שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טנקים בקרבת גבול הרצועה, הבוקר
טנקים בקרבת גבול הרצועה, הבוקרצילום: AMIR COHEN/רויטרס

■ בעקבות פגיעת הרקטה בבית בשרון, פתח אתמול צה"ל במתקפה נגד יעדי חמאס ברצועת עזה

■ במקביל למאמצי המצרים להביא לרגיעה, מטחי רקטות נורו מעזה ליישובי העוטף

■ בשעות הערב המאוחרות הודיעו בכירים בחמאס כי הושגה הפסקת אש עם ישראל

■ חרף ההכרזה, הירי נמשך עד השעה 3:00 בלילה וצה"ל הוסיף לתקוף ברצועה עד 4:30 לפנות בוקר

■ בעקבות ההסלמה, בוטלו הלימודים בעוטף עזה, בב"ש, באשדוד ובערים נוספות

■ לאחר שקיצר את ביקורו בוושינגטון, מקיים ראש הממשלה נתניהו דיון ביטחוני בקריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמה פלסטינים חצו את הגדר מהרצועה והציתו אש בעמדה צבאית לא מאוישת

כמה פלסטינים חצו את גדר המערכת מדרום רצועת עזה ואחד מהם הצית רשת הסוואה בעמדה צבאית לא מאוישת - כך הודיע דובר צה"ל. לפי ההודעה, הפלסטינים חזרו לשטח הרצועה.

יניב קובוביץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכיר בג'יהאד האיסלאמי: "המצרים הודיעו שישראל הסכימה לרגיעה מהלילה"

תושבים בעיר עזה לצד נזק מתקיפת צה"ל, היום
תושבים בעיר עזה לצד נזק מתקיפת צה"ל, היוםצילום: Adel Hana/אי־פי

בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה, חדר חביב, אמר: "המצרים הודיעו לנו שישראל הסכימה לרגיעה החל מהלילה והיא מחויבת לה. ההסכם הוא בעל פה. נתניהו לא רוצה להיראות שהוא חתם על הסכם עם חמאס משיקולי בחירות. הג'יהאד האיסלאמי ממשיך בהכנות לקראת יום האדמה ב-30 במארס".

ג'קי חורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פעילות הרכבת בדרום תחודש בשעות הקרובות

פעילות הרכבת בין באר שבע לרעננה תחודש בשעות הקרובות בהתאם להנחיות גורמי הביטחון. הרכבת הראשונה מבאר שבע לרעננה תצא בשעה 17:20. הרכבת הראשונה מאשקלון לבאר שבע תצא בשעה 16:10.

אלמוג בן זכרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפלסטינים דחו את פעילות המחאה הלילית

נזק שנגרם מהפצצת צה"ל בעיר עזה, היום
נזק שנגרם מהפצצת צה"ל בעיר עזה, היוםצילום: AFP

הוועדה המארגנת את תהלוכות המחאה ברצועת עזה הודיעה על דחיית הפעילות הלילית בעקבות המצב הביטחוני, שכוללת הפגנות רועשות והשלכת מטעני חבלה. מוקדם יותר הודיעה הוועדה על ביטול הפעילות בחוף הצפוני של הרצועה. בוועדה הדגישו שמדובר בדחיית הפעילות ולא בביטולה

ג'קי חורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גורם מדיני בכיר: אין שום הסכמה על הפסקת אש, זה עוד לא נגמר

גורם מדיני בכיר שהיה במטוס ראש הממשלה בדרכו מוושינגטון לישראל אמר כי אין שום הסכמה על הפסקת אש. לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו היה בקשר רצוף במהלך הטיסה עם הרמטכ"ל והנחה אותו להמשיך לתקוף ברצועת עזה.

הגורם ציין כי ההודעה על הפסקת האש יצאה מהטלוויזיה של חמאס והדגיש כי "המכות נגד חמאס היו קשות מאוד והם לא הגיבו". הוא הוסיף: "אנחנו ערוכים לתת עוד יותר - נתניהו יילך מכאן לקריה להערכת מצב. זה עוד לא נגמר".

נעה לנדאו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנט: צריך למעוך את חמאס

בנט בזירת נפילת הרקטה, אתמול במושב משמרת
בנט בזירת נפילת הרקטה, אתמול במושב משמרתצילום: מגד גוזני

יו"ר הימין החדש, השר נפתלי בנט, אמר הבוקר כי "עם נחיתת ראש הממשלה נתניהו, יש לתת לצה"ל את הפקודה לנצח את חמאס, לעקר את חמאס מיכולתו לפגוע בתושבי הדרום".

במסיבת עיתונאים של מפלגת "הימין החדש" באשדוד, קרא בנט "לקחת לחמאס את החרב ולשבור אותה. במצב כזה אני אתן לנתניהו את כל הגיבוי. יש מה לעשות וצריך לעשות את זה".

בנט הוסיף: "לאחר הירי אתמול על מרכז הארץ ואז ירי רקטות מסיבי על הדרום, הפלנו בניין ריק, ואנחנו מספרים לעצמנו שחמאס מורתע וש'הוא לא ראה דבר כזה 40 שנה', ואז דוהרים להתחנן להפסקת אש מאלו שחוללו את כל הירי. את חמאס צריך למעוך".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרים בקבינט: אין הפסקת אש

כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היום
כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היוםצילום: גיל כהן מגן

שרים בקבינט המדיני-ביטחוני, משה כחלון, גלעד ארדן ויובל שטייניץ, הכחישו כי ישנה הפסקת אש. "כל השמועות והאמירות על הפסקת אש אינן נכונות", אמר הבוקר ארדן בראיון בגלי צה"ל. "אנחנו במבצע ואנחנו נמשיך לגבות מחיר כבד מאוד מחמאס על המתקפות שלו נגד אזרחי ישראל".

ארדן הוסיף כי "כולם רואים שחמאס רוצה מצדו מאוד בהפסקת האש, הוא מבהיר פעם אחר פעם למצרים כמה הוא מחויב לה, אבל מבחינתנו כל עוד לא יושגו התנאים שאנחנו נדרוש, צה"ל ימשיך את התקיפות". הוא העריך כי לאחר שראש הממשלה נתניהו ישוב מוושינגטון, יתקיים דיון בעניין בקבינט.

כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היום
כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היוםצילום: גיל כהן מגן

בראיון בכאן ב', אמר שטייניץ: "אנחנו לא הכרזנו ולא הודענו על הפסקת אש, ולכן אני חושב שטוב שאנחנו שומרים את הקלפים קרוב לחזה. זה גם לא ברור לי עד הסוף, אני לא יודע מה יתפתח בימים הקרובים ובשעות הקרובות, אבל בכל מקרה אנחנו לא הודענו דבר כזה ואנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להגן על עצמנו בכל דרך שנמצא לנכון".

השר כחלון התראיין בגלי צה"ל ואמר: "אני לא חושב שאנחנו כרגע בהפסקת אש, אנחנו בעיצומו של סבב... ראש הממשלה יגיע ונשב בישיבת קבינט ויוחלט על המשך הדרך. אבל כרגע אני לא יודע על הפסקת אש, בטח לא כחבר קבינט, אני יודע על סבב שמתרחש כרגע". כחלון הוסיף: "אני לא מאמין שמוצו המטרות, אני חושב שהאירועים בחודשים האחרונים הם יותר מדי כבדים, גורמי הטרור שם הרימו ראש בצורה שאנחנו לא זוכרים בעבר". 

לעומתם, חברת הקבינט איילת שקד אמרה כי הפסקת האש התקבלה מבלי שהוא התכנס. בראיון היא קראה להחריף את הצעדים ברצועה: "יש הרבה דברים שאפשר לעשות, הם יובילו לתגובה קשה של חמאס אבל צריך לעשות את זה ולגמור עם זה אחת ולתמיד. חמאס צריך לשקשק כשהוא מכוון רקטה לישראל".

שקד הודתה כי "בנושא החמאס, אני מסכימה שהממשלה לא מספקת את הסחורה" והוסיפה: "יש לנו את הצבא כמעט הכי חזק בעולם, אנחנו יכולים לעשות כל כך הרבה דברים... בגלל שאני חברת קבינט אני לא רוצה לתת דוגמאות ספציפיות אבל אפשר להכאיב להם מאוד בלי להיכנס לרצועה". בכנס חקלאות במועצה האזורית מגידו, הוסיפה שקד: "ברגע שמכילים עפיפונים, אחר כך לא צריך להתפלא שמגיעים טילים לתל אביב ולשרון. צריך שלחמאס יכאב מאוד ככה שגם לא ישתלם להם לכוון את הטילים לכיוון ישראל".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכיר חמאס: מחויבים לנוסחה של "שקט ייענה בשקט"

על אף ההכרזה אמש על הפסקת אש, האווירה ברצועת עזה הבוקר מתוחה מאוד ובמרבית מוסדות החינוך בעיר לא מתקיימים לימודים. בכיר בדרג המדיני של חמאס אמר ל"הארץ" כי כפי שהתחייבו מול המצרים, הפלגים הפלסטיניים ברצועה מחויבים לנוסחה של "שקט ייענה בשקט" ורוצים שהיא תיושם.

ברשת אלג'זירה דווח הבוקר כי לאחר שהושגה הפסקת אש, קיימה המשלחת המצרית במהלך הלילה שיחות מרתוניות עם ראשי הפלגים הפלסטיניים ברצועה וכן עם גורמים בישראל במטרה לשמר את הרגיעה. מקורות פלסטינים בעזה אמרו הבוקר כי ישראל מתנה את הרגיעה בהפסקת הפרחת בלוני תבערה ובהקפאת הפעילות ליד גדר המערכת, לרבות ביטול תהלוכות השיבה המתוכננות לסוף השבוע הקרוב לציון יום השנה להפגנות בגדר.

ג'קי חורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מסתמן: הצדדים רוצים לשמר את הפסקת האש, אך ערוכים לחידוש האלימות

כוחות צה"ל הבוקר בגבול הרצועה
כוחות צה"ל הבוקר בגבול הרצועהצילום: אליהו הרשקוביץ

מאז הכריז אמש חמאס על הפסקת אש, נמשך לסירוגין ירי הרקטות לעבר ישראל, אך הוא הוגבל ליישובי עוטף עזה והסתיים סביב השעה 3:00. תקיפות צה"ל נמשכו גם הן לאורך הלילה, והאחרונה שבהן היתה סביב השעה 4:30.

הטווח המצומצם של הירי והבחירה לשגר מספר מוגבל של רקטות (לשם השוואה, בסבב ההסלמה האחרון בנובמבר נורו מאות רקטות בתוך יממה) מעיד על נכונות חמאס להביא לסיום סבב הלחימה הנוכחי. עם זאת, פיקוד העורף עדיין שומר בתוקף הנחיות התגוננות חריגות למרחב עוטף עזה, והלימודים בוטלו בשורת ערים בהן באר שבע, אשדוד ואשקלון.

הבוקר אפשר להתרשם כי נעשה מאמץ של שני הצדדים לעלות על מסלול של הפסקת אש, אולם האירועים עדיין נמצאים במה שנהוג לכנות "מרחק בלימה" עד לעצירה מוחלטת. בצה"ל עדיין ערוכים לאפשרות שתקרית נקודתית עם נפגעים תצית את האלימות מחדש.

עמוס הראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בוטלו הלימודים בבאר שבע, אשדוד, אשקלון וערים נוספות

בית שנפגע מרקטה, אמש בשדרות
בית שנפגע מרקטה, אמש בשדרותצילום: אליהו הרשקוביץ

בעקבות ירי הרקטות לעבר ישראל, ובצל תקיפות צה"ל ברצועה, בוטלו היום הלימודים בערים באר שבע, אשדוד, אשקלון, שדרות, קרית גת, אופקים, נתיבות, עומר וביישובי עוטף עזה. לא יתקיימו לימודים גם במועצות האזוריות חוף אשקלון, מרחבים ובני שמעון, וכן במכללת ספיר הסמוכה לשדרות. ראשי הערים גן יבנה וקרית מלאכי החליטו גם כן שלא לקיים לימודים בכל מוסדות החינוך. אין מגבלות על שאר חלקי הארץ. 

בהנחיית פיקוד העורף, חל איסור על התקהלויות של למעלה מ-300 איש בעוטף עזה, בנתיבות, באופקים, באשקלון ובמועצות האזוריות מרחבים, חוף אשקלון ובני שמעון. לפי ההנחיה, עד 300 איש יוכלו להתקהל בשטחים סגורים בלבד. 

אלמוג בן זכרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כ-30 רקטות נורו עד השעה 3:00, צה"ל תקף הלילה 15 מטרות ברצועה

כ-30 רקטות נורו מרצועת עזה לשטח ישראל מהשעה 22:00 אתמול בערב ועד לשעה 3:00 לערך, כך לפי דובר צה"ל. הצבא מסר כי מערכת כיפת ברזל יירטה כמה שיגורים וכי השאר נפלו בשטח פתוח.

במהלך הלילה תקף צה"ל 15 מטרות בצפון רצועת עזה, כך לפי הצבא. בין היעדים שהותקפו, מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי בבית להיא.

יניב קובוביץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו: לא נהסס לעשות את כל הצעדים הדרושים בעזה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדרכו מוושינגטון כי ישראל לא תהסס לעשות את כל הצעדים הדרושים ברצועת עזה. נתניהו הוסיף כי מיד עם נחיתתו בארץ יגיע לבסיס הקריה לדיון ביטחוני. 

זמן קצר לאחר פגישתו עם נשיא ארה"ב טראמפ ולפני המראתו לישראל אמר נתניהו כי צה"ל מגיב בעוצמה לירי הרקטות, וכי "חמאס צריך לדעת שלא נהסס להיכנס לעשות את כל הצעדים הדרושים, לא קשור לשום דבר. לא קשור לתאריך אלא לצרכים של ביטחון ישראל".

נעה לנדאו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל