פלילית של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בדבר נסיבות מותה של אבו עאקלה. תומר־ירושלמי נמנעה מהנחיה על פתיחת חקירת מצ"ח בנימוק שאין חשד לפלילים - החיילים העידו כי לא ראו את העיתונאית וכיוונו את האש שלהם לעבר חמושים, שאכן היו בסמוך. עם זאת נראה שאחת הסיבות להחלטה היא גם ההערכה שחקירה כזאת, שתחייב חקירה באזהרה של הלוחמים בתקרית שאירעה בזמן פעילות מבצעית, תעורר התנגדות ומחלוקת קשה בצה"ל ובחברה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ