שקד דחתה בקשת מקלט של עיתונאית מאיראן, שלפי שב"כ קיימה קשר עם גורם עוין

נדא אמין הגיעה לישראל ב-2017 לאחר שנרדפה בארצה כמתנגדת משטר. בקשתה לקבלת מעמד נדחתה בשל התנגדות גורמי הביטחון. אמין: "הייתי בקשר עם הגורם כי אני עיתונאית וזו עבודתי, חשבתי שישראל היא דמוקרטיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמין ובתה, שנולדה לאב ישראלי. "לאן נלך? מה אגיד לה?"
אמין ובתה, שנולדה לאב ישראלי. "לאן נלך? מה אגיד לה?"צילום: באדיבות המצולמת

שרת הפנים איילת שקד דחתה בקשה לקבלת מעמד שהגישה עיתונאית איראנית שנכנסה לישראל ב-2017 באישור שר הפנים דאז אריה דרעי. שקד נימקה את ההחלטה בהמלצת שירות הביטחון הכללי שסבר שהעיתונאית, נדא אמין, מקיימת קשר עם גורם עוין. לפי חומרים שהגיעו לידי "הארץ", שב"כ ערך תשאול לאמין בשלהי 2017, ובינואר 2021 פנה לשר הפנים לשעבר דרעי וביקש שלא לאשר לה מעמד בישראל. לפי דו"ח שהועבר לידי המדינה ומרביתו חסוי, נגד אמין עומדים חשדות לביצוע פשע המסכן את ביטחון המדינה, דבר המונע מתן מעמד פליט לפי אמנת הפליטים של האו"ם.

השרה שקד הודיעה על החלטתה לעורך דינה של אמין במארס האחרון. "החלטתי כי יש במידע שהוצג לי כדי לבסס מניעה ביטחונית למתן מעמד בישראל, ואף לשמוט את הקרקע תחת טענות המבקשת למקלט מדיני", כתבה שקד. השרה החליטה לתת לאמין מעמד ארעי לשנה נוספת לצורך התארגנותה ליציאה מהארץ. על החלטת השרה פורסם לראשונה באתר N12.

ועדה המייעצת לשר הפנים דנה בעניינה של אמין והמליצה בספטמבר 2020 להעניק לה מעמד. נציג משרד הפנים אמר כי לפי הנתונים שהוצגו בפניו "המבקשת עומדת בהוראות אמנת הפליטים". נציג משרד המשפטים ציין כי "הטעמים של המבקשת חזקים מאוד" וכי היא "אמינה ובעלת סיפור קיצוני וחריג, נרדפה באיראן וחוותה פגיעה של ממש תוך סכנת חיים מוחשית". גם נציג משרד החוץ הסכים עם ההמלצה. אלא ששר הפנים לא קיבל החלטה בעניינה ואמין פנתה לבית הדין לעררים בבקשה שתינתן החלטה.

שקד בכנס בירושלים, החודש. הודיעה שהמידע שהוצג לה שומט את הקרקע תחת הבקשהצילום: אוהד צויגנברג

המדינה מסרה בתשובתה לבית הדין כי בדיקה שערך שב"כ העלתה שאמין עמדה בקשרים עם מפעיל מהמודיעין האיראני שהתחזה לישראלי, שנמשכו אף שהובהר לה כי מדובר בגורם איראני. "אנו בפערים מודיעיניים מול הגורמים האיראניים שעסקו בהפעלתה, ועל כן מתקשים לומר באופן ברור האם הפעילות מולה הופסקה והאם אכן ניתקה באופן מוחלט את הקשר עם המפעיל", כתבה עו"ד לירון כהן מהלשכה המשפטית ברשות האוכלוסין. "מהיכרותנו את דרך הפעולה של היריב, (הקשר) יכול להמשיך ואף להתחזק במידה שהנדון תקבל מעמד קבע בישראל".

בדיון בבית הדין ביוני 2021 בפני הדיין שלומי ויזן אמרה נציגת משרד הפנים כי הוחלט להשהות את הטיפול בתיק של אמין בשל התנגדות גורמי הביטחון לתת לה מעמד. הדיין שקיבל את חומרי הדיון במעמד צד אחד אמר כי הוצגו בפניו "חומרים מודיעיניים כבדי משקל שמטעמים ביטחוניים לא ניתן לפרטם". בדיון נוסף באוקטובר האחרון עלה כי אמין נחקרה בשב"כ ובמשטרה בגין מגע עם סוכן זר בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2021. בדיון מסרו נציגי השב"כ כי "ההתנגדות מתבססת על כך שהורו לאמין להפסיק את הקשר אך היא המשיכה לעמוד בקשר עם אותו גורם".

עורך דינה של אמין, תומר ורשה, כתב בערר שהגיש על ההחלטה שלא להעניק לה מעמד כי אמין "האמינה בתום לב כי מדובר בגורם ישראלי; קשר שבגינו תושאלה על ידי השב"כ בסמוך לאחר כניסתה לישראל, נוקתה מכל חשד, ולא נדרשה מאז (ועד לאחרונה) לכל תשאול או חקירה נוספת". הוא הוסיף כי "אף בהתאם למעט המידע הגלוי שנמסר מגורמי הביטחון עצמם, הרי שהעוררת לא עמדה בכל קשר שהוא עם גורם זה במשך למעלה משנה בטרם התקבלה ההחלטה בעניינה".

בשיחה עם "הארץ" אמרה אמין כי קשריה עם אותו גורם היו "בעניינים עיתונאיים". היא סיפרה שהגיבה בהלם להחלטה. "אני כאן כמעט חמש שנים. המדינה היא שהזמינה אותי לכאן. עכשיו טוענים שאני בקשר עם אדם איראני ששב"כ טוען שהוא איש מודיעין אבל אין שום הוכחה לכך. זה שהייתי בקשר עם מישהו לא אומר שהוא סוכן, אני עיתונאית וזו עבודתי, למצוא את האמת. חשבתי שישראל היא דמוקרטיה", אמרה אמין. היא סיפרה כי ההחלטה גרמה לה להרגיש מנוצלת. "הם הראו לעולם שהם הצילו אותי ושאני ציונית, ועכשיו השב"כ בא עם כאלה אישומים? זה יהרוס את חיי. יש לי ילדה ישראלית, אבא שלה ישראלי, לאן אלך איתה, מה אומר לה?". היא הוסיפה כי אילו אכן היתה מהווה סכנה לביטחון המדינה, הרי שהיתה נעצרת.

אמין ובתה. לדבריה, אחרי שהציגו לעולם שישראל הצילה מתנגדת משטר היא חשה כעת מנוצלתצילום: באדיבות המצולמת

עו"ד ורשה אמר ל"הארץ" כי דיני הפליטים מאפשרים למנוע מעמד פליט מאדם הזכאי לכך רק במקרי קיצון, "לדוגמה במקרה שהוא ביצע עבירות נגד האנושות או פשעי מלחמה", לדבריו. הוא מסר כי החלטתה של שקד "אינה סבירה בעליל, שכן נדא מעולם לא נחשדה בעבירות מסוג זה, לא נעצרה, לא הואשמה בדבר, והשרה אף אישרה לה להמשיך ולשהות בישראל שנה נוספת. הרי ברור שלו היתה מהווה סכנה לציבור, היא היתה מורחקת מהחברה".

אמין מוכרת כעיתונאית וסופרת המתנגדת למשטר האיראני. היא נרדפה על ידי השלטונות במדינה בשל פעילותה הפוליטית וכתבות שפרסמה נגד המשטר. היא נמלטה לטורקיה שם הוכרה כפליטה על ידי סוכנות האו"ם לפליטים, אלא שבשל קשרים עם ישראל היא נדרשה לצאת מהמדינה. דרעי אישר את כניסתה לישראל ב-2017. אמין הגישה בקשה למקלט בישראל והטיפול בבקשה לא הוכרע במשך שנים. בינתיים נולדה לה ילדה לאב ישראלי.

משב"כ נמסר: "עמדת השירות באשר למתן היתרי כניסה ושהייה לגב' אמין הוצגה בפני הגורמים המתאימים במשרד הפנים בכמה הזדמנויות לאורך השנים. יצוין כי בשנות שהותה נחקרה הגב' אמין באשר לקשריה עם גורמי המודיעין האיראניים, וזאת לאחר שהמשיכה לקיימם, על אף אזהרה מפורשת של גורמי הביטחון שנמסרה לה בעניין זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ