בית הדין הצבאי התיר לפרסם את הפרוטוקולים ממשפט טבח כפר קאסם

בעקבות חשיפת "הארץ" הותר לפרסם כי בית הדין הצבאי לערעורים הורה לחשוף מסמכים שהוצגו במשפט של מבצעי הטבח בשנות ה-50, הקשורים ל"מבצע חפרפרת" לגירוש ערביי המשולש לירדן

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיון בבית המשפט הצבאי בקריה בנוגע לחשיפת מסמכים סודיים על הטבח, 2018
דיון בבית המשפט הצבאי בקריה בנוגע לחשיפת מסמכים סודיים על הטבח, 2018 צילום: עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

פרוטוקולים חסויים ממשפט טבח כפר קאסם יותרו לפרסום — כך החליט בית הדין הצבאי לערעורים. על החלטתו, שהתקבלה בחודש מארס, הוטל עד היום צו איסור פרסום. לאחר שהנושא נחשף ב"הארץ" בשבוע שעבר, התעוררה ביקורת ציבורית שהביאה היום (שני) לפרסום ההחלטה.

‏בעקבות ההחלטה יפורסמו בקרוב מאות עמודי פרוטוקול מהמשפט שהתנהל בסוף שנות ה–50 נגד לוחמי מג"ב שירו למוות ב–50 האזרחים הישראלים תושבי הכפר הערבי כפר קאסם ב–1956. המסמכים שיפורסמו עוסקים בין היתר ב"תוכנית חפרפרת", מבצע חשאי לגירוש ערביי המשולש לירדן, אשר לא יצא לפועל ופרטיו המלאים טרם נחשפו. בית הדין התיר לפרסם אזכורים של התוכנית בפרוטוקולים או דיונים שהתקיימו בגינה אולם אסר לפרסם את התוכנית עצמה וכן תמונות מזירת הטבח.

את התביעה הגיש ההיסטוריון אדם רז ממכון המחקר עקבות לפני חמש שנים. עד לאחרונה התביעה הצבאית התנגדה באופן גורף לפרסום מרבית החומר החסוי הקשור לטבח כפר קאסם, אשר הוצג במשפט שנוהל נגד מבצעיו. בין היתר, טענה התביעה — לאחר היועצות בגורמים שונים בהם משרד החוץ — כי פרסום החומר יסכן את ביטחון המדינה ויפגע במדיניות החוץ שלה.

עצרת לציון הטבח בכפר קאסם, 2019צילום: מוטי מילרוד

בדצמבר 2021 חזרה בה התביעה הצבאית מההתנגדות, וההסבר לכך לא פורסם. על רקע זה בית הדין הצבאי לערעורים החליט בחודש מארס להתיר לפרסם את החומרים האלה, אך ההחלטה פורסמה כאמור רק היום, עם הסרת צו איסור הפרסום: "יצוין, כי לכתחילה התנגדה התביעה הצבאית לבקשת המבקש, על כל חלקיה, וטענה כי כל חשיפה נוספת של פרוטוקולים מדיוני המשפט או של מוצגים, מעבר לאלה שכבר הועמדו לעיון הציבור, תפגע בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה ברמת ודאות קרובה, וקיימת אפשרות סבירה שבמקרים מסוימים תוביל אך לפגיעה בפרטיותו או בשלומו של אדם", כתב השופט דורון פיילס בהחלטתו.

ההיסטוריון רז והשר פריג' בדיון בבית המשפט, ב-2018. "מדינה צריכה לדעת להתמודד גם עם הפרקים הפחות נעימים בהיסטוריה שלה" צילום: עופר אדרת

בהמשך, כאמור, שינתה התביעה את עמדתה מקצה לקצה. "בהודעתה ציינה התביעה, כי אין עוד התנגדות מצדה לפרסום רובו המכריע של החומר המבוקש", כתב השופט. ההיסטוריון אדם רז תהה בשיחה עם 'הארץ": "מה בדיוק קרה בשנים האחרונות שעכשיו ביטחון המדינה לא יפגע כתוצאה מפרסום החומרים? מה קרה במדיניות החוץ שעכשיו מותר ולפני שנים אחדות לא? כמובן שלא קרה כלום".

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג', תושב כפר קאסם שהיה עד במשפט על פרסום הפרוטוקולים, אמר הערב כי ההחלטה לחשוף את הפרוטוקולים "היא בבחינת תיקון עוול בן למעלה משישה עשורים ותחילת הדרך לריפוי הפצע שעדיין מדמם בכל בית בכפר קאסם". לדבריו, "מדינה צריכה לדעת להתמודד גם עם הפרקים הפחות נעימים בהיסטוריה שלה וההחלטה היום מתחילה לעשות זאת, לטובת כל האזרחים, ערבים ויהודים, שזכאים לדעת את האמת".

מצה"ל נמסר בתגובה: "ההחלטה בעניין חומרים מסוימים, שלא הותרו לפרסום, מבוססת על טעמים של פרטיות, שמירה על כבוד המתים וטעמי ביטחון המדינה ושמירה על יחסי החוץ שלה. בית הדין אימץ בהחלטתו בדבר הפרסום חוות דעת מקצועיות עדכניות של הגורמים הביטחוניים והמדיניים הרלוונטיים, אשר הובאו באמצעות התביעה הצבאית, ולפיהן כיום אין עוד במידע שהותר בפרסום משום פגיעה בביטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה. בהתאם להחלטה, הפרוטוקולים והחומרים שהותרו לפרסום יהיו פומביים החל מסוף חודש יולי 2022".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ