שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פינוי מתבצרים בעמונה, היום
פינוי מתבצרים בעמונה, היוםצילום: אילן אסייג

אחרי עשור כמעט של מאבק משפטי, ויותר מארבע שנים אחרי המועד שבו התחייבה המדינה לראשונה להרסו, הושלם הבוקר (חמישי) מבצע פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה, תחת השם "גן נעול 2".

על אף התחייבותם של התושבים לבג"ץ בדצמבר האחרון להתפנות ללא התנגדות, במשך הפינוי הופעלה התנגדות אלימה, בעיקר מצד צעירים שהגיעו למקום למחות ואינם מתגוררים במאחז. אתמול נפצעו באורח קל 23 שוטרים ושוטרת נוספת נפגעה באורח בינוני, בעימותים עם מתבצרים שהשליכו על כוחות הביטחון צבע, אקונומיקה, אבנים ובקבוקי זכוכית. 18 אזרחים נפגעו אתמול גם כן באורח קל. 13 מהמוחים נעצרו בחשד לתקיפת שוטר, הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. 

הבוקר התבצרו עשרות צעירים בשני מבנים שטרם פונו אתמול, בהם בית מגורים אחד ובית הכנסת של המאחז. כוחות הביטחון התעמתו עם המתבצרים, שהשליכו לעברם חפצים וניסו למנוע מהם להשלים את הפינוי. המשטרה מסרה כי בסך הכל נפצעו 60 שוטרים מאז אתמול.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מפקד מחוז ש"י: יש לנו תיעוד של הפינוי, נמצה את הדין

מפקד מחוז ש"י במשטרה, ניצב משה ברקת, אמר כי המשטרה סיימה לפני כמה דקות את מבצע הפינוי שהחל אתמול. בעניין הצעירים שברחו מהאוטובוסים דרך חלון שבור, אמר ניצב ברקת כי המשטרה עצרה אותם וכי "אנחנו נמצה את הדין ונבוא בחשבון עם מי שצריך בבית המשפט". ברקת הדגיש כי בידי המשטרה קיים תיעוד של כל האירוע, וכי כמה עצורים כבר נמצאים בחקירה. 

ניצב ברקת הוסיף כי עד לתקרית בבית הכנסת לא השתמשו השוטרים באמצעים "מתוך אמירה ברורה שלנו בעניין. לצערי, דווקא בבית הכנסת התגלו אירועי אלימות קשים מאוד ולכן נאלצנו למגן את השוטרים. החשיבה שליוותה אותנו לכל אורך ההכנה היתה של אורך רוח, אני לא יודע להגיד לגבי סוסיא הפלסטינית. לא מכיר".

ברקת סיכם ואמר כי "פונו 42 משפחות ולמעלה מאלף איש שהיו כאן ביממה האחרונה. למעלה מ-60 שוטרים נפגעו במהלך הפעילות. זו ההזדמנות לאחל החלמה מהירה לפצועים. זו פעילות שהחלה בהכנה מבצעית מאוד מסודרת ומדוקדקת שלקחה בחשבון לקחים מאירועים קודמים, כשהדגש מבחינתנו היה על הכנה מנטאלית שהשוטרים עברו במהלך התקופה ולאורך כל הדרך כדי לשמר את ערוץ ההדברות עם כל מוח שיכול לסייע בסיום האירוע עם כמה שפחות נפגעים".

כיתובים בהם צלב קרס בבית הכנסת בעמונה
כיתובים, בהם צלב קרס, על קירות בית הכנסת בעמונה לאחר הפינוי, היוםצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו: שותף לכאב, נחזק יישובים אחרים

במהלך ביקור בהתנחלות אריאל אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "שותף לכאב הגדול של המשפחות שנאלצו לעזוב את בתיהן ולנטוש את מפעל חייהן". לדבריו, הממשלה תקים התנחלות חדשה על אדמות מדינה במקום המאחז הבלתי חוקי עמונה. "נפעל כדי שזה יקרה בהקדם האפשרי", אמר נתניהו. "אני קורא לכולם להתפנות ללא אלימות, לכבד את החיילים והשוטרים שכואב להם לא פחות. גם להם קשה. הם שומרים על כולנו. נחזק יישובים אחרים – כולל את אריאל". 

(ברק רביד)

עמונה, היום
עמונה, היוםצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה: 17 שוטרים נפצעו במהלך פינוי בית הכנסת

המשטרה מסרה כי במהלך הכניסה למתחם בית הכנסת נפצעו היום 17 שוטרים. זאת בנוסף ל-24 השוטרים שנפצעו אתמול במהלך מבצע הפינוי. 

על קירות בית הכנסת ציירו המתבצרים צלב קרס עם הכיתוב "משטרת ישראל". בנוסף, רוססו כתובות "מוות לציונים" ו"ציונים ציונאצים חכו עוד יבוא יום גיהנום".

בהתנחלות עפרה שברו חלק מהמפונים את חלון אחד האוטובוסים, ואחדים הצליחו לקפוץ ולצאת ממנו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסתיים פינוי בית הכנסת

הסתיים פינוי בית הכנסת, הוא המבנה האחרון שפונה מיושביו בעמונה. הרב יאיר פרנק, רב עמונה, היה אחרון המתבצרים בבית הכנסת. המשטרה אפשרה לו להתפלל תפילה אחרונה בבית הכנסת בטרם הפינוי. "איך מדינת ישראל הורסת בית כנסת? מקום של השראת שכינה. כל העם היהודי צריך לבכות ביום הזה. ובשביל מה? בשביל כלום", אמר פרנק.

הרב הוסיף כי בתום הפינוי, יישאר במאחז רק הרס. "מה שיישאר על ההר הזה יהיה רק הרס. תאוות הרס וגירוש יהודים. אתם צריכים לדעת, כל העם היהודי, כל עם ישראל, שלצערנו אנחנו לא ממש מדינה דמוקרטית. העם רוצה שעמונה תישאר. הממשלה עצמה רוצה שעמונה תישאר. יש כאן אנשים שחושבים את עצמם כאליטה, מנותקים מהעם, וגורמים לעם לעשות דברים חסרי צדק. עשינו כל מה שאנחנו יכולים. אנחנו שלמים עם מה שעשינו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה: שמונה שוטרים נפצעו בכניסה למתחם בית הכנסת

מהמשטרה נמסר כי עד כה נפצעו שמונה שוטרים במהלך הכניסה למתחם בית הכנסת, שמתווספים ל-24 שוטרים שנפצעו עד כה במהלך מבצע הפינוי שהחל אתמול. המשטרה מסרה עוד כי "כנגד כל פעולות אלימות, המשטרה תפעל באופן בלתי מתפשר ותמצה את הדין כנגד פורעי החוק".

כוחות הביטחון נושאים משקפי מגן במתחם בית הכנסת
כוחות הביטחון נושאים משקפי מגן במתחם בית הכנסתצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השוטרים שברו את חלונות בית הכנסת ופרצו פנימה

בדקות האחרונות החלו השוטרים בפעילות אקטיביות יותר על מנת להיכנס אל תוך מבנה בית הכנסת - הם שוברים חלונות ופורצים פנימה כשעיניהם מכוסות במשקפת וחלקם אף חובשים קסדות למניעת פגיעות חפצים. 

השוטרים מנסים לפרוץ אל מתחם בית הכנסת עם מוט עץ גדול
השוטרים מנסים לפרוץ אל מתחם בית הכנסת עם מוט עץ גדולצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה: חמישה שוטרים נפצעו בפריצה לבית הכנסת

מהמשטרה נמסר כי "בתום הידברות שנערכה בשעות האחרונות אל מול הצעירים המסתגרים בבית הכנסת, משטרת ישראל התחילה בפעילות פינוי הצעירים המסתגרים במקום".

לפי המשטרה, במהלך ניסיונות הכניסה למתחם הושלכו לעבר השוטרים אבנים, מטפי כיבוי, בקבוקי צבע, קרשים ואמצעים נוספים שהוכנו מבעוד מועד על מנת לפגוע בשוטרים ולמנוע את מהלך הפינוי".

עוד פרסמה המשטרה כי חמישה שוטרים נפצעו במהלך ניסיונות הכניסה למתחם בית הכנסת, שמתווספים ל-24 השוטרים שנפצעו עד כה.

"התנהגות זו מעידה שפורעי החוק אינם מכבדים את המקום בו הם שוהים ולבטח שלא את ההנהגה המקומית", נמסר. "נדגיש כי מדיניות האיפוק תימשך כל זמן שלא ינקטו פעולות אלימות שתכליתן פגיעה בכוחות הביטחון הפועלים במקום. כנגד כל פעולות אלימות המשטרה תפעל באופן בלתי מתפשר ותמצה את הדין כנגד פורעי החוק".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השר ארדן: המתבצרים בבית הכנסת ראויים לכל גנאי

במקביל לניסיונות המשטרה לפרוץ את בית הכנסת ולהתעמתויות עם המתבצרים, צייץ השר גלעד ארדן כי "המתבצרים בבית הכנסת הם חוליגנים הראויים לכל גנאי, שמבזים את היהדות ואין להם שום כבוד לדת, בית כנסת ורבנים. מצפה מהמשטרה לפעול בנחרצות לפנותם".

מהמשטרה נמסר כי התנהגות המתבצרים מעידה על כך שפורעי החוק אינם מכבדים את המקום בו הם שוהים, ולבטח לא את ההנהגה המקומית. לפי הודעת המשטרה, מדיניות האיפוק תימשך כל זמן שלא ינקטו פעולות אלימות שתכליתן פגיעה בכוחות הביטחון, אך כנגד פעולות אלימות המשטרה תפעל באופן בלתי מתפשר ותמצה את הדין כנגד פורעי החוק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דוברת המשטרה: "יש פה אלימות אקטיבית שחוצה כל רף סביר"

דוברת המשטרה ניצב משנה מירב לפידות אמרה כי הצעירים המתבצרים בבית הכנסת משליכים על השוטרים יתדות, מוטות, אבנים ומכלים עם סוגי חומרים שונים. "ראינו אקונומיקה וחומרים אחרים, ראינו גם השלכה של צבע ושל כל הבא ליד", אמרה. "יש פה אלימות אקטיבית שחוצה כל רף סביר".

שוטרים מפנים מפגין בעמונה, הבוקר
שוטרים מפנים מפגין בעמונה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עימותים בין המשטרה למתבצרים

השוטרים מתעמתים עם המתבצרים בפתח אחת הכניסות לבית הכנסת, כשהמתבצרים מנסים להדוף אותם החוצה. המשטרה נגד הודפת את המתבצרים פנימה באמצעות מגיני פלסטיק, ואלה משליכים לעברם חפצים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחד השוטרים נפצע בראשו

אחד השוטרים נפצע בראשו ומקבל טיפול רפואי במקום לאחר שנפגע בתוך המבנה. לא ברור מה מצבו. כמו כן, שוטרים שיצאו מהמבנה נראים שוטפים את עיניהם, לאחר שכפי הנראה נחשפו לחומר צורב. במהלך ניסיונות המשטרה לפרוץ פנימה, התפוצץ צינור כיבוי שהובא לזירה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות המשטרה פורצים אל בית הכנסת

כוחות המשטרה פורצים בשעה זו אל בית הכנסת בעמונה, שבו מתבצרים עשרות צעירים, לקראת פינויו. זאת לאחר שניסיון ההידברות עמם לא צלח. עשן מיתמר מתוך בית הכנסת, שהוא המבנה האחרון שטרם פונה במאחז. ככל הנראה מדובר במטף כיבוי שהפעילו הצעירים במקום.

המשטרה פרצה אל בית הכנסת גם מצידו האחורי, ובמקביל מנגחים השוטרים את הביצורים בחלונות בית הכנסת כדי לפתוח פתחים נוספים במבנה. המתבצרים השליכו חפצים אל עבר השוטרים, הפורצים פנימה.

מתבצרים בבית הכנסת בעמונה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוטר מג"ב נחבל ברגלו ונפצע באורח קל

מבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים נמסר כי שוטר מג"ב נפגע במהלך מבצע הפינוי בעמונה, ופונה אל חדר המיון עם חבלה ברגל כשמצבו קל.

לפי נתונים שמסרה המשטרה, מאז תחילת מבצע הפינוי אתמול בבוקר נפצעו כ-24 שוטרים ושוטרות באורח קל כתוצאה מאלימות שהופעלה נגדם. עם זאת, מבתי החולים נמסר כי כמה מהפצועים הם נפגעי היפותרמיה ועל כן לא ברור מה מספר השוטרים שנפגעו מאלימות המתנחלים.

שוטרים מפנים את אחד המתבצרים מבית הכנסת בעמונה
שוטרים מפנים את אחד המתבצרים מבית הכנסת בעמונהצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תם פינוי בית המגורים האחרון בעמונה; הכוחות נערכים לפינוי בית הכנסת

כוחות הביטחון סיימו לפנות את בית המגורים האחרון בעמונה. כעת נערכים כמה עשרות שוטרים עם מגנים ומגני עיניים מחוץ לבית הכנסת של עמונה, לקראת פינויו.

המתבצרים בתוך בית הכנסת הם כמה עשרות צעירים שאינם תושבי המאחז. המשטרה, כמו גם הנהגת המתנחלים וחלק מתושבי עמונה, ניסו לשדל כמה מהצעירים שעוד שוהים במאחז לעזוב את המקום, או לכל הפחות להימנע מעימות עם כוחות הביטחון. הצעירים לא נענו להם ונותרו מבוצרים מאחורי החלונות המוגפים של בית הכנסת. את דלת הכניסה הם חסמו בקרשים ובסלעים.

להבדיל מהפינוי אתמול, השוטרים היום מצוידים במגני פלסטיק גדולים ובמשקפות להגנה על העיניים. זאת נוכח חשש שהמתבצרים בבית הכנסת מחזיקים בחומרים צורבים כמו אקונומיקה.

מפגין מפונה מבית המגורים האחרון בעמונה, הבוקר
מפגין מפונה מבית המגורים האחרון בעמונה, הבוקרצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדינה אחת, שתי משטרות | יניב קובוביץ

"מחבקים ובוכים", "בנחישות וברגישות", "נוהגים באיפוק" — אלו רק חלק מהסופרלטיבים שקיבלה אתמול משטרת ישראל בתקשורת על התמודדותה עם מי שהתנגדו באלימות לפינוי עמונה. אבל מי שהיה אתמול במאחז והשתתף בהפגנות במרכז הארץ בשנים האחרונות, לא היה יכול שלא לתהות אם בישראל יש שתי משטרות, או גרוע מכך — משטרה אחת, עם אג'נדה.

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה החלה בפינוי בית המגורים האחרון

כוחות המשטרה נכנסו לבית המגורים שטרם פונה במאחז, כשהם מצוידים במשקפי מגן להגנה מפני חומרים מסוכנים. במשטרה מדווחים כי הצעירים מחזיקים באקונומיקה ובחומרי ניקוי נוספים, בהם הם מתכוונים להשתמש כדי להיאבק בפינוי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה מתעכבת בפינוי המבנים הנותרים

מאז פינו השוטרים בלילה את ביתו של יו"ר מטה עמונה, אביחי בוארון, הקפיאה המשטרה את המשך פעילותה במאחז. עשרות צעירים ובני נוער מתבצרים בשני המבנים - בית הכנסת ובית המגורים האחרון שטרם פונה - כאשר סביבם נערכת המשטרה אך בינתיים נמנעת מהתקרבות אליהם ומפריצה פנימה.

המתבצרים הגיפו את חלונות בית הכנסת וקיבעו את דלתו באמצעות מוטות עץ וסלעים, וחלקם נכנסים ויוצאים מהמבנה דרך חלון אחד שנותר פתוח עד להתחלת הפינוי. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פינוי-בינוי | יוסי ורטר

בנימין נתניהו שתק אתמול. אולי המראות הקשים מעמונה החזירו אותו לטראומה הפרטית שלו ושל משפחתו, כשפונו לאחר בחירות 1999 ממעון ראש הממשלה. "אני מבין מה זה לאבד בית", הוא אמר לעמונאים לפני כמה שבועות כשהוזעק אליהם כמו היה עבדם, באישון לילה, מאותו מעון מתקלף שאליו חזר לפני שמונה שנים.

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סמוטריץ': אם חוק ההסדרה לא יחוקק, נצא מהממשלה

ח"כ סמוטריץ' בעמונה, אתמול
ח"כ סמוטריץ' בעמונה, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התייחס הבוקר בראיון בגלי צה"ל לפינוי המאחז, ואמר: "אני בשלטון שנאלץ באונס כפוי של מערכת המשפט... לעשות דבר שהוא בניגוד של 180 מעלות למדיניות של הממשלה, הוא מנוגד ב-180 מעלות למנדט שקיבלנו מהציבור ומהבוחר לפני קצת פחות משנתיים".

בהתייחס לדבריו לפני כחודשיים בראיון ל"הארץ", לפיהם יתקשה להישאר בממשלה אם עמונה תפונה, אמר הבוקר חבר הכנסת כי "הדבר היחיד שמאפשר לי להישאר היום בממשלה זה העובדה שהממשלה היא לא ממשלה שהורסת, היא ממשלה שמסדירה. ביום שני נעביר את חוק ההסדרה על אפם וחמתם של המתנגדים". לדבריו, "אם חוק ההסדרה לא יעלה ביום שני אז לא תהיה ממשלה. אני אומר את זה לא רק בשמי אלא גם בשמו של השר בנט". 

על האפשרות שבית המשפט העליון ידחה את חוק ההסדרה, אמר: "אז נחוקק את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת לחוקק אותו מחדש. לא ייתכן מצב שבו המערכת הדמוקרטית בישראל מקבלת הכרעה מסוימת פעם אחר פעם ובית המשפט יורק לה בפרצוף".

סמוטריץ' התייחס אף להשוואה שעשה בין פינוי עמונה לאונס אשה ועוררה זעם רב, ואמר: "אני שמח מאוד שהצלחתי אתמול לזעזע לא מעט צבועים בכל מיני מערכות. בהחלט יש מקום לזעזוע גדול. לא פגעתי באף אחד".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה מקיפה את בית הכנסת לקראת פינויו

אנשי כוחות הביטחון נערכים כעת לתחילת הפינוי. שוטרים רבים מקיפים את בית הכנסת, שבתוכו מתבצרים עשרות צעירים ובני נוער כשהם אזוקים. בבית המגורים האחרון שטרם פונה נמצאים בני משפחה אחת יחד עם כמה צעירים הצפויים לסייע להם להתנגד לפינוי.

המשטרה טוענת כי במהלך הלילה היו ניסיונות לדבר עם המתבצרים במטרה למנוע אלימות במהלך הפינוי, ולערוך אותו בהסכמה. עם זאת, לא ברור אם אכן התקיים משא ומתן כזה ונראה כי כוונת המתבצרים להתנגד נותרה בעינה. 

על פי המשטרה, מאז תחילת הפינוי הוצאו מעמונה 800 צעירים ובני נוער שהתבצרו במאחז. מדובר בעיקר בבני ישיבות ובתלמידי תיכון מהמגזר הדתי-לאומי שהגיעו למאחז על מנת לסייע לתושבים להתנגד לפינוי.

צעירים מתפללים בבית הכנסת שטרם פונה, הבוקר בעמונה
צעירים מתפללים בבית הכנסת שטרם פונה, הבוקר בעמונהצילום: אילן אסייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רוב הפצועים שוחררו מבתי החולים

מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים נמסר הבוקר כי פרט לשוטרת מג"ב אחת שמטופלת עדיין בחדר המיון בשל פגעי קור, כל יתר הנפגעים שפונו מעמונה שוחררו במהלך הלילה. בבית החולים הזכירו כי בהדסה עין כרם ובהדסה הר הצופים טופלו 20 נפגעים מאתמול, כולם במצב קל.

(ניר חסון)

שוטרים מפנים פצועים, אתמול בעמונה
שוטרים מפנים פצועים, אתמול בעמונהצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפינוי המדומה | מאמר המערכת

משטרת ישראל וצה"ל הוכיחו אתמול כי כשהם רוצים הם יכולים להיות לא אלימים כמנהגם. המתנחלים הוכיחו כי כוח הסחטנות שלהם לא פג כהוא זה וכי אין הם בוחלים בשום אמצעי כדי לצבור עוד ועוד הישגים. הממשלה ורוב התקשורת בישראל הוכיחו כי תמיד ישתפו פעולה עם המניפולציות הציניות של המתנחלים, אשר רשמו אתמול עוד ניצחון של ממש.

למאמר המלא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני מבנים בעמונה טרם פונו, בהם בית כנסת ובית מגורים

המשטרה הודיעה הבוקר כי כל בתי התושבים בעמונה פונו מאדם, אך ישנם שני מבנים שטרם פונו - בית מגורים ובית כנסת, בהם מתבצרים הבוקר עשרות צעירים. אמש לאחר חצות פונה ביתו של יושב ראש ועד התושבים, אביחי בוארון. 

המשטרה הודיעה כי ההיערכות לפינוי תימשך בלילה אל תוך הבוקר, וייעשה ניסיון להביא לפינוי מרצון של המתבצרים בבית הכנסת, "שימנע צורך בפינוי בכוח מחד וישמור על קדושת המקום מאידך", על פי הודעת המשטרה.

צעירים סביב בית הכנסת שטרם פונה, הבוקר בעמונה
צעירים סביב בית הכנסת שטרם פונה, הבוקר בעמונהצילום: AMIR COHEN/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הביטחון הזהיר את סגן השר: סכנה לשלומך אם תבקר בעמונה

משרד הביטחון אסר על סגן שר הביטחון, אלי בן דהאן, להגיע לעמונה כדי לחזות מקרוב בפינוי המאחז. קצין הביטחון של המשרד הזהיר את בן דהאן כי נשקפת סכנה לפגיעה בנפש ולפגיעה בבטחונו האישי בשל עימות אפשרי עם המתבצרים במקום.

בפעם הקודמת שבה ביקש בן דהאן לסייר במתחם המאחז, החליט משרד הביטחון להקצות עשרה מאבטחים חמושים כדי לאבטח את הביקור ולגונן על סגן השר מפני עימות אפשרי עם פעילי ימין. ההנחיה נמסרה לבן דהאן, בין היתר, על רקע הפגנה שקיימו מתנגדי הפינוי מול ביתו במוצאי השבת.

גורמים המעורים בהחלטה אמרו להארץ שבניגוד לח"כים אחרים בבית היהודי, דוגמת בצלאל סמוטריץ ושולי מועלם רפאלי, שליוו לאורך כל היום היום את המשפחות במאחז, בן דהאן נתפס בעיני פעילי ימין כנציג משרד הביטחון וכמי שאמון על הוצאת הפינוי לפועל. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפינוי מתקרב לסיום: נותרו ארבע משפחות ובית הכנסת

הפינוי מתקרב לסיום: לפי הודעת המשטרה, בעמונה נותרו כעת ארבע משפחות, וקבוצת מתבצרים בבית הכנסת. זאת מתוך 42 מבנים בסך הכל במאחז. 

כמו כן, מספר השוטרים הפצועים עלה ל-24, כולם נפגעו באורח קל. כ-18 אזרחים, בהם קטינה, נפגעו אף הם קל. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו מקדם הקמת התנחלות חדשה עבור מפוני עמונה

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי ראש הממשלה נתניהו הקים צוות שיקדם הקמת התנחלות חדשה בגדה המערבית עבור מפוני עמונה. הקמת ההתנחלות החדשה הינה חלק מההבנות אליהן הגיעה לשכת ראש הממשלה עם תושבי המאחז הבלתי חוקי. אם המהלך יתממש תהיה זו הפעם הראשונה זה יותר מ-20 שנה בה תחליט הממשלה להקים התנחלות חדשה.

מלשכת נתניהו נמסר כי הצוות יכלול את נציגי תושבי עמונה, עוזר שר הביטחון להתיישבות וראש הסגל בלשכת ראש הממשלה. עוד נמסר כי הצוות יחל לעבוד בטווח הזמן המיידי על מנת לאתר מיקום ולהקים את ההתנחלות החדשה. לפי ההבנות עם תושבי עמונה, במידה והמתווה לפינוי היישוב לא יאושר בבג"ץ, מה שאכן קרה היום, הממשלה מחויבת להקים עבורם התנחלות חדשה עד סוף חודש מארס 2017. (ברק רביד)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלה ל-13 מספר העצורים, 20 שוטרים נפצעו קל

מספר העצורים בפינוי עמונה עלה ל-13, כך נמסר מהמשטרה. הם חשודים בין היתר בתקיפת שוטרים, הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. גם מספר השוטרים והשוטרות שנפצעו קל עלה ל-20. שלושה אזרחים נפגעו אף הם באורח קל, אחת מהם קטינה. 

עד כה פונו יותר ממחצית המבנים ביישוב - 28 במספר. כמו כן, לדברי המשטרה, פונו מאות צעירים באוטובוסים. עוד נמסר כי 11 משפחות המתגוררות בישוב התפנו במלואן ו-11 משפחות נוספות התפנו בחלקן בהסכמה. 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לפינוי המאחז וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי זהו יום קשה. "ביום הזה ליבי עם המתיישבים החלוצים, שעלו בהר מתוך אהבת הארץ. עם המשפחות, שהקדישו את חייהן לבניין עמונה ועכשיו הן עומדות כואבות, בוכות ומוחות - מתוך כבוד למשפטה של הדמוקרטיה הישראלית גם כאשר עוּלָהּ כבד וכואב", כתב ריבלין והוסיף, "היום אני מבקש לחזק את השוטרים והחיילים האמונים על ביצוע משימתם ברגישות וללא דופי. כולם בנינו, כולם ילדינו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בג"ץ פסל את מתווה עמונה: לא ניתן יהיה להעתיק את המאחז לחלקות סמוכות

בג"ץ פסל את מתווה עמונה, שבמסגרתו תוכנן להעתיק את המאחז לאדמות נפקדים בחלקות הסמוכות. בדעת הרוב, שניתנה על ידי השופטים סלים ג'ובראן ויורם דנציגר, נקבע כי לא ניתן לבצע פירוק-שיתוף בחלקות ולכן לא ניתן יהיה להעתיק אליהן את המאחז. השופט ניל הנדל נותר בדעת מיעוט. 

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) ‏אמר בתגובה לדחיית המתווה כי לאשר בממשלה הקמת ישוב חדש לתושבי עמונה. "זאת תהיה תשובה ציונית הולמת, ועלינו לבצעה בהקדם", אמר. לדברי יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), "האקטיביזם השיפוטי הפך לדווקאביזם שיפוטי". ביטן הוסיף כי בג"ץ היה צריך לתת גיבוי ליועמ"ש והמערכת המשפטית.

קראוונים שיועדו לתושבי עמונה, על אחת החלקות שבג"ץ קבע כי לא ניתן לקיים בהן את המתווה
קראוונים שיועדו לתושבי עמונה, על אחת החלקות שבג"ץ קבע כי לא ניתן לקיים בהן את המתווהצילום: אמיל סלמן

הליך הפירוק-שיתוף שפסל בג"ץ הוא פיצול של החלקות בין חלק שבבעלות פלסטינים נוכחים לחלק שבבעלות פלסטינים נפקדים. הכוונה היתה להשתמש בחלקים מתוך שלוש חלקות, שבבעלות נפקדים, כדי לשכן בו את תושבי המאחז.

ההחלטה היום באה בעקבות עתירה לבג"ץ של תשעה פלסטינים וראש מועצת העיירה סילוואד הסמוכה לעמונה באמצעות ארגון השמאל יש דין. העותרים טענו לבעלות או זיקה על חלקים מהחלקות שיש כוונה לפרק את השיתוף בהן. בין היתר נכתב בעתירה כי מטרתה "למנוע שידוד מערכות מוחלט אשר המשיבים מובילים ובמסגרתו מבקשים לשנות את סדרי העולם בתחום המקרקעין בגדה המערבית". 

נימוקי הפסיקה יימסרו בהמשך. 

לצורך שיכון המתנחלים המפונים הוקמו באחרונה אתרי קרוואנים בהתנחלות הסמוכה עפרה. אחד מהם, ובו כמה עשרות קרוואנים, הוקם כחוק ויוכל להישאר שם לאורך זמן. שני מתחמים קטנים יותר נוספים הוקמו בניגוד לחוק. בעבר הציעה המדינה למתנחלי עמונה התנחלות חלופית סמוך לשבות רחל, כמו גם שיכון באזור שהוא היום חלק מאזור התעשיה בשילה, אף היא התנחלות בשטח המועצה האזורית מטה בנימין. (יותם ברגר)‎

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלה ל-16 מספר השוטרים שנפצעו; הפינוי יימשך לתוך הלילה

מספר השוטרים שנפצעו בעמונה עלה על 16, כך נמסר מהמשטרה, ומאמצי הפינוי צפויים להימשך אל תוך הלילה. שוטרת אחת נפצעה קל והיתר בינוני. שני אזרחים נפצעו קל גפ כן. כ-200 צעירים הורחקו מהמאחז עד כה, ו-12 בתים פונו. לפי דוברות המשטרה, 12 משפחות נוספות התפנו בהסכמה.

מתחילת הפינוי נעצרו שבעה צעירים בגין הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם. (יניב קובוביץ)

עמונה, היום
עמונה, היוםצילום: Ariel Schalit/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפינוי עשוי להימשך אל תוך הלילה; מספר השוטרים שנפצעו - 15

הפינוי בעמונה, היום
הפינוי בעמונה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

המשטרה נערכת להמשך פינוי המאחז עמונה לאורך הלילה במידת הצורך. לאור החשש כי הפינוי לא יושלם עד רדת הלילה נשקלה האפשרות לחדשו מחר בבוקר, אך נראה כי הוא יתבצע ברציפות. עד כה, הודיעה המשטרה, התפנו מבתיהן תשע משפחות ועשרות ממתנגדי הפינוי עזבו את המאחז בשני אוטובוסים.

מהמשטרה נמסר כי מספרם של השוטרים שנפצעו בעת הפינוי הוא 15, כולם במצב קל. לפי המשטרה הם נפגעו בחומר בלתי מזוהה, מבקבוקי זכוכית ומאבנים שהושלכו לעברם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

13 שוטרים נפצעו קל; ארבעה אזרחים נעצרו

13 שוטרים נפצעו באורח קל מהשלכת בקבוקים ואבנים וכתוצאה מחומרים שונים שנשפכו עליהם - כך נמסר מהמשטרה. לבית החולים הדסה עין כרם פונו חמישה לוחמי מג"ב במצב קל, שלושה עם פגיעות בגפיים ושניים עם פגיעות בעיניים מהחומרים שנשפכו עליהם. בנוסף, פונה אזרח בן 28 עם חבלות קלות ושתי חיילות הסובלות מהיפותרמיה, במצב קל. 

המשטרה עצרה ארבעה אזרחים ועיכבה כמה. הצעירים שמתבצרים במבני המאחז אוזקים את עצמם אליהם בכדי להקשות על הפינוי. עוד נמסר מהמשטרה כי שבע משפחות התפנו עד כה בהסכמה. כמה צעירים מתפרעים שפכו צבע ואקונומיקה על שוטרים. החומרים גרמו לכמה שוטרים צריבה בעיניים.

צעירים מבעירים חסימות מאולתרות, היום בעמונה
צעירים מבעירים חסימות מאולתרות, היום בעמונהצילום: JACK GUEZ/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוטרים נכנסים לבתים בעמונה

שוטרים מפנים צעיר, היום בעמונה
שוטרים מפנים צעיר, היום בעמונהצילום: אוליבייה פיטוסי
עימות בעמונה, היום
עימות בעמונה, היוםצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי

שוטרים החלו להיכנס לבתים בעמונה. מהמשטרה נמסר כי כמה שוטרים נפגעו מ"חומר בלתי מזוהה" ונזקקו לטיפול רפואי עקב צריבה בעיניים. עוד מסרה המשטרה כי היא לא תאפשר ל"אנרכיסטים הנמצאים בעמונה לנצל לרעה את האיפוק של השוטרים המפנים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההצגה האחרונה | גדעון לוי

פעם עברתי דירה. היה עצוב. היה עצוב להיפרד מהכתלים ומהזכרונות. העצב חלף. התאוששתי. אני לא לבד: הרבה אנשים עברו דירה. לפעמים מרצונם, לעתים בעל כורחם בשל חוזה שנגמר, יחסים שעלו על שרטון או עבודה חדשה. זה תמיד עצוב לעזוב בית. לא תמיד העזיבה מלווה בכתבות קורעות  לב (כביכול), בהצהרות מזויפות, בתביעה בל תאומן לחמלה לאומית ולפיצוי שערורייתי. לא תמיד צריך שמונה גדודים של צה"ל ו-3,000 שוטרים כדי לפנות אדם ממה שלא היה ביתו. במחשבה שנייה: אף פעם לא גרתי בבית גנוב. אולי הפרידה ממנו קשה יותר.

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות המשטרה נעים לעבר הבתים בעמונה; חיכוכים עם הצעירים במקום

כוחות המשטרה מתקדמים לעבר הבתים בעמונה. צעירים שמתגודדים על הציר המרכזי של ההתנחלות צועקים לעברם "יהודי לא מגרש יהודי" וקוראים להם לסרב פקודה. השוטרים והצעירים דוחפים אלה את אלה. כמה מהצעירים הבעירו מחדש צמיגים. לפי ארגון "חננו", שני צעירים נעצרו.

שוטר מג"ב שמכיר אישית כמה מהצעירים ביקש ממפקדיו לעבור לחלק האחורי של הכוח, והמפקדים אישרו את בקשתו.

עמונה היום
עמונה היוםצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי
שוטרים בעמונה, היום
שוטרים בעמונה, היוםצילום: BAZ RATNER/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השר בנט: "מהריסות עמונה נבנה יישוב חדש"

כוחות משטרה בעמונה, היום
כוחות משטרה בעמונה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
שוטרים בעמונה, היום
שוטרים בעמונה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שר החינוך נפתלי בנט אמר בדיון במליאת הכנסת: "מאובדן האחיזה הכואב הזה בהר נצא להחלת ריבונותה של מדינת ישראל ביהודה ושומרון". הוא הוסיף: "מהריסות בתיה של עמונה נבנה יישוב חדש", ואמר כי החוק להפקעת קרקעות פלסטינים יעבור בתחילת שבוע הבא בקריאה שנייה ושלישית ו"ישים סוף לשיטת העקירה המשפטית". לדבריו, "בזכות המערכה בעמונה ניצלו אלפי משפחות מפינוי ביתם" וקרא "לחלוצים של דורנו מתיישבי יהודה ושומרון, הרימו את ראשכם".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות המשטרה נכנסו לעמונה

כוחות המשטרה נכנסו לשטח המאחז עמונה. השוטרים הולכים לאורך הציר המרכזי בהתנחלות ומנסים לכתר את בתיה. אחדים מבני הנוער השוהים ביישוב פונים לשוטרים ומנסים לשכנע אותם שלא להשתתף בפינוי.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר הבוקר כי זהו יום קשה ועצוב לעם ישראל וקרא לחברי הכנסת ולמנהיגי הציבור "לפעול להרגעת המצב ולהימנע מפעולות או אמירות שעלולות להחמיר את המצב". שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר באריאל כי לבו "עם המתיישבים" והביע תקווה שמחאתם תישאר במסגרת החוק.

המשטרה הודיעה כי היא "תחתור לביצוע הפינוי ללא הפעלת כוח כנהוג, ככל שלא תופעל אלימות נגד שוטרים". הרב הראשי לישראל דוד לאו קרא לתושבי עמונה ולשוהים בהתנחלות לא לנהוג באלימות. "פינוי היישוב והמשפחות המתגוררות בו מעורר צער וכאב גדול", אמר הרב לאו, "אולם חובה לכבד את החוק ואין לנהוג באלימות כלפי אף אדם, ועל אחת כמה וכמה כלפי כוחות הביטחון והחיילים". גם סגן שר הביטחון אלי בן דהן הודיע כי הוא מתנגד "חד-משמעית לכל אלימות לכוחות הביטחון".

כוחות משטרה בעמונה, היום
כוחות משטרה בעמונה, היוםצילום: BAZ RATNER/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נערים מיידים אבנים לעבר המשטרה

נערים מיידים אבנים לעבר המשטרה וקוראים לעברם קריאות גנאי. בינתיים שומרים כוחות הביטחון על מרחק של כמה עשרות מטרים מהמאחז.

צעירים על גג של בית בעמונה, היום
צעירים על גג של בית בעמונה, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
רעולי פנים אבנים לעבר המשטרה, היום בעמונה
רעולי פנים אבנים לעבר המשטרה, היום בעמונהצילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החל המבצע לפינוי עמונה

כוחות משטרה בכניסה לעמונה, הבוקר
כוחות משטרה בכניסה לעמונה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

החל המבצע לפינוי עמונה. כוחות משטרה גדולים נמצאים בכניסה למאחז. המשטרה מנהלת הידברות על הפינוי עם התושבים. אחת המשפחות המתגוררות במאחז העבירה למשטרה שקית עם רימוני הלם ופצצות תאורה שהוחבאה בביתם.

בהודעה שפרסמה קראה המשטרה לתושבים "להמשיך לגלות אחריות ומעורבות גבוהה על מנת שביצוע צו בית משפט יתקיים כסדרו והפינוי לא יהפוך למחזה אלים בו ייפגעו לשווא אזרחים ואנשי כוחות ביטחון".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ח"כ סמוטריץ' על פינוי עמונה: כשאונסים אשה זה כואב

כמה נבחרי ציבור, ובהם השר אורי אריאל וחברי הכנסת אורן חזן (ליכוד), שולי מועלם ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הגיעו הבוקר למאחז עמונה. ח"כ סמוטריץ' השווה בשיחה עם עיתונאים את פינוי עמונה לאונס, והאשים באונס את הרשות השופטת. "כשאונסים אשה זה כואב", אמר סמוטריץ', "ומה שעושים פה זה אונס ברוטלי והולכים לזרוק אנשים מהבית על לא עוול בכפם ושום דבר טוב לא ייצא מזה". הוא הוסיף: "הרשות השופטת אונסת אותנו, את הממשלה ואת נבחרי הציבור".

לידיעה המלאה

סמוטריץ' הבוקר בעמונה
סמוטריץ' הבוקר בעמונהצילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל לתושבי עמונה: התפנו מיד או שיחל פינוי בכפייה

צה"ל דרש הבוקר מתושבי עמונה להתפנות באופן מיידי מהמאחז והודיע להם שאם לא יעשו כן, יחל פינוי בכפייה. כוחות הביטחון פרוסים מסביב למאחז ומאתמול הכניסות אליו נחסמו, אך צעירים הצליחו להיכנס למאחז לאחר שטיפסו על צלע ההר. כעת מאות צעירים מתבצרים בעמונה. עשרות מבעירים צמיגים וחלקם גם מיידים אבנים.

לידיעה המלאה

צעירים ליד צמיגים בוערים, הבוקר בעמונה
צעירים ליד צמיגים בוערים, הבוקר בעמונהצילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פינוי המאחז הגדול בגדה: תיק משפטי שמתגלגל מ-2008

עמונה, שהוקם בשנת 1997 סמוך לעפרה, הוא המאחז הגדול ביותר בגדה. בשנת 2006 הרסה המדינה תשעה מבני קבע שהוצבו במקום. הריסת המבנים לוותה בעימותים אלימים, שבהם השתמשה המשטרה בכוח רב כלפי המפגינים. בשנת 2008 עתרו חלק מבעלי האדמות הפלסטינים באמצעות ארגון יש דין בדרישה להרוס את כל המאחז בטענה שהוא על קרקעות פרטיות. העתירה עברה גלגולים רבים: המדינה התחייבה שתהרוס את המקום עד סוף שנת 2012, אולם לאחר דחיות חוזרות ונשנות חזרה בה וטענה כי תהרוס רק חלקות ספציפיות לגביהן יש עותרים.

עמונה, בדצמבר
עמונה, בדצמברצילום: אוליבייה פיטוסי

בדצמבר 2014, בתשובה לעתירה משנת 2008, הורה בג"ץ לפנות את המאחז בתוך שנתיים. בנובמבר האחרון דחה בג"ץ את בקשת המדינה לעכב את פינוי המאחז, אך בסוף בדצמבר, בעקבות התחייבות התושבים להתפנות מהמאחז בדרכי שלום, אישרו שופטי בג"ץ דחייה של פינוי עמונה ב-45 ימים נוספים - עד ל-8 בפברואר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל