מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הבית שנפגע בבאר שבע, היום
הבית שנפגע בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

■  פיקוד העורף הודיע על הסרת המגבלות באזור עוטף עזה בתום דיון הערכת מצב

■  חמאס הזהיר כי "אם ישראל תתקוף ברצועת עזה הלילה נגיב באופן מידי ונחרץ"

■  הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בשעה 19:00 כדי לדון במצב ברצועה

■ בכיר באחד הפלגים בעזה ל"הארץ": הושגה הסכמה להפסקת אש; מחלוקת על המשך ההפגנות בגדר

■  ראש המודיעין המצרי ביטל את ביקורו ברצועת עזה בשל אי-הסכמות בין קהיר לחמאס

■ ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצות באוגדת עזה עם ראשי מערכת הביטחון. הרמטכ"ל איזנקוט קיצר את ביקורו בארה"ב

■ בחמאס ובהג'יהאד האיסלאמי אמרו כי הם אינם עומדים מאחורי הירי לישראל, אך צה"ל האשים כי רק שני הארגונים מחזיקים ברקטות ששוגרו הלילה

■ צה"ל הודיע כי תקף 20 פעם ברצועת עזה מאז שעות הבוקר, הפלסטינים דיווחו על הרוג אחד בצפון הרצועה

■ רקטה שוגרה הלילה מרצועת עזה ופגעה ישירות בבית פרטי בבאר שבע. רקטה נוספת נורתה למרכז הארץ ונחתה בים, מול גוש דן. לא היו נפגעים

פיקוד העורף הודיע על הסרת המגבלות באזור עוטף עזה

פיקוד העורף הודיע על הסרת המגבלות באזור עוטף עזה בתום דיון הערכת מצב. בעקבות ההחלטה יוכלו הרשויות באזור לחדש את הלימודים בבתי הספר והגנים, ובוטלה המגבלה על התקהלויות באזור.

(יניב קובוביץ)

בכיר פלסטיני בעזה: יש הסכם להפסקת אש; מחלוקת על המשך ההפגנות בגדר

בכיר באחד הפלגים הפלסטינים אמר ל"הארץ" כי הושגה הסכמה לנצירת האש בעקבות ירי הרקטות הלילה לישראל ותקיפות צה"ל בעזה. לדבריו, העובדה שהשקט נשמר מאז שעות הצהריים היא עדות להסכמה. עוד הוסיף הבכיר כי המחלוקת העיקרית שנותרה היא לגבי ההפגנות בקרבת גדר המערכת בגבול הרצועה.

לדבריו, ישראל דורשת את הפסקתן כמו גם עצירת כל פעולות המחאה הנלוות. אולם, חמאס ושאר הפלגים מתנגדים לכך בתוקף. זאת, בטענה כי נכון להיום אין שום הקלה משמעותית במצב ברצועה - על אף שחלפה חצי שנה מאז החלו המחאות, בסוף חודש מארס. בחמאס ובשאר הפלגים תובעים הקלה משמעותית במצור במטרה להוריד את רף הפעילות ליד הגדר.

(ג'קי חורי)

ראש המודיעין המצרי ביטל את ביקורו בעזה בשל אי הסכמות עם חמאס

ביקורו של ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל ברצועת עזה בוטל, בשל אי הסכמות בין קהיר לחמאס בנושא המשך ההפגנות בגבול עם ישראל. מקורות פלסטינים בעזה דיווחו הערב כי המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה אתמול כהכנה לביקורו של כאמל עזבה את הרצועה דרך מעבר ארז.

המשלחת קיימה אתמול והיום פגישות עם ראשי הפלגים הפלסטינים, בהם ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה ובכיר הארגון בעזה יחיא סינוואר. הערב כתב חבר הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק בטוויטר שהוא מביע צער על ביטול הביקור של כאמל. 

(ג'קי חורי)

האיחוד האירופי: ירי על אזרחים הוא בלתי מקובל לחלוטין

האיחוד האירופי גינה את ירי הרקטות ופצצות המרגמה אל עבר ישראל וקרא לסיימו לאלתר. בהודעת האיחוד נמסר עוד כי "התקיפות חסרות ההבחנה נגד אזרחים הן לחלוטין בלתי מקובלות. העדיפות הראשונה עתה היא מניעת הסלמה. מעגל האלימות והייאוש חייב להישבר. רק פתרון פוליטי יכול להביא לסיום האלימות".

(נעה לנדאו)

נתניהו: "אם ההתקפות לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותן. ישראל תפעל בעוצמה רבה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור עם ראשי רשויות בעוטף עזה, היום
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור עם ראשי רשויות בעוטף עזה, היוםצילום: עמוס בן גרשום / לע"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים היום הערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירי מערכת הביטחון. "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע - בכל מקום", אמר נתניהו, "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו – אנחנו נפסיק אותן. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה".

בתום הסיור נפגש נתניהו עם ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן, ראש העיר שדרות אלון דוידי, ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון, ראש מועצת שער הנגב אלון שוסטר וראש מועצת אשכול גדי ירקוני.

(נעה לנדאו)

דיווחים פלסטיניים: הושגה הסכמה להפסקת אש

מקורות פלסטינים ברצועת עזה דיווחו כי בשעות האחרונות הושגה הסכמה להפסקת אש ולמניעת הסלמה עם ישראל. לפי הדיווח, המשלחת הביטחונית המצרית בראשות מנכ"ל המשרד לענייני מודיעין, גנרל אימן בדיע, והאחראי על התיק הפלסטיני במודיעין המצרי, הגנרל אחמד עבד אלחאלק, לצד גורמים בינלאומיים נוספים החלו בשעות הבוקר המוקדמות במגעים מול הדרג הבכיר של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ומול גורמים בישראל.

גורם מדיני בחמאס אמר ל"הארץ" שהדיווחים על הרגיעה מתחברים להודעה שפרסמו הפלגים הפלסטיניים בבוקר, שבה התנערו מירי הרקטות לישראל. "הזרועות הצבאיות מברכות על המאמץ המצרי להשגת הדרישות של העם הפלסטיני בהסרת המצור ודוחות את כל הנסיונות הלא אחראיים שמטרתם להסית ולחבל במאמץ כפי שקרה בירי הרקטה הלילה", נמסר בהודעה. לדברי הארגונים, הם "תמיד יהיו מוכנים להתמודד עם התוקפנות הישראלית, וכשהם עושים זאת הם לא מסתתרים מאחורי שום טיעון, אלא באופן גלוי במסגרת ההסכמה הלאומית הפלסטינית".

(ג'קי חורי)

האשה שביתה נפגע מהרקטה: "אין לי בית, הזיכרונות הלכו"

האשה שביתה נפגע מהרקטה שנורתה מרצועת עזה לבאר שבע, מירי טמנו, אמרה היום כי הוא נהרס כליל. "אין לי בית, הזיכרונות הלכו. חסרים לנו דברים אלמנטריים. בתוך הבית היו ארונות מלאים בכל דבר ושום דבר לא נשאר. עכשיו לילדים אין שום דבר. אין לי את הבסיס אפילו, לא נשארה לי מיטה", אמרה.

לידיעה המלאה של אלמוג בן זכרי

ריבלין לשליח האו"ם למזרח התיכון: נגיב בעוצמה עד להשבת השקט

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נפגש היום עם השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, ושוחח עמו על ההסלמה הביטחונית ברצועת עזה. "מדינת ישראל לא תעמוד מנגד בזמן שאזרחיה מצויים תחת מתקפה, ואת זאת על העולם לדעת. אנחנו נגיב, ובעוצמה הנדרשת, עד אשר השקט יושב", אמר ריבלין.

מלדנוב אמר כי "הרקטות שנורו לעבר באר שבע הן הסלמה מסוכנת וחמורה של המצב. הירי תואם לתבנית של פרובוקציות שמבקשות להביא את ישראל ועזה לעימות מדמם נוסף". לדבריו, "ב-48 שעות הקרובות אנחנו מקווים שהמאמץ להרגעה יישא פרי ונוכל לראות זאת בשטח, ולמנוע הסלמה למען האינטרס של השכנת שלום בין ישראלים לפלסטינים ולמען האזור כולו. כעת הזמן למעשים ולא למלים".

(נעה לנדאו)

ריבלין ומלדנוב בבית הנשיא, היום
ריבלין ומלדנוב בבית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס אחר הצהריים לדון במצב ברצועת עזה

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום ב-19:00 לדון במצב ברצועת עזה. זאת, לאחר שהישיבה שתוכננה מוקדם יותר היום בוטלה בעקבות ההסלמה. לצד זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יכנס הערכת מצב בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, ראש שב"כ נדב ארגמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון. 

(נעה לנדאו)

אלשיך: למערכת הביטחון אין רצון לייצר הסלמה כוללת ברצועה

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר היום בנאום שנשא בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן כי למערכת הביטחון אין רצון ליצור הסלמה כוללת ברצועת עזה. "לאחר שצה"ל ואמ"ן יעבדו את הערכת המצב, ככל שאכן הערכת המצב מחייבת שינוי, אנחנו ניערך בהתאם", אמר.

(יהושע (ג'וש) בריינר)

ראש הממשלה יכנס הערכת מצב ביטחונית

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס בהמשך הבוקר הערכת מצב בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון. הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיצר את ביקורו בארה"ב ועושה את דרכו לארץ. ליברמן הורה על סגירת מעברי ארז וכרם שלום ועל צמצום מרחב הדיג ברצועה. ישיבת הקבינט שתוכננה להיום בוטלה.

(נעה לנדאו)

דובר צה"ל: 20 יעדים ברצועת עזה הותקפו משעות הבוקר

צה"ל מסר הבוקר כי תקף 20 מטרות ברצועת עזה בתגובה לשיגור הרקטות לישראל.  לדברי דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, בין היעדים שהותקפו היו גם מנהרה של חמאס באזור חאן יונס, תשתיות תת-קרקעיות, סדנאות חפירה, בסיסים צבאיים של חמאס, אתרים לייצור אמצעי לחימה אוויריים ורקטות ופיר חפירה של הכוח הימי של הארגון.

"הלילה בוצע אירוע ירי חמור לבאר שבע וירי נוסף בסמוך לעיר בדרום גוש דן", אמר מנליס. "רקטות מהסוג שנורו בטווחים הללו ובעוצמתם יש רק לשני ארגונים בעזה - חמאס והג'יהאד האיסלאמי. אנחנו לא יודעים מי ירה את הרקטות וזה גם לא מעניין את צה"ל מי האיש שלחץ על הכפתור. מבחינתנו חמאס הוא האחראי לכל מה שקורה ברצועה והוא גם זה שיישא באחריות". מנליס הוסיף כי "חמאס מאפשר אווירה שמייצרת לגיטימציה לטרור ואלימות", ולדבריו צה"ל לא יאפשר זאת. "חמאס פוגע בסיכויים להסדרה ולהקלות ברצועה, מה שפוגע בעיקר בתושבי עזה".

"הפעולה היום של אזרחים במהלך האזעקות מנעה הרוגים, ואנחנו מבקשים להמשיך ולהישמע להוראות", אמר מנליס. "שר הביטחון הורה לסגור את המעברים בכרם שלום ומחסום ארז וצמצם את מרחב הדיג לשלושה מייל. אנחנו ערוכים להמשך ההתפתחויות. כיפת ברזל לא פרוסה בכל מקום והיא אינה הרמטית, אבל מערכת ההתראה עבדה היטב".

(יניב קובוביץ)

תקיפת צה"ל באזור רפיח, היום
תקיפת צה"ל באזור רפיח, היוםצילום: AFP

חמאס והג'יהאד האיסלאמי: לא עומדים מאחורי ירי הרקטות לב"ש וגוש דן

חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודיעו הבוקר כי הם אינם עומדים מאחורי ירי הרקטות לבאר שבע וגוש דן הלילה, וכי הם תומכים במאמצי ההסדרה עם ישראל. "הזרועות הצבאיות מברכות על המאמץ המצרי להשגת הדרישות של העם הפלסטיני בהסרת המצור ודוחות את כל הניסיונות הלא אחראיים שמטרתם להסית ולחבל במאמץ כפי שקרה בירי הרקטה הלילה", נמסר בהודעה. לדברי הארגונים, הם "תמיד יהיו מוכנים להתמודד עם התוקפנות הישראלית, וכשהם עושים זאת הם לא מסתתרים מאחורי שום טיעון, אלא באופן גלוי במסגרת ההסכמה הלאומית הפלסטינית".

לקריאת הידיעה המלאה של ג'קי חורי

גורם רפואי בעזה: הרוג בתקיפות צה"ל ברצועה

מטוסי חיל האוויר תוקפים יעדים של חמאס בחופי צפון הרצועה. בין היעדים מתחמים של הקומנדו הימי של הארגון. גורם רפואי בעזה מסר כי אדם אחד נהרג בתקיפות - נאג'י ג'מאל א-זעאנין, בן 25. שלושה בני אדם נוספים נפצעו באזור בית לאהיא. משרד הבריאות ברצועה מסר מוקדם יותר כי שלושה בני אדם שנפצעו באורח בינוני ברפיח פונו לטיפול רפואי. לפי דיווחים בעזה עשרה בני אדם נפצעו בתקיפות צה"ל - בהם אחד באורח קשה ברפיח וכמה תלמידי בית ספר שנפגעו מרסיסים.

(ג'קי חורי ויניב קובוביץ)

תקיפת צה"ל בדרום רצועת עזה, היום
תקיפת צה"ל בדרום רצועת עזה, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�

שכני הבית שנפגע בבאר שבע: "רצנו לממ"ד, הרסיסים פגעו סמוך למיטות הילדים"

משפחת גולדשטיין מבאר שבע שביתה נפגע הלילה מרסיסי הרקטה ששוגרה מרצועת עזה מתאוששת מההלם שחוותה. אם המשפחה, נורית, אמרה כי היא ובעלה מוטי הצליחו להגיע עם ילדיהם למרחב מוגן טרם הפגיעה. "היתה אזעקה, הגענו לממ"ד ושמענו פיצוץ עצום", סיפרה גולדשטיין. "הרקטה פגעה בבית של השכנה, ואצלנו המרפסת קרסה. מזל שהספקנו לרדת לממ"ד. יש לי שלושה ילדים, כולל תינוקת בת שלושה חודשים. הילדים נבהלו וכולנו קצת בהלם, אני עדיין מחכה שזה ישקע. אני חוששת מהסלמה. אני בטוחה שתהיה תגובה וזה מלחיץ".

לקריאת הידיעה המלאה של אלמוג בן זכרי

בית השכנים בבאר שבע שנפגע מרסיסים, הבוקר
בית השכנים בבאר שבע שנפגע מרסיסים, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

רקטה פגעה בבית בבאר שבע ואחרת נחתה בים מול עיר גדולה בגוש דן

רקטה ששוגרה הלילה מרצועת עזה פגעה ישירות בבית פרטי בבאר שבע, והוא נמצא בסכנת קריסה. דיירי הבית, בת 39 ושלושת ילדיה, בני תשע, עשר ו-12, שהו בממ"ד בזמן הפגיעה ולקו בחרדה. רקטה נוספת נורתה למרכז הארץ ונחתה בים, מול אחת הערים הגדולות בגוש דן.

לקריאת הידיעה המלאה

הבית שנפגע בבאר שבע, היום
הבית שנפגע בבאר שבע, היוםצילום: AFP