נתניהו בטקס חתימת הסכמי השלום: "ההסכמים יכולים לשים קץ לסכסוך הערבי-ישראלי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: בן זאיד, טראמפ, נתניהו ואל-זיאני עם ההסכמים החתומים, היום בבית הלבןצילום: SAUL LOEB - AFP
עדכונים

נתניהו: לא מופתע שהטרוריסטים הפלסטינים ירו בזמן הטקס ההיסטורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הבוקר מוושינגטון בחזרה לישראל ואמר כי הוא "לא מתפלא שהטרוריסטים הפלסטינים ירו לעבר ישראל בדיוק בזמן הטקס ההיסטורי הזה". לדבריו, הם "רוצים להחזיר  את השלום לאחור. הם לא יצליחו בזה. אנחנו נכה בכל אלה שידם שלוחה לפגוע בנו ואנחנו נושיט יד לשלום לכל אלה שידם שלוחה לשלום איתנו".

נתניהו הוסיף כי עם חזרתו לישראל יש לו שלוש משימות: "להילחם בקורונה, להילחם בטרור ולהמשיך להרחיב את מעגל השלום". על חתימת ההסכמים אתמול אמר: "אנו מסיימים עכשיו ביקור היסטורי בוושינגטון בו חתמנו על מסמכי הכינון של שני הסכמי שלום עם שתי מדינות ערביות. את הפירות של ההסכמים הללו אזרחי ישראל יראו מהר מאוד אבל הם יעמדו לנו לדורות. אני חושב שכל אחד שהיה במקום הבין שעשינו תפנית היסטורית לטובת מדינת ישראל ולטובת השלום".

(נעה לנדאו)

נתניהו נפגש עם סגן הנשיא פנס

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הלילה עם סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בוושינגטון והודה לו על מאמציו למען השלום. בהודעה שמסר נתניהו נכתב כי "זוהי נקודת מפנה היסטורית, וזהו דבר נפלא שנעשה כאן היום. אני מעריך עמוקות את מאמציו של הנשיא, את מאמציך ואת מה שעשה הממשל הזה למען השלום".

נתניהו הוסיף כי "במשך 26 שנה, במשך רבע מאה, דבר לא קרה. כולם התנהלו לפי ספר הכללים הישן. והנה, נכנס הנשיא הזה לתפקידו, והממשל הזה יחד איתך ועמיתיך, ושיניתם את ספר הכללים - וזה עובד. אני חושב שיהיה לכך המשך. זהו יום של תקווה גדולה".

ראש הממשלה נתניהו וסגן הנשיא פנסצילום: אבי אוחיון /לע"מ

טראמפ למלך בחריין: הגישה שלכם תעודד את כולם להצטרף לתהליך השלום

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר למלך בחריין כי הגישה של מדינתו תעודד את כולם להצטרף לתהליך השלום. בשיחה שקיימו השניים לאחר טקס החתימה אמר מלך בחריין לנשיא האמריקאי כי השלום הוא "אפשרות אסטרטגית" לממלכה, וכי זהו חזון המבוסס על דיאלוג, שיתוף פעולה ודו קיום בין אנשים ומדינות. 

פורסמו ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין

פורסמו ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין. במסמך ההבנות הכללי עליו חתמו נתניהו, טראמפ ושרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין נכתב: "אנו, החתומים מטה, מכירים בחשיבות של שמירה וחיזוק השלום במזרח התיכון וברחבי העולם, על בסיס הבנה הדדית ודו-קיום, כמו גם כבוד לכבוד האדם ולחופש, כולל חופש הדת". עוד נכתב: "אנו שואפים לחזון של שלום, ביטחון, ושגשוג במזרח התיכון ובעולם כולו".

ההסכם עם איחוד האמירויות כולל פתיחת שגרירויות, יעדים אסטרטגיים למזרח התיכון, ושיתופי פעולה בשורת תחומים, בהם בין השאר: בריאות, יזמות, מדע, טכנולוגיה, תיירות ועוד. 

ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות
מסמך ההבנות הכללי בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין

טראמפ: "בזמן הנכון, סעודיה תצטרף להסכמים"

טראמפ בבית הלבן, היוםצילום: Alex Brandon/אי־פי

הנשיא טראמפ אמר שהוא מאמין כי "בזמן הנכון, סעודיה תצטרף להסכם בין ישראל ואיחוד האמירויות ובחריין".

הצהרת השלום עם בחריין כוללת התחייבות ל"פתרון צודק" לסכסוך עם הפלסטינים

זהו נוסח הצהרת השלום שנחתמה עם בחריין:

הוד מעלתו המלך חאמד חמד בן עיסא אל-חליפה וראש הממשלה בנימין נתניהו הסכימו לפתוח עידן חדש של חברות ושיתוף פעולה במרדף אחר מזרח תיכון יציב, בטוח ומשגשג לטובת כל המדינות ועמי האזור. ברוח זו ראש ממשלת ישראל נתניהו ושר החוץ עבד אללטיף אלזיאני נפגשו היום בוושינגטון, בהזמנתו של נשיא ארה"ב דונלד ג'יי טראמפ, לקדם את העקרונות של "הסכמי אברהם" ולפתוח פרק חדש של שלום. פריצת הדרך הדיפלומטית תווכה על ידי יוזמת "הסכמי אברהם" של הנשיא טראמפ, שמשקפת את המאמץ המתמיד של ארה"ב לקדם שלום ויציבות במזרח התיכון. ממלכת בחריין ומדינת ישראל מאמינות שההתפתחות הזו תסייע להוביל לעתיד שבו כל העמים וכל האמונות יוכלו לחיות יחד ברוח שיתוף הפעולה ויהנו משלום ושגשוג כשהמדינות מתמקדות באינטרסים המשותפים שלהן ובונות עתיד טוב יותר.

לקריאת ההצהרה המלאה

כשעתיים לאחר חתימת ההסכמים: טרם פורסמו התכנים שלהם

נתניהו מחזיק את אחד ההסכמים שנחתמו, היום בבית הלבןצילום: SAUL LOEB - AFP

כשעתיים אחרי החתימה על ההסכמים בבית הלבן, עדיין לא פורסמו התכנים שלהם. בטקס נחתמו הצהרות משותפות המכונות "הסכמי אברהם" וכן הסכמים בילטראליים בין המדינות: חוזה שלום בין ישראל לאיחוד האמירויות והצהרת שלום בין ישראל לבחריין. תכני כל ההסכמים הללו טרם פורסמו‎.

נתניהו חתם על ההסכמים עם שרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין

מימין: בן זאיד, טראמפ, נתניהו ואל-זיאני חותמים על ההסכמים, היום בבית הלבן צילום: SAUL LOEB - AFP

נתניהו חתם על ההסכמים עם שרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין. עם איחוד האמירויות נחתם הסכם שלום ועם בחריין הצהרת שלום. כמו כן שלושת המדינאים חתמו על "הסכמי אברהם" שמובילה ארה"ב.

שר החוץ של בחריין: יש למצוא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני

אל-זיאני וטראמפ בבית הלבן, היוםצילום: SAUL LOEB - AFP

שר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני, אמר בטקס כי על "ההסכם של היום הוא צעד ראשון חשוב, ועכשיו מוטלת עלינו החובה להביא את השלום ארוך הטווח והביטחון שמגיע לאזרחינו. פתרון הוגן, כולל ויציב לסכסוך הישראלי-פלסטיני יהיה הבסיס של שלום זה".

הוא הוסיף: "הראנו היום כי מסלול כזו הוא אפשרי ואפילו מציאותי. מה שהיה רק חלום לפני כמה שנים היום בר השגה ואנחנו יכולים לראות בפנינו הזדמנות זהב לשלום, ביטחון ושגשוג במזרח התיכון. הבה לא נבזבז את הזמן בניצול ההזדמנות הזו".

שר החוץ של איחוד האמירויות הודה לטראמפ על עצירת הסיפוח

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד, הודה בטקס חתימת ההסכמים לטראמפ על שעצר את הסיפוח, "עמדה שמחזקת את את הרצון המשותף שלנו להשיג עתיד טוב יותר".

"אנו עדים היום למגמה חדשה שתיצור מסלול טוב יותר למזרח התיכון", הוסיף, "הסכם השלום הזה חשוב לארה"ב, לישראל ולאיחוד האמירויות, וימשיך להיות בעל השפעה גדולה. ההדים יורגשו ברחבי המזרח התיכון". 

מימין: אל זיאני, בן זאיד ונתניהו בבית הלבן, היוםצילום: נועם גלאי

נתניהו: "זהו יום מפנה היסטורי, שחר חדש של שלום"

נתניהו אמר בטקס החתימה על ההסכמים כי מדובר ביום היסטורי. "זהו יום מפנה היסטורי, שמביא שחר חדש של שלום". הוא הודה למנהיגי בחריין ואיחוד האמירויות על "הרחבת מעגל השלום ועל שהביאו תקווה לכל ילדי אברהם".

הוא הוסיף: "העם בישראל מכיר היטב את מחיר המלחמה, אני מכיר את מחיר המלחמה". לדבריו, "אלו שספגו את פציעות המלחמה מוקירים את ברכות השלום". נתניהו אמר עוד, "ההסכמים שנחתמים כאן היום יכולים להוביל לסיום הקונפליקט הישראלי-ערבי פעם אחת ולתמיד".

"הקדשתי את חיי לביטחון של ישראל בין העמים, כד להבטיח את העתיד של המדינה היחידה ליהודים", אמר נתניהו, "ההיסטוריה לימדה שעוצמה מביאה ביטחון ומביאה בני ברית - ובסופו של דבר, עוצמה מביאה שלום. דוד המלך אמר את האמת הבסיסית הזו בירושלים לפני אלפי שנים, התפילה שלו בספר תהילים מובילה אותנו לעתיד טוב יותר: 'אדוני עוז לעמו ייתן, אדוני ייברך את עמו בשלום'". 

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, היוםצילום: נועם גלאי

טראמפ בטקס: "אנחנו כאן כדי לשנות את מסלול ההיסטוריה"

טראמפ בבית הלבן, היוםצילום: SAUL LOEB - AFP

הנשיא טראמפ אמר בתחילת טקס החתימה: "אנחנו כאן כדי לשנות את מסלול ההיסטוריה. אחרי עשורים של פילוג במזרח התיכון, אנחנו רואים שחר חדש". הוא ציין כי "ישראל איחוד האמירויות ובחריין יקימו שגרירויות, יחליפו שגרירים ויתחילו לשתף פעולה ולעבוד יחד כשותפים במגוון רחב של מגזרים - תיירות, מסחר, בריאות וביטחון".

ההנהגה הפלסטינית קראה להפגין נגד ההסכם - הגיעו עשרות בלבד

הפגנה ברמאללה, היוםצילום: JAAFAR ASHTIYEH - AFP

הציבור הפלסטיני הגיב באדישות לקריאת הפלגים הפלסטיניים לקיים עצרות מחאה נגד ההסכם בין ישראל לאיחוד האמיריות ולבחריין. עשרות בלבד השתתפו בהפגנה שהיתה אמורה להיות המרכזית במרכז רמאללה.

"האדישות הזו לא אומרת שהציבור הפלסטיני תומך בהסכם ,להפך ,יש המון כעס", אמר פעיל פתח ברמאללה בשיחה עם "הארץ", "אבל גם אין אמון שהמחאה והזעם יביא לשינוי במדיניות וישפיע על מקבלי ההחלטות". לדבריו, למרות הצהרות בכירים ברשות על יום זעם אין בפועל סימנים שהשטח מתקדם לקראת הסלמה.

(ג'קי חורי)

רבים מבאי הטקס בבית הלבן לא עוטים מסכות או מקפידים על ריחוק

בני הזוג טראמפ ונתניהו בבית הלבן, היוםצילום: SAUL LOEB - AFP

רבים מבאי הטקס בבית הלבן, בהם נתניהו, טראמפ ושרי החוץ של בחריין ואיחוד האמירויות, לא עוטים מסכות כאמצעי הגנה מפני נגיף הקורונה. בתמונות מהמדשאה בבית לבן נראה כי אין כל הקפדה על ריחוק חברתי או מסכות בקרב עשרות האנשים שהגיעו לטקס. 

שר החוץ של איחוד האמירויות: "רוצים ליצור תקווה באזור"

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד, אמר היום לפני חתימת ההסכמים: "אנחנו מרגישים כבוד רב בייצוג אומה בת רק 48 שנים אבל מלאת תקווה - ורוצה ליצור עוד תקווה באזור שלנו. האזור שלנו סבל זמן רב ואנחנו רוצים להראות לעם, לאזור ולעולם שיש חדשות טובות מהצד הזה של העולם".

לדבריו, "כל אפשרות שאינה שלום תביא הרס, עוני וסבל אנושי. החזון החדש הזה, לעתיד אחר עבור המזרת התיכון, מתחיל להתגבש כאן היום".

נתניהו: "ישראל לא מרגישה מבודדת, אנחנו מושיטים יד לכל העולם"

נתניהו אמר היום בבית הלבן: "האם ישראל מרגישה מבודדת? ממש לא. אנחנו מושיטים יד לכל העולם ויוצרים יחסים חזקים בכל המזרח התיכון. ישראל לא מרגישה מבודדת ונהנית מהצלחה דיפלומטית".

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, היוםצילום: Alex Brandon/אי־פי

טראמפ: "הפלסטינים יצטרפו בזמן הנכון, אפילו לביבי נמאס ממלחמות"

הנשיא טראמפ אמר היום כי יש עוד חמש או שש מדינות עשויות להצטרף לחתימת הסכם עם ישראל בהקדם. לדבריו, "אנחנו מצויים במגעים מתקדמים עם חמש או שש מדינות נוספות".

טראמפ התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר: "הפלסטינים יצטרפו בזמן הנכון, אפילו לביבי נמאס ממלחמות". הוא הוסיף: "שילמנו הרבה כסף לפלסטינים מדי שנה ולא התייחסו יפה, לא אמרו דברים יפים במשך שנים", ולכן "החלטנו שלא להיות מעורבים". לגבי הסיפוח אמר: "אנחנו לא מדברים על זה כרגע, זה מסתדר היטב". 

על האפשרויות כי ארה"ב תמכור לאיחוד האמירויות מטוסי אף-35 אמר טראמפ: נפתור את זה, זה יהיה דבר קל".

נתניהו הגיע לבית הלבן ואינו עוטה מסכה

בני הזוג נתניהו וטראמפ בבית הלבן, היוםצילום: SAUL LOEB - AFP

בנימין נתניהו הגיע לבית הלבן עם רעייתו שרה לקראת טקס החתימה על ההסכמים. שניהם לא עוטים מסכות.

שר החוץ של איחוד האמירויות: "שמחים לקדם את השלום במזרח התיכון"

בן זאיד וטראמפ בבית הלבן, היוםצילום: Alex Brandon/אי־פי

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד, אמר כי ארצו שמחה לקחת חלק בקידום השלום במזרח התיכון. "שלום הוא תמיד דבר שעלינו לעשות... בהתרגשות רבה ועם תקווה רבה", אמר שר החוץ בסרטון שפרסמה שגרירות איחוד האמירויות בארה"ב. "לאיחוד האמירויות יש זכות בלקחת חלק בשלום לא רק עבורנו, אלא עבור כל האזור".

קבוצת ישראלים מפגינה בוושינגטון: "לא מוכנים שנאשם יחתום על ההסכמים"

קבוצת ישראלים מפגינה היום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון. המפגינים, חברי תנועת המחאה UnXeptable, הסבירו כי הם תומכים בהסכם השלום אך מסתייגים מנתניהו, שחותם עליו. לדבריהם, מטרת ההפגנה היא להצהיר כי המעמד בבית הלבן אינו לגיטימי, כיוון שעל ההסכם יחתום ראש ממשלה שמואשם בפלילים ומסכן את מעמדה של ישראל כמדינה דמוקרטית. המפגינים אמרו עוד כי הם מבקשים להבהיר לנתניהו כי המחאה נגדו תלך אחריו לכל מקום בעולם.

אחד ממארגי המחאה, אופיר גוטלזון מפאלו אלטו בקליפורניה, עזב את ישראל לפני שש שנים. בשיחה עם "הארץ" הוא סיפר כי למפגינים אין שאיפות פוליטיות, אלא רק רצון שישראל תהיה דמוקרטית. "אנחנו בעד השלום ואוהבים את המדינה, אבל לא מוכנים שנאשם בפלילים יחתום על ההסכמים", אמר, "כל דבר שטוב לישראל - אנחנו בעדו. אנחנו מפגינים כי לא יכול להיות שמישהו חותם על הסכמים תוך שהוא מתנהג כמו דיקטטור. אנחנו תומכים בשלום אבל החותם לא מקובל עלינו".

עו"ד גונן בן יצחק, חבר תנועת המחאה קריים מיניסטר, טס במיוחד לוושינגטון כדי להצטרף למפגינים. "היום הזה הוא יום חמוץ מתוק", אמר בן יצחק, "מתוק כי היום באופן רשמי ימות רעיון הסיפוח, וחמוץ כי מדינה דמוקרטית לא מתנהלת באופן שבו ראש הממשלה מחליט לבד דברים, חותם על הסכמים ורק אז מציג אותם לממשלה ולכנסת, מגיע לחתימת הסכם בלי שר החוץ שלו, שהוא תפאורה חיוורת לממשלה מושחתת. לו יכולנו לעמוד בבון ביום שההסכמים המושחתים על רכש הצוללות היו נחתמים, היינו עושים את זה, ולכן אנחנו כאן מפגינים".

(בר פלג)

טראמפ: לא תהיה לי בעיה למכור מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות

טראמפ בפיניקס, אתמולצילום: Ross D. Franklin/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום בריאיון לרשת פוקס ניוז: "לא תהיה לי באופן אישי בעיה למכור מטוסי אף-35 לאיחוד האמירויות", והוסיף כי "זה מגדיל את שוק העבודה בארה"ב". הוא ציין גם כי ייתכן שאחרים מתנגדים לעסקה שכזו. "הם אומרים... אולי הם יפתחו במלחמה", הוסיף. הוא ציין כי יהיה מוכן למכור את אותן מערכות נשק שמכרה ארה"ב לישראל גם למדינות נוספות במזרח התיכון, ואמר: "הן מדינות עשירות מאוד ברובן".

בחודש שעבר דווח ב"ידיעות אחרונות" כי מה שדחף את שליט איחוד האמירויות לתת אור ירוק להסכם עם ישראל הוא עסקת נשק עם האמריקאים בשווי עשרות מיליארדי דולרים, במסגרתה יסופקו לו מטוסי אף-35. נתניהו אמר בתגובה כי "הסכם השלום עם איחוד האמירויות לא כולל שום סעיף בנידון". בתחילת החודש דווח בניו יורק טיימס כי נתניהו הסכים בחשאי שארה"ב תמכור את המטוסים לאיחוד האמירויות, אף שהביע בפומבי את התנגדותו למהלך. נתניהו הכחיש את הדיווח. 

לידיעה המלאה

נתניהו נאלץ לבקש מאשכנזי ייפוי כוח כדי לחתום על ההסכמים

אשכנזי בגבול הצפון, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

נתניהו נאלץ לבקש אתמול ייפוי כוח משר החוץ גבי אשכנזי בעיצומו של הביקור בוושינגטון, כדי לחתום היום על ההסכמים בבית הלבן - כך אישרו גורמים בפמליה ל"הארץ" לאחר פרסום בחדשות 12. הגורמים טוענים כי רק ברגע האחרון נמסר להם מלשכת היועמ"ש כי אין לראש הממשלה סמכות לחתום על ההסכמים היום. לכן פנה אתמול נתניהו לאשכנזי בבקשה לקבל ייפוי כוח, ושר החוץ חתם עליו היום. אשכנזי התנה את ייפוי הכוח בכך שיופיע בהסכם סעיף שלפיו הוא יאושרר על ידי הממשלה לפני כניסתו לתוקף‎.

לידיעה המלאה של נעה לנדאו

נתניהו יחתום היום על הסכמים עם איחוד האמירויות ועם בחריין

בני הזוג נתניהו לפני המראה לוושינגטון, שלשום בנתב"גצילום: עמוס בן גרשום/לעמ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין יחתמו היום על הסכמים משותפים בטקס בבית הלבן בהשתתפות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. נתניהו צפוי לחתום על חוזה שלום עם איחוד האמירויות והצהרת שלום עם בחריין. בכך יהפוך תהליך כינון היחסים הדיפלומטיים המלאים עם המדינות לרשמי. נתניהו צפוי להיפגש עם טראמפ הערב ב-18:30 (שעון ישראל), והטקס הרשמי ייערך ב-19:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ