לאחר ההכרזה על הפסקת אש: צה"ל הורה לשוב לשגרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
בית בשדרות שנפגע מרקטה, אתמול
בית בשדרות שנפגע מרקטה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ
עדכונים

שתי פצצות מרגמה נורו לעבר המועצה האזורית אשכול, צה"ל תקף את המשגר

כשעתיים לאחר שהכריז חמאס על הפסקת אש, נשמעו במועצה האזורית אשכול אזעקות צבע אדום. בהמשך דיווח צה"ל כי זיהה שני שיגורי פצצות מרגמה משטח רצועת עזה לשטח הארץ, וכי הוא תקף את המשגר ממנו בוצע הירי.

תיעוד התקיפה:

חמאס הכריז על הפסקת אש

חמאס הודיע כי הסכים להפסקת אש בתיווך בינלאומי. מוקדם יותר, הגי'האד האיסלאמי הודיע כי הסכים להפסקת אש בתיווך מצרי, בתנאי שישראל תפסיק את תוקפנותה. (ג'קי חורי)

גבאי: הירי לדרום הוא תוצאה של מדיניות הממשלה

מפלגת המחנה הציוני בקיבוץ בארי, היוםצילום: אילן אסייג

יושב ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, ביקר בקיבוץ בארי ואמר שמדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כשלה בטיפול במצב בדרום. "נכשלת בלתת ביטחון לתושבי עוטף עזה", אמר, "זה הזמן שלך ללכת".

"מה שאנחנו רואים בימים האחרונים זו תוצאה של חידלון של ארבע שנים שהקבינט לא מקבל החלטות", אמר גבאי, "לא מפעילים מנופים מדיניים, לא מנופים כלכליים, לא מנופים אסטרטגיים - פשוט לא עושים שום דבר. מחכים שיהיה ירי ואז הצבא יגיב".

הוא הוסיף שאין טעם להיכנס למלחמה שתיגמר כפי שהחלה. "2 מיליון העזתים נמצאים שם עוד מימי הפלשתים, במספרים אחרים, שום מלחמה לא תשנה את המצב".

מהלילה זוהו כ-190 שיגורים, כ-39 מהם יורטו

ירוט של מערכת כיפת ברזל בשמי עוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

דובר צה"ל מסר מהשעה 06:00 בוקר זוהו כ-160 שיגורים מרצועת עזה, כ-30 מהם יורטו על-ידי כיפת ברזל. מאז החל סבב הלחימה אמש, זוהו כ-190 שיגורים, כ-37 מהם יורטו.

האזעקות ניפצו את התקווה של תושבי עוטף עזה לשבת שקטה

בני משפחת צ'רי בביתם בנחל עוז, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

זה החל כשעה אחר חצות: במקביל לתקיפות הישראליות ברצועה הפציץ חמאס את יישובי העוטף, כשהזמן הארוך ביותר שחלף בין מטח למטח היה רבע שעה. לאחר הפוגה "ארוכה" בת כשעה וחצי, החל ב-3:44, התחדש הירי לעבר הדרום. בבוקר הגיעו מפיקוד העורף ההנחיות הנוקשות ביותר זה ארבע שנים: התושבים הצטוו להישאר במרחק של עד 15 שניות ממרחב מוגן, התקהלויות בשטחים פתוחים או סגורים נאסרו וחוף זיקים נסגר לרחצה.

כמה שעות של הפוגה עוררו תקווה שאולי בכל זאת, מכאן ואילך, זו תהיה שבת שקטה. המתרחצים מסביב לבריכה העריכו שעד הערב יוסרו ההגבלות, ושעצרת ההזדהות של המחנה הציוני עם תושבי האזור תתקיים כמתוכנן בקיבוץ בארי (האירוע בוטל לבסוף, אך כמה מבכירי המפלגה באו לבקר בקיבוץ). אבל ב-12:35 הודיע דובר צה"ל שהצבא שוב תוקף בעזה. המסר הועבר למועצות האזוריות, משם לקיבוצים ולמושבים ולבסוף לתושבים. בתוך שתי דקות התרוקנה הבריכה, ובהמשך יצאה הודעה על סגירתה.

לכתבה המלאה של אלמוג בן זכרי

הג'יהאד האיסלאמי: מוכנים להפסקת אש

בג'יהאד האיסלאמי מצהירים שקיימו מגעים עם מצרים ומוכנים להפסקת אש, בתנאי ש"ישראל תפסיק את תוקפנותה". 

מחמאס נמסר שהארגון מתעקש על נוסחה של אש מול אש ושקט מול שקט. "ישראל נושאת באחריות המלאה להסלמה ותוצאותיה", נמסר, "ההתנגדות הפלסטינית לא תוותר על תפקידה בהגנה על העם הפלסטיני בכל מחיר שיידרש, ועל ישראל לעשות חשבון נפש על התנהלותה". (ג'קי חורי)

פרשנות: גובה הלהבות עולה, אך לא בטוח שיש מבצע בפתח

חצר בית הכנסת שנפגעה בשדרות, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

סבב המהלומות הנוכחי בגבול רצועת עזה אינו נראה, לפי שעה, כיריית הפתיחה במלחמה נוספת בין ישראל לחמאס. הוא מצטייר יותר כניסיון ישראלי לכפות כללי משחק אחרים בדרום, במקביל למשא ומתן העקיף המתנהל בין הצדדים בתיווך מצרי.

העובדה שעד כה נרשמו נפגעים מעטים יחסית בתקיפות חיל האוויר ברצועה, ושחמאס ממקד את רוב אש הרקטות שלו במעגל הראשון - יישובי עוטף עזה - מעידה שישראל וחמאס עדיין שמים על עצמם מגבלות, שבינתיים מונעות גלישה ללחימה נרחבת. המשך ההידרדרות תלוי גם במספרי הנפגעים, שיגבירו את הלחץ על ההנהגות היריבות לאשר מהלכים התקפיים יותר. למשל כמו שאירע הערב, כאשר ארבעה תושבים נפצעו מנפילת רקטה בשדרות וצה"ל הפציץ בניין במחנה הפליטים שאטי בצפון הרצועה, הפצצה בה שני נערים נהרגו.

לקריאת הפרשנות המלאה של עמוס הראל

תיעוד נפילת קסאם בשדרות

מצלמת אבטחה בשדרות תיעדה רגע נפילה של קסאם בעיר. בעיר נפלו שני קסאמים, אחד בבית כנסת והשני בבית פרטי. 

אזעקה הופעלה בנתיבות

אזעקת צבע אדום הופעלה לראשונה מאז הלילה בנתיבות. אזעקות נשמעו גם בין היתר בשדרות, כיסופים, שוקדה, גבעולים וברוש. 

בית חולים ברזילי: מצב הפצועים משדרות קל

פינוי הפצועים משדרות לבית החולים ברזילי, היוםצילום: אילן אסייג

בית החולים ברזילי באשקלון עדכן כי מצב הפצועים שפונו משדרות קל. לברזילי פונו ארבעה פצועים, אב ואם ושתי בנותיהם. (אלמוג בן זכרי)

דובר צה"ל: הצבא תקף בניין רב קומות בצפון הרצועה

דובר צה"ל מסר כי הצבא ביצע תקיפה אווירית נגד קרב בניין רב קומות במחנה הפליטים שאטי בצפון רצועת עזה. לפי ההודעה, הבניין שימש מתקן אימונים ללוחמה בשטח בנוי של חמאס, ותחתיו נחפרה מנהרה ששימשה לתרגול לחימה בתת-קרקע. 

תקיפת צה"ל ברצועה, היוםצילום: AFP
תקיפת צה"ל ברצועה, היוםצילום: AFP

גורם מדיני: ישראל תגביר את עוצמת התקיפות ככל שיידרש

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים לאורך היום התייעצויות עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון.

גורם מדיני מסר כי בישראל החליטו לקיים מדיניות תקיפה מול עזה. לדבריו, ישראל תגביר את העוצמה ככל שיידרש. "הנחתנו על חמאס את המכה הקשה ביותר מאז צוק איתן", הוסיף.

משרד הבריאות בעזה: שני נערים פלסטינים נהרגו בתקיפת צה"ל

הנערים א-נמרה וכחיל, שנהרגו בתקיפה בעזה

משרד הבריאות בעזה דיווח כי שני נערים פלסטינים נהרגו ו-14 בני אדם נפצעו בתקיפות צה"ל ברצועה. 

הנערים שנהרגו הם אמיר אלנמרה, בן 15, ולואי כחיל, בן 16.

לידיעה המלאה

שלושה בני אדם נפצעו באורח בינוני וקל בשדרות

פגיעת רקטת קסאם בשדרות, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

גבר כבן 52 נפצע באורח בינוני ושתי נערות נפצעו באורח קל בשדרות מפגיעת רקטת קסאם בבית פרטי. צוות מד"א מפנה את הפצועים לבית החולים ברזילי. רקטה נוספת פגעה בחצר בית כנסת, אין נפגעים מפגיעה זו. (אלמוג בן זכרי)

בצה"ל נערכים לתקיפות נוספות ברצועה

הרמטכ"ל איזנקוט בתדרוך בדרום, היוםצילום: דובר צה"ל

בשעות האחרונות גורמי תיווך עושים מאמצים כדי להביא לרגיעה בדרום. בצה"ל מבהירים שישראל אינה לוקחת חלק בתיווך, אולם הצדדים המתווכים פועלים תוך הנחה שישראל תקבל את ההסכמות שיושגו. אם הירי מהרצועה יימשך, בצה"ל אין כוונה להבליג - גם תוך כדי שיחות התיווך.

בשעות האחרונות צמצם צה"ל את היקף התקיפות האוויריות, ונמנע לבצע תקיפות שיביאו לאבדות בנפש ברצועה. כמו כן, הקצינים הבכירים בצה"ל סבורים שהתנקשויות הן כלי שמוקדם להפעילו. יחד עם זאת, בצבא נערכים לתקיפות נוספות.

לפי הערכות, העובדה שהקבינט המדיני-ביטחוני לא יתכנס לפני מחר מעיד שצה"ל לא צפוי להרחיב את הלחימה בשלב זה. (יניב קובוביץ)

קצין בכיר בחיל האוויר: אנו ערוכים להתרחבות האירועים מעבר לעוטף עזה

קצין בכיר בחיל האוויר ציין הצבא ערוך "לאפשרות שהאירועים האלו יתרחבו מעבר למרחב של עוטף עזה". לדבריו, "חיל האוויר נמצא בפריסה הגדולה ביותר, גם ברמה ההגנתית וגם ברמה ההתקפית, מאז צוק איתן". מאז שעות הלילה תקף חיל האוויר יותר מ-40 יעדים, ציין. "מאז שעות הלילה בוצעו לעבר שטח ישראל 90 שיגורים, מעל 20 מתוכם הצליחה ההגנה האווירית ליירט". 

אזעקות הופעלו בכפר עזה, סעד, זמרת, חוות יזרעם

ילדים רצים למקלטים ביד מרדכי, היוםצילום: AMIR COHEN/רויטרס

אזעקות "צבע אדום" הופעלו בכפר עזה, סעד, זמרת, חוות יזרעם, כפר מימון, שובה, שוקדה, תושיה, נחל עוז ועלומים.

חמאס: התקיפות לא יעצרו את ההפגנות בגבול

הפגנות בגבול הרצועה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

אחד מדוברי חמאס ברצועה, עבד אללטיף אלקאנוע, מסר: "ההסלמה והגברת התוקפנות מצד ישראל לא יכתיבו סדר יום חדש או יעצור את תהלוכות השיבה. כוחות ההתנגדות לא יאפשרו לישראל להמשיך ולתקוף את בני העם הפלסטיני, ותמיד נהיה מוכנים להגיב. (ג'קי חורי)

דובר צה"ל: מהבוקר זוהו כ-60 שיגורים, כ-10 יורטו

שיגורים מרצועת עזה, היוםצילום: AFP

דובר צה"ל מסר כי בין 6:00 ועד 15:00 זוהו כ-60 שיגורים לעבר שטח ישראל מרצועת עזה, ומתוכם כ-10 ייורטו.

כמו כן, נמסר שצה"ל תקף חוליית ירי ומשגר פצצות מרגמה בצפון הרצועה.

מחצות נשמעו כ-130 אזעקות ביישובי הדרום

סילו שנפגע באזור עוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

מאז חצות נשמעו כ-130 אזעקות ביישובי הדרום. בדקות האחרונות נשמעו אזעקות במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב.

המשטרה: על הציבור להמנע מלהתקרב לזירות נפילת רקטות

המשטרה מבקשת מהציבור שלא להתקרב לזירות של נפילת רקטות ולשרידי נפילות. לפי הודעת מחוז דרום של המשטרה, "כוחות רבים פרוסים ברחבי הערים, דרוכים לכל תרחיש ובמטרה להגביר את תחושת ביטחון הציבור". עוד נכתב בהודעה: "שוטרי ולוחמי משטרת ישראל מהמחוז הדרומי פועלים במספר זירות אליהן הגיעו חבלני המשטרה המקצועיים בטיפול בפריטים, ושרידים של פריטי ירי, על מנת להסיר חשש וסיכון מאלו".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים לתושבי עזה: התרחקו מפעילי ומבני טרור

מתאם פעולות הממשלה בשטחים פירסם בעמוד הפייסבוק שלו בערבית אזהרה לתושבי עזה להתרחק מפעילי טרור ומכל מבנה ותשתית המשמשים את גורמי הטרור. בעמוד פורסם כי "תושבי רצועת עזה נדרשים להתרחק מפעילי טרור ומכל מבנה ותשתית המשמשים את גורמי הטרור, וזאת כדי לשמור על נפשם".

נזק נגרם ללול במועצה האזורית אשכול כתוצאה מנפילת פצמ"ר

הלול שנפגע באחד מיישובי המועצה האזורית אשכול, היוםצילום: דוברות המועצה האזורית אשכול

נזק נגרם ללול במועצה האזורית אשכול כתוצאה מנפילת פצמ"ר, אך התרנגולות לא נפגעו, כך נמסר מטעם דוברות המועצה. מוקדם יותר דיווחו במועצה על יירוט מוצלח ועל נפילה בשטח פתוח.

דובר צה"ל: התקיפה היום היא הרחבה ביותר באור יום מאז צוק איתן

התקיפה האווירית היום היתה הגדולה ביותר שנעשית ברצועת עזה באור יום, כך אמר היום דובר צה"ל רונן מנליס. לדבריו, צה"ל פגע ב-40 מטרות, בהן המפקדה של גדוד בית לאהיא של חמאס וכל התשתיות שלו וכן מחסני אמצעי לחימה של הכוח הימי. "המסר המרכזי שאנחנו מנסים להעביר הוא שאנחנו יודעים לפעול מול כל אחד מהגדודים הפזורים ברצועה", אמר מנליס לכתבים, "חמאס מצליח לייצר דפוס לחימה באש שלא פוגע בחיי אדם אבל פוגע בתחושת הביטחון, ואנחנו נחושים לסיים את זה".

מנליס הוסיף כי "נגיב בעוצמה ככל שידרש ולאור ההתפתחויות נגביר את העוצמה ונשתמש בעוד ועוד כלים". עוד אמר מנליס: "אנחנו מבחינים פה בשלושה גורמים משמעותיים שאנחנו רואים אותם בחומרה: הראשון הוא תופעת טרור האש, שעל אף שלא הביאה לנפגעים אנחנו רואים אותה בחומרה בשל הפגיעה בתחושת הביטחון של הציבור. הפעולות על הגדר נגד כוחותינו, שלמרות הירידה במספר המפגינים בשבועות האחרונים אין לנו שום כוונה להשלים אתן, ואנחנו ממשיכים לראות השלכת רימונים ומטענים. השלישי הוא ירי הרקטות שמבצע חמאס סמוך לתקיפות צה"ל ברצועה".

בצה"ל לא מעוניינים בהסלמה רחבה, ולא מכוונים לפגיעה בנפש

טנק צה"ל בסמוך לגבול הרצועה, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

בצה"ל לא מעוניינים להביא להסלמה רחבה ולכן ניסו שלא לפגוע בפלסטינים בתקיפות שבוצעו לאורך היום בעזה. גם חמאס, מבחינתו, מתחם את הירי שלו לאזור עוטף עזה ולא לעבר יישובים רחוקים יותר וערים מרכזיות בדרום. (יניב קובוביץ)

גל אזעקות צבע אדום ביישובי עוטף עזה; רקטה אחת נפלה בשטח פתוח, אחרת יורטה

בשעה האחרונה נשמעו אזעקות צבע אדום רבות במועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון וכן באזור התעשייה אשקלון ובעיר שדרות. התושבים בעוטף עזה דיווחו על הדי פיצוצים. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי רקטה אחרת יורטה בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל ואחרת נפלה בשטח פתוח.

צה"ל תקף במהלך הלילה יעדים ברצועת עזה, בהם שתי מנהרות התקפיות

צה"ל הודיע כי תקף בשעות הלילה שתי מנהרות של חמאס, בדרום רצועת עזה ובצפונה, ויעדים נוספים ברצועה. דובר צה"ל רונן מנליס אמר הבוקר כי שתי המנהרות שהותקפו היו של חמאס ונחפרו לאחרונה.

בין היתר, הותקפו הלילה מחנה אימונים של חמאס וכמה אתרים המשמשים להכנת בלוני תבערה. מקורות פלסטינים דיווחו שצה"ל תקף עמדה של חמאס באזור מחנה אלבוריג' במרכז הרצועה. לא דווח על נפגעים. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי התקיפה בוצעה בתגובה לאירועי הטרור השונים המובלים על ידי חמאס - "לאורך הגדר ובאמצעות טרור האש" - ובעקבות הירי משטח הרצועה לעבר יישובי הדרום במהלך הלילה.

מפת המנהרות שהושמדו בשנה האחרונה. מקור: דובר צה"ל

31 רקטות ופצצות מרגמה נורו לישראל במהלך הלילה, רקטה נחתה בשער הנגב

31 רקטות קסאם ופצצות מרגמה נורו הלילה (שבת) מרצועת עזה לישראל, שש מהן יורטו בידי כיפת ברזל ואחת פגעה באחד מיישובי שער הנגב. לא היו נפגעים. לאורך הלילה נשמעו אזעקות בשער הנגב, אשכול, שדרות, אשקלון ובאזור חוף אשקלון. תושבים דיווחו על הדי פיצוצים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ