גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלאור אזריה ואמו, לפני הקראת גזר הדין היום בקריה
אלאור אזריה ואמו, לפני הקראת גזר הדין היום בקריהצילום: תומר אפלבאום

בית הדין הצבאי בקריה בתל אביב גזר היום (שלישי) 18 חודשי מאסר בפועל על החייל אלאור אזריה, שהורשע בהריגתו לפני כשנה של המחבל עבד אל־פתאח א־שריף, ששכב פצוע בזירת פיגוע בחברון. ההחלטה נתקבלה ברוב של שני שופטים מול אחד, שסבר שיש להחמיר בעונשו של אזריה. הוא נידון גם לשנה וחצי מאסר על תנאי והורד לדרגת טוראי.

ראש הרכב השופטים, אלוף-משנה מאיה הלר, קבעה בגזר הדין כי מעשיו של אזריה פגעו בכמה ערכים חברתיים "אשר עלינו להגן עליהם כדי לחזק את חוסנם הערכי של החברה ושל הצבא". לדבריה, הערך העיקרי שנפגע הוא קדושת החיים.

התביעה הצבאית ביקשה לגזור על אזריה עונש ברף הנמוך במתחם שבין שלוש לחמש שנות מאסר בפועל, כלומר, קרוב יותר לשלוש שנים. מנגד, ביקשו סנגורי החייל, שהודיעו כי יערערו על הרשעתו בהריגה, להקל בעונשו עד להימנעות מהטלת מאסר בפועל. בדיון היום ביקשו הסנגורים לעכב את תחילת ביצוע העונש ב-15 ימים ואילו התביעה הצבאית ביקשה שהחייל יחל לרצות את עונשו ביום ראשון הקרוב.

תיעוד הריגת המחבל ומשפטו של אזריה גרמו לסערה פוליטית ולמחלוקת ציבורית חריפה. חילוקי הדעות בנוגע ליחס למעשה של החייל בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון משה יעלון עמדו ברקע להתפטרותו של יעלון, שאת מקומו תפס יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהביע תמיכה באזריה. לאחר שבית הדין הצבאי הרשיע את אזריה בהריגה הודיע נתניהו, כמו פוליטיקאים רבים נוספים, שהוא תומך במתן חנינה לחייל. קריאות לחון את אזריה נשמעו בימין גם לאחר מתן גזר הדין היום.

משפט אזריה - סיקור נרחב | כמה שנים נגזרו על החייל הקודם שהורשע וכיצד אלאור אזריה יכול לקבל חנינה | מהחייל ת' ועד ראש הממשלה: דמויות מרכזיות בפרשת אזריה | כך קעקעו השופטים את כל טענותיו של אזריה | ממשלת לה פמיליה (יוסי ורטר) | 97 עמודים, 40 אלף מלים: הכרעת הדין המלאה | התעקשות הסנגוריה להציג את אזריה כגיבור הבטיחה את הרשעתו (עמוס הראל) | משפחת המחבל: נרדוף את אזריה עד לבית הדין הבינלאומי | שאגת אזריה: היוצרות התהפכו, והצבא נזעק להגן על הדמוקרטיה (אמיר אורן)

סנגורו של אזריה: העונש קל ביחס להכרעת הדין

סנגורו של אזריה אילן כץ אמר בתגובה לגזר הדין כי העונש קל ביחס להכרעת הדין. לדבריו, "הממצא הדרקוני בהכרעת הדין קבע התנהגות חמורה ביותר מצד אלאור, והנה בגזר הדין בית הדין מגלה הבנה מלאה למעשיו, וגוזר ענישה נמוכה".

כץ הוסיף כי ההגנה מתכוונת לערער כיוון ש"ההרשעה בעבירת ההריגה יותר חמורה מכל עונש שאלאור קיבל" ואמר כי "היא לא תואמת את העובדות שהוצגו בפני בית הדין".

גזר דינו של אזריה - ניצחון ההדק על הצדק

מחנה רבין, בסיס מושבם של ראש הממשלה בימיו התל-אביביים, של שר הביטחון והרמטכ"ל, מוצב הפיקוד העליון, הוכרע היום במתקפה פוליטית עזה ונפל לידי המון מסתער. צה"ל נכנע, בעודו מתיימר להחזיק מעמד. השופטים הצבאיים לא עמדו בלחץ, בין בגלל האיומים הישירים ובין משום שלא התנדבו לשמש שעירים לעזאזל לערכאה גבוהה יותר, בית הדין הצבאי לערעורים או חנינה נשיאותית, שיציגו אותם כמחמירים.

לפרשנות המלאה של אמיר אורן

דודו של הפלסטיני ההרוג: העונש של אזריה קל יותר משל נער שזורק אבן

פתח א-שריף, דודו של עבד אל-פתאח א-שריף, שנהרג בידי אזריה, אמר בעקבות גזר הדין בשם המשפחה: "אנחנו לא מופתעים מקלות גזר הדין. מלכתחילה ידענו שמדובר במשפט ראווה שלא יעשה איתנו צדק. למרות שהחייל צולם ותועד והכל היה ברור ומדובר בהוצאה להורג בדם קר, הוחלט בסופו של דבר להרשיע אותו בהריגה ולא ברצח והתביעה ביקשה עונש קל מאוד של שלוש שנים".

לדברי א-שריף, "העונש שנגזר על אזריה הוא קל יותר מעונש של נער פלסטיני שזורק אבן. גם כל ההתנהלות של המערכת זועקת לשמים: כולם מחבקים ומחזקים ויש מערכת משומנת שלוחצת על מערכת אכיפת החוק, בועד מול הפלסטינים הכל מתנהל הפוך".

לשאלת "הארץ" האם המשפחה מצפה שהנושא יגיע גם לבית הדין הבינלאומי בהאג השיב א-שריף: "אנחנו עומדים מאחורי ההחלטה של הדרג המדיני הפלסטיני וההנהגה הודיעה שהיא מתכוונת לעשות זאת".

(ג'קי חורי)

אזריה יחל לרצות את מאסרו ב-5 במארס

השופטים קבעו שאזריה יתחיל לרצות את עונשו בעוד עשרה ימים, ב-5 במארס, בכלא 6.

השופטת הלר אמרה כי "הכלל הוא כי נאשם שנגזר דינו יתחיל את ריצוי עונשו באופן מיידי", אך הוסיפה כי כדי לאפשר לאזריה תקופת התארגנות, תחילת ריצוי העונש נדחית מעט.

תגובות לגזר הדין: בימין קוראים לחנינה

הפגנת תמיכה באזריה, היום מחוץ לקריה בתל אביב
הפגנת תמיכה באזריה, היום מחוץ לקריה בתל אביבצילום: אמיל סלמן

במערכת הפוליטית החלו להגיב לגזר דינו של אזריה. שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "ביטחון אזרחי ישראל מחייב חנינה מיידית לאלאור עזריה", והוסיף כי "כל הליך החקירה זוהם מיסודו. גם אם שגה, אסור שאלאור יישב בכלא. כולנו נשלם את המחיר".

גם השרים ישראל כץ ומירי רגב מהליכוד קראו לחון את אזריה. לעומתם, ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר כי"אין ספק שהיה מקום מלכתחילה להגיש כתב אישום על רצח. העונש אינו משקף את חומרת המעשה והוא מעביר מסר קשה שדמו של הפלסטיני הוא הפקר".

לידיעה המלאה של יהונתן ליס

התביעה הצבאית: על אזריה להתחיל לרצות את עונשו ביום ראשון

התביעה הצבאית דורשת שאזריה יחל בריצוי עונשו ביום ראשון הקרוב לכל המאוחר. לדברי התובע נדב ויסמן, "הנאשם הורשע לפני 45 ימים ומאז הכרעת הדין עמדו לו 45 ימים לעריכת ערעור".

סנגוריו של אזריה מבקשים לעכב את ביצוע העונש

הסנגורים של אזריה ביקשו מבית המשפט לעכב את ביצוע העונש ב-15 חודשים בכדי לערער על הרשעתו של החייל. לדברי עו"ד בסרגליק, המייצג את אזריה, סיכויי הערעור טובים.

גזר הדין של אזריה - 18 חודשי מאסר בפועל

השופטת הלר אמרה כי השופטים שוכנעו שיש לקבוע את העונש במתחם התחתון של רף הענישה. גזר הדין של אזריה הוא שנה וחצי מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי.

השופטת הלר: מוטב היה לפוליטיקאים לא להתבטא בראשית החקירה

השופטת הלר מתחה ביקורת על מפקדי חטיבת כפיר שלא ביקרו את אזריה בתקופת מעצרו הפתוח. לדבריה, "מצופה היה ממפקדיו ליצור קשר עמו ועם משפחתו".

השופטת מתחה ביקורת גם על פוליטיקאים, ובהם שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שהתבטאו בנוגע לפרישה כשהחקירה היתה בראשיתה. לדבריה, "כשמדובר בעניינים של חקירה ראוי שימתינו עד להתבהרות התמונה".

היא התייחסה גם למצוקה הנפשית שבה מצוי אזריה ואמרה כי על כך העיד קצין בריאות הנפש (קב"ן) שנפגש עמו: "שמנו לנגד עינינו גם את הנזק שנגרם למשפחתו של הנאשם, ואת ההידרדרות במצבם הרפואי".

השופטת הלר: דעות השופטים בנוגע לעונש נחלקו

לדברי הלר, דעות השופטים התפלגו: רוב השופטים לא יכלו להתעלם ממכלול הנסיבות המקלות וסברו שרף הענישה עומד על 18 עד 24 חודשים, ואילו שופט מיעוט סבר שיש לתת משקל ענישה משמעותי יותר לערכים שנפגעו ולהעמיד את המאסר על 30 עד 60 חודשים. לפי השופט שמחזיק בדעת המיעוט, המקרה מדגים היטב את הרף הערכי הגבוה הנדרש. היא ציינה כי קשה לאתר פסקי דין הנוגעים לעבירות שבוצעו בנסיבות דומות.

השופטת הלר ציינה בגזר הדין את הנסיבות המקלות, שהשופטים נתנו עליהן את הדעת בגזירת הדין: העובדה כי מדובר באירוע המבצעי הראשון שבו נטל אזריה חלק והמקרה הראשון שבו נדרש לטפל בחייל פצוע. השופטת הלר ציינה גם כי מדובר היה בזירה עוינת, לאחר פיגוע וברקע עמדו התרעות לפיגועים. עוד כתבה כי השופטים התחשבו במידת מה בכך שהנאשם לא קיבל פקודות כיצד להתנהל בזירה.

יחד עם זאת, בנוגע לטענות על הניהול הלקוי של הזירה אמרה השופטת כי לא הוכח שהיה קשר כלשהו בין התנהלות המפקדים של אזריה לבין החלטתו לירות במחבל. הלר אף חזרה על הקביעה שהנאשם היה מודע היטב למעשיו.

השופטת הלר: אזריה פגע בערך קדושת החיים

השופטת קבעה בגזר הדין כי מעשיו של אזריה פגעו בכמה ערכים חברתיים "אשר עלינו להגן עליהם כדי לחזק את חוסנו הערכי של החברה ושל הצבא בפרט. הערך העיקרי שנפגע הוא קדושת החיים".

מוקדם יותר התייחסה ראשת הרכב השופטים לטיעוני הסנגוריה והתביעה במשפט. לדברי הלר, התביעה הצבאית עמדה על חומרת העבירה, שנעשתה בניגוד להוראות הפתיחה באש וערכי הצבא. מנגד, לדבריה, עמדה התביעה גם על נסיבות ביצוע העבירה שיש בהן כדי להקל בעונש: היעדר תכנון מוקדם והעובדה שחברו של אזריה נפצע בפיגוע הדקירה שקדם לירי. התביעה ציינה כי בין היתר יש לשקול לזכות הנאשם את שירותו הטוב עד למקרה ואת השלכות ההליך המשפטי על מצבם הרפואי של בני משפחתו.

לדברי הלר, הסנגורים טענו לההגנה מן הצדק, ולשיטתם, המעשים מצד רשויות הצבא (השיחה של המח"ט עם אביו של אזריה) מצדיקים הקלה משמעותית בעונשו של החייל.

אזריה לאולם בית הדין הצבאי, לפני תחילת הקראת גזר הדין
אזריה באולם בית הדין הצבאי, לפני תחילת הקראת גזר הדיןצילום: תומר אפלבאום

החלה הקראת גזר דינו של אלאור אזריה; השופטת מאיה הלר: מלאכת גזירת הענישה קשה

ראש הרכב השופטים אל"ם מאיה הלר החלה להקריא את גזר הדין. "עניינו של הנאשם ממחיש היטב כמה מלאכת גזירת הענישה קשה ומורכבת. בית הדין נדרש להתוות מדיניות ברורה", אמרה הלר והוסיפה: "יש לגזור ענישה בהתאם לנאשם הספציפי. הנאשם הורשע בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת".

אלאור אזריה התקבל במחיאות כפיים באולם בית הדין הצבאי

אלאור אזריה נכנס לאולם בית הדין הצבאי בקריה, היום
אלאור אזריה נכנס לאולם בית הדין הצבאי בקריה, היוםצילום: תומר אפלבאום

אלאור אזריה התקבל במחיאות כפיים כשנכנס לאולם בית הדין הצבאי בקריה. בני משפחתו וחבריו כבר המתינו לו באולם ואמו ואביו חיבקו אותו ארוכות. גם התובע הצבאי נדב ויסמן כבר נמצא באולם ומחכה להקראת גזר הדין. עו"ד יורם שפטל, שאמור לייצג את אזריה יחד עם צוות סנגוריו, נמצא גם הוא באולם.

עשרות מפגינים למען אזריה מחוץ לבית הדין הצבאי

הפגנת תמיכה באזריה, היום מחוץ לקריה
הפגנת תמיכה באזריה, היום מחוץ לקריהצילום: אמיל סלמן

עשרות מפגינים, בהם הזמר אריאל זליבר, עומדים כעת מול הקריה בתל אביב, להפגנת התמיכה באלאור אזריה. המפגינים נושאים דגלים ושלטים, עליהם נכתב: "עם ישראל לא נוטשים חייל בשדה הקרב" ו"באנו לקחת את אלאור".

בין המפגינים גם אנשי הימין הקיצוני איתמר בן גביר, בנצי גופשטיין וברוך מרזל. לאחר הקראת גזר הדין אמר מרזל: "אני הייתי במקום, אם הייתי במקומו הייתי עושה כמוהו. אני קורא לצה"ל להמשיך להרוג כל מחבל שמגיע להרוג חיילים". הקהל ענה בתגובה: "מוות למחבלים". מרזל הוסיף: "משפחת אזריה, אלאור אזריה הגן על המשפחה שלי ועל כל עם ישראל. אנחנו רוצים להגיד לכם תודה שגידלתם ילד כזה".

אחת המפגינות אמרה: "יש לך צבא, הוא לבש מדים, הוא עשה את העבודה שלו. זה צריך להיות משפט צבאי סגור. אנשים בתור לסופר לא צריכים לדבר על זה. אף אחד לא טעה ואם הוא טעה יש לו שרשרת פיקוד. כל אלה צריכים לתת את הדין". מפגין אחר הוסיף: "אלאור אזריה יישם את אמירתו של רפול - ערבי טוב זה ערבי מת. מגיע לו פרס ישראל, מגיע לו שמונים בתולות. אני דובר של כל העם".

(יותם ברגר)

בית הדין הצבאי יגזור היום את דינו של אלאור אזריה

בית הדין הצבאי יגזור היום את דינו של אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת פלסטיני פצוע בזירת פיגוע בחברון. התביעה הצבאית ביקשה לגזור על אזריה עונש ברף הנמוך במתחם שבין שלוש לחמש שנות מאסר בפועל, כלומר, קרוב יותר לשלוש שנים. מנגד, ביקשו סנגורי החייל להקל בעונשו עד להימנעות מהטלת מאסר בפועל, ואזריה עצמו ביקש מהרכב השופטים, בראשות אלוף־משנה מאיה הלר, לדון אותו במידת הרחמים.

בדיון בטיעונים לעונשו של אזריה הדגיש התובע, סגן־אלוף במילואים נדב ויסמן, את חומרת העבירה שבה הורשע אזריה, הזכיר את קביעת בית הדין קבע שלפיה החייל לא פעל מתוך תחושת סכנה וציין כי לא הביע חרטה על מעשהו. עם זאת אמר כי "הנאשם הצטייר עד לרגע ביצוע העבירה כאדם חיובי, והעדויות שלפנינו מלמדות שהמעשה הרע שביצע היה חריג לאופיו". לדבריו, "ברור לחלוטין שהעבירה שהנאשם ביצע היא לא פרי תכנון מוקדם... היא נבטה בשטח, בחברון, לאחר שחברו נדקר. זה מעשה פסול שצריך לגנותו, אבל יש לו רקע". לבד מעונש המאסר, ביקשה התביעה להוריד את אזריה לדרגת טוראי ולהטיל עליו מאסר על תנאי.

לידיעה המלאה

לכל הכתבות על אלאור אזריה

אלאור אזריה, בחודש שעבר בבית הדין הצבאי הקריה
אלאור אזריה, בחודש שעבר בבית הדין הצבאי הקריהצילום: אילן אסייג

התעקשות הסנגוריה להציג את אלאור אזריה כגיבור הבטיחה את הרשעתו

הרכב השופטים: מימין לשמאל: ראש ההרכב, אל"ם מאיה הלר, סא"ל כרמל ווהבי וסא"ל ירון סיטבון
הרכב השופטים מימין לשמאל: ראש ההרכב, אל"ם מאיה הלר, סא"ל כרמל ווהבי וסא"ל ירון סיטבון , ביולי בבית הדין הצבאי ביפוצילום: מוטי מילרוד

אחת לאחת, ביסודיות ובהגיון, פירקה ראש הרכב השופטים, אלוף-משנה מאיה הלר, את טענות ההגנה במשפטו של סמל אלאור אזריה. בית הדין הצבאי לא קיבל את הגרסאות שהציגו סנגוריו של החייל היורה בחברון - לא את טענת ההגנה העצמית, לא את החשש המאוחר שביטא אזריה (רק זמן מה לאחר הירי) מפני סכין או מטען חבלה על גופו של המחבל, לא את הטענה בדבר לבושו הכבד והחריג כביכול של המחבל, לא את העדויות של מתנחלי חברון שנחלצו להגנתו וגם לא את הניסיון להעמיד בספק, באמצעות פתולוג, את הקשר בין הירייה שירה אזריה לבין מותו של הדוקר.

התוצאה הסופית, הרשעתו של אזריה בהריגה, רחוקה מלהיות הפתעה. לא משום שהמשחק היה מכור מראש, כפי שטוענים תומכיו של החייל, אלא מפני שמהלך העניינים היה ברור למדי לכל מי שראה את הסרט שצילם איש ארגון "בצלם" והופץ כבר ביום התקרית ולכל מי שצבר ניסיון כלשהו, כחייל ואפילו כעיתונאי, בשטחים.

לפרשנות המלאה של עמוס הראל

כך קעקעו השופטים את כל טענותיו של אזריה והרשיעו אותו בהריגה

הכרעת הדין במשפטו של סמל אלאור אזריה, על 97 עמודיה, לא מותירה אף אחת מטענות סניגוריו של החייל ללא מענה. ראש הרכב השופטים, אל"ם מאיה הלר, פרמה במשך כמעט שלוש שעות גרסה אחר גרסה שמסר אזריה, וטענה אחר טענה שהציגו עורכי דינו. קביעתה בסוף דבריה היתה חד־משמעית, ועל דעת יתר השופטים במשפט, אחד מהם קצין קרבי, סא"ל ירון סיטבון, כיום מפקד היחידה ללוחמה בטרור: אין אלא לקבוע כי הוכחו יסודות עבירת ההריגה, "למעלה מכל ספק סביר".

הטענה המרכזית שבאמצעותה ניסה לנמק אזריה את הסיבה לירי הוא חששו מפני מטען נפץ שנושא עליו המחבל, עבד אל פתאח א־שריף. הוא תיאר כי שמע צעקות, זיהה כי המחבל לבוש מעיל שחור ומנופח, וחשש לחייו וחיי הסובבים. אך מניתוח הכרעת הדין, השופטים הוכיחו כי טענותיו של אזריה אינן עומדות למול העובדות והראיות בתיק.

לידיעה המלאה