שלושה פלסטינים נהרגו בעימותים במזרח ירושלים ובגדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
עימותים בראס אל-עמוד, היום בצהריים
עימותים בראס אל-עמוד, היום בצהרייםצילום: אמיל סלמן
עדכונים

אל ג'זירה פרסמה סרטון של שוטר בועט במפגין הכורע על ברכיו

רשת אל ג'זירה פרסמה סרטון ובו נראה שוטר ישראלי בועט במפגין פלסטיני, הכורע על מה שנראה כמו שטיח תפילה. כתב הרשת טען שהשוטרים הישראלים תקפו את המפגינים הפלסטינים באמצעים לפיזור הפגנות ליד מתחם הר הבית, בשעה שהביעו מחאה לא אלימה.

הקטע מתחיל בשנייה 00:43

שוטר בועט במפגין הכורע על ברכיוקרדיט: מתוך שידורי אל ג'זירה

שלושה הרוגים ודיווחים על מאות פצועים - סיכום האירועים עד כה

שלושה צעירים פלסטינים נהרגו היום במהלך עימותים עם כוחות הביטחון בעקבות המתיחות  בהר הבית. שניים מהם נהרגו במזרח ירושלים, והשלישי באבו דיס, עיירה מזרחה משם. לפי הסהר האדום, 391 נפצעו במהלך היום. המשטרה עצרה 29 בני אדם בירושלים ובגדה המערבית.

תפילות יום השישי באזור ירושלים החלו רק לצליליו של המואזין ממסגד אל-אקצא, שקרא לכל המתפללים להגיע למקום. המואזינים האחרים השתתקו. כל המתפללים הגיעו עד למחסום סמוך להר הבית, שממנו לא יכלו להתקרב יותר. אף שהכניסה הותרה לגברים מעל גיל 50, המסגד נותר כמעט ריק לחלוטין, במחאה על הצבת גלאי המתכות בכניסה למתחם.

עם סיום התפילות, החלו עימותים בעשרות מוקדים בירושלים ובגדה. לפי צה"ל, 3,000 פלסטינים השתתפו בהפגנות, שכללו יידוי אבנים ובקבוקי תבערה. כוחות הביטחון השיבו באמצעים לפיזור הפגנות, שכללו רימוני גז והלם. במקרים מסוימים הם גם ירו קליעי רוגר.

מוחמד שרף, פלסטיני בן 18, נורה למוות בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים. לפי גורמים פלסטינים, מתנחל ירה בו בצווארו. אחר כך, נהרג מוחמד חסן אבו גנאם, בן 19 בשכונת א-טור. ההרוג השלישי מוחמד לאפי, נורה למוות בעיירה אבו דיס בגדה, שבה השתמשו חיילים בקליעי רוגר. צה"ל פתח בחקירה.

המשטרה עצרה 27 פלסטינים, 10 בירושלים ו-17 בגדה. בנוסף, שני ישראלים נעצרו בנבי סלאח בגדה, בחשד שתקפו שוטרים.

(ג'קי חורי, ניר חסון, יותם ברגר וגילי כהן)

הלווייתו של מוחמד לאפי באבו דיס, היום

הסהר האדום: 377 נפצעו עד כה בירושלים ובגדה; 29 נעצרו בירושלים ובגדה

הסהר האדום הודיע שעד כה נפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון בירושלים ובגדה המערבית 377 בני אדם. שלושה נהרגו.

המשטרה עצרה אחר הצהריים 10 פלסטינים בשני מוקדי עימות בין כוחות הביטחון ומפגינים פלסטינים במזרח ירושלים. לפי המשטרה, העצורים ניסו לירות זיקוקים לעבר שוטרים באזור העיר העתיקה ושכונת ראס אל עמוד. 

בנוסף עצרו הצבא ומשמר הגבול 17 פלסטינים נוספים בגדה המערבית - חמישה בחברון, תשעה במעבר ניצני שלום שבצפון הגדה, אחד בענתא, אחד באבו דיס, אחד בבית אומר. בנוסף לאלה, בנבי סלאח עצרו כוחות מג"ב ישראלים מתל אביב, כבני 40, בחשד לתקיפת שוטרים. 

במקביל, מדווחים כוחות הביטחון על עימותים בשלושה מוקדים נוספים במזרח ירושלים - עיסאוויה, מחסום שועפאט וסילוואן. לא דווח על נפגעים באירועים אלה, אך לפי המשטרה יודו לעבר השוטרים בקבוקי תבערה ואבנים. 

(ג'קי חורי, יותם ברגר וניר חסון)

עימותים בשכונת ראס אל עמוד בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

הרוג שלישי בעימותים, נורה למוות באבו דיס

מוחמד לאפי

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע שמוחמד לאפי, בן 18 מאבו דיס, נהרג בעימותים עם כוחות הביטחון. לפי הדיווח, הוא נורה למוות מירי כדורים חיים באבו דיס, עיירה פלסטינית ממזרח לירושלים. בצה"ל אמרו שלא ידוע על הרוג בעיירה, אך שנעשה שם שימוש בירי רוגר.

במקביל, ישראל הודיעה ש-3,000 בני אדם הפגינו היום בעשרות מוקדים שונים בגדה המערבית.

(ג'קי חורי וגילי כהן)

הרוג פלסטיני נוסף בעימותים, דיווח על ילד שנפצע קשה משאיפת גז

מוחמד אבו גאנם

מוחמד חסן אבו גנאם, בן 19, נהרג במהלך העימותים עם כוחות הביטחון בשכונת א-טור במזרח ירושלים. בנוסף, ישנם דיווחים פלסטיניים על ילד בן 8 שנפצע באורח קשה משאיפת גז בשכונת א-ראם.

במשרד הבריאות בעזה מדווחים על 20 פצועים פלסטיניים משאיפת גז בעימותים לאורך הגדר.

מוקדם יותר, צה"ל שחרר שניים מתוך חמשת הגדודים שהוצבו ככוננות לקראת העימותים היום. שלושת הגדודים הנוספים יישארו במקומם.

(ניר חסון, ג'קי חורי וגילי כהן)

פלסטינים: צעיר נורה למוות בידי מתנחל; 193 פצועים נוספים

ההרוג, מוחמד מחמוד שרף

לפי גורמים פלסטינים, צעיר פלסטיני נורה בצווארו בידי מתנחל בראס אל-עמוד. הסהר האדום הפלסטיני ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווחו כי הפצוע, מוחמד שרף בן 18, מת מפצעיו. הפלסטינים מדווחים על הרוג נוסף בשכונת א-טור במזרח העיר. 

הסהר האדום דיווח כי 193 פלסטינים נפצעו היום בעימותים עם כוחות הביטחון, 41 מתוכם בירושלים והיתר בגדה המערבית. עוד דווח על שישה פצועים מירי חי בחברון.

מהמשטרה נמסר כי עימותים פרצו אחרי תפילות יום השישי באזור רחוב צלאח א-דין, בשכונות ראס אל עמוד וא-טור, ברוקפלר ובעוטף ירושלים, וכי ארבעה שוטרים נפצעו מאבנים ומזיקוקים. הם טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי. עוד נמסר שבמהלך העימותים הושלכו בקבוקי תבערה, חפצים ואבנים לעבר הכוחות ונורו זיקוקים בכינון ישיר. 

לפי הודעת המשטרה, המתעמתים בירושלים פוזרו וצירי התנועה באגן העיר העתיקה נפתחו לתנועה.

(ניר חסון וג'קי חורי)

שער המוביל להר הבית נפתח לזמן קצר ללא בידוק, פלסטינים טוענים לפרובוקציה

אחד השערים המובילים למתחם התפילה בהר הבית נפתח ללא בידוק לזמן קצר לפני תפילות יום השישי. מדובר בשער הכותנה, אשר לפי פלסטינים שהיו במקום, נפתח לכמה דקות וכל מי שחצה את גיל 50 יכול היה להיכנס ללא מעבר בשער המגנטי.

כשחלק מהפלסטינים הבחינו כי השוטרים מצלמים אותם נכנסים ללא בידוק להר, הם סירבו להיכנס. זאת מכיוון שלדבריהם המשטרה מפיצה תמונות וסרטונים של מתפללים מוסלמים בהר, במטרה להוכיח כי ישנם פלסטינים שמפרים את החרם שהכריז הווקף עם הצבת המגנומטרים.

(ניר חסון)

דיווח פלסטיני: שני פצועים קשה במזרח ירושלים, 34 פצועים בבית לחם

הסהר האדום הפלסטיני מדווח כי שניים מהפצועים הפלסטינים בעימותים עם אנשי כוחות הביטחון במזרח ירושלים נפגעו באורח קשה. בנוסף, דווח כי פלסטיני נפצע באורח בינוני בעימותים עם כוחות צה"ל ליד הגדר דרומית לרצועת עזה. לפי הסהר האדום, 34 פלסטינים נוספים נפצעו בעימותים בבית לחם, רובם משאיפת גזה ואחד מכדור גומי.

(ג'קי חורי)

כ-1,500 פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון, שמשיבים בירי רימוני גז והלם

כ-450 פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון במחנה הפליטים קלנדיה, כך מדווח צה"ל. עימותים נרשמו גם בחברון, כאשר לפי הדיווח הצבאי מאות בני אדם מיידים אבנים לעבר הכוחות, שמשיבים בירי רימוני גז והלם.

עימותים נרשמים בעוד כמה מוקדים בגדה: כמאה פלסטינים מיידים אבנים לעבר כלי רכב סמוך לכפר תקוע, שני כלי רכב נפגע; כ-80 פלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון בקדום ומבעירים צמיגים; בנעלין כמאה פלסטינים מיידים אבנים; בקבר רחל כמאתיים פלסטינים מיידים אבנים, הכוח במקום משיב בירי רימוני גז; בבית אומר כמאה פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל, שמשיבים בירי גז.

(גילי כהן)

ארבעה פצועים בעימותים בעיר העתיקה

ארבעה פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון בכל אזור העיר העתיקה, על רקע האבטחה הכבדה במזרח ירושלים.

(ניר חסון)

כוחות הביטחון מתעמתים עם פלסטינים מזרחית לעיר העתיקה בירושלים, בצהרייםצילום: אוליבייה פיטוסי

עימותים בקלנדיה: כ-150 פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון

עימותים פרצו באזור קלנדיה שבגדה המערבית, כאשר כ-150 פלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון במקום ומיידים לעברם אבנים. כוחות מג"ב המוצבים באזור מבצעים ירי ברימוני גז.

מתוך חמשת הגדודים שהציב צה"ל בכוננות בצל החשש מהסלמה באזור השטחים ומסביב לרצועה, נשלחו שתי פלוגות כדי לתגבר את הכוחות הפועלים באזור הגדה. יתר הכוחות נמצאים בכוננות בבסיסיהם.

(גילי כהן)

התפילה בהר הבית הסתיימה; המשטרה ירתה רימוני הלם לעבר צעירים

התפילה בהר הבית הסתיימה, ועימותים פרצו מסביב לעיר העתיקה בכל המחסומים שהציבו כוחות הביטחון. כוחות המשטרה ירו רימוני הלם לכיוון הצעירים המוחים על הבידוק הביטחוני, ונכנסו לוואדי ג'וז. 

מהמשטרה נמסר כי עשרות מתפללים התפללו בצהריים בהר הבית וכי מוסלמים נוספים התגודדו במבואות העיר העתיקה, צלאח א דין, רוקפלר וראס אל עמוד וקיימו שם את התפילה.

לפי המשטרה, עם פיזור המתפללים בסיום התפילה, החלו כמה פלסטינים ליידות אבנים לעבר הכוחות, שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. אדם אחד נעצר בחשד שיידה אבנים לעבר הכוחות.

(ניר חסון)

צעירים ערבים המוחים בעיר העתיקה בירושלים, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

המואזינים בירושלים שותקים, מלבד המואזין של אל אקצא

החלו תפילות יום השישי בירושלים. כל המואזינים באזור שותקים מלבד המואזין של אל אקצא שקורא לתפילה, במטרה לעודד את האנשים להגיע לאזור. כל המתפללים מגיעים עד למחסום שממנו הם לא יכולים להתקרב יותר. שם על פי החשש עלולים לפרוץ העימותים בסוף התפילה.

בשכונת א-טור הקים הסהר האדום מעין בית חולים שדה לקליטת נפגעים אם יהיו כאלה.

(ניר חסון)

המשטרה מבצעת בידוק ביטחוני לכלי רכב בכביש מס' 1; עומסי תנועה במקום

המשטרה מבצעת בידוק ביטחוני של כלי רכב בכניסות לכביש מס' 1 בשל המתיחות הביטחונית בהר הבית. נהגים נשאלים לאן מועדות פניהם והאם הם גרים בירושלים, רכבי הסעות נעצרים בצד הדרך וכלל הנוסעים נבדקים. בעקבות הבידוק, נוצרו עומסי תנועה כבדים בכביש.

(יניב קובוביץ)

צעירים פלסטינים משליכים חפצים סמוך למחסומים בשער האריות

כוחות הביטחון מונעים מצעירים פלסטינים להיכנס לתפילות יום השישי בהר הבית, ומאפשרים רק לבני 50 ומעלה להיכנס לעיר העתיקה. הלחץ על המחסומים גובר, והצעירים מנסים להביע את מחאתם על הצבת המחסומים ובדיקת התעודות במקום. הם משליכים חפצים סמוך למחסומים בגשר המוביל משער הזיתים לשער האריות ומתעמתים עם אנשי כוחות הביטחון.

(ניר חסון)

פלסטינים ממתינים סמוך למחסומים בראס אל-עמוד, היוםצילום: אמיל סלמן
כוחות משמר הגבול בשער האריות, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

בכירים פלסטינים וח"כים מהרשימה המשותפת בדרכם לתפילות בהר הבית

חברי כנסת מהרשימה המשותפת, ראשי הווקף, המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין וראשי פלגים פלסטינים בירושלים התכנסו הבוקר במלון לגאסי במזרח העיר לדון במשבר סביב הר הבית. בישיבה החליטו לצאת באופן מרוכז לכיוון מסגד אל-אקצא כדי להתפלל במקום. בכירים בווקף אמרו כי הכוונה היא לקיים את תפילת יום השישי כרגיל ללא עימות וכי ישראל היא זו שנושאת באחריות לכל הסלמה ואלימות, אם יהיו, בשל המגבלות שהטילה על המתפללים.

המופתי מוחמד חוסיין אמר ל"הארץ": "נמשיך להיאבק בשערים המגנטיים עד שממשלת ישראל תוציא אותם משם, אני קורא לעולם המוסלמי להצטרף למאבק לשמירת הר הבית כמקום בלעדי לאיסלאם".

מהמשטרה נמסר כי באזור "נוצרה התלהמות בעקבות הגעתם של אישי ציבור אשר שלהבו את המתגודדים במקום, ניסו לפרוץ את המחסום המשטרתי ויידו אבנים לעבר הכוחות". לפי הודעת המשטרה, "הכוח השיב את הסדר על כנו תוך פיזור פורעי החוק".

(ג'קי חורי, ניר חסון ויניב קובוביץ)

מימין: חברי הכנסת אוסאמה סעדי, מסעוד גנאים ויוסף ג'בארין, השייח וואסף אל-בכרי מראשי הווקף, מנהל מסגד אל-אקצא שייח עומר אלכסואני, ח"כ חנין זועבי ויו"ר מועצת הווקף השייח עבד אל-עזים סלהב, היום

פקיד ישראלי בכיר: הקבינט אישר למשטרה לבצע בידוק סלקטיבי במגנומטרים

פקיד ישראלי בכיר אמר כי בישיבתו הלילית החליט הקבינט לקבל את ההצעה שהעלתה המשטרה ולפיה המגנומטרים בהר הבית לא יוסרו, אולם השימוש בהם והבידוק מול חשודים או מול אנשים בקבוצות גיל מסוימות לפי שיקול דעת המפקדים בשטח ולא באופן גורף.

בישיבת הקבינט הצביעו השרים גלנט ושטייניץ נגד ההחלטה להשאיר את המגנומטרים ונימקו זאת בחששם מהסלמה. מנגד, נתניהו, ליברמן, בנט, שקד, כחלון, אלקין ודרעי הצביעו בעד השארת המגנומטרים.

(ברק רביד)

עבאס שוחח עם קושנר והפציר בו לבקש מישראל להסיר את המגנומטרים

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) שוחח הלילה עם ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של דונלד טראמפ והשליח האמריקאי למזרח התיכון, בנוגע למתיחות הגוברת בהר הבית. לפי הדיווחים, עבאס ביקש מהשליח האמריקאי לפנות לישראל ולבקש ממנה להסיר את המגנומטרים מהכניסה למתחם הדתי הרגיש. 

על פי הדיווחים, קושנר הוא זה שהתקשר לעבאס בעקבות פניות מצד הרשות לקונסוליה האמריקאית ולבית הלבן. בשיחה ביקש הנשיא הפלסטיני מקושנר לערב את הנשיא טראמפ בסוגיה כדי ללחוץ על ישראל להביא לסיום המשבר.

עבאס הדגיש כי מדובר במצב מסוכן מאוד, שעלול לצאת משליטה אם ישראל לא תסיר את המגבלות בכניסה להר, בדגש על גלאי המתכות בכניסה למסגד אל אקצא. עבאס צפוי לכנס היום ישיבה דחופה בנושא, שבה ישתתפו אנשי הוועד הפועל של אש"ף ואנשי הוועד המרכזי של הפתח, במוקאטעה ברמאללה.

(ג'קי חורי)

המשטרה: גברים מתחת לגיל 50 לא יוכלו להיכנס להר הבית

היערכות שיא של כוחות הביטחון לקראת תפילות יום השישי בירושלים בעקבות החלטת הקבינט להותיר את גלאי המתכות בכניסה להר הבית. המשטרה הודיעה הבוקר כי תאפשר רק לגברים בני 50 ומעלה להיכנס לאזור העיר העתיקה במהלך תפילות יום השישי.

אלפי שוטרים ממחוזות אחרים יתגברו את משטרת מחוז ירושלים. בכניסות לעיר הוצבו מחסומים ונערכות בדיקות של כלי רכב. במהלך הלילה תוגברו גם המחסומים מסביב להר הבית, שאמורים לחצוץ בין המתפללים המוסלמים לבין השוטרים. הבוקר ייחסמו הכבישים המקיפים את העיר העתיקה לתנועת כלי רכב.

להערכת הפלסטינים, עשרות אלפי מתפללים צפויים להגיע היום לתפילות שייערכו מחוץ לשערי הר הבית, בשל הסירוב של הפלסטינים לעבור בשערים האלקטרוניים בכניסה למתחם. כוחות הביטחון חוששים מהתפרצויות אלימות בעיקר לאחר התפילה, זאת למרות שבימים האחרונים ניכר שהפלסטינים עושים מאמצים שלא להפוך את המחאה לאלימה.

המשטרה הודיעה כי פשטה הלילה על משרדי הווקף בשכונת ואדי ג'וז, החרימה מסמכים ועצרה כמה אנשים לחקירה. בנוסף, מסרה כי עצרה כמה פעילים אחרים ממזרח ירושלים. פלסטינים בעיר מדווחים כי נעצרו פעילים רבים ומנהיגים מקומיים, בהם חאתם עבד אל-קאדר, מחזיק תיק ירושלים בתנועת הפתח.

משטרת ירושלים פרסמה הבוקר הודעה, שבה נאמר כי "בהתאם להנחיות הדרג המדיני שהתקבלו ובסיום הערכת מצב שהתקיימה בראשות מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, על רקע אירועי הימים האחרונים... ולאור מידע אודות כוונה מצד גורמים קיצוניים להפר את הסדר באופן אלים ובכך לסכן את שלום הציבור, הוחלט על היערכות מבצעית של המשטרה במספר מעגלים במזרח ומערב העיר, בדגש לעוטף ירושלים, סמטאות העיר העתיקה, צירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית וכן יוגבל גיל הכניסה לכיוון העיר העתיקה והר הבית לגברים  מגיל 50 ומעלה, לנשים תותר הכניסה בכל גיל".

(ניר חסון וג'קי חורי)

כוחות משטרה בשער יפו, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

המחאה עלולה להידרדר בן רגע לאינתיפאדה

המחאה הפלסטינית סביב "שער השבטים", השער הגדול בכניסה להר הבית, מתעתעת מאוד. לרגעים במהלך היום היא נראית כמו אינתיפאדה — אבנים ובקבוקים עפים מצד אחד ורימוני הלם וכדורי ספוג מן הצד השני. אבל לאורך רוב היום היא נראית יותר כמו המחאה החברתית בשדרות רוטשילד בתל אביב בקיץ 2011.

במקום שוהים במשך כל שעות היום מאות מתפללים, בהם נשים רבות שהגיעו, כך נראה, בהסעות מאורגנות מרחבי הארץ. אתמול (חמישי) הן כבר היו מצוידות בתיקים, ללינה ברחובות העיר העתיקה, לקראת תפילות יום השישי. בקרב הפלסטינים נפוצה שמועה שהיום תמנע המשטרה הגעה לעיר ורבים, גם מהשטחים, מיהרו לירושלים כבר היום. במקום התפתחה תשתית אזרחית: יש קבוצה שמחלקת מזון וקבוצה שמחלקת מים, הסהר האדום הקים נקודות עזרה ראשונה ויש סדרנים שלא ברור מטעם מי הם פועלים. סביבם עומדים עשרות שוטרים חמורי סבר שהמתח ניכר על פניהם ועל התנהגותם האגרסיבית כלפי תושבים או עיתונאים. שומרי הווקף, שבלטו בימים האחרונים במשמרות המחאה, כמעט ולא נראו היום.

(ניר חסון)

לקריאת הטקסט המלא

ירושלים עומדת בפני המצב המסוכן ביותר שאליו נקלעה בשנים האחרונות

כל שנדרש היה שר אחד, ואבן אחת שהושלכה לבאר, כדי להעסיק עשרות אנשי מקצוע בניסיונות לחלצה במשך כל השבוע. אם לא יושג עד הבוקר פתרון למשבר המלאכותי שניפחו הפלסטינים סביב החלטת ישראל להציב שערים מגנטיים בכניסות להר הבית, תעמוד ירושלים בפני המצב המסוכן ביותר שאליו נקלעה בשנים האחרונות. עשרות אלפי מתפללים מוסלמים צפויים להגיע היום לעיר העתיקה ובמשטרה נערכים להתנגשויות אלימות בקרבת המחסומים.

כמעט כל מחלוקת על ההר הופכת מיד לעניין סמלי, אם לא מקודש, שאנשים מוכנים להיפצע ואפילו למות למענו. כך קרה גם השבוע, בשל הגלאים שהביאה המשטרה להר בעקבות פיגוע הירי שבונהרגו שני השוטרים הישראלים. משטרת מחוז ירושלים היא שהמליצה על הצבת השערים, אחרי שהתברר כי שלושת המחבלים מאום אל־פחם הצליחו להבריח למסגד אל־אקצה את כלי הנשק ששימשו לפיגוע. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן אימץ את ההצעה, שאושרה גם בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. ארדן אמר אתמול בגלי צה"ל שההחלטה לא נתקלה בתחילה בהתנגדות מתוך מערכת הביטחון.

(עמוס הראל)

לקריאת הטקסט המלא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ