ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו בסוריה בתגובה לתקיפה הכימית של אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
צילום של שיגור הטילים לסוריה כפי שפורסם היום על ידי הפנטגון
שיגור הטילים לסוריה כפי שפורסם היום על ידי הפנטגוןצילום: משרד ההגנה של ארה"ב
עדכונים

דיווח: יעדי התקיפה בסוריה פונו בעקבות אזהרה מרוסיה

קנת' מקנזי מציג תמונות לפני ואחרי של יעדי התקיפה, הערבצילום: Alex Brandon/אי־פי

משטר אסד פינה את יעדי התקיפה בסוריה לפני כמה ימים בעקבות אזהרה מרוסיה, כך אמר בכיר באזור לסוכנות הידיעות רויטרס. "היתה לנו אזהרה מרוסיה, וכל הבסיסים הצבאיים פונו", אמר הבכיר, שהוסיף כי כעת סוריה בוחנת את הנזקים מהתקיפה. 

הבכיר שב על טענות אסד, שלפיהן רבים מהטילים יורטו. הוא אמר כי שוגרו 30 טילים בתקיפה של ארה"ב, צרפת ובריטניה, וכשליש מהם יורט. הפנטגון הכחיש כי הטילים יורטו מוקדם יותר היום. 

150 משתתתפים בהפגנה של חד"ש בחיפה נגד תוקפנות ארה"ב בסוריה

הפגנת פעילי חד"ש, מול הקונסוליה האמריקאית בחיפה צילום: רמי שלוש

150 בני אדם משתתפים כעת בהפגנה של חד"ש בחיפה, נגד מה שכינתה התוקפנות האמריקאית בסוריה. המפגינים נושאים דגלי סוריה. 

מוקדם יותר היום גינתה המפלגה את התקיפה: "לארה"ב היסטוריה עשירה של תוקפנות ובריונות באזור באמתלות של נשק להשמדה המונית שהתבררו כשקריות", נמסר, "חד"ש מדגישה את עמדתה לפירוז המזרח התיכון כולו, כולל ישראל, מנשק להשמדה המונית".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, תקף בחשבון הפייסבוק שלו את יו"ר סיעת חד"ש ח"כ איימן עודה. "בכנסת ישראל יושב אדם שמקבל משכורת ומשרד, אשר תומך בשליט האכזרי של סוריה, ובציר הרשע שמבקש להשמיד את ישראל", כתב. 

נתניהו: תמיכת ישראל בטראמפ עומדת בעינה, נכונות אסד לאפשר לאיראן להתבסס במדינתו מסכנת את סוריה

נתניהו בירושלים, החודשצילום: Ronen Zvulun/אי־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בתקיפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה, ואמר כי היא הוכיחה שמחויבות המדינות למאבק בנשק כימי אינה מוגבלת להצהרות בלבד. "לפני שנה הבהרתי שישראל תומכת תמיכה מלאה בהחלטתו של הנשיא טראמפ להתייצב נגד השימוש וההפצה של נשק כימי", הוסיף נתניהו, "נחישותו של הנשיא טראמפ ותמיכתה של ישראל נותרו בעינן".

 "לנשיא אסד צריך להיות ברור שמאמציו הבלתי אחראיים להשגת נשק להשמדה המונית ושימוש בו, התעלמותו הבוטה מהדין הבינלאומי ונכונותו לאפשר לאיראן ושלוחותיה להתבסס צבאית בסוריה - מסכנים את סוריה", מסר. 

לקראת התקיפה, ‏היועץ לביטחון לאומי הנכנס בארה"ב, ג'ון בולטון, שוחח בטלפון עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת לתיאומים. 

שגרירת ארה"ב באו"ם: כשהנשיא מסמן קו אדום הוא אוכף אותו

היילי באו"ם, היום

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הצהירה הערב כי ממשל טראמפ לא יאפשר לאסד לטבוח באזרחים בנשק כימי. "כשהנשיא מסמן קו אדום", אמרה היילי, "הוא אוכף אותו". הייילי הזהירה מתקיפות נוספות ואמרה: "אם סוריה תשתמש שוב בגז, ארה"ב טעונה ודרוכה". 

"האסטרטגיה שלנו בסוריה לא השתנתה, אבל סוריה אילצה אותנו לפעול", אמרה היילי.  לדבריה, בארצה סבורים כי התקיפה גרמה נזק קשה לנשק הגרעיני של אסד. "אנחנו מוכנים להמשיך להפעיל לחץ, אם המשטר ינסה לבחון אותנו". 

שגריר רוסיה באו"ם: התקיפה היא בריונות דיפלומטית

נבנזיה באו"ם, היום

שגריר רוסיה באו"ם וסילי נבנזיה גינה את התקיפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה וכינה אותה "בריונות דיפלומטית". "ההסלמה הרסנית לכל היחסים הבינלאומיים", אמר נבנזיה בדיון החירום שיזמה ארצו במועצת הביטחון של האו"ם. הוא האשים את המדינות התוקפות בהפרת החוק הבינלאומי ואמר: "הגיע הזמן שוושינגטון תבין ששימוש בכוח מפוקח על ידי האו"ם".

לדברי נבנזיה, התקיפה מחמירה את המצב ההומניטרי הקשה בסוריה. "התוקפנות שלכן החמירה את המצב בסוריה, שלפי הודעתכן הטריד אתכן", אמר נבנזיה לצרפת, בריטניה וארה"ב. 

נבנזיה שב והכחיש שבוצעה תקיפה כימית בדומא, ואמר כי אף אזרח מקומי לא אישר כי אכן אירעה תקיפה. לדבריו, רוסיה עשתה כל שביכולתה כדי למנוע מארה"ב לממש את תוכניותיה הצבאיות, ואף מזכ"ל האו"ם הביע חשש מהדרך שבה האירועים התפתחו.

נבנזיה ביקש להצביע על החלטה שמגנה את "התוקפנות בסוריה" וקוראת לעצור את הפעולות הצבאיות מיד. עם זאת, ההצבעה צפויה להידחות על ידי המדינות החברות במועצה. 

אנשיל פפר | התקיפה בסוריה לא מטשטשת את המסר: המערב הפקיר את אזרחי סוריה

אפילו לפי ההערכות הגבוהות ביותר, מספר האזרחים הסורים שמשטר הנשיא בשאר אל-אסד הרג בנשק כימי אינו עולה על ארבעת אלפים — פחות מ-1% מההרוגים בשבע שנות הלחימה בסוריה. בשנים הללו, ארה"ב ובעלות בריתה פעלו נגד המשטר רק פעמיים: אחרי תקיפת הסארין על חאן שייחון באפריל 2017 והלילה, בתגובה להפצצה הכימית לפני שבוע בדומא. גם כעת, מתעקש שר ההגנה של ארה"ב, ג'יימס מאטיס, שהתקיפות האחרונות היו ירייה בודדת וחד־פעמית (one-time shot). המסר ברור — העולם המערבי ממשיך להפקיר את אזרחי סוריה.

ילדים מקבלים טיפול לאחר התקיפה הכימית בדומא

לרוב, סורים יכולים להירצח על ידי משטר אסד, בסיוע רוסיה, איראן וחיזבאללה, בכל אמצעי אפשרי — כולל נשק כימי. רק לעתים רחוקות, כשתמונותיהם של ילדים מתים שנחנקו מגז בבתיהם מפריעות לצופה הטלוויזיה המערבי, אולי תבוצע מחווה סמלית.  אך גם אז, היא תתרחש ללא כל תוכנית המשך או אסטרטגיה מקיפה לסיום המלחמה והעמדתו לדין של אסד.

לקריאת הפרשנות המלאה של אנשיל פפר

הבוקר שאחרי: תיעוד ההרס במרכז המחקר שהותקף בברזה

חיילים במרכז המחקר בברזה, היוםצילום: Hassan Ammar/אי־פי
חייל מתעד את ההרס במרכז המחקר בברזה, היוםצילום: Hassan Ammar/אי־פי
חייל במרכז המחקר בברזה, היוםצילום: LOUAI BESHARA/אי־אף־פי
חייל מתעד את ההרס במרכז המחקר בברזה, היוםצילום: Hassan Ammar/אי־פי

ג'קי חורי | בקרב על אהדת העולם הערבי, התקיפה האמריקאית היא הישג לאסד

נשיא סוריה בשאר אל-אסד יכול לרשום לעצמו היום (שבת) ניצחון נוסף במאבק על תודעת עמו ואהדת העולם הערבי כולו. מבחינה זו, התקיפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת על מתקנים ביטחוניים בסוריה היא כישלון של קואליציית האד-הוק שהוביל הנשיא דונלד טראמפ לצד נשיא צרפת עמנואל מקרון וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, לבטח יותר מאשר הצלחה של הנשיא בשאר אל-אסד עצמו.

סרטון שהפיץ ארמון הנשיאות בדמשק ובו נראה אסד "מגיע לעבודה" כהרגלו

מעצמות המערב לא למדו שאף מתקפה מערבית על עיר בירה ערבית לא תוציא את התושבים לחגוג ברחובות ולא תזכה לאהדה שתוביל לשינוי תודעתי, ללא קשר למידת העריצות של המנהיג העומד בראשה. ואכן, גם המתנגדים החריפים ביותר של המשטר הסורי מתקשים להריע להתקפה. חשוב לערוך הפרדה מהותית בין עמדת שליטי כמה מדינות, בהן מדינות המפרץ, לבין התודעה הכללית של תושבי העולם הערבי והאיסלאמי.

לקריאת הפרשנות המלאה של ג'קי חורי

הפנטגון: ההפצצות פגעו משמעותית ביכולת אסד להשתמש בנשק כימי

מפת הכוחות

דוברת הפנטגון דיינה וויט מסרה שהפצצות בסוריה צמצמו את יכולות משטר אסד לבצע תקיפה כימית. "אנחנו בטוחים שפגענו משמעותית ביכולת משטר אסד להשתמש בנשק כימי שוב", אמרה וויט, "החלטנו על האתרים באופן מאוד שיטתי, וזה היה מכוון נגד מתקני אחסון, מחקר ופיתוח". 

כשנשאלה וויט אם המשימה הושלמה, כפי שהצהיר טראמפ בטוויטר, אמרה כי הפעולה היתה מוצלחת אך אי אפשר להבטיח שלא יבוצעו תקיפות כימיות נוספות בעתיד. "מה שיקרה בהמשך תלוי בהחלטות משטר אסד", אמרה. 

צבי בראל | נקמה אפשרית של פוטין על התקיפה: הגבלת פעילות ישראל בסוריה

הדילמה שעמדה בפני מקבלי ההחלטות בבריטניה, צרפת וארה"ב לא היתה אם לתקוף – טראמפ הודיע בפומבי שהתקיפה תגיע – אלא כיצד לבצע תקיפה מדודה בתנאים של אי ודאות מדינית. החשש המרכזי הוא מפני תגובת נגד רוסית, שתוביל להסלמה ואולי אפילו להתכתשות בינלאומית בזירה הסורית.

המהירות שבה הודיע שר הגנה של ארה"ב, ג'יימס מאטיס, על כך שמדובר בתקיפה חד פעמית והיעדים הממוקדים והמועטים שהותקפו, מעידים על כך ש"התוקפנות המשולשת", כפי שכינתה איראן את ההתקפה (ברמז ל"לתוקפנות המשולשת" של ימי מלחמת סיני ב-1956) נועדה בעיקר להעביר מסר קשוח אבל לא מעבר לכך. זהו מסר שמגיע כחלק מן המחויבות של מדינות המערב למנוע את תפוצת השימוש בנשק לא קונוונציונלי, על אף שבסוריה דווקא הנשק הקונוונציונלי הוא שגרם למאות אלפי הרוגים.

לקריאת הפרשנות המלאה של צבי בראל

חמי שלו | טראמפ מפחד מחוקריו בוושינגטון יותר מאשר מאסד בסוריה

המתקפה האמריקאית בסוריה, בגיבוי של צרפת ובריטניה, נועדה לשגר מסר לנשיא בשאר אל-אסד לחדול מתקיפותיו הכימיות, תוך צמצום הסיכון לפגיעה באזרחים ובעיקר לעימות ישיר מול רוסיה. הפעולה, ככל הידוע, היתה מבוקרת, מידתית, ראויה, ולדברי שר ההגנה האמריקאי ג׳יימס מאטיס, חד פעמית. היא הביאה סיפוק מיידי לחסידי אסכולת זבנג וגמרנו, ובהם ישראלים רבים, אף שבמציאות היא דומה יותר לזבנג והמשכנו הלאה, כאילו לא אירע דבר.

ממדי הפעולה ויעדיה הם כמו בבדיחה על גמל כסוס שתוכנן על ידי ועדה. הפרמטרים שלה הם תוצאה של משא ומתן שהתנהל בימים האחרונים בין ארצות הברית לבריטניה, ההססנית יותר, אך בעיקר של העימות הפנימי שהתחולל בתוך הממשל בין מאטיס ליועצו החדש של טראמפ לביטחון לאומי, ג׳ון בולטון. בולטון רצה הפגנת כוח רחבה שתיצור ״הלם ומורא״ ואולי גם תשנה את שדה המערכה, בעוד יעדיו של מאטיס היו לצמצם סיכונים להסלמה מול רוסיה ולהימנע מהסתבכות שתחייב להעמיק את נוכחותם של חיילים אמריקאים בסוריה, שעה שדרכם החוצה כבר נראית סלולה.

לקריאת הפרשנות המלאה של חמי שלו

הפנטגון: כך נראה שיגור טילי השיוט לסוריה; סוריה לא הצליחה ליירט אותם

תיעוד הפנטגון לשיגור טילי השיוט נגד סוריה

הפנטגון פרסם תמונות המתעדות שיגור טילי שיוט נגד סוריה הלילה, ומסר כי משטר אסד לא הצליח ליירט אותם. ההודעה מכחישה את טענות דמשק, שלפיהן כוחות אסד הצליחו ליירט את מרבית הטילים "ברמת דיוק גבוהה".

ברשת פוקס דווח כי משטר אסד שיגר 40 טילי קרקע אוויר, אך רק לאחר שהמטרות כבר נפגעו.  

שיגור טילי השיוט, הלילהצילום: /אי־פי

טראמפ: המשימה הושלמה, לא היתה יכולה להיות תוצאה טובה יותר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס לתקיפה בסוריה הלילה וכתב בטוויטר: "המשימה הושלמה". "התקיפה אמש בוצעה בשלמות. תודה לצרפת ולבריטניה על חוכמתן ועל כוח הצבא שלהן", כתב, "לא היתה יכולה להיות תוצאה טובה יותר".  

בציוץ נוסף כתב טראמפ כי הוא גאה בצבא האמריקאי ש"בקרוב, אחרי עוד מיליארדי דולרים, יהיה הצבא הטוב שהיה בארצנו אי פעם". הוא הוסיף: "לא יהיה שום דבר, ואף אחד, הקרוב לכך". 

סין: התקיפה מפרה את החוק הבינלאומי

ההרס בדמשק ובברזה, היום

במשרד החוץ הסיני הצהירו כי התקיפה בסוריה מפרה את החוק הבינלאומי וקראו לערוך חקירה אובייקטיבית של החשד לתקיפות הכימיות של משטר אסד. לדבריהם, פשרה פוליטית היא הדרך היחידה לפתור את המצב בסוריה.

הואה צ'ונינג, דוברת המשרד, אמרה במסיבת עיתונאים שסין התנגדה באופן עקבי לשימוש בכוח בזירה הבינלאומית.

בנוסף, ברשתות החברתיות התפרסמו תמונות חדשות של ההרס בסוריה ובברזה הסמוכה.

חד"ש: מגנים את התקיפה ואת התוקפנות של ארה"ב וישראל

איימן עודה בכנסת, בפברוארצילום: אוליבייה פיטוסי

במפלגת חד"ש גינו את התקיפה שביצעה ארה"ב בסוריה, לדבריהם בסיוע ישראל. "לארה"ב היסטוריה עשירה של תוקפנות ובריונות באזור באמתלות של נשק להשמדה המונית שהתבררו כשקריות", נמסר מהמפלגה. "חד"ש מדגישה את עמדתה לפירוז המזה"ת כולו, כולל ישראל, מנשק להשמדה המונית". עוד נמסר: "חד"ש מזהירה מפני גרירת האזור למלחמת דמים הרסנית בצל הברית של ממשל טראמפ, ממשלת נתניהו ושליטי המפרץ בהנהגת סעודיה".

הערב ב-20:00 תקיים המפלגה הפגנה מול הקונסוליה האמריקאית במושבה הגרמנית בחיפה, תחת הכותרת "די לתוקפנות האמריקאית בסוריה".

כמו כן, קואליציית ארגונים בעזה, בהם פתח וחמאס, גינו את התקיפה בסוריה, ואמרו כי מדובר ב"הפרה בוטה של הריבונות הסורית". הקואליציה האשימה את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בניסיון "לכפות את חוק הג'ונגל" על האזור.

(יהונתן ליס, נעה שפיגל וג'קי חורי)

התקיפה המשולבת בסוריה: סיכום ביניים

תיעוד מהתקיפה, הלילהצילום: Hassan Ammar/אי־פי

ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו בסוריה יעדים ממוקדים הקשורים ליכולת של משטר אסד לייצר נשק כימי.

לדברי הצבא הרוסי, שוגרו 103 טילים, מתוכם יורטו 71, ואיש לא נהרג בהתקפה. לפי דיווחים בסוריה, שישה חיילים ושלושה אזרחים נפצעו. ארגונים בלתי תלויים עוד לא פרסמו פרטים על התקיפה.

רבות ממדינות המערב, בהן קנדה, אוסטרליה, גרמניה והאיחוד האירופי, פרסמו הודעות תמיכה בתקיפה וכינו אותה תגובה ראויה לשימוש בנשק כימי מצד משטר אסד.

מנגד, רוסיה ואיראן גינו את התקיפה ואמרו שיהיו לה השלכות. נשיא סוריה בשאר אל-אסד הצהיר שהתקיפה הפכה את ארצו נחושה יותר ב"מאבק מול הטרוריסטים". סין הסתייגה מן התקיפה, והצהירה שהיא הפרה של החוק הבינלאומי. 

ברחובות דמשק, מאות יצאו לרחובות כדי להביע תמיכה במשטר. כמו כן, חיל האוויר הסורי חידש את התקפותיו על מעוזי המורדים באידתיב ובאזור מחנה הפליטים ירמוק שליד דמשק.

קולונל בצבא הרוסי אמר שלאור האירועים, רוסיה שוקלת לספק לסוריה טילי S-300.

ישראל עוד לא פרסמה תגובה רשמית לאירועים. 

במהלך היום החלו להתפרסם ברשתות החברתיות ובתקשורת הסורית צילומים וסרטונים שמציגים את ההרס שספגו המתקנים הסורים שהותקפו.

האיחוד האירופי: לא ייתכן שום פתרון בסוריה שאינו פוליטי

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הצהירה שהאיחוד מגבה כל מאמץ שמטרתו למנוע את השימוש בנשק כימי. לצד זאת, הוסיפה: "לא יכול להיות שום פתרון לקונפליקט הסורי מלבד פתרון פוליטי". 

גם סעודיה הביעה את תמיכתה המלאה בתקיפה. 

רוסיה שוקלת לספק לסוריה טילי קרקע-אוויר מסוג S-300

בתגובה לתקיפה הלילה, רוסיה שוקלת לספק לאסד טילי קרקע-אוויר מסוג S-300. הקולונל הרוסי סרגיי רודסקי הצהיר: "לפני כמה שנים התחשבנו בבקשות של שותפינו במערב ולא סיפקנו טילי S-300 לסוריה. בהתחשב במה שהתרחש הלילה, אנו שוקלים מחדש את העניין, לא רק בהקשר של סוריה אלא גם בהקשר של ארצות נוספות".

טילי S-300 במוסקבה, ב-2013צילום: AP

אסד: המתקפה הופכת אותנו נחושים יותר במאבק מול הטרור

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הצהיר כי המתקפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת גורמת לארצו להיות נחושה יותר "במאבק מול הטרוריסטים". לדבריו, סוריה "תמחץ את הטרור בכל סנטימטר של המולדת". כמו כן, נשיא איראן רסן רוחאני אמר לאסד בשיחת טלפון שאיראן עומדת לצד המשטר הסורי.

עמוס הראל | טראמפ בחר לא לאיים על אסד, פוטין ייבחר אם להסלים

על-פי הדיווחים הראשונים מסוריה, טילי השיוט והפצצות ששיגרו מטוסים וכלי שיט מארצות הברית, בריטניה וצרפת גרמו נזק משמעותי למטרות, אך נראה שלא סיכנו באופן ממשי את שרידותו של משטר אסד. המשטר כבר עמד ביותר מכך. בלא מהלך אמריקאי מתואם לחידוש הסיוע לארגוני המורדים, הקורסים תחת הלחץ הרוסי והאיראני, לא נשקפת סכנה אמיתית למשטר. טראמפ אינו מראה שום סימנים שהוא מעוניין בכך.

לקריאת הפרשנות המלאה של עמוס הראל

רוסיה: כך נראה האתר שהופצץ בברזה

הרס במרכז המחקר בברזה, היום

סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק פרסמה וידאו המציג את ההרס שגרמה המתקפה למרכז המחקר בברזה, שצפונית לדמשק.

ספרד: התקיפות בסוריה הן תגובה "לגיטימית ופורפורציונלית" לשימוש בנשק כימי

משרד החוץ של ספרד תיאר את התקיפות כתגובה "לגיטימית ופורפורציונלית" לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית. "תקיפה בנשק כימי היא פשע נגד האנושות", נאמר בהודעת מדריד, "אלה שאחראים לזה ולתקיפות הקודמות צריכים לעמוד לדין. אנו מצרים על השיתוק של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא...אלה שתומכים במשטר אסד צריכים להטיל את כל הלחץ האפשרי כדי למנוע התקפות כאלה על אזרחים...לצערנו זאת לא היתה הפעם הראשונה, אבל אנחנו מקווים שהיא תהיה האחרונה".

חמינאי: טראמפ שיקר כשאמר שארה"ב הביסה את דאעש

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, לעג הבוקר בציוץ בחשבון הטוויטר שלו לטענות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על כך שהוא "הביס את דאעש". חמינאי, שגינה מוקדם יותר את "הפשע" של התקיפה של ארה"ב ובעלות בריתה, צייץ כי "בנאומו לפני כמה שעות, נשיא ארה"ב הצליח להביס את דאעש בסוריה - שקר בוטה ושקוף".‎

טראמפ שב וטען בימים האחרונים כי הוא אחראי להבסת דאעש במדינה. בציוץ שלשום שבו הוא הצהיר כי לא ידוע מתי האמריקאים יתקפו את אסד, הוא שב על טענה זו ואף התלונן על כך שהוא לא קיבל את התודה הראויה לו. בפועל, את הלחימה בדאעש בסוריה ביצעו בשנים האחרונות בעיקר הכוחות הכורדיים, בגיבוי הקואליציה בהובלה אמריקאית. בעיראק לעומת זאת המיליציות הפרו-איראניות מילאו תפקיד מפתח בהבסת המדינה האיסלאמית. כך או אחרת, למרות ההצהרות האחרונות, לדאעש יש עדיין כיסים שליטה באזורים לא מוישבים בגבול סוריה ועיראק, והם אף הצליחו להתחזק במעט בשבועות האחרונים, בעת שתשומת הלב הבינלאומית היתה מופנית למקומות אחרים‎

משרד ההגנה הרוסי: אין קורבנות כתוצאה מהתקיפה

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי מבדיקה ראשונית עולה כי אין קורבנות בקרב אנשי צבא אסד או אזרחי סוריה כתוצאה מהתקיפה המשולבת של ארה"ב, בריטניה וצרפת.

צבא רוסיה הודיע שמערכות ההגנה של צבא אסד יירטו 71 מתוך 103 טילי שיוט שנורו בידי ארה"ב, בריטניה וצרפת.

תמונות הרס מדמשק, היום
שברי טילים צרפתיים בסוריה, היום

לצד זאת, תמונות מההרס שנגרם מהמתקפה מפורסמות ברשתות החברתיות.

תרזה מיי: המטרה נועדה להרתיע מפני כל שימוש בנשק כימי

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה היום כי מטרת המתקפה היא להרתיע מפני כל שימוש ברברי בנשק כימי בסוריה ומחוץ לה. בהקשר זה הזכירה את ההרעלה של המרגל הרוסי סרגיי סקרפיאל, שהתרחשה על אדמת בריטניה. לדבריה, המטרה היא להרתיע את "אלו שמאמינים שהם יכולים להשתמש בנשקים כימיים ולא להיענש".

בתשובה לשאלה אם ייתכנו תקיפות נוספות, מיי השיבה כי "למשטר אסד לא צריכות להיות ספקות לגבי נחישותנו"‎. היא הוסיפה כי הרשויות בוחנות את מידת הפגיעה שנגרמה ליעדים שהותקפו, אך הממשלה בטוחה בהצלחת התקיפות.

פוטין: המתקפה היא מעשה תוקפנות שפוגע באזרחי סוריה

נשיא רוסיה פוטין בקרמלין, השבועצילום: Alexei Druzhinin/אי־פי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה את התקיפה בסוריה, שלדבריו "תחמיר את האסון ההומניטרי במדינה ואת הפגיעה באוכלוסייה האזרחית". הוא כינה את המתקפה המשולבת "מעשה תוקפנות" נגד מדינה שנלחמת נגד טרור בשטחה. לדבריו, המתקפה עלולה להוביל לגל חדש של הגירה מהמדינה".

עוד הזכיר פוטין כי מומחים צבאיים רוסיים והאוכלוסייה המקומית בסוריה לא אישרו שאכן התרחשה מתקפה כימית מדומא. אתמול אמר משרד ההגנה הרוסי כי בריטניה פברקה את המתקפה כדי לגרור את ארה"ב להחרפת מעורבותה בסוריה.

אסד חידש את התקיפות על המורדים

חיל האוויר של משטר אסד חידש הבוקר את ההפצצות על מעוזי המורדים באידתיב ובאזור מחנה הפליטים ירמוק שליד דמשק. כמו כן, כוחות הביטחון הסורים נכנסו לכפר דומא, שהותקף בנשק כימי בשבוע שעבר

ההתקפות האוויריות של אסד חודשו

רוסיה: לא היינו מעורבים ביירוט הטילים

ברוסיה הבהירו שלא היו מעורבים במאמצי היירוט‎ בהם נעשה שימוש בתקיפה. כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד החלו להפיץ תמונות עם שרידי טילים שלדבריהם הם "הטילים האמריאיים שיורטו בידי מערכות ההגנה הסוריות". דובר צבא רוסיה אמר גם הוא ש-12 טילים שנורו לעבר שדה התעופה דוצייר ליד דמשק יורטו אך לא פירט כמה טילים יורטו בסך הכל.

אסד תועד מגיע ללשכתו ומשדר "עסקים כרגיל"

שעות ספורות לאחר התקיפה, הרודן הסורי בשאר אל-אסד מיהר להראות שהטילים ששוגרו לעבר כוחותיו לא גורמים לו לחשוש.

דרך כלי התקשורת הממשלתיים הרוסיים הפיץ ארמון הנשיאות בדמשק סרטון של אסד "מגיע לעבודה" כמו בכל יום.‎ כותרת הסרטון היא "בוקר של עמידה איתנה"‎

אסד מגיע ללשכתו

המנהיג העליון של איראן: התקיפה כושלת והתוקפים פושעים

המנהיג הרוחני של איראן עלי חמינאי מתח ביקורת על המדינות שתקפו הלילה בסוריה: "המתקפה כושלת ומבצעיה לא ירוויחו שום דבר". עוד אמר: "מי שעומד מאחורי המתקפה היום הם אותם פושעים שביצעו את המתקפה בזמנו נגד עיראק ואפגינסטאן. מדובר בפשע ולא ניתן להגדיר את נשיאי ארה"ב וצרפת וראש ממשלת בריטניה אלא כפושעים שלא ירוויחו דבר".

חמינאי, בינוארצילום: /אי־פי

סוריה: יירטנו את רוב הטילים

צבא סוריה הודיע שעמדותיו הותקפו בידי יותר ממאה טילים של ארה"ב, בריטניה וצרפת, ושנגרם נזק למתקן המחקר בברזה - צפון מזרחית לדמשק. בכיר בצבא אמר בטלוויזיה הממלכתית במדינה שכוחות אסד הצליחו ליירט את מרבית הטילים "ברמת דיוק גבוהה".

קנדה ואוסטרליה הביעו תמיכה במתקפה

ראשי הממשלות של קנדה ואוסטרליה, ג'סטין טרודו ומלקום טרנבול, הביעו הבוקר את תמיכתם במתקפה על סוריה. "קנדה מגנה באופן הנחרץ ביותר את השימוש בנשקים כימיים בסוריה", מסר טרודו בהודעה רשמית. "קנדה תומכת בהחלטה של ארה"ב, בריטניה וצרפת לפעול על מנת לפגוע ביכולתו של משטר אסד לתקוף בנשק כימי את עמו שלו".

טרנבול הצהיר: "השימוש בנשק כימי על ידי כל גורם, בכל מקום, בכל תנאי – הוא בלתי חוקי וראוי לגנאי". לדבריו, המתקפה על סוריה היא מסר חד משמעי למשטר אסד שהשימוש בנשק כימי לא יעבור על סדר היום.

מאות סורים התאספו ברחובות דמשק כדי להביע תמיכה במשטר

מאות סורים התאספו הבוקר בכיכרות המרכזיות של דמשק כדי להביע את תמיכתם במשטר, לאור המתקפה שהתרחשה הלילה. הם הניפו דגלים של סוריה, איראן ורוסיה וקראו קריאות ניצחון.

סורים מביעים תמיכה במשטר, דמשק הבוקרצילום: Hassan Ammar/אי־פי

רוסיה ואיראן מאיימות להגיב לתקיפה

רוסיה אמרה כי תקיפת ארה"ב, צרפת ובריטניה בסוריה "לא תיוותר ללא השלכות". שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר בתגובה למתקפה בה לקחו חלק גם צרפת ובריטניה, שבוצעה בתגובה לתקיפה הכימית המיוחסת לאסד בעיירה דומא בשבוע שעבר, כי "כל האחריות על ההשלכות האלה תיפול על וושינגטון, לונדון ופריז". 

לדבריו, "ארה"ב, מדינה שיש לה את ארסנל הנשק הכימי הגדול ביותר, אין שום זכות מוסרית להטיל אשמה על מדינות אחרות". אנטונוב הוסיף כי התקיפות היוו איום על מוסקבה. "העלבת נשיא רוסיה אינה מתקבלת על הדעת והיא בלתי קבילה".

דוברת משרד החוץ של רוסיה, מריה זכרובה, גינתה את ארה"ב על התקיפות בסוריה. היא אמרה כי התקיפות כוונו נגד מדינה שפגועה זה זמן רב "ושבמשך שנים רבות מנסה לשרוד תוקפנות של טרוריסטים". זכרובה השווה את המצב לתחילת המלחמה בעיראק ב-2003, שפרצה בשל טענות להימצאות נשק להשמדה המונית בשטחה.

איראן הגיבה אף היא לתקיפות והזהירה כי יהיו לכך "השלכות אזוריות". משמרות המהפיכה הודיעו כי "ארה"ב נושאת באחריות למתקפה בסוריה".

גם סוריה גינתה את התקיפות "באופן החמור ביותר" ואמרה כי הן משקפות את האגרסיביות של ארה"ב, בריטניה וצרפת על השטחים שלה. סוכנות הידיעות הממלכתית סאנא ציטטה מקור במשרד החוץ בדמשק שאמר כי "סוריה מגנה בחומרה את האגרסיביות הבריטית-צרפתית-אמריקאית האכזרית, שמהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי.

בתגובה רשמית של חיזבאללה למתקפה, הארגון גינה את "התוקפנות המשולשת שמהווה הפרה בוטה לריבונות הסורית ומהווה המשך ברור לתוקפנות הישראלית". "אנו עומדים בצורה איתנה עם העם הסורי ומדגישים כי התוקפנות הזו שמובילה ארה"ב נגד עמי האזור וציר ההתנגדות לא תשיג את מטרותיה", הוסיפו.

פוטין במוסקבה, אתמולצילום: Mikhail Klimentyev/אי־פי

ישראל על התקיפה: פעולותיה של סוריה מעמידות אותה בסכנה

גורם מדיני ישראלי התייחס הבוקר למתקפה בסוריה ואמר: "בשנה שעברה, הנשיא טראמפ הבהיר שהשימוש בנשק כימי מהווה חציית קו אדום. הלילה, בהובלה אמריקאית, ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם. סוריה ממשיכה לבצע פעולות רצחניות ולהוות בסיס לפעולות אלו ואחרות, כולל של איראן, שמעמידות את שטחה, כוחותיה והנהגתה בסכנה".

ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו הלילה בסוריה

ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו לפנות בוקר (שבת) בסיסים צבאיים, מכוני מחקר ומתקנים לאחסון נשק כימי בסוריה. הפעולה בוצעה בתגובה לתקיפה הכימית המיוחסת למשטר אסד בעיירה דומא בפרברי דמשק, שלפי דיווחים נהרגו בה כ-70 בני אדם.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי ארצו ביצעה "תקיפות מדויקות" נגד מטרות שקשורות ליכולתו של משטר אסד להשתמש בנשק כימי. על פי הדיווחים, הותקפו שמונה מטרות באזור דמשק, חאלב וחומס, בהן שני מרכזי מחקר שלפי הערכות עסקו בייצור נשק כימי. בריטניה תקפה מתקן צבאי ליד חומס, שלפי החשד שימש לאחסון נשק כימי.

דיווח על פיצוצים בדמשק

שרת ההגנה של צרפת, פלורנס פרלי, מסרה כי רוסיה הוזהרה לפני המתקפה, אך שר ההגנה האמריקאי, ג'יימס מאטיס, אמר כי היא לא קיבלה את פירוט המטרות. לדברי פרלי, בתקיפה היה שימוש בכוח ימי ואווירי צרפתי. לדבריה, טילי שיוט מספינה שעוגנת בים התיכון ומטוסי קרב צרפתיים שהמריאו מבסיסים צרפתיים לקחו חלק בתקיפה.

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה כי לפי משרד ההגנה הרוסי, במהלך התקיפות נורו מעל למאה טילים. לפי דיווחים בסוריה, שישה חיילים ולפחות שלושה אזרחים נפצעו בתקיפות.

נאום טראמפ

רוסיה אמרה כי ההחלטה לתקוף מטרות של ממשל אסד "לא תיוותר ללא השלכות". שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר כי "כל האחריות על ההשלכות האלה תיפול על וושינגטון, לונדון ופריז", והוסיף: "העלבת נשיא רוסיה אינה מתקבלת על הדעת והיא בלתי קבילה".

איראן הגיבה אף היא לתקיפות והזהירה כי יהיו לכך "השלכות אזוריות". לפי מקור צבאי סורי, המתקפה לא השיגה את מטרותיה בזכות מערכת יירוט הטילים הסורית ואזהרה שרוסיה מסרה לסוריה לגבי המתקפה. לפי מקור צבאי רוסי, חלק ניכר מהטילים שנורו יורטו.

במסיבת עיתונאים שערך הלילה, טראמפ הטיל על רוסיה את האחריות למצב בסוריה: "התקיפה הכימית של אסד והתגובה שלנו היום הן תוצאה ישירה של כישלונה של רוסיה לקיים את הבטחתה לפרק את אסד מנשק כימי". טראמפ אמר כי "התקיפה הכימית לא היתה פעולה של אדם אלא פשעים של מפלצת", וקרא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשקול מחדש את תמיכתו באסד.

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה: "דפוס ההתנהגות הזה חייב להיפסק. לא רק כדי להגן על חפים מפשע בסוריה מפני מוות נורא ופגיעות מנשק כימי, אלא גם כי לא נרשה פגיעה בנורמות הבינלאומיות שמונעות שימוש בכלי נשק כאלה". נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי הוא החליט לפעול משום "שנחצה קו אדום". לדברי שר ההגנה של ארה"ב מאטיס, לא מתוכננות כרגע תקיפות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ