עדכונים שוטפים |

שני מפגינים נהרגו מירי בעזה; עבאס מחזיר את הנציג הפלסטיני מוושינגטון

מניין ההרוגים בהפגנות עלה ל-62. בצה"ל החליטו כי ירי צלפים יתאפשר רק באישור מח"ט ■ לפי הצבא, 24 מההרוגים אתמול בעזה עסקו בטרור ■ משרד הבריאות בעזה: אין ביכולתנו להתמודד עם כמות הפצועים ■ שגרירת ארה"ב באו"ם הגנה על ישראל בדיון החירום של מועצת הביטחון, ויצאה מהאולם בזמן נאום הנציג הפלסטיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בעזה, היום
מפגינים בעזה, היוםצילום: Adel Hana/אי־פי

■ הפלסטינים מציינים היום את יום הנכבה, יממה לאחר שעשרות אלפים הפגינו בגבול רצועת עזה במחאה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. חרף ההיערכות, רק אלפים בודדים הפגינו בגבול עד לשעות הערב.

■ משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 60 הרוגים בהפגנות אתמול, ושני הרוגים נוספים היום. כ-2,770 נפצעו בסך הכל, יותר מ-1,350 מהם מאש חיה. יותר מ-50 מהפצועים נפגעו אנוש ויותר מ-70 מהם במצב קשה.

■ חמאס העביר לישראל מסרים עקיפים, שלפיהם הוא שוקל לפרק את המאהלים שהוצבו לאורך גדר הגבול בעזה ולהביא לשינוי באופי ההפגנות.

■ טורקיה הורתה לשגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, לעזוב את המדינה. בתגובה, הקונסול הטורקי בירושלים זומן למשרד החוץ והתבקש לחזור לארצו "להתייעצויות לזמן מה". בלגיה, אירלנד ודרום אפריקה נקטו אף הן צעדים דיפלומטיים.

 ■ מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה היום לדיון חירום. שגרירת ארה"ב ניקי היילי אמרה כי "שום מדינה מהנוכחות לא היתה מתנהגת באיפוק רב יותר מישראל". בהמשך נטשה היילי את הדיון כשהנציג הפלסטיני החל לדבר.

■ ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית מחר, שתכלול גם את מערכת החינוך. עצרות מחאה מתקיימות הערב במג'ד אל-כרום, באום אל-פחם וברהט. הפגנות נוספות נערכות בירושלים, בתל אביב ובחיפה, שם נעצרו חמישה בני אדם.

עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אבו מאזן החזיר את נציג הרשות הפלסטינית מוושינגטון

עבאס ברמאללה, היום
עבאס ברמאללה, היוםצילום: Mohamad Torokman/רויטרס

ברקע העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס קרא לנציג הפלסטיני הבכיר בארה"ב, סאיב עריקאת, לחזור. הנציג הפלסטיני כבר נמצא בדרכו חזרה מוושינגטון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאות מפגינים ברחבי הארץ; חמישה נעצרו בהפגנה בחיפה

ההפגנה בתל אביב, הערב
ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

מאות בני אדם מפגינים נגד העברת השגרירות, המצב בעזה והרג המפגינים במוקדים שונים ברחבי הארץ ובגדה המערבית. כשלוש מאות איש הפגינו במושבה הגרמנית בחיפה, חמישה מהם נעצרו. לפי הודעת המשטרה, העצורים חשודים בהפרת הסדר הציבורי לאחר שירדו לכביש. 

כ-200 איש מפגינים מול בית ראש הממשלה בירושלים. מוקדם יותר פינו כוחות הביטחון בכוח כמאה מפגינים משער שכם בבירה. בתל אביב מתקיימת הפגנה נוספת, שאורגנה בין השאר על ידי ארגון שלום עכשיו. מזכ"ל מרצ מוסי רז נשא דברים.

חברת הכנסת זועבי בהפגנה באום אל פחם, היום
חברת הכנסת זועבי בהפגנה באום אל פחם, היוםצילום: רמי שלוש

במקביל, 200 בני אדם מפגינים ברהט. מאות נוספים צועדים בתהלוכת המחאה בכפר מג'ד אל-כרום שארגנה ועדת המעקב של ערביי ישראל.

כ-200 איש הפגינו גם בכניסה לאום אל פחם. על השלטים שנשאו המפגינים נכתב: "בן סלמאן פחדן", "עזה את מלאה בעוצמה", "עזה סמל הגאווה", "מירושלים עד עזה שתרעד האדמה", "ירושלים ערבית פלסטינית" "שיפול טראמפ", "ארה"ב ראש הנחש". הם גם נשאו דגלים שחורים רבים ודגל פלסטין אחד. (ג'קי חורי, נעה שפיגל וניר חסון)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ישראל מנהלת מגעים שוטפים עם מצרים בניסיון להביא לרגיעה

ישראל מנהלת מגעים שוטפים עם מנגנוני הביטחון והרשויות במצרים, בערוצים שונים, בניסיון להנמיך את גובה הלהבות בגבול רצועת עזה. אתמול גינתה מצרים באופן חריג את האירועים. שר החוץ המצרי יצא נגד "שימוש בכוח נגד צעדות לא-אלימות". אולם, מאחורי הקלעים מצרים מתואמת עם ישראל בניסיון להביא לרגיעה. (נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצה"ל החליטו: ירי צלפים יתאפשר רק באישור מח"ט

צה"ל השיב חלק מהצלפים והלוחמים שפרס אתמול לאורך גדר רצועת עזה, במטרה למנוע חשיפה לפגיעה מירי צלפים של חמאס. עוד החליטו בצבא כי בעקבות הירידה בכמות המפגינים היום באזור הגדר - ירי צלפים יתאפשר רק באישור מח"ט. בצה"ל ציינו כי עד כה לא נמצא "אירוע לא ערכי של ירי צלפים בניגוד להוראות".

עד סוף חודש מארס ירי צלפים התאפשר רק באישור מח"ט. אלא שבעקבות ההפגנות בימי שישי באזור הגדר, הוחלט כי גם מג"ד יכול לתת אישור לירי מדויק. כעת, עם ריבוי הנפגעים אתמול והירידה במספר המפגינים היום, הוחלט להשיב את הנוהל לקדמותו.

בשלב זה הצבא ממשיך לפעול בכוננות גבוהה כפי שהיתה בסוף השבוע האחרון, וכעת הוא ממתין לראות כיצד יפעל חמאס. בצה"ל מעריכים כי חמאס מחשב כעת את מסלולו מחדש ובוחן את ההישגים שרשם אמש הן מבחינה מעשית והן מבחינת תקשורתית. בצבא הסבירו כי ישנו סיכוי שבארגון יבחרו להצית שוב מהומות בקרבת הגדר.

בצה"ל הסבירו היום כי הדרג הבכיר בצבא קיבל אתמול החלטה להשתמש בירי חי של צלפים נגד מפגינים כדי למנוע פריצה של אלפי אנשים את הגדר. לפי הצבא, כ-150 עפיפונים נשלחו אתמול לאוויר בזמן ההפגנות והציתו שדות בעוטף עזה. בנוסף, אמרו כי מפגינים ביצעו ירי לעבר הכוחות, השליכו בקבוקי תבערה וככלל נהגו באלימות קשה. (יניב קובוביץ)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות בעזה: אדם נוסף נהרג בהפגנות; מניין ההרוגים עלה ל-62

ההפגנות על גבול עזה, היום
ההפגנות על גבול עזה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

הפלסטינים מדווחים הערב (שלישי) על הרוג מאש צה"ל בהפגנות מזרחית לאל-בוריג', בנוסף לאדם נוסף שנהרג היום ו-60 שמתו אתמול. ההרוג הוא בילאל אל אשרם, בן 18, תושב מחנה הפליטים אנסיראת.

בתוך כך, צה"ל מדווח ש-4,000 איש מפגינים על גבול הרצועה. בהודעת הצבא נכתב: "מפרי הסדר משליכים בקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל ומבעירים צמיגים. כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי, ופועלים בהתאם להוראות הפתיחה באש".

מצה"ל נמסר גם כי "מתקיימות הפרות סדר אלימות ב-14 מוקדים באיו"ש, בהם משתתפים כ-700 מפרי סדר אלימים, המיידים אבנים ומשליכים בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון. הכוחות מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיעוט מפגינים בגדר הרצועה; חבר בוועדה המארגנת: רבים הלכו לנחם את משפחות

העשן שאפף אתמול את האוויר באזור גדר הגבול ברצועת עזה פחת היום (שלישי) משמעותית. מלבד כמה הפגנות קטנות סמוכות לגדר וצמיגים בוערים בכמה מוקדים, נראה כי ישנו שקט יחסי באזור, שאתמול נהרגו בו 60 איש ונפצעו אלפים. חבר בוועדה המארגנת של התהלוכות ברצועה אמר ל"הארץ" כי הרגיעה נובעת מכך שמרבית המפגינים נשארו בתוך הערים ללוות את משפחות ההרוגים ולסעוד את הפצועים.

למרות השקט היחסי, משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי גם היום נהרג פלסטיני שהפגין סמוך לגדר מאש חיה של צה"ל. עשרות אלפי בני אדם השתתפו היום בהלוויות הפלסטינים שנהרגו אתמול בהפגנות, ובצה"ל העריכו כי בסופן יגיעו אלפי בני אדם לאזור הגדר ויתעמתו עם חיילי צה"ל. אלא שמאות בודדות הפגינו בגבול עד לשעות הערב.

חבר בוועדה המארגנת אמר כי לא התקבלה החלטה עקרונית להפסיק את ההפגנות: "כמעט בכל רחוב ובכל סמטה יש הרוג או פצוע", אמר. "כל הרצועה בוכה וכואבת ואפשר להגיד שתושבי עזה בהלם מהאכזריות הישראלית שבלטה אתמול". יחד עם זאת, הוסיף הגורם, המטרה היא להמשיך את המחאות במהלך השבוע. (יניב קובוביץ וג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקונסול הטורקי בירושלים התבקש לחזור לארצו "להתייעצויות לזמן מה"

לאחר ששגריר ישראל בטורקיה גורש מאנקרה, הקונסול הטורקי בירושלים זומן אחר הצהריים לראש הטקס במשרד החוץ והתבקש לחזור לארצו "להתייעצויות לזמן מה".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל: עצרנו פלסטינים שניסו לחדור את הגדר בצפון הרצועה

כוח צה"ל עצר פלסטינים שניסו לחדור לשטח ישראל בצפון הרצועה. לפי הצבא, החשודים ניסו לחצות את הגדר "בחסות הפרת סדר אלימה", נעצרו והועברו לחקירה. (יניב קובוביץ)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שגרירת ארה"ב באו"ם עזבה את הדיון במועצת הביטחון כשהנציג הפלסטיני החל לדבר

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי עזבה את דיון החירום על המצב בעזה כאשר הנציג הפלסטיני עלה לדבר. מוקדם יותר צידדה היילי בהתנהלות הישראלית בהפגנות ואמרה: "שום מדינה מהנוכחות לא היתה מתנהגת באיפוק רב יותר מישראל".

בהמשך ביקש הנציג הפלסטיני כי המועצה תגנה את הירי של ישראל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנייה: תהלוכות השיבה יימשכו

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה אמר היום כי תהלוכות השיבה על גבול הרצועה יימשכו. "אנחנו אומרים לישראלים: אל תבחנו את הסבלנות שלנו, יש לנו עוד הרבה מה לתת ואנחנו מאוד נחושים להמשיך". הנייה, שדיבר בטקס לציון יום הנכבה בעזה, אמר כי העם הפלסטיני "מביע את עמדותיו בדם". (ג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדואן: לנתניהו יש דם פלסטינים על ידיו

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כתב בטוויטר כי "נתניהו הוא ראש הממשלה של מדינת האפרטהייד שכובשת את אדמתם של אנשים חסרי הגנה מזה יותר מ-60 שנה, תוך הפרה של החלטות האו"ם". ארדואן הוסיף כי לנתניהו יש "דם של פלסטינים על הידיים והוא לא יכול לכסות על פשעיו על ידי תקיפה של טורקיה. רוצה שיעור בהומניות? קרא את עשרת הדיברות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

200 איש מפגינים באום אל פחם; ההפגנה בשער שכם פונתה בכוח

ההפגנה באום אל פחם, היום
ההפגנה באום אל פחם, היוםצילום: רמי שלוש

כ-200 איש מפגינים היום בכניסה לאום אל פחם במחאה על הרג המפגינים בעזה. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום. על השלטים שנושאים המפגינים כתוב: "בן סלמאן פחדן", "עזה את מלאה בעוצמה", "עזה סמל הגאווה", "מירושלים עד עזה שתרעד האדמה", "ירושלים ערבית פלסטינית" "שיפול טראמפ", "ארה"ב ראש הנחש". הם גם נושאים דגלים שחורים רבים ודגל פלסטין אחד.

ראש הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, המשתתף בהפגנה, אמר: "האוכלוסיה הערבית, יחד עם כוחות יהודיים, נלחמים בטבח בעזה. אנחנו קוראים להסדר שלום שלום על בסיס 67". חבר הכנסת יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר: "זכותנו ואף חובתנו להביע הזדהות עם העם שלנו שהצבא טובח בו מזה מספר שבועות בגבול עזה. אני מגנה כאן את הפרובוקציה של כוחות המשטרה והכוחות המיוחדים שהגיעו עם נשקים ותחמושת למרות שמדובר בהפגנה דמוקרטית ולא אלימה". 

במקביל, כוחות הביטחון פינו בכוח כמאה מפגינים משער שכם. (נעה שפיגל וניר חסון)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שגרירת ארה"ב באו"ם: אף מדינה לא היתה מתנהגת באיפוק כמו ישראל

מועצת הביטחון של האו"ם מקיימת היום (שלישי) דיון חירום בעקבות הרג המפגינים בעזה. הדיון החל בדקת דומיה לזכר ההרוגים. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה בדיון כי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים לא פגעה בתהליך השלום בשום דרך: "חמאס גרם לאלימות שנים לפני שהשגרירות עברה".  היא התייחסה גם להפגנות ואמרה: "שום מדינה מהנוכחות לא היתה מתנהגת באיפוק רב יותר מישראל". היא הוסיפה כי ארה"ב מוכנה לתווך בין הישראלים לפלסטינים כדי להשיג שלום שמעוגן במציאות.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר בתחילת הדיון: "חמאס מבצע פשעי מלחמה, אבל לא רק נגד אזרחים ישראליים. חמאס ממשיך לנצל את אזרחי עזה, ובהם ילדים, כמגנים אנושיים. בזמן שבעולם ממהרים לגנות את ישראל על כך שהיא מגנה על אזרחיה, לא נראה כי הם מודאגים מפשע המלחמה הכפול שמבצע חמאס. כל אזרח שנפגע בגבול הוא קורבן של פשעי המלחמה של חמאס ובאחריותו הבלעדית". (נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות בעזה מזהיר: אין ביכולתנו להתמודד עם כמות הפצועים מההפגנות

בית חולים ברצועת עזה, היום
בית חולים ברצועת עזה, היוםצילום: משרד הבריאות בעזה

משרד הבריאות בעזה הזהיר היום (שלישי) מקריסה מוחלטת של מערכת הבריאות ברצועה בשל מחסור חמור בציוד הרפואי ובתרופות. לדברי מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר יוסף אבו אריש, המשבר במערכת הבריאות ברצועה הוא החמור ביותר זה שנים. אבו אריש הדגיש כי המערכת, למרות ההיערכות המוקדמת, לא יכולה להתמודד עם מספר כל כך גדול של פצועים לנוכח המחסור החמור בתרופות בציוד הרפואי.

במסיבת עיתונאים, שהתקיימה היום בעזה, אמר אבו אריש כי הם זקוקים ל-19.5 מיליון דולר בדחיפות. לפי הנתונים שהציג, משרד הבריאות ברצועה צריך 7.2 מיליון דולר לרכישת תרופות, 2.2 מיליון דולר לכסות עלויות טיפולים, מיליון דולר לחומרי מעבדה, 2.1 מיליון לציוד רפואי, 2.5 מיליון לתחזוקת ציודף כ-1.4 מיליון לתחזוקת האמבולנסים ושלושה מיליון דולר למרפאות הציבוריות. (ג'קי חורי)

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בלגיה זימנה את שגרירת ישראל לשיחה

משרד החוץ בבריסל מסר היום כי השגרירה הישראלית סימונה פרנקל זומנה לפגישה שתיערך מחר עם בכירה במשרד החוץ הבלגי. ראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, קרא אתמול לחקירה בינלאומית של ההתרחשויות בגבול עזה. מישל קשר בין האלימות לבין העברת השגרירות האמריקאית לירושלים ואמר כי הוא מזועזע מהאלימות וכי פעולותיה של ישראל "לא מתקבלות על הדעת". (נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות בעזה דיווח על הרוג ראשון היום בהפגנות ברצועה

משרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה דיווח על הרוג ראשון בהפגנות בגבול. ההרוג, שנפגע לפי המשרד מירי ממזרח לאל-בוריג', הוא נאסר רוראב, בן 51.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל: שמונה מהמפגינים ניסו לבצע אתמול פיגוע, שלושה מהם נהרגו בחילופי אש

צה"ל מסר כי בחסות ההפגנות אתמול ברצועה עזה, ניסו שמונה פלסטינים לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל שהיו סמוך לגדר הגבול. לפי הצבא, לאחר שבוצע ירי לעבר שני כלי רכב ממוגנים של צה"ל והושלכו לעברם מטעני חבלה, החלו חילופי אש בין הכוחות לבין הפלסטינים - שבסופם נהרגו שלושה מהם. (יניב קובוביץ')

לקריאת הכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש עיריית קריית שמונה קרא לסלק סטודנטים ממכללת תל חי לאחר שקיימו דקת דומיה לזכר ההרוגים בעזה

ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, קרא היום (שלישי) לסלק סטודנטים ממכללת תל חי לאחר שקיימו דקת דומיה לזכר ההרוגים בעזה. "אני רואה את הדבר בחומרה", אמר מלכה, "לא אתן להפוך את מכללת תל חי למכללת ביר זית. מי שיוצא נגד המדינה, נגד חיילי צה"ל ונגד אזרחי המדינה, מוטב שייחפש מקום אחר ללמוד בו".

הוא הוסיף: "בושה שסטודנטים שלומדים בישראל, מקבלים מלגות ותנאים טובים, בוחרים לעמוד דקה דומיה לזכר מחבלים צמאי דם. אני קורא לראשי המכללה לסלק את הסטודנטים האלה מהמכללה. אני בעד דמוקרטיה, אך נגד ניצול הדמוקרטיה. מי שמצדד במחבלים מקומו לא איתנו. אסור שמכללת תל חי תהפוך למקום של הסתה ופגיעה במדינה. עלינו לעצור את הניסיונות של גורמים עוינים להרוס את המכללה שחשובה מאוד לקריית שמונה  ולצפון".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל: לפחות 24 מההרוגים אתמול עסקו בטרור

דובר צה"ל מסר היום כי לפחות 24 מההרוגים אתמול בהפגנות היו "מחבלים בעלי רקע של פעילות חבלנית עוינת", וכי "רוב ההרוגים משויכים לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי". כמו כן, עדכן דובר צה"ל כי בשעה זו מתקיימות "הפרות סדר" ב-19 מוקדים בגדה המערבית, ובהן משתתפים כ-1,300 מפגינים שמיידים אבנים ומשליכים בקבוקי תבערה. (יניב קובוביץ')

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טורקיה מגרשת את השגריר הישראלי

שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, זומן למשרד החוץ באנקרה והתבקש לעזוב את המדינה. (נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני שוטרי מג"ב נפצעו קל מיידוי אבנים בהפגנות בגדה

שני שוטרי מג"ב נפצעו באורח קל מיידוי אבנים בהפגנות בגדה. שוטרת אחת נפגעה באזור קבר רחל ליד בית לחם ושוטר נוסף נפגע בכיכר איו"ש שבין בית אל לרמאללה. בצבא אומרים כי בהפגנות משתתפים כמה מאות אנשים לסירוגין, וכי הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות, בהם כדורי גומי, אך נמנעים משימוש בירי חי. (יותם ברגר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאות מפגינים בגדה המערבית, צה"ל: לא נעשה שימוש באש חיה

מאות פלסטינים מפגינים בכמה מוקדים ברחבי הגדה, בין היתר בכיכר איו"ש שבין בית אל לרמאללה, בקבר רחל הסמוך לבית לחם ובחברון. הם מפוזרים על ידי חיילי צה״ל, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. מהסהר האדום נמסר כי 12 נפצעו מירי גומי ו-33 משאיפת גז בעימותים בכניסה לבית לחם. בצה"ל אמרו כי למרות הדיווחים הפלסטיניים על ירי חי בחברון, לא בוצע שימוש באש חיה אלא בכדורי גומי. (יותם ברגר וג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל מטיל ספק בהודעה על מות התינוקת הפלסטינית משאיפת גז מדמיע

דובר צה"ל פרסם בחשבון הטוויטר בשפה הערבית, כי הוא מטיל ספק בקשר בין מותה של התינוקת הפלסטינית בת השמונה חודשים לשאיפת גז מדמיע. "ספק יסודי באמינות הודעת משרד הבריאות של חמאס אודות מות התינוקת ברצועת עזה משאיפת גז מדמיע", נכתב. "יש בידינו מספר עדויות שמטילות ספק באמינות ההודעה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו: ארדואן מבין היטב בטרור ובטח, מציע לו לא להטיף מוסר

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לטענות נשיא טורקיה ארדואן, שהאשים את ארה"ב וישראל בטבח בפלסטינים, ומסר: "ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עשרות אלפים משתתפים בהלוויות הרוגי ההפגנות

הלוויתו של אחד ההרוגים בהפגנות, היום
הלוויתו של אחד ההרוגים בהפגנות, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

עשרות אלפי בני אדם משתתפים בהלוויות הפלסטינים שנהרגו בהפגנות אתמול ברצועת עזה. במקביל, פלסטינים החלו להבעיר צמיגים מזרחית לגב'אליה, וישנם כמה מוקדי שריפות בצד הפלסטיני של גדר המערכת. (ג'קי חורי ואלמוג בן זכרי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפלסטינים: שלושה נפצעו בינוני מאש צה"ל בחברון

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על שלושה פצועים בינוני מאש צה"ל בגדה המערבית, בעימותים בבאב א-זאוויה בחברון וברמאללה. אחד מהם נפגע בכתפו והשני בבטנו, והם פונו לבית החולים הממשלתי בעיר. בנוסף, נפצע מפגין בינוני מאש צה"ל ליד מחסום בית אל, סמוך לעיירה אל-בירה. (ג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בריטניה: על ישראל לגלות איפוק

שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון קרא לישראל לגלות איפוק בנוגע לירי במפגינים. "אנחנו מצרים על אובדן החיים ומבינים שיש מי שהתריס לקראת האלימות הזאת, אבל מצד שני חייבים לגלות איפוק", אמר. "עמדת בריטניה היא שאנו לא מסכימים עם החלטת ארצות הברית להעביר את השגרירות, ואנו ממשיכים להאמין שזהו שימוש בקלף הלא נכון ובזמן הלא נכון. אנו עדיין מחויבים לחלוטין לפתרון שתי המדינות".

הציוץ של משרד החוץ הבריטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דובר מועצת זכויות האדם באו"ם: התקרבות לגדר היא לא איום שמצריך שימוש באש חיה

דובר מועצת זכויות האדם של האו"ם אמר היום כי התקרבות הפלסטינים לגדר אינו איום מספק לשימוש בירי חי על מפגינים בידי צה"ל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירלנד זימנה את שגריר ישראל לשיחה

אירלנד זימנה את השגריר הישראלי לשיחה, בעקבות העימותים והרג המפגינים בגבול רצועת עזה. המדינה צפויה לדרוש ועדת חקירה עצמאית של האו"ם לאירועים. (נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפלסטינים הכריזו על שביתה במסחר ובלימודים במזרח ירושלים

חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים, היום
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים, היוםצילום: HAZEM BADER/אי־אף־פי

הפלסטינים במזרח ירושלים הכריזו היום (שלישי) על שביתה במסחר ובלימודים במחאה על הרג 60 מפגינים אתמול ברצועת עזה.

בשל השביתה, נסגרו רוב החנויות ברחוב המסחר הראשי במזרח העיר, צלאח א-דין. חלק מבתי הספר לא נפתחו והורים רבים לא שלחו את ילדיהם ללימודים. (ניר חסון)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ח"כ ג'בארין קורא להחרים את האירוויזיון בישראל בעקבות "פשעי ישראל נגד הפלסטינים"

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) קרא להחרים את האירוויזיון בישראל, המתוכנן להתקיים בשנה הבאה, ואמר כי יפנה לאיחוד האירופי בנושא. "צריך להעניש את ממשלת הימין בישראל על הפשעים שלה נגד העם הפלסטיני וההתכחשות לזכויותיו", מסר ג'בארין, "ההחרמה מתבקשת גם כצעד מחאה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים בניגוד מוחלט לעמדת האירופיים וכל העולם". (יהונתן ליס)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"טבח השגרירות": כך סיקרו בעולם את הרג המפגינים ברצועת עזה

הניו יורק טיימס, היום
הניו יורק טיימס, היום

כלי תקשורת בעולם סיקרו בהרחבה את הפגנות הפלסטינים אתמול ברצועת עזה, שבהן נהרגו 60 בני אדם מאש צה"ל. 2,771 בני אדם נפצעו בהפגנות, יותר מ-1,359 מהם מאש חיה. יותר מ-50 פצועים נפגעו באורח אנוש אנוש ויותר מ-70 במצב קשה. במקביל לסיקור ההפגנות, כלי התקשורת התייחסו גם לטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מת מפצעיו פלסטיני שנפגע אנוש בהפגנות, מניין ההרוגים עלה ל-60

משרד הבריאות בעזה הודיע היום (שלישי) כי מת מפצעיו מפגין פלסטיני שנפצע בעימותים אתמול בגבול הרצועה. הפלסטיני, עומר אבו אלפול, נפגע באורח אנוש בהפגנה מזרחית לעיר עזה. מותו העלה את מניין ההרוגים בהפגנות ל-60. (ג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התרעת צבע אדום נשמעה במועצה האזור אשכול, צה"ל: אזעקת שווא

אזעקת צבע אדום הופעלה לשווא הבוקר (שלישי) ביישובים בחולית, ניר יצחק וסופה שבמועצה האזורית אשכול. מהמועצה האזורית נמסר כי לא נשמעו פיצוצים. בצה"ל נערכו בימים האחרונים לאפשרות שחמאס יגיב בירי רקטות על מות המפגינים בעימותים בגבול רצועת עזה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שגרירות דרום אפריקה העבירה אגרת רשמית למשרד החוץ בעקבות החזרת השגריר להתייעצות

בהמשך להחלטתה להחזיר את הנציג להתייעצות, העבירה שגרירות דרום אפריקה למשרד החוץ אגרת רשמית המודיעה על כך. באגרת נכתב כי עד שובו של השגריר, ימלא את מקומו יועץ השגרירות. (נעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמי שלו | טקס העברת השגרירות הבליט את הברית המשיחית שהשתלטה על יחסי ישראל-ארה"ב

איוונקה טראמפ בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, אתמול
איוונקה טראמפ בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, אתמולצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

הניגוד המוחלט, שריצד אתמול (שני) על מסכי טלוויזיה מפוצלים בעולם, בין חגיגה ישראלית בירושלים לדם ואש של פלסטינים בעזה, ראוי לפתיחה בת האלמוות של צ׳ארלס דיקנס לספרו "בין שתי ערים": ”היה זה הטוב בזמנים, היה זה הרע בזמנים; היה זה עידן החוכמה, היה זה עידן הטיפשות; היה זה תור האמונה, היה זה תור הספקנות; היו אלה ימים של אור, היו אלה ימים אפלים; היה זה אביב התקווה, היה זה חורפו של ייאוש; הכול היה אפשרי, דבר לא היה אפשרי".

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יוסי ורטר | ההרוגים בעזה לא הפריעו לנתניהו להכריז על "יום נהדר לשלום"

נתניהו בטקס העברת השגרירות בירושלים, אתמול
נתניהו בטקס העברת השגרירות בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

מכל המלים הגדולות והמנותקות לעתים שהושמעו בטקס הסרת הלוט מעל בניין שגרירות ארה"ב בירושלים, בלטה קריאתו הנרגשת של בנימין נתניהו: "זהו יום נהדר לשלום!".

רק חסר היה שיאמר "השלום, כפרה עליו". כי אבוי, ה"שלום" באותן שעות נראה קרוב יותר למרחץ הדמים שהתחולל בגבול עזה, כשמספרי ההרוגים והפצועים האמירו במהירות מסחררת, מאשר לאירוע האלגנטי בבירת ישראל הדחויה שכבודה הושב לה, גם אם חלקית.

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרוגי העימותים מאתמול ייקברו היום, ועדת המעקב הכריזה על שביתה כללית

משפחתה של אל-גנדור בדרכה להלוויה, בחודש שעבר
משפחתה של אל-גנדור בדרכה להלוויה, בחודש שעברצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

לוויות מרבית ההרוגים בעימותים אתמול צפויות להתקיים היום (שלישי) ברצועת עזה. בגדה המערבית הוכרזה שביתה כללית, ופורסמו קריאות לעצרות בערים הגדולות לקראת שעות הצהריים. עם סיום ההלוויות, יעשו המפגינים את דרכם לגדר ומבחינת צה"ל יהיה זה הזמן שבו ינסה חמאס לשחזר את ההישג מאתמול ואף להגדיל את נוכחות הפלסטינים.

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר בישיבת ההנהגה הפלסטינית כי הוחלט להעביר את תיק ההתנחלויות לבית הדין הבינלאומי בהאג. ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית מחר, כולל במערכת החינוך. עצרות מחאה מתוכננות להערב במג'ד אל-כרום, באום אל-פחם וברהט. (ג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לקראת הפגנות יום הנכבה: צה"ל פרס חיילים ביישובי עוטף עזה

צה"ל פרס חיילים בתוך יישובי עוטף עזה, כחלק ממערך ההגנה לקראת ההפגנות היום (שלישי) ברצועת עזה לציון יום הנכבה.

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר בטוויטר להפגנות הפלסטינים. "אתמול התכנסו בכיכר רבין עשרות אלפי ישראלים למופע מוזיקה. בעזה, לעומת זאת, התכנסו אלפים כדי לחדור לישראל לפעולות טרור. זה ההבדל בין תרבות החיים של ישראל לתרבות המוות של חמאס בעזה", כתב. (אלמוג בן זכרי)

לציוץ של שר הביטחון:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן הנשיא פנס על העברת השגרירות לירושלים: "יום גדול עבור ישראל"

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, ביום חמישי האחרון
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, ביום חמישי האחרוןצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס נאם לפנות בוקר (שלישי) בטקס של השגרירות הישראלית בוושינגטון לציון 70 שנה להקמת מדינת ישראל. פנס כינה את העברת השגרירות לירושלים "יום גדול עבור ישראל".

פנס היה הנואם היחיד בטקס מלבד שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, ולא הזכיר כלל את הרג הפלסטינים בעזה. בנאומו החמיא סגן הנשיא לג׳ארד קושנר, חתנו של הנשיא טראמפ, על נאומו במעמד פתיחת השגרירות. פנס הוסיף כי ממשל טרמאפ עדיין מקווה להשיג הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, אולם לא פירט כיצד הממשל מתכוון לפעול למען מטרה זו. (אמיר תיבון)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות בעזה: תינוקת בת שמונה חודשים מתה משאיפת גז בגבול הרצועה

תינוקת בת שמונה חודשים מתה הלילה (שלישי) לאחר ששאפה גז מדמיע בהפגנות בגבול הרצועה אתמול. לפי משרד הבריאות בעזה, מות התינוקת, לילא אנואר אלגנדור, מעלה את מניין ההרוגים בהפגנות אתמול ל-59. (ג'קי חורי)

התינוקת לילא אל-גנדור
התינוקת לילא אל-גנדור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארה"ב בלמה ניסיון לפרסם תגובה של מועצת הביטחון להרג הפלסטינים ברצועה

ארצות הברית בלמה הלילה (שלישי) ניסיון לפרסם הודעה של מועצת הביטחון של האו"ם בתגובה להרג הפלסטינים אתמול. כוויית, הנציגה הערבית במועצת הביטחון, הפיצה בין הודעה שכללה גינוי לפעולות ישראל וקריאה לחקירה בינלאומית של אירועי היממה האחרונה.

זו אינה הפעם הראשונה שארה"ב בולמת בשבועות האחרונים ניסיון לפרסם הודעה נגד מדיניות ישראל מטעם מועצת הביטחון, או לקיים דיון על ההתרחשויות בעזה. ממשל טראמפ הבהיר ביום שני כי הוא תומך לחלוטין במדיניות הישראלית בעזה וכי האחריות למקרי המוות הרבים ביממה החולפת מוטלת על חמאס. "לישראל יש זכות להגן על עצמה", אמר ראג' שאה, דובר הבית הלבן.

הסנאטור הדמוקרטי ברני סנדרס, בחודש שעבר
ברני סנדרס. אנטי גלובליסט מתוך אנטי קפיטליזםצילום: Rogelio V. Solis/אי־פי

לעומת ממשל טראמפ, סנאטורים דמוקרטים בארה"ב נקטו בעמדה ביקורתית יותר כלפי ישראל. הסנאטור ברני סנדרס אמר כי "האלימות של חמאס אינה מצדיקה ירי ישראלי על אזרחים בלתי חמושים". סנדרס הוסיף כי על ישראל, ארה"ב, מצרים והרשות הפלסטינית לפעול יחדיו כדי לשים קץ למשבר ההומניטרי ברצועה. הסנאטורית דיאן פיינשטיין, המחוקקת היהודייה הוותיקה ביותר, אמרה כי האירועים בעזה "שוברים את הלב", וכי "המצב ההומניטרי בעזה נואש". פיינשטיין קראה לממשל טרמאפ לקדם בדחיפות שיחות שלום על בסיס פתרון שתי המדינות.

ראש הסי-אי-איי לשעבר, ג'ון ברנר, התייחס להרג הפלסטינים וכתב בטוויטר: "המוות בעזה הוא תוצאה של ההתעלמות של טראמפ ונתניהו מזכויות הפלסטינים וממולדתם". ברנן הוסיף: "באמצעות העברת השגרירות לירושלים, טראמפ משחק בפוליטיקה ומשמיד את תפקיד ארה"ב כמשכינת שלום. דור חדש של ישראלים/פלסטינים צריך לבודד את הקיצוניים כדי למצוא נתיב לשלום". (אמיר תיבון)

לציוץ של ראש הסי-אי-איי לשעבר:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עמירה הס | ההפגנות בגבול הרצועה הן הרבה יותר מ"צעדות חמאס"

ירי גז מדמיע בהפגנות ברצועת עזה, אתמול
ירי גז מדמיע בהפגנות ברצועת עזה, אתמולצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

"אנחנו שמחים שאחינו בחמאס הבינו שהדרך הנכונה היא המאבק העממי הלא מזוין", כך אמרו בכמה הזדמנויות בימים האחרונים נציגים של תנועת הפתח לגבי צעדת השיבה. מחמוד עבאס אמר משפט דומה בנאום הפתיחה שלו בכינוס המועצה הלאומית בתחילת החודש. מדובר בעירוב של ציניות וקנאה. אירוניה משום שהעמדה הרשמית של הפתח היא שהמאבק המזוין בהנהגת החמאס הזיק לעניין הפלסטיני בכלל ולרצועת עזה בפרט. קנאה משום שהרושם המתקבל - ושצה"ל מחזק בהודעותיו - הוא שקריאת חמאס מספיקה כדי להוציא עשרות אלפי מפגינים לא חמושים לעמוד מול צלפים ישראלים במזרח הרצועה. אין זה אומר שכל המפגינים הם תומכי חמאס או אוהדי התנועה שמצייתים לצו שלה. כלל וכלל לא. המפגינים באים מכל שדרות הציבור הפלסטיני, בין אם הם מזוהים פוליטית או לא.

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עמוס הראל | האסון בעזה היה ידוע מראש אך בישראל העדיפו להתעלם

כבר בנסיעה לגבול רצועת עזה בשעות הבוקר, מכיוון נתיבות, אפשר היה לראות את עמודי העשן מיתמרים למרחקים. בשעות שלאחר מכן, הצטבר עשן הצמיגים הבוערים ביותר מעשרה מוקדי הפגנות לאורך כל הרצועה, מהאזור שמול מושב נתיב העשרה בצפון ועד גבול רפיח וכרם שלום בדרום.

לפרשנות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמאס העביר מסרים מרגיעים לישראל: שוקלים לשנות את אופי ההפגנות

הפגנות הפלסטינים מזרחית לחאן יונס, אתמול
הפגנות הפלסטינים מזרחית לחאן יונס, אתמולצילום: SAID KHATIB/אי־אף־פי

חמאס העביר אמש (שני) לישראל מסרים עקיפים, שלפיהם הוא שוקל לקפל את המאהלים שהוצבו לאורך גדר הגבול בעזה ולהביא לשינוי באופי ההפגנות היום. בישראל התקשו להעריך מה מידת האמינות של המסרים ואם בכוונת חמאס לרסן את ההפגנות, שצפויות להיערך על רקע ציון יום הנכבה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר, בהמלצת צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, לפתוח היום לסחורות את מעבר כרם שלום. 

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצל הרג המפגינים, טורקיה החזירה את שגרירי ישראל וארה"ב

טורקיה הודיעה אמש (שני), בצל הרג המפגינים ברצועת עזה והעברת שגרירות האמריקאית לירושלים, כי היא מחזירה את שגריריה מישראל ומארצות הברית. "ישראל היא מדינת טרוריסטים", אמר נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. דרום אפריקה הודיעה גם היא על החזרת השגריר בישראל לצורך התייעצות. דרום אפריקה הסבירה כי החזירה את השגריר "בעקבות ההתקפה הקטלנית ברצועת עזה". 

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניין ההרוגים בהפגנות בגבול הרצועה עלה ל-58

הפגנה מזרחית לעיר עזה, אתמול
הפגנה מזרחית לעיר עזה, אתמולצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

מניין ההרוגים בהפגנות בגבול רצועת עזה עלה הלילה (שלישי) ל-58. עשרות אלפי פלסטינים הפגינו אתמול בגבול הרצועה, במחאה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ולקראת יום הנכבה, שיצוין היום. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח גם על 2,771 פצועים, יותר מ-1,359 מהם מאש חיה. 54 מהם במצב אנוש ויותר מ-70 במצב קשה. שניים מההרוגים הם נערים בני 14 ו-16.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ