נתניהו משיב לעבאס: מצפים מהפלסטינים למלא את התחייבויותיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

עריקאת: נתניהו שכח כי ישראל היא מדינה כובשת

בתגובה לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, אמר מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, כי דבריו היו מלאים באי דיוקים וכי הוא שכח שישראל היא מדינה כובשת. "ישראל היא כוח כובש שמטיל משטר אפרטהייד, והיא מתעלמת מקריאות חוזרות ונשנות מצד הקהילה הבינלאומית לחדול ממדיניות זו", מסר עריקאת. באשר לדבריו של נתניהו כי "הפלסטינים בחרו שלא להגיע להסדר שלום עם ישראל", אמר עריקאת כי "הפלסטינים מעולם לא הציבו תנאים לשלום. הפלסטינים דרשו שישראל תציית להתחייבויות שטרם מילאה, בעוד הפלסטינים מלאו את חובותיהם".

באופוזיציה מגיבים לנאום נתניהו: מופת לקלישאות ממוחזרות ולגימיקים

במערכת הפוליטית הגיבו לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני עצרת האו"ם. מנהיג המחנה הציוני יצחק הרצוג אמר כי "בזמן שנתניהו נשא את הנאום באו"ם, הממשלה מאשרת מאחזים בלתי חוקיים, סגנית שר החוץ מתעמתת בצורה בוטה עם שר החוץ הירדני ופוגעת בו, וישראל עושה פעולות בניגוד לכיוון הנכון.  אני כאן כדי להחליף את נתניהו". ח"כ יואל חסון ממפלגתו של הרצוג קרא לראש הממשלה להביא את מתווה בר-אילן לאישור הממשלה מיד עם חזרתו לארץ. "אמנם נתניהו לא עשה דבר בנוגע לסכסוך עם הפלסטינים בשש השנים האחרונות, אבל מוטב מאוחר מלעולם לא", הוסיף.

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי הנאום היה "מופת לשחץ ורהב, לקלישאות ממוחזרות ולגימיקים חסרי תועלת". לדבריה,  "נתניהו ונאומיו הם הסיבה הישירה לכך שישראל סולקה מכל עמדת השפעה בסוגית איראן. מוטב היה לו במקום השתיקה המביכה היום היה נתניהו שותק רק לפני כמה חודשים ולא נואם בקונגרס, תוך תקיעת אצבע בעין של נשיא ארה"ב, גרימת נזק עצום לישראל".

"דבריו כי העם היהודי לא יישאר פאסיבי כבעבר הם פארסה בפני עצמה, שהרי ישראל בהנהגת נתניהו נותרת פאסיבית לחלוטין הן מול איראן והן מול הפלסטינים, ומאפשרת למציאות להתרחש בלא כל יוזמה מצידנו", אמרה.

נתניהו, הערב בעצרת האו"םצילום: אי־פי

יו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני החמיאה לנתניהו על נאומו ואמרה כי "נתניהו נתן נאום רהוט שמרגש כל נפש יהודי". עם זאת, הוסיפה, "זה לא מה שישפר את עתיד מדינת העם היהודי. יש פער עצום בין התחושה הטובה שהוא יוצר בארץ לבין התפישה ומצבה של ישראל בעולם". לדבריה של לבני, "ההיסטוריה הוכיחה שהנאומים של נתניהו לא שינו דבר. לא נאום הפצצה המפורסם ולא  הזעקות על צביעות העולם עצרו או מנעו את ההסכם הרע עם איראן. כשאזרחי ישראל מתרגשים מהנאום - העולם רואה מישהו שמדבר על שלום ושתי מדינות לשני עמים, אבל לא מוכן לשלם את המחיר הפוליטי הקטן ביותר עבורו".

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת התייחס לנאום ואמר: "נתניהו מתאמץ להתנסח בצורה דיפלומטית, אבל העולם כבר יודע שהוא אינו מקבל את הפתרון של שתי מדינות בגבולות 1967. נתניהו מוביל את ישראל למשטר אפרטהייד, שבו מדינת ישראל שולטת בגורלם של חמישה מיליון פלסטינים ושוללת את זכותם לחירות ולהגדרה עצמית. נתניהו מוביל פוליטיקה של פחד והפחדה, והוא מסכן את עתיד האזור כולו".

ג'בארין התייחס לנושא מסגד אל-אקצא שעלה גם בנאומו של נתניהו ואמר כי "ממשלת ישראל היא זאת שמפרה בתקופה האחרונה את הסטטוס קוו באל-אקצא, ונראה שמנסה לדרדר אותנו לגל אלימות נוסף. רק הקמת מדינה פלסטינית, שבירתה ירושלים המזרחית, לצד ישראל, תציע תקווה לכולנו". (יהונתן ליס וג'קי חורי)

נתניהו בעצרת האו"ם: מצפים מהפלסטינים למלא את התחייבויותיהם

ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לשאת את נאומו בפני עצרת האו"ם בניו יורק. זהו נאומו השישי של נתניהו בעצרת מאז שב ללשכת ראש הממשלה ב-2009.

ראש הממשלה פתח את נאומו ואמר כי לפני 31 שנים עמד לראשונה על דוכן העצרת כשגריר, אז דיבר על הצעת איראן לגרש את ישראל מהאו"ם. "האו"ם, אז כמו היום, היה עוין לישראל", אמר. הוא המשיך ואמר כי הסכם הגרעין עם איראן לא הופך את השלום לאפשרי יותר וסקר את פעולותיה של איראן מאז ההודעה על הסכם הביניים בלוזאן. "איראן שולחת נשק קטלני לסוריה, שולחת את אנשי משמרות המהפכה לשם בכדי לחזק את משטרו הברוטאלי של אסד. היא העבירה נשק ותחמושת למורדים החותים בתימן, היא מאיימת לפעול בירדן, באמצעות חיזבאללה, איראן מספקת טילים לחיזבאללה כדי שיוכלו לפגוע בכל מטרה בישראל, איראן הבהירה שיש לה כוונה לפתוח שתי חזיתות נוספות נגד ישראל", אמר ראש הממשלה.

נתניהו בעצרת האו"םצילום: אי־אף־פי

"ישראל תמשיך להגיב בכוח לכל התקפה, ישראל תמשיך לפעול כדי למנוע העברת נשק אסטרטגי לחיזבאללה, מסוריה ודרך סוריה", אמר נתניהו. לדבריו, איראן וחיזבאללה מייסדות תאי טרור חדשים בגדה. "איראן מקיימת עשרות פעולות טרור ברחבי העולם, הם מקימים את תאי הטרור האלה גם בחצי הכדור המערבי", אמר.

"איראן עושה את כל זה רק בששת החודשים האחרונים, בעוד היא מנסה לשכנע את העולם להסיר את הסנקציות. מה תעשה איראן אחרי שהסנקציות יוסרו – איראן תצא לציד כדי לצוד יותר טרף. האם היא עושה זאת כדי לקדם את השלום?", שאל ראש הממשלה את העצרת. "ב-2013 הנשיא רוחאני החל את מתקפת החיוכים שלו, כעבור שנתיים איראן מוציאה להורג יותר אסירים פוליטיים ומרחיבה את רשת הטרור העולמית שלה. במקרה של איראן, המלים מדברות חזק כמו המעשים. דברי סגן משמרות המהפכה השנה: המהפכה האיראנית אינה מוגבלת בגבולות", הוסיף.

"הכוונות הטובות ביותר אינן מונעות את התוצאות הגרועות ביותר"

נתניהו ציין כי "חמינאי אמר אחרי ההסכם: 'המדיניות שלנו כלפי הממשלה הארוגנטית של ארה"ב לא תשתנה. כמנהיג של מדינה שמגנה על עצמה כל יום כנגד התוקפות האיראנית הגוברת, הייתי רוצה להתנחם בטענה שההסכם חוסם את דרכה של איראן לפצצה, אך איני יכול לומר זאת. הקהילה הבינלאומית מבינה עד כמה איראן מסוכנת. אם איראן לא תשנה את התנהגותה, היא תעבור למסוכנת עוד יותר. ההגבלות יוסרו בעוד 15-10 שנים, וזה יביא אותם למרחק של שבועות ספורים מייצור פצצה. אם איראן רוצה שננהג בה כמדינה נורמלית – שתנהג כמדינה נורמלית".

"האם איראן עם ציפורניים חדות יותר תהיה רגועה יותר?", שאל נתניהו. "הנה השיעור שאני למדתי ואתם חייבים ללמוד – כשנותנים פיצוי על התנהגות כזו, ההתנהגות רק הולכת ונהיית גרועה יותר... ההסכם הזה איננו הדרך הטובה ביותר לחסום את דרכה של איראן לפצצה. הכוונות הטובות ביותר אינן מונעות את התוצאות הגרועות ביותר. אנחנו רואים שהעולם חוגג את ההסכם הזה. רצים להתחבק ולעשות עסקים עם משטר שמבקש להשמיד אותנו. חמינאי  אמר לאחר ההסכם הוא פרסם את ספרו האחרון (הציג את הספר) 400 עמודים להסתה של הרס מדינת ישראל. בחודש שעבר חמינאי הביע שוב את כוונתו לבצע רצח המוני. הוא התחייב: 'לא תהיה ישראל בעוד 25 שנה'". 

נתניהו שותק מול עצרת האו"ם, הערבצילום: אי־פי

ראש הממשלה המשיך ואמר כי "70 שנה לאחר השואה, איראן מאיימת להשמיד שוב את עמי, והתגובה של מדינות האו"ם היא כלום. שתיקה רועמת". לאחר ששתק בעצמו במשך 44 שניות ארוכות המשיך נתניהו ואמר: "אל תחשבו שאיראן מסוכנת רק לישראל. מלבד התוקפנות שלה במזרח התיכון, איראן בונה טילים בליסטיים בין יבשתיים שיוכלו לשאת ראשי נפץ גרעיניים. הטילים הבין יבשתיים נועדו לאירופה, לא לישראל. הם נועדו לפגוע בכם בנשק של השמדה המונית. היה הרבה יותר קל להישאר בשקט, אבל לאורך ההיסטוריה העם היהודי למד את המחיר של שתיקה. וכמי שחי במדינת ישראל אני מסרב לשתוק". דבריו של נתניהו, כמו גם שתיקתו, התקבלו במחיאות כפיים סוערות.

"הימים שבהם העם היהודי נשאר פסיבי נגמרו", המשיך ראש הממשלה. "לא להיות פסיבי, פירושו לדבר בקול רם על הדברים האלו, וכך ננהג. ונגן על עצמנו מפני הסכנות האלו, אנחנו עושים זאת ונעשה זאת. ישראל לא תאפשר לאיראן לחמוק אל להסתנן אל פצצה. למנוע מאיראן מלפתח נשק גרעיני, זה תפקיד של הקהילה הבינלאומית, אבל אף אחד שלא יקל ראש מפני נחישותה של ישראל להגן על עצמה".

נתניהו המשיך ואמר כי "העם היהודי החזיק מעמד מול אימפריות שניסו להשמידו, ועכשיו משטר חדש נשבע להשמיד אותנו. אני עומד פה, מייצג את ישראל, מדינה צעירה בת 67, מדינת הלאום של עם בעל היסטוריה של 4,000 שנים, אבל ההיסטוריה של אימפריות בבל ורומא אינה מוזכרת כאן. אבל ישראל חיה", אמר נתניהו והוסיף בעברית: "עם ישראל חי".

"כיום, כשיש גל עולה של אנטישמיות, יהודים באים לישראל. זהו המסר שלי לאיראן: תוכניתכם להרוס את ישראל תיכשל. ישראל לא תרשה לשום כוח בעולם לסכן את עתידה. וזהו המסר שלי לאומות המיוצגות כאן: ישראל תעשה כל שביכולתה בכדי להגן על עצמה ועל עמה".

"אני יכול להבטיח לכם", פנה רה"מ לעצרת, "ישראל תעקוב אחרי מה שקורה מקרוב. מה שהקהילה הבינלאומית צריכה לעשות הוא  להבטיח שאיראן תמלא את התחייבויותיה, לבדוק את התוקפנות האזורית של איראן – החל בתוקפנות כלפי ישראל, להשתמש בסנקציות העומדות לרשותכם בכדי לפגוע ברשתות הטרור של איראן. ישראל עובדת מקרוב עם שותפי השלום הערבים שלנו כדי להתמודד עם הסיכונים, לרבות עם דאעש. אנחנו עובדים גם עם מדינות באפריקה, באסיה ומעבר לכך. איראן ודאעש הם אויב משותף – כששני האויבים האלו נלחמים זה בזה, אל תחזקו את אחד מהם, החלישו את שניהם".

על הקשר עם ארה"ב: חילוקי דעות בתוך המשפחה

נתניהו התייחס לקשר עם ארה"ב ואמר כי מדובר בשותפה החשובה ביותר של ישראל. "הנשיא ברק אובמה ואני הסכמנו על הצורך לבלום את תוקפנותה של איראן. ישראל מעריכה את נכונותו של אובמה לחזק את היתרון האיכותי של צה"ל. ישראל מודה על כך שהעם האמריקאי שותף לתחושה הזו של אובמה. חילוקי הדעות הם בתוך המשפחה, ואין לנו חילוקי דעות לגבי הבטחת העתיד המשותף שלנו. ישראל נמצאת בנקודה יחידה במינה. ישראל היא מנהיגה עולמית בטכנולוגיה ובמדע, בחקלאות וברפואה. ישראל היא אומת החדשנות. הידע הישראלי נמצא בכל מקום. בניידים שלכם, כאשר אתם שולחים מסרונים, מנווטים באפליקציית ווייז ומשתמשים בטפטפות".

ראש הממשלה התייחס לנושא הפלסטיני ואמר כי "בעוד המזרח התיכון שוקע לתוך אנדרלמוסיה, הסכמי השלום עם מצרים וירדן יציבים". לדבריו, "ישראל מחויבת להשיג שלום עם הפלסטינים גם כן. אנחנו יודעים מה מחיר המלחמה. אני יודע מה מחיר המלחמה. כמעט נהרגתי בקרב, איבדתי חברים ואת אחי יוני. אלו שיודעים מה מחיר המלחמה, יכולים להעריך את יתרונות השלום, לנו, לבנינו ולנכדינו. אני מוכן לחדש שיחות שלום עם הרשות הפלסטינית, ללא תנאים מוקדמים. למרבה הצער, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמר כי הוא לא מוכן לעשות זאת", אמר.

נתניהו בעצרת האו"םצילום: אי־אף־פי

"תהליך השלום החל לפני שני עשורים, למרות המאמצים הרבים וששת ראשי הממשלה הישראלים, הפלסטינים בחרו שלא להגיע להסדר שלום עם ישראל. שמעתם את הסרבנות הזו שוב אמש מאבו מאזן. איך אנחנו יכולים לעשות שלום עם הנהגה פלסטינית שמסרבת לשבת לשולחן הדיונים. הנשיא עבאס, אני יודע שזה לא קל, אבל אנחנו חייבים זאת לעמנו להמשיך ולנסות, כי ביחד, אם אכן ננהל משא ומתן, אם נשב וננסה לפתור את הסכסוך הזה, להכיר אחד בשני, ולא להשתמש במדינה פלסטינית לעוד דיקטטורה איסלאמית במזרח התיכון, אז נוכל לעשות דברים עצומים עם העמים שלנו. האו"ם יכול לקדם את השלום בכך שיקדם מו"מ בין שני הצדדים. האו"ם לא יסייע אם יעודד סרבנות פלסטינית". נתניהו ענה לדבריו של עבאס בנאומו אמש ואמר כי "ישראל מצפה מהפלסטינים לעמוד בהתחייבויותיהם במסגרת ההסכמים עמה".

הוא המשיך ואמר: "האו"ם צריך לעשות דבר נוסף אחד – האו"ם צריך לחדול מההלקאה המתמדת של ישראל. בארבע שנים של אלימות נוראית במזרח התיכון, בשנה שעברה המועצה הזו קיבלה 20 החלטות נגד ישראל, ורק אחת נגד הטבח בסוריה. דברו על חוסר צדק, על חוסר פרופורציה. אני לא מופתע".

לקראת סוף נאומו אמר ראש הממשלה כי "ישראל תמיד תכבד את המקומות הקדושים לכולם. ישראל עומדת כמגדלור של סובלנות – זוהי ישראל שמגנה על המקומות הקדושים, ולא מסכנת אותם. שלא כמו מי ששלט בירושלים בעבר, ישראל שומרת על חופש הפולחן של כולם, וזה לא ישתנה לעולם. כי ישראל תישאר נאמנה לערכיה. ערכים שמופגנים כל יום – בדיונים בכנסת, עם נשיאת בית המשפט העליון העצמאי, עם הסטודנט הערבי-ישראלי המבריק, ועם צה"ל שמסייע לאסון בנפאל. במקום להמשיך ברוטינה של הלקאת ישראל, עמדו לצדנו כשאנחנו מונעים מהקנאות להגיע אליכם. ישראל אינה מגינה רק על עצמה, ישראל מגינה עליכם", דברי נתניהו.

לקראת נאום נתניהו הערב בעצרת האו"ם: ניתוח הנאומים הקודמים

לקראת נאומו של נתניהו הערב בפני העצרת הכללית של האו"ם בדקנו אילו נושאים העסיקו אותו בחמשת נאומיו הקודמים בעצרת מאז שב ללשכת ראש הממשלה ב-2009. ספרנו את מספר החזרות שלו על מילה מסוימת או על קבוצת מלים העוסקות באותו נושא בנאומיו. הנתונים הציפו כמה מסקנות מעניינות על סדר היום המדיני וההסברתי של נתניהו או על הנושאים המדיניים-ביטחוניים שהוא ראה כחשובים בשש השנים האחרונות. 

לניתוח המלא

נאום עבאס בעצרת האו"ם - הפרשנויות

עבאס מנסה להרוויח זמן ותמיכה בינלאומית // ג'קי חורי

הפלסטינים והישראלים שהאזינו אתמול לנאומו של מחמוד עבאס (אבו מאזן) בעצרת האו"ם, תהו כיצד הוא מתכוון לממש את איומו שלא לכבד את ההסכמים עם ישראל. בסוף השבוע, כשישוב לרמאללה, יצטרך עבאס עצמו לבחון את השאלה הזו לעומק ולהשיב עליה. הנשיא הפלסטיני מודע למלכוד שהוא מצוי בו ולעובדה שהוא כמעט לבדו במערכה. העולם הערבי מפולג ומדמם, עסוק בענייניו הפנימיים וידחה כל אסטרטגיה שעשויה להביא לכאוס ביטחוני ולהתפוררות שלטונית מלאה. לכן, מה שנותר לנשיא הפלסטיני, הוא לנסות ולהרוויח עוד מעט זמן - תוך הגברת הלחץ על ישראל, בתקווה להביא לתזוזה בדעת הקהל ובסופו של דבר להניע תהליך מדיני.

לפרשנות המלאה

עבאס לפני נאומו בעצרת האו"ם, אתמולצילום: אי־פי

נאום עבאס באו"ם: פצצה על תנאי // ברק רביד

לשם שינוי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) עמד בהבטחתו. בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם אמש הוא אכן הטיל פצצה כאשר הכריז כי הפלסטינים לא ימלאו יותר אחרי ההסכמים שחתמו עם ישראל ב–22 השנים האחרונות. אבל השאלה שנותרה פתוחה היא האם הפצצה הזו תופעל מיד ותגרום לגל הדף משמעותי, האם תישאר לה כנפל שעלול להתפוצץ בכל רגע או האם יתברר שבמקום חומר נפץ מדובר היה במקרה הטוב בפצצת סירחון שריחה המצחין יתפוגג במהרה.  

לפרשנות המלאה

לשכת רה"מ: נאום עבאס שקרי ומעודד הסתה ופורענות במזרח התיכון

מלשכתו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה לנאום נשיא הרשות כי הוא "שקרי ומעודד הסתה ופורענות במזרח התיכון". עוד נמסר כי "בניגוד לפלסטינים, ישראל שומרת באדיקות על הסטטוס קוו בהר הבית ומחויבת להמשיך ולשמור עליו על פי הסיכומים בינינו לבין הירדנים והוואקף. אנו מצפים וקוראים לרשות ולעומד בראשה לנהוג באחריות ולהיענות להצעתו של ראש ממשלת ישראל  ולהתייצב למו״מ ישיר עם ישראל ללא תנאים מוקדמים. העובדה שהוא פעם אחר פעם לא נענה, זו ההוכחה הטובה ביותר לכך שאין פניו להסדר שלום".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, מסר בתגובה לנאום כי "אבו מאזן מסלף ומשרת את הקיצוניים- הוא ונתניהו מנהיגים שמפחדים מהכרעות ויובילו לעוד דם ושנאה". לדבריו, "האמירות של אבו מאזן על אפרטהייד מסלפות ומסולפות והן לצערי משרתות רק את הקיצוניים בשני העמים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה לדבריו עבאס: "אבו מאזן עומד מעל במת האו"ם ומפיץ שקרים לכל עבר. בעוד שישראל שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית עד כדי אבסורד של איסור על יהודים להתפלל, פורעים מוסלמים הופכים את מסגד אל אקצה למחסן טרור".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר: "זה לא היה נאום, זו היתה מסכת של הכפשות, מכוערות ושקריות של אדם שבמקום להיות מנהיג, מתנהג כמו אחרון המסיתים. כל מה שהוא אמר על הר הבית לא נכון, כל מה שהוא אמר על ירושלים לא נכון, כל מה שהוא אמר על ביטול ההסכמים עם ישראל פשוט לא יעמוד במבחן המציאות".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "הגיע הזמן שההנהגה הפלסטינית תבין שמדינה פלסטינית תוכל לקום בהסכם בלבד, וכל עוד ביטחון ישראל והאינטרסים שלה נשמרים. הניסיון להביא לכך שהקהילה הבינלאומית תכפה על ישראל לעשות ויתורים שיפגעו באינטרסים של ישראל - לא יצלח ונדון לכישלון. הנאומים והדגלים לא יובילו למדינה פלסטינית, אלא רק מו"מ ישיר מול ישראל" (יהונתן ליס).

עבאס: אם המצב הקיים יימשך לא נהיה מחויבים להסכמים עם ישראל

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הזהיר הערב בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם כי כל עוד ישראל אינה פועלת כמתחייב בהסכמים עמה, הרשות הפלסטינית לא תישאר היחידה המחויבת להם. זמן קצר אחרי נאומו, הונף דגל פלסטין בפעם הראשונה מחוץ לבניין האו"ם. 

"אנו מכריזים כי כל עוד ישראל מסרבת להתייחס להסכמים שנחתמו עמנו שמותירים אותנו כרשות ללא סמכויות של ממש, וכל עוד ישראל מסרבת להפסיק את פעילות ההתנחלויות ולשחרר את הקבוצה הרביעית של האסירים הפלסטינים בהתאם להסכמים בינינו", אמר עבאס, "לא נותרה לנו ברירה אלא להתעקש שלא נישאר היחידים המחויבים ליישומם". זאת, לדבריו, בעוד ישראל מפירה את ההסכמים בשיטתיות. "לפיכך, אנו מכריזים שאיננו יכולים להמשיך להיות קשורים להסכמים אלה, וכי ישראל חייבת לקבל על עצמה את כל האחריות ככוח כובש, מפני שהסטטוס קוו לא יכול להימשך". 

דגל פלסטין על רקע בניין האו"ם בניו יורק. "אני לא מאמין שפלסטינים באמת חוגגים עצמאות, עד כמה נוכל להשלות את עצמנו?"צילום: אי־אף־פי

עבאס האשים בנאומו את ישראל בכך שהיא "עושה כל מאמץ אפשרי כדי להרוס את פתרון שתי המדינות" ו"מנסה לשנות את הסטטוס הקיים בהר הבית".  עבאס אף קרא לאו"ם "לספק הגנה בינלאומית לעם הפלסטיני" והבהיר: "נפעיל אמצעים משפטיים כדי ליישם את החלטתנו. לא נפעל באלימות". 

לדברי הנשיא הפלסטיני, "הגעתי מפלסטין כדי להזהיר ממה שישראל עושה בירושלים ובמסגד אל-אקצא. יש תוכנית של ממשלת ישראל לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית. שרים ישראלים עולים להר הבית וקיצונים ישראלים מקבלים חסות מכוחות הביטחון". הוא תקף את ההוראות החדשות לפתיחה באש נגד מיידי אבנים, שאותם הוא מגדיר "כמפגינים שפועלים בדרכי שלום. שלא כמו ישראל, אנחנו פועלים להפצת תרבות של שלום", אמר. לדבריו, על ממשלת ישראל "להפסיק לפגוע במקומות הקדושים למוסלמים ונוצרים בירושלים לפני שיהיה מאוחר". 

עבאס הזכיר בנאומו את רצח משפחת דוואבשה "על ידי מתנחלים", והוסיף כי הרוצחים עדיין חופשיים. "איך מדינה שאומרת שהיא גן עדן של דמוקרטיה יכולה לקבל את קיומן של כנופיות תג מחיר וארגוני טרור אחרים שפוגעים בעם שלנו?", אמר. לדבריו, צה"ל אינו פועל נגד הטרור היהודי אלא מגן על פעיליו. 

עבאס בעצרת האו"ם, הערבצילום: אי־פי

עבאס קרא בנאומו לפעול להקמת מדינה פלסטינית. "האו"ם נכשל עד כה בהשגת הזכויות הפלסטיניות ובהקמת מדינה פלסטינית. המצב הקיים לא יכול להמשיך כי המצב הקיים הוא כניעה לישראל", אמר. 

עוד אמר עבאס כי "לפלסטין יש זכות להיות מדינה חברה מלאה באו"ם. המדינות החברות באו"ם צריכות לתת לעם הפלסטיני את חירותו כדי שיהיה כמו כל שאר העמים. האם זו בקשה גדולה מדי?". עבאס אף ציטט בנאומו את הקלטות ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, בהן הביע חשש שישראל תהפוך למדינת אפרטהייד והגדיר את מפעל ההתנחלויות כסרטן. (ברק רביד וג'קי חורי)

לראשונה מאז 1979: נשיא ארה"ב ושר החוץ האיראני לחצו ידיים

נשיא ארה"ב ברק אובמה לחץ את ידו של שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. לחיצת היד שהתרחשה אתמול (שני) בצהריים, באחד האירועים בשולי עצרת האו"ם - היתה הראשונה בין נשיא אמריקאי לבכיר איראני מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. עם זאת, לא התקיימה פגישה או לחיצת יד דומה בין אובמה לבין נשיא איראן רוחאני.

במקביל, התקיימה אמש במטה האו"ם בניו-יורק פגישה ראשונה של שרי החוץ של איראן ושש המעצמות, מאז ההכרזה על הסכם הגרעין. הפגישה, שנמשכה שעה, עסקה במעקב אחר יישום הסכם הגרעין.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה לאחר הפגישה כי יישום ההסכם, מצד איראן ומצד המעצמות, צפוי להתחיל בחודשים הראשונים של שנת 2016. דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי אמר לאחר הפגישה כי ארה"ב תסיר את הסנקציות מעל איראן רק כשזו תבצע את המוטל עליה במסגרת ההסכם. הוא קרא לאיראן ליישם את ההסכם בצורה יסודית ומהירה.

שר החוץ של איראן זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי מוגריני בפגישה אמשצילום: אי־פי

פוטין על פגישתו עם אובמה: דנו בשיתוף פעולה במאבק נגד דאעש

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשולי עצרת האו"ם, לראשונה לאחר יותר משנה.

פוטין אמר כי הפגישה, היתה "מאד יעלה וכנה", וכי השניים דנו בשיתוף פעולה צבאי מצד רוסיה במאבק נגד המדינה האסלאמית (דאעש) בסוריה. "יש לנו דברים רבים לעשות... ישנה הזדמנות לפתור בעיות משותפות יחדיו", אמר פוטין לאחר הפגישה שארכה כשעה וחצי.

קודם לכן, לפני הפגישה, התייחס פוטין למצב בסוריה, ואמר "אנחנו חושבים שזו טעות גדולה שלא לשתף פעולה עם הצבא הסורי. עלינו להכיר בכך שרק כוחותיו של הנשיא אסד באמת נלחמים בדאעש ובארגונים קיצוניים אחרים בסוריה".

למרות התחממות היחסים עם ארה"ב, קסטרו דבק ברטוריקה הקובנית בנאומו הראשון באו"ם

למרות התחממות היחסים עם ארה"ב, נשיא קובה ראול קסטרו דבק ברטוריקה הקובנית הרגילה בנאומו הראשון באו"ם, ודרש כי ארה"ב תסיר את החרם הכלכלי על קובה.

בנאומו הראשון כנשיא בעצרת האו"ם, ציין קסטרו את חידוש היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב. אולם, הוא ציין שזה רק תחילתו של "תהליך ארוך ומסובך" לקראת נרמול היחסים בין המדינות. לדבריו, נרמול היחסים יקרה רק לאחר שיוסר האמברגו כלפי קובה ושיוחזר מתקן המעצר האמריקני בגואנטנמו לריבונות קובה.

ראול קסטרו לאחר נאומוצילום: אי־אף־פי

נשיא צרפת: אסד הוא המקור לבעיה, הוא לא יכול להיות הפתרון

נשיא צרפת פרנסואה הולנד עלה לשאת את נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם. הוא התייחס למלחמה בסוריה ואמר כי "הטרגדיה הסורית התחילה במהפכה שקראה לסילוקו של בשאר אל אסד. באותו זמן לא היו קבוצות קיצוניות ואיסלאמיסטים טרוריסטים, היה רצון לסלק את השלטון הדיקטטורי".

לדבריו, "לא יימצא פתרון שאינו פוליטי". הולנד סיפר כי ארצו "עובדת עם כולם, כולל מדינות המפרץ ואיראן ומדינות אירופיות. אנשים מדברים על קואליציה רחבה, זה הכרחי כדי להביא לסיומו את המצב בסוריה". הנשיא הצרפתי הדגיש כי "נעשו ניסיונות דיפלומטיים, אבל אי אפשר לחבר רוצחים עם קבוצות האוכלוסיה אותן הם רוצחים. אסד הוא המקור לבעיה, הוא לא יכול להיות הפתרון. אנחנו חייבים לשים סוף לסבלם של האזרחים הסורים".

נשיא צרפת העביר ביקורת על האו"ם ואמר כי "הלגיטימיות של ארגונים כמו האו"ם נבנית על האמינות שלהם. אם אין ביכולתו של האו"ם לפתור סיטואציות סבוכות ולעזור לאנשים באותן סיטואציות, אז נידונו לאימפוטנציה".

נשיא צרפת, הערב בעצרת האו"םצילום: אי־אף־פי

עריקאת: מאוכזבים מהתעלמות אובמה מהסוגיה הפלסטינית

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ד"ר סאיב עריקאת הביע אכזבה גדולה מנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, בו נמנע הנשיא מהתייחסות לסוגיה הפלסטינית. "האם הנשיא אובמה חושב שהוא יכול להיאבק בטרור ולהביס את דאעש ולהשיג ביטחון ויציבות במזרח התיכון על ידי התעלמות מהמשך הכיבוש וההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית והמשך התוקפנות נגד מסגד אל-אקצא?", שאל עריקאת.

עבאס וקרי, בשבתצילום: אי־פי

אכזבה פלסטינית נרשמה גם בתום פגישתו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בשבת בלילה. לפי בכירים פלסטינים, קרי לא הציג מתווה חדש והרושם שנוצר היה שהממשל לא מתכוון ליזום מהלך משמעותי בעניין הפלסטיני או להפעיל לחץ על ישראל.

עם זאת, לפי פקיד פלסטיני בכיר, קרי לא פסל את האפשרות לתת למדינות אחרות לפעול בהקשר הזה, מה שיאפשר לפלסטינים להשיג את מה שניווטו אליו מאז כישלון סבב השיחות האחרון. (ג'קי חורי)

מאתיים מפגינים נגד נאום פוטין מול בניין האו"ם

כמאתיים מפגינים התכנסו בכיכר מול בניין האו"ם בניו יורק כדי להפגין נגד נאומו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. המפגינים נשאו שלטים שקוראים "פוטין אל תגע באוקראינה", "פוטין פושע מלחמה", ו"אל תלחצו את ידיו של פוטין, הם מגואלות בדם". מרבית המפגינים התעטפו עטופים בדגלי אוקראינה וקראו למערב להמשיך בסנקציות נגד רוסיה ולחרם בינלאומי על המדינה בשל סיפוח קרים והמלחמה באוקראינה.

"הם פושעים נגד תושבי רוסיה וגם נגד מדינות שכנות", אמרה טניה, סטודנטית רוסיה בניו יורק, שחבריה נשלחו להילחם באוקראינה. גלב לאטניק, שברח לארצות הברית בגלל שנרדף כהומוסקסואל ברוסיה, אמר כי "ללהט"בים ברוסיה חשוב מאוד שנתמוך בהם מכאן. כל תמיכה במערב מאוד מחזקת כשאתה שם".

מפגינים מול בניין האו"ם, היוםצילום: טלי קרופקין

לצד המפגינים האוקראינים ששרו את המנון המדינה ופרסו דגלי ענק של מדינתם, התייצבו גם מהגרים ותיקים וטריים מהארצות השכנות לרוסיה, כמו בלרוס, גיאורגיה ואף ליטא. אחת המפגינות, ממוצא ליטאי, אמרה כי היא זוכרת כיצד מפגינים אוקראינים הגיעו לתמוך בהתנתקות ליטא מברית המועצות, וכי היא סבורה שכעת על הליטאים לתמוך באוקראינים. "אני חושבת שאוקראינה צריכה להיות במרכז השיחה של אובמה עם פוטין היום", היא אמרה. אזרח ליטאי נוסף שהיה בהפגנה ציין כי במדינתו קיים הרבה פחד בעקבות הפלישה של רוסיה לאוקראינה. "לפני חמש שנים אף אחד לא יכול היה לחשוב שמשהו כזה יכול לקראות גם בליטא, אבל עכשיו יש הרבה פחד", הוא ציין, והוסיף כי לפני כמה חודשים החזירה ליטא לתוקף את גיוס החובה.

אלכסיי ויוליה ציבולקה הם אחים שהגיעו רק לפני כחודש לארצות הברית מבירת בלרוס מינסק. "אם היינו מנסים להפגין ככה בבלרוס, היו מכים אותנו באלות", אמרה יוליה. "כשהייתי קטנה, הרוסים והאוקראינים היו משלנו. עכשיו החלה החלוקה והשנאה. כואב לי לראות חברות שלי באוקראינה שסובלות עכשיו", הוסיפה. "באנו להפגין נגד לוקשנקו, נגד פוטין ונגד בשאר אל אסד", הוסיף אלכסיי. "מה שקורה עכשיו עלול להוביל למלחמת עולם, ואנחנו לא יכולים להתעלם ממה שקורה באוקראינה או בסוריה. אנחנו לא רוצים ששוב ישנו את הגבולות של המדינות בעולם".

בטרם הנאום ציינו רבים מהמפגינים כי הם אינם מתכוונים להאזין לנאומו של פוטין באו"ם. "אני לא אוהבת להקשיב לנאומים של פוטין כי הם לרוב חסרי משמעות, או שהם מלאים בשקרים", צחקה טניה. "אני אתקשה להאזין לזה בלי שהבטן שלי תתהפך, אמרה המפגינה מליטא. (טלי קרופקין)

רוחאני: על המעצמות לנקות את המזה"ת מנשק גרעיני ולא לתת לציונים למנוע זאת

נשיא איראן חסן רוחאני עלה לנאום על במת העצרת הכללית של האו"ם. רוחאני פתח את נאומו במתקפה חריפה על ממשלת סעודיה בשל האסון בו נהרגו מאות עולי רגל במכה, וקרא לפתוח בחקירה עצמאית של הסיבות לאסון.

נשיא איראן התייחס להסכם הגרעין שנחתם עם ארצו ואמר כי בעקבותיו "התחיל פרק חדש ביחסיה של איראן עם העולם". לדבריו, "איראן מעולם לא רצתה לייצר נשק גרעיני ולכן הסנקציות שהיו נגדנו לא היו מוצדקות". רוחאני קרא למעצמות "ליישם את הסכם הגרעין במלואו", ואמר כי טהראן מצפה מהן "לפעול להקמת אזור נקי מנשק גרעיני במזרח התיכון ולא לתת לציונים למנוע זאת". רוחאני אמר כי ארצו "לא שוכחת את העבר, אבל גם לא רוצה לחיות בעבר".

הנשיא האיראני התייחס לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ואמר כי פלישת ארה"ב למדינות המזרח התיכון ותמיכתה בישראל היא שגרמה לפעילותו של דאעש. "אסור לנו לשכוח שהשורשים של הלחימה היום נעוצים בכיבוש ובפלישה של אתמול. אם צבא ארה"ב לא היה פולש לעיראק, וארצות הברית לא היתה תומכת בפעולות המשטר הציוני בפלסטין – היום לטרוריסטים לא היו הצדקות לביצוע פשעיהם", אמר.

נשיא איראן, הערב בניו יורקצילום: אי־פי

נשיא רוסיה פוטין: טעות גדולה שלא לשתף פעולה עם הצבא הסורי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עלה לנאום מול העצרת ושיבח את האו"ם על עבודתו ב-70 השנים האחרונות. הוא תקף את התערבותה של ארה"ב במזרח התיכון ואת ניסיונותיה "לייצא את הדמוקרטיה".

לדבריו, "העולם משתנה והאו"ם צריך להשתנות איתו. רוסיה עומדת מוכנה כדי לעבוד יחד עם שותפותיה סביב הקונצנזוס... כולנו שונים ועלינו לכבד זאת. אף אחד לא צריך להיות זהה לאחר. עלינו ללמוד מניסיון העבר, מניסיון לכפות שינויים במדינות אחרות על בסיס העדפות אידיאלוגיות שהובילו לאסונות ולא להתקדמות. חוץ מללמוד מטעויות של אחרים, אנחנו חוזרים עליהן. מספיק להסתכל על המזרח התיכון ועל צפון אפריקה – הבעיות נערמו באזור הזה לפני זמן רב. אנשים שם ייחלו לשינויים. מה נוצר בסוף? במקום ניצחון הדמוקרטיה וההתקדמות, קיבלנו קטסטרופות".

פוטין, הערב בעצרת האו"םצילום: אי־פי

לדברי הנשיא הרוסי, ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הוקם על ידי חיילים לשעבר בצבא העיראקי, שנזרקו לרחוב אחרי הפלישה האמריקאית לעיראק. לדבריו, "זוהי צביעות לדבר על טרור בינלאומי בעוד תומכים בארגוני טרור".

פוטין התייחס למצב בסוריה, ואמר כי רוסיה "משתמשת בצבאה היום בעיראק ובסוריה". לדבריו, "אנחנו חושבים שזו טעות גדולה שלא לשתף פעולה עם הצבא הסורי. עלינו להכיר בכך שרק כוחותיו של הנשיא אסד באמת נלחמים בדאעש ובארגונים קיצוניים אחרים בסוריה".

לגבי משבר הפליטים אמר הנשיא הרוסי כי "זה שיעור קשה לכולנו". לדבריו, "הדרך היחידה לפתור את הבעיה היא במקום בו היא נוצרה. לספק עזרה צבאית, כלכלית והומניטרית למדינות במצבים קשים, ולאנשים שנגד כל הסיכויים לא נטשו את בתיהם במדינות הללו".

מלך ירדן: דוחים את האיום על המקומות הקדושים והאופי הערבי של ירושלים

מלך ירדן עבדאללה פתח את נאומו מול עצרת האו"ם בהתייחסו לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). הוא כינה את דאעש "כנופיה" שאנשיה מעוותים את האיסלאם, ואמר כי "חייבים להביס אותם".

"הכנופיות פורעות החוק הללו פועלות לנצל בורות וביד חופשית, כביכול בשליחות האל, ומבצעים את הפשעים הגדולים ביותר באנושות. כולנו מסכימים שיש להשמיד את הכוחות הללו". המלך עבדאללה הדגיש כי "עלינו להפעיל כוח גלובלי משותף. אל תטעו, המלחמה החשובה ביותר היא זו שאנו מנהלים על הנפש ועל הרוח – במלחמה הזו כל המדינות צריכות לפעול יחד". "בואו נשנה את הסגנון. איך ומתי חדר הפחד אל תוך השיח שלנו על אלוהים?", שאל המלך הירדני.

המלך עבדאללה, הערב בעצרת האו"םצילום: אי־פי

"המאבק העולמי היום הוא בין מתונים מכל הדתות, כנגד כל הקיצוניים בכל הדתות. מנהיגי כל המדינות, כל אמונה, כל 'שכונה' צריכים להצהיר בפומבי נגד חוסר סובלנות מכל סוג שהוא. זה כולל לכבד את כל המקומות שבהם מתפללים – מסגדים, כנסיות ובתי כנסת. שום דבר לא יכול להיות חשוב יותר מלהפגין זאת בירושלים. אנו דוחים בכל תוקף את האיום על המקומות הקדושים והאופי הערבי של העיר הקדושה הזאת", אמר המלך הירדני.

עבדאללה התייחס גם לנושא הפליטים הסורים וקרא למדינות העולם לסייע לירדן וללבנון, שקלטו מיליונים: "20 אחוז מאוכלוסיית ארצי היום היא פליטים מסוריה".

הנשיא אובמה: אם העסקה עם איראן תיושם במלואה, העולם יהיה בטוח יותר

נשיא ארה"ב ברק אובמה היה מנהיג המדינה השני שעלה לנאום בפני העצרת המרכזית של האו"ם. אובמה החל את נאומו ואמר כי ב-70 השנים האחרונות ארצו פעלה כדי למנוע מלחמת עולם שלישית. לדברי אובמה, "מצעד ההתקדמות האנושית לעולם לא נע בקו ישר... יש מעצמות שפועלות בניגוד לחוק הבינלאומי". מנאומו של אובמה נעדר לחלוטין נושא תהליך השלום הישראלי-פלסטיני.

אובמה פתח ואמר כי "אף אומה לא יכולה לאטום את עצמה לסכנות הטרור, הכלכלה השברירית או ההגירה. אם לא נוכל לעבוד ביחד באפקטיביות – לא נוכל לשאת בתוצאות. זה נכון גם לארה"ב. לא משנה כמה חזק הצבא שלנו, כמה חזקה הכלכלה שלנו. אנו מבינים שארצות הברית לא יכולה לפתור את בעיות העולם לבד".

הנשיא אובמה נואם בעצרת האו"םצילום: אי־פי

"בעיראק, ארצות הברית למדה את הלקח הקשה – שאפילו אלפי חיילים מאומנים ומיליארדי דולרים מהאוצר שלנו לא יכולים לאכוף יציבות על אדמה זרה. אני מאמין בכל לבי שכוח אינו יכול לגרום לאומות לשגשג. ההיסטוריה של העשור האחרון הוכיחה שדיקטטורות נופלות. האנשים החזקים של היום נהפכים לניצוצות המהפכה של המחר. אתה יכול לעצור את האופוזיציה שלך, אבל אתה לא יכול לעצור את הרעיונות שלהם. אתה לא יכול להפוך שקר לאמת".

בהמשך התייחס אובמה להסכם הגרעין עם איראן ואמר כי אם ימולא במלואו, "העולם יהיה בטוח יותר". הוא אמר כי הדבר ייטיב עם העם האיראני ועם העולם כולו. "החתרנות האיראנית באזור רק מבודדת אותה. כשצועקים 'מוות לאמריקה', זה לא מייצר מקומות עבודה", הוסיף הנשיא.

על רקע הפגישה הצפויה בינו לבין נשיא רוסיה פוטין אמר נשיא ארה"ב: "לא נוכל לעמוד מהצד כשרוסיה מפרה את ריבונותה של אוקראינה. היום זו אוקראינה ומחר זה מישהו אחר. הפלישה הרוסית לאוקראינה רק הובילה לרצון גדול יותר באוקראינה להתקרב לאירופה ולהתרחק מרוסיה".

"אנחנו לא רוצים לבודד את רוסיה, אנחנו רוצים רוסיה טובה שתעבוד איתנו לחיזוק המערכת הבינלאומית ככלל... במשך 50 שנה ארה"ב החזיקה במדיניות מסוימת כלפי קובה, שלא הצליחה לשפר את חייהם שלאזרחי קובה. שינינו את זה. אנחנו ממשיכים להאמין בזכויות אדם, אבל התרנו את הקשר הדיפלומטי והסרנו את האמברגו שלא צריך להיות קיים יותר", אמר אובמה.

נשיא ארה"ב התייחס גם למלחמה בסוריה ואמר כי "יש אנשים שאומרים לנו שצריך לתמוך ברודן כמו אסד כי האלטרנטיבה יותר גרועה". לדבריו, "כוח צבאי בלבד לא יכול לפתור את המצב במדינה". אובמה הדגיש כי "ארה"ב מוכנה לעבוד עם רוסיה ואיראן כדי לפתור את המשבר בסוריה, אבל אי אפשר לחזור לסטטוס קוו. פתרון בסוריה צריך לכלול מעבר מאסד למנהיג חדש". הנשיא אמר כי "ממשלה שמנסה לדכא ביקורת פנימית לא משדרת כוח, אלא חולשה ופחד".

נשיאת ברזיל בנאומה בעצרת: "אי אפשר לסבול הרחבה של ההתנחלויות"

נשיאת ברזיל דילמה רוסף עלתה לנאום בפתיחת עצרת האו"ם בניו יורק. לדברי רוסף, הסכסוכים האזוריים הרבים והתפשטות הטרור בעולם מראים שלאו״ם יש אתגרים גדולים.

נשיאת ברזיל התייחסה גם למשבר הפליטים העולמי ואמרה כי "זה אבסורד שמונעים חופש תנועה מאנשים באירופה". היא הוסיפה כי ברזיל מוכנה לקלוט פליטים, "כפי שעשתה לאורך ההיסטוריה".

רוסף אמרה כי "אי אפשר לדחות יותר הקמה של מדינה פלסטינית לצידה של ישראל, ואי אפשר לסבול עוד הרחבה של ההתנחלויות". היא בירכה על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות וכן על חידוש היחסים בין ארה״ב לקובה.

הנשיאה התייחסה לענייני הפנים של מדינתה ואמרה: "אנחנו מאזנים מחדש את התקציב ומפחיתים את הוצאות הממשלה כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי". רוסף דיברה על הרפורמות בארצה, והדגישה כי היא מנהלת מלחמת חורמה בשחיתות.

רוסף בעצרת האו"ם, הערבצילום: אי־פי

עצרת האו"ם נפתחה בניו יורק

עצרת האו"ם נפתחה היום (שני) עם מילות פתיחה של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. המזכ"ל אמר כי 100 מיליון איש ברחבי העולם זקוקים לסיוע הומניטרי. לדבריו, אנשים רוצים סיוע אבל צריכים פתרונות ארוכי טווח. "אנחנו מנסים להשאיר אנשים בחיים, כשלמעשה אנחנו צריכים לתת להם חיים", דברי באן. הוא קרא למדינות אירופה לעשות יותר על מנת לסייע לפליטים.

באן התייחס גם למשבר בסוריה וקרא לרוסיה, ארה״ב, סעודיה, איראן וטורקיה להגיע לפשרה שתפתור אותו. המזכ"ל גם קרא לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על הישראלים והפלסטינים כדי להתקדם לעבר הסכם שלום.

בהמשך תנאם נשיאת ברזיל דילמה רוסף, ואחריה צפויים לנאום נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא איראן חסן רוחאני. כמה שעות אחרי הנאומים, בחצות לפי שעון ישראל, תתקיים פגישת פסגה בין אובמה לפוטין. ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) ינאמו בהמשך השבוע. נתניהו צפוי להיפגש עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בשולי העצרת. לידיעה המלאה

נשיא איראן רוחאני מתקבל באו"ם על ידי המזכ"ל באן ותת המזכ"ל ג'אן אליסון (משמאל), שלשוםצילום: אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ