נתניהו ביקש מטראמפ הכרה אמריקאית בסיפוח רמת הגולן לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
טראמפ ונתניהו במסיבת העיתונאים בבית הלבן, היום
טראמפ ונתניהו במסיבת העיתונאים בבית הלבן, פברואר 2017 צילום: Evan Vucci/אי־פי
עדכונים

נתניהו ביקש מטראמפ הכרה אמריקאית בסיפוח רמת הגולן לישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם נשיא ארה"ב כי ביקש מטראמפ הכרה אמריקאית בסיפוח של רמת הגולן למדינת ישראל. "אני יכול לומר שלא היתה תדהמה מהבקשה שלי", אמר נתניהו.

ארה"ב והקהילה הבינלאומית מעולם לא הכירו בסיפוח רמת הגולן לישראל ב–1981. הממשל האמריקאי התייחס לרמה כאל שטח סורי כבוש ולאורך השנים ניסה כמה פעמים לקדם משא ומתן להסכם שלום בין שתי המדינות שבמסגרתו ישראל תיסוג ממנה.

נתניהו אמר עוד כי הוא וטראמפ רואים עין בעין את האיום האיראני וכי הם דנו בפעילות האיראנית בסוריה. "הוא הביע בפני מחוייבות למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני והוא מודע מאוד לתוקפנות האיראנית באזור בתחומים אחרים", אמר נתניהו. "קבענו לשתף פעולה כדי להדוף את התוקפנות הזו".

נתניהו העלה את נושא קבלת ההכרה האמריקאית בסיפוח רמת הגולן לישראל בפגישתו עם הנשיא לשעבר ברק אובמה בנובמבר 2015. ממשל אובמה דחה את בקשתו של נתניהו וסירב לדון על כך. בכיר בבית הלבן אמר אז כי עמדתה של ארה"ב, המתנגדת לסיפוח רמת הגולן לישראל, לא השתנתה, והוסיף כי ההצעה הישראלית אף עלולה לפגוע בפלגי האופוזיציה הסורית שבהם תומכת ארה"ב.

"אני חושב שהיה די ברור שארה"ב לא מתכוונת לשנות את עמדתה לגבי עתיד רמת הגולן...", אמר אז הבכיר בבית הלבן. "תמיד אמרנו שמעמד רמת הגולן צריך להיקבע במשא ומתן בהתבסס על החלטות מועצת הביטחון 242 ו–338. זו היתה עמדתנו, זו עודנה עמדתנו וזו גם תישאר עמדתנו". 

נתניהו אחרי הפגישה עם טראמפ: מוכן לבחון ריסון של הבנייה בהתנחלויות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתדרוך לכתבים אחרי פגישתו עם נשיא ארה"ב כי יהיה מוכן לדון עם הממשל האמריקאי על ריסון הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית כפי שביקש טראמפ. נתניהו הבהיר עם זאת כי ישראל לא תהיה מוכנה לשוב ולהטיל מגבלות מדיניות על הבנייה במזרח ירושלים, כפי שעשתה במהלך כהונתו של הנשיא האמריקאי הקודם ברק אובמה.

נתניהו ציין כי טראמפ הביע נכונות במהלך הפגישה "לשדרג דרמטית" את היחסים בין ישראל לארה"ב וכי הוקמו כמה צוותים מקצועיים לשם כך. מנגד, ביקש טראמפ הן בפומבי והן בפגישה הסגורה כי ישראל תרסן את הבנייה בהתנחלויות. "טראמפ מוכן לשדרג את היחסים בכל תחום", אמר נתניהו. "אז אם יש בקשה מהנשיא לבחון את הנושא הזה של הבניה בהתנחלויות אני חושב שהאינטרס הלאומי שלנו מחייב להגיע להבנות. ראוי לעשות את המאמץ... סיכמנו להמשיך לדון בנושא הזה מתוך נסיון להגיע להבנות שתואמות את השאיפה להשיג שלום וביטחון".

ראש הממשלה הדגיש כי בפגישה עם טראמפ לא הגיעו הצדדים עדיין להבנות בנוגע לבנייה בהתנחלויות וכי יתקימו דיוני המשך בנושא. הוא הבהיר עם זאת כי ההחלטות על בניית 6,000 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים שהתקבלו בשבועות האחרונים לא ישתנו ולא יבוטלו. "בעניין הבנייה בירושלים המדיניות השתנתה (הוסרו ההגבלות שהיו בתקופת אובמה, ב"ר)", אמר נתניהו. "והיא לא תשתנה חזרה".

נתניהו נשאל כמה פעמים במהלך התדרוך האם הוא נסוג מנאום בר-אילן ומתמיכתו ברעיון שתי המדינות אך התחמק מלתת תשובה ברורה. ראש הממשלה גם התחמק מלהביע דעה לגבי דבריו של הנשיא טראמפ על כך שהוא מוכן לקבל גם פתרון של מדינה אחת. "ההגדרה שלנו ושל אבו-מאזן למדינה פלסטינית היא לא אותו דבר", אמר נתניהו. "המדינה שהוא מדבר עליה לא מקובלת עלינו. אני לא שיניתי את עמדותיי. המהות לא השתנתה...אמרתי ואני חוזר על זה – אני לא רוצה לספח 2 מיליון פלסטינים לישראל ואין לי עניין שיהיו נתינים שלנו. אבל צריך לדאוג שאנחנו לא נהיה נתונים לאיום של מדינת טרור פלסטינית בלב הארץ".

אחד הנושאים הנוספים שעלו בפגישה בין נתניהו לטראמפ היה האפשרות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים. טראמפ התחמק ממתן תשובה ברורה לנושא במהלך מסיבת העיתונאים עם נתניהו לפני הפגישה. "בעניין השגרירות אמרתי שאני תומך בהעברתה לירושלים", אמר נתניהו. "הוא בודק את הנושא ביסודיות אבל שמע את דעתנו שהיא חד משמעית. הוא רוצה זמן לבחון את הנושא". 

אבו מאזן: מחויבים לפיתרון שתי המדינות

לשכת אבו מאזן התייחסה לדברי ראש הממשלה נתניהו והנשיא טראמפ במסיבת העיתונאים בבית הלבן, והודיעה כי "הרשות הפלסטינית מחויבת לפתרון שתי המדינות". "הרשות הפלסטינית קוראת לראש הממשלה נתניהו להיענות לדרישת טראמפ והקהילה הבינלאומית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כולל במזרח ירושלים", נאמר בהודעה שתקפה את "החלפת פיתרון שתי המדינות בעיקרון המדינה האחת בשני משטרים, מה שמוביל לאפרטהייד". לפי הלשכה, "הרשות מחויבות לפיתרון שתי המדינות על פי עקרונות הקהילה הבינלאומית וסיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', וההנהגה הפלסטינית מוכנה לפעול בצורה חיובית עם ממשל הנשיא טראמפ". (ג'קי חורי)

בנט: דגל פלסטין הורד היום מהתורן; הרצוג: מביש לראות את נתניהו מתפתל

שרים וחברי כנסת בימין מיהרו להכריז הערב על קבורתו של חזון שתי המדינות, בעקבות מסיבת העיתונאים המשותפת לנשיא טראמפ ולנתניהו אותה כינו רבים מהם ״הסטורית״.

שר החינוך נפתלי בנט, שלחץ על נתניהו להתנער מהכרה במדינה פלסטינית, ברך הערב על דברי טראמפ. ״דגל פלסטין הורד היום מהתורן ומוחלף בדגל ישראל. לפלסטינים יש כבר שתי מדינות: בעזה ובירדן. אין צורך בשלישית", אמר בנט, "אני מברך את ראש הממשלה שקיבל את ההחלטה הנכונה, גילה מנהיגות ותעוזה וביצר את בטחון ישראל וריבונותה״. חברתו למפלגת הבית היהודי, שרת המשפטים איילת שקד, הדגישה הערב את מחויבותו הפומבית מרחיקת הלכת של טראמפ למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני גם בעתיד.

לדברי השר גלעד ארדן (ליכוד), ״אמירות הנשיא טראמפ מוכיחות שאנו בעידן חדש. ‏העמדות שהביע הנשיא מעידות על ההבנה שפתרון שתי המדינות אינו הפתרון היחיד להשגת שלום ושהגיע הרגע להפוך את המשוואה ולהפעיל את הלחץ על הצד הפלסטיני״. 

השרה מירי רגב תרגמה את דברי טראמפ למסר מעשי: "הסתיים עידן ההקפאה. הסתיימה ההקפאה ביהודה ושומרון. הסתיימה ההקפאה ביחסים בין ארה"ב וישראל. היום בוושינגטון החל עידן מדיני חדש".

לדברי השר אופיר אקוניס (ליכוד), ״סופסוף הגיע סופו של רעיון שגוי ומסוכן: הקמת מדינת טרור פלסטינית בלבה של ארץ ישראל. גם הנשיא טראמפ מבין שנוסחת 'שתי מדינות' לא תביא לשלום במזרח התיכון, ושצריך למצוא פתרונות אחרים כדי להשיג שלום".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בתגובה למסיבת העיתונאים כי "היה עצוב ומביש לראות את נתניהו מתפתל ומתפתל רק כדי להתחמק מהרעיון של היפרדות מהפלסטינים בדמות שתי מדינות. על כל ישראלי הערב להיות חרד מעצם התפיסה שאפשרית מדינה אחת בין הים לירדן שמשמעותה אין מדינה יהודית. זה אסון מסוכן מאוד וניאבק בו בכל דרך אפשרית".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) טענה כי לא חל שינוי של ממש במדיניות האמריקאית כלפי ישראל. ״בניקוי החום והפרגון מהנשיא טראמפ, מה ששמע נתניהו הערב לא היה שונה במאום מדברי קודמיו: הוא תבע מישראל הפסקת התנחלויות, הצהיר שיעבוד קשה על עסקה טובה ששני הצדדים יצטרכו לוותר בה, וביקש מישראל גמישות, פשרות וויתורים״, אמרה יחימוביץ׳ והוסיפה, ״אני קוראת לנתניהו לנצל את מערכת היחסים המצוינת עם הנשיא טראמפ ולהבין כי דווקא כעת נגמרו התירוצים ועל ישראל להציג תכנית מדינית ברורה ואמיצה... זו הזדמנות לרוה"מ להפסיק להיות פוליטיקאי ולהתחיל להיות מדינאי״.

יו״ר מרצ זהבה גלאון הזהירה מפני נטישת חזון שתי המדינות. ״לא משנה מה טראמפ אומר, ולא משנה מה הוא לא אומר - האינטרס הישראלי הוא פתרון שתי המדינות״, אמרה גלאון והוסיפה, ״אין פתרון אחר מלבד סיום הכיבוש שישאיר את ישראל יהודית ודמוקרטית, וכל פתרון אחר מבטיח מדינת אפרטהייד, שמשרת רק את הרצון של נתניהו לשמור על הקואליציה ועל הכיסא״.

(יהונתן ליס)

נתניהו: רוצה להגיע להבנה עם טראמפ בנוגע להתנחלויות

למרות שנשאל פעמיים לגבי פתרון שתי המדינות, נתניהו נמנע מלהזכיר במפורש את המלים "שתי המדינות", ואמר כי הוא מעדיף להתעסק במהות במקום בתוויות. לדבריו, הוא רוצה להגיע להבנה עם טראמפ בנוגע להתנחלויות.

נתניהו אמר כי דעתו בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא השתנתה לאורך השנים. לדבריו, יש לבחון דרכים חדשות ורעיונות חדשים כיצד להתקדם לעבר השלום, שיכול להיות מושג באמצעות יוזמה אזורית עם שכנותיה הערביות של ישראל. בשלב זה הסתכל לעברו טראמפ ואמר בחיוך: "אתה לא ממש אופטימי לגבי זה", ובהמשך אמר כי לדעתו מדובר ב"רעיון מדהים". 

בתשובה לשאלה של אחד העיתונאים לגבי העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, ענה טראמפ כי יישמח לראות את העברת השגרירות מתבצעת, אך לא אמר מתי בכוונתו לעשות צעד בעניין.

בהתייחסו לפלסטינים אמר הנשיא כי הם צריכים להיפטר מהשנאה שעליה הם מחונכים מגיל צעיר. לדבריו, לא יהיה ניתן להגיע להסכם אם הפלסטינים לא יהיו מוכנים להכיר בישראל כמדינה יהודית והוא משוכנע כי הם יסכימו לעשות זאת.

צילום: MANDEL NGAN/אי־אף־פי

טראמפ: יש לרסן את הבנייה בהתנחלויות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לנתניהו כי הוא מבקש לרסן את הבנייה בהתנחלויות.

לדבריו, הוא תומך בכל פתרון לסכסוך שישראל והפלסטינים ימצאו לנכון. "שתי מדינות, מדינה אחת- אני אוהב את הפתרון ששני הצדדים אוהבים", אמר טראמפ, והוסיף כי יוכל לחיות עם כל אחת מהאופציות - אם כי הוא ציין שפתרון שתי המדינות נראה בזמנו כקל מבין השניים. "אם נתניהו והפלסטינים שמחים - אני שמח", הוסיף ובהמשך אמר לנתניהו: "אשמח אם תרסנו את הבנייה בהתנחלויות לזמן מה". 

לדבריו, הוא ונתניהו יצליחו להביא להסכם שלום ש"יהיה גדול יותר ממה שאנשים כאן מבינים". על איראן אמר טראמפ כי יעשה יותר כדי למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני.

טראמפ: יש לעצור את הבנייה בהתנחלויותצילום: Evan Vucci/אי־פי

טראמפ לנתניהו: צריך לעשות ויתורים בדרך לשלום, אתה מבין את זה?

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בפתח פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי גם הישראלים וגם הפלסטינים יצטרכו לערוך ויתורים תוך שהוא פונה לנתניהו ושואל: "אתה מבין את זה, נכון?". טראמפ הוסיף כי ארה"ב תעודד שלום, אבל על שני הצדדים לשאת ולתת על הסכם כזה. לדבריו, הישראלים יצטרכו להפגין גמישות ולהראות כי הם באמת מעוניינים בהסכם. 

טראמפ אמר קודם לכן כי אין מדינה שעברה את מה שישראל עברה והוסיף כי ארה"ב לא תשכח את סבלו של העם היהודי. טראמפ אמר כי המחויבות של ארה"ב לביטחון ישראל היא גבוהה מאי פעם‎, וכי היא מתנגדת לפעולות חד צדדיות באו"ם נגד ישראל.

צילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

נתניהו וטראמפ נפגשים בשעה זו בבית הלבן

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעה זו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן. השניים יערכו תחילה מסיבת עיתונאים משותפת ואז ימשיכו לפגישה בארבע עיניים, אליה יצטרפו אחר כך יועציהם. לאחר הפגישה תתקיים ארוחת צהריים משותפת. בהמשך היום ייפגש נתניהו עם מנהיגי הרוב והמיעוט בסנאט ועם יו"ר בית הנבחרים פול ריאן.


לצפייה במסיבת העיתונאים בשידור חי

נשיא ארה"ב טראמפ ורה"מ נתניהו עם רעייותיהם בכניסה לבית הלבן, לפני זמן קצרצילום: Evan Vucci/אי־פי

ערב פגישת נתניהו-טראמפ: ראש הסי-איי-אי נפגש עם עבאס ברמאללה

ראש הסי-איי-אי מייק פומפאו נפגש אתמול (שלישי) בצהריים ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס במוקטעה, כך נודע ל"הארץ" מפי גורם ביטחוני פלסטיני. לפי גורמים פלסטינים, הפגישה התקיימה בנוכחות ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג וכמה בכירים, בהם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת. בשיחה, שתוכנה לא נמסר, עלו כמה סוגיות מדיניות וביטחוניות שכללו את הסכסוך ישראלי-פלסטיני, וכן סוגיות אזוריות כמו ההתפתחויות בסוריה.

לפי הגורם, הפגישה עם ראש הסי-איי-אי תואמה כבר בשבוע שעבר, במהלך פגישות שקיים ראש המודיעין הפלסטיני עם בכירים במודיעין האמריקאי. לדבריו, ראש הסי-איי-אי העביר מסרים מרגיעים בעניין פתרון שתי המדינות, שאינם עולים בקנה אחד עם המסרים שהועברו מהבית הלבן.

במקביל, עריקאת הגיב היום במסיבת עיתונאים לדבריו של הגורם הבכיר בבית הלבן לפיהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ רוצה שלום, אך לא בהכרח דרך פתרון שתי המדינות. לדברי עריקאת, חזונו של נתניהו למדינה אחת תוביל למשטר אפרטהייד, אך האלטרנטיבה היחידה לפתרון שתי מדינות היא מדינה אחת עם זכויות שוות מלא ליהודים, מוסלמים ונוצרים.

(ג'קי חורי)

פרשנות | נתניהו יצטרך ללכת על קצות הבהונות מול טראמפ

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא ל"פסגת הפחד" בבית הלבן מעמדת חולשה כפולה: הוא איבד את מנוף ההשפעה שלו בוושינגטון, והקואליציה שלו מתערערת בירושלים. יותר מאי פעם בתקופת שלטונו, נתניהו תלוי עכשיו לחלוטין ברצונו הטוב של המארח. טראמפ יכול לתת לו גב ולהבטיח לו שקט פוליטי, או לחולל סערה שתעכיר את שלוותו של נתניהו ותקצר את ימיו בכסאו.

לפרשנות המלאה של אלוף בן

נתניהו ורעייתו עולים למטוסצילום: אבי אוחיון / לע"מ

פרשנות | בשאלה האיראנית, מוטב לנתניהו לשמור על ציפיות ריאליות

ראש הממשלה הגיע לוושינגטון כשבאמתחתו הצעות להקשחת העמדה האמריקאית באשר ליישום הסכם וינה, שבו הוחלט על הקפאת תוכנית הגרעין האיראנית. אך את הציפיות בסביבת נתניהו לצעדים נחרצים של ממשל טראמפ נגד איראן מוטב לשמור במרחב הריאלי. חרף הטון הלוחמני וההבטחות להחזיר את אמריקה לגדולתה, טראמפ כבר הספיק בשלושת השבועות שלו בתפקיד לחזור בו מהצהרות תוקפניות בעניין סין ולדחות לזמן בלתי מוגבל את התוכנית להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בינתיים, גם צפון קוריאה איתגרה אותו בסוף השבוע בהכרזה על ניסוי טיל בליסטי משלה. בנסיבות הללו, השאלה היא אם הנשיא האמריקאי יבחר בכלל להמשיך ולהתעמת עם האיראנים – ועוד יותר מכך, האם ינקוט צעדים בפועל נגדם.

לפרשנות המלאה של עמוס הראל

נתניהו בנאומו באו"ם נגד איראן, ב-2012צילום: אי־אף־פי

בכיר בבית הלבן: טראמפ רוצה שלום, אך לא בהכרח דרך פתרון שתי המדינות

פקיד בכיר בממשל האמריקאי אמר בתדרוך לכתבים לקראת הפגישה בין הנשיא דונלד טראמפ לבין ראש הממשלה נתניהו שתיערך היום (רביעי) כי טראמפ שם במקום גבוה בסדר העדיפויות שלו את השגת השלום בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, הפקיד האמריקאי הבכיר נמנע מלהתחייב כי שלום שכזה יהיה מבוסס על פתרון של שתי מדינות ואמר שהדבר יהיה תלוי ברצון של שני הצדדים. 

"זה לא תפקידנו להכתיב פתרון", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. "המושג פתרון שתי המדינות לא הוגדר בצורה טובה מספיק. אם תשאלו חמישה אנשים ברחוב מה זה פתרון שתי המדינות תקבלו שמונה תשובות שונות. אנחנו רוצים ששני הצדדים יתחילו בשיחות ואנחנו נהיה מוכנים לתמוך בהם".

הלילה נפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקאי רקס טילרסון. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בפגישה דנו השניים בכל הנושאים האזוריים כולל איראן. עוד נמסר כי נתניהו הזמין את טילרסון לביקור בישראל על מנת למסד קשרים ישירים בין שר החוץ וצוותו לבין לשכת ראש הממשלה.

לידיעה המלאה

בתום שמונה שנות עימותים, נתניהו מחפש תמונת ניצחון

אחרי היעדרות ארוכה של שנה ושלושה חודשים, חוזר ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון. בתום שמונה שנים בהן כל ביקור בבירה האמריקאית וכל פגישה עם הנשיא הקודם ברק אובמה היו מלווים בדרמות, בעימותים, במתיחויות ובמשברים, לביקור הנוכחי יש את כל הפוטנציאל להיות שונה בתכלית. אם לא מבחינת המהות המדינית, לפחות בכל הנוגע לסגנון, לאווירה ולרושם שהפגישה היום תשאיר על דעת הקהל בישראל ובארה"ב.

למרות שורה של נושאים מדיניים וביטחוניים כבדי משקל שנמצאים על הפרק, נתניהו מחפש תמונת ניצחון, ובינתיים הבית הלבן עושה הכל כדי לעזור לו להשיג כזו. נתניהו צפוי להתקבל בבית הלבן באופן חריג במשמר כבוד וטראמפ צפוי לברך אותו כבר ביציאתו מהמכונית. השניים גם יעניקו הצהרות משותפות למצלמות, בהן יש להניח שימטירו מחמאות ושבחים זה על זה. בסוף הפגישה יקיימו שני המנהיגים מסיבת עיתונאים משותפת.

לידיעה המלאה

נתניהו ופמלייתו מתכוננים לפגישה עם טראמפ, היום בבלייר האוס בוושינגטון צילום: אבי אוחיון / לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ