עדכונים

צה"ל: תקפנו תשתיות צבאיות בדירות המבצעיות של חמישה מפקדים נוספים בחמאס

הצבא הודיע כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו תשתיות צבאיות ומתחמי מחקר ופיתוח בדירותיהם המבצעיות של חמישה מפקדים נוספים בחמאס. עוד נמסר כי בשעה זו צה"ל תוקף מטרות נוספות ברחבי רצועת עזה.

לפי ההודעה, הותקפו התשתית הצבאית בביתו בג'אבליה של ראש יחידת מחקר ופיתוח של המודיעין הצבאי בחמאס, התשתית הצבאית בביתו בחאן יונס של סגן מפקד גדוד מזרחיות בחמאס, תשתית צבאית לניהול לחימה בביתו של מ"פ בחמאס, תשתית צבאית ששימשה לניהול לחימה בביתו ברפיח של יאסר שיח אליעיד, מ"פ בחמאס, ותשתית צבאית לניהול לחימה בביתו בחאן יונס של מוחמד אל נאג'ר, מ"פ בגדוד דרום חאן יונס של חמאס.

לוגו רויטרס

צרפת: קוראים למועצת הביטחון לאמץ החלטה בנוגע לעימות

צרפת קראה למועצת הביטחון לאמץ החלטה בנוגע לעימות בין ישראל לפלסטינים. בהודעת לשכתו של הנשיא עמנואל מקרון נאמר כי מדינתו הסכימה ביחד עם מנהיגי מצרים וירדן להשיק יוזמה הומניטרית בעזה.

"באופן כללי, שלוש המדינות הסכימו על שלושה אלמנטים פשוטים: הירי חייב להיפסק, הגיע הזמן להפסקת אש, מועצת הביטחון של האו"ם חייבת לדון בנושא ואנחנו גם קראנו להצבעה על החלטה בנושא", נכתב.

אוחנה: ההתבטאות של המפכ"ל מקוממת ולא היתה צריכה להיאמר

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כינה את דבריו של מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי - שלפיהם בעימותים האלימים בימים האחרונים בין יהודים וערבים "היו טרוריסטים משני הצדדים" - "התבטאות מקוממת שלא היתה צריכה להיאמר". לדברי אוחנה, "כדי לטפל בבעיה צריך להכיר בה: פורעים ערבים תקפו יהודים, שוטרים, בתי כנסת. המדיניות היא לנהוג בתקיפות מול הפורעים הטרוריסטים. אין ולא הייתה סימטריה. כן, גם המעטים שתקפו ערבים – יטופלו בחומרה. מפה ועד 'שני צדדים' – ארוכה מאוד הדרך".

לקריאת הידיעה המלאה

סמוטריץ' על דברי המפכ"ל: הוא יורק לעם ישראל בפרצוף

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) קרא היום להדיח את מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי מתפקידו, לאחר שאמר מוקדם יותר כי בעימותים האלימים שפרצו בימים האחרונים ברחבי הארץ בין יהודים וערבים "היו טרוריסטים משני הצדדים ונמצה את הדין עם כל אחד מהם". סמוטריץ' כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו כי "דרג מדיני שמשאיר אותו בתפקידו ומפקיר את עם ישראל לאוזלת היד שלו אחראי בדיוק כמוהו ולא ראוי להישאר בעצמו בתפקידו".

עוד כתב סמוטריץ': "ככה נראה מפכ"ל שיורק בשידור חי בפרצופו של עם ישראל, שבמשמרת שלו מוכה ומותקף ונרצח ורכושו נבזז ונשרף, והוא מאבד את הביטחון האישי שלו וחי במצור בישובים שלמים שנשארים מנותקים לילות שלמים. היחס המעוות הזה, ערכית ומעשית, מסביר כמובן את כשלונה המהדהד של המשטרה בהשבת השקט והביטחון".

המפכ"ל: היו בעימותים טרוריסטים גם מקרב היהודים וגם מקרב הערבים

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר היום כי בעימותים האלימים שפרצו בימים האחרונים ברחבי הארץ בין יהודים וערבים "היו טרוריסטים משני הצדדים ונמצה את הדין עם כל אחד מהם". הוא הוסיף: "נרצה או לא נרצה, יהודים וערבים חיו פה ביחד לפני ונחיה פה ביחד הרבה אחרי".

לוגו רויטרס

האיחוד האירופי קרא להפסקת אש בין ישראל לחמאס; הונגריה התנגדה

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, במסיבת עיתונאים בבריסל, היוםצילום: POOL/רויטרס

שרי החוץ של 26 מדינות באיחוד האירופי קראו היום להפסקת אש בין ישראל לחמאס. הונגריה, אחת מבעלות הברית הקרובות ביותר של ישראל בגוש המדינות, סירבה להצטרף לקריאה. השרים ציינו כי יש צורך למצוא פתרון פוליטי ארוך-טווח כדי להביא לסוף הסכסוך בין עשרות השנים בין הצדדים וגם הסכימו על הענקה של סיוע הומניטרי נוסף לעזה.

לידיעה המלאה

הוגשו כתבי אישום נגד עשרה בדואים על תקיפת שוטרים

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום לבית משפט השלום בבאר שבע חמישה כתבי אישום נגד עשרה תושבי חורה, רהט והפזורה הבדואית, רובם קטינים, בגין עבירות של התפרעות, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד ברכב ועוד. זאת לאחר שלפי האישום יידו בימים האחרונים אבנים לעבר שוטרים או חסמו כבישים באמצעות צמיגים בוערים וברזלים. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרם של חלק מהנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם, ואת האחרים לשחרר בתנאים מגבילים.

בכיר בחמאס: היינו מוכנים להפסקת אש, אך ישראל דרשה שנפסיק ירי באופן חד-צדדי

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר לעיתון ניו יורק טיימס כי הארגון היה מוכן להפסקת אש עם ישראל, אך לטענתו ממשלת ישראל דרשה כי החמאס יפסיק באופן חד-צדדי את הירי למשך שעתיים-שלוש לפני שישראל תחליט האם היא תנקוט צעד דומה — עמדה שאותה הוא כינה "עיקשת". אבו מרזוק אמר לעיתון כי "הסכמנו לסיים את המלחמה בדרך סימולטנית והדדית". עם זאת, אבו מרזוק ציין כי אם ישראל תמשיך לפנות משפחות פלסטיניות במזרח ירושלים או שהיא תמשיך במעשיה האלימים במסגד אל-אקצא, הסלמה חדשה עשויה להתרחש.

מקור אנונימי ששוחח עם העיתון ומעורה בשיחות אמר כי מצרים והאו"ם פועלים ביחד "להשיב את השקט". פקיד בכיר בממשלת ישראל אמר כי ישראל לא מוכנה להפסקת אש עדיין, אך הכיר בכך כי זו עשויה להגיע בקרוב. הפקיד הישראלי הזהיר מפני הפסקת אש מוקדמת, מאחר שחמאס עלול לנצל הסדר שכשזה כדי להתארגן מחדש ולתקוף את ישראל שוב. הפקיד הבכיר ציין כי ישראל מעוניינת ברגיעה בת-קיימא.

הסהר האדום: עשרות פצועים בעימותים בין מפגינים למשטרה בירושלים; בת 15 נפגעה בביתה מכדור ספוג

הסהר האדום דיווח על עשרות פצועים בעימותים בין מפגינים פלסטינים לבין המשטרה בשכונת שייח ג'ראח ובשער שכם בירושלים. רוב הפציעות הן כתוצאה מירי כדורי ספוג, בין השאר בעיניים ובלסת. בין הפצועים גם בת 15 שנפצעה כתוצאה מירי כדור ספוג לתוך ביתה בשייח ג'ראח. לדברי אביה, הנערה ספגה את הכדור בגב ופונתה לבית החולים עם חשד לשבר ופגיעה בכליה.

הגר שיזף

יגאל יהושע, שנרצח בהתפרעויות בלוד, מובא למנוחות

מאות הגיעו להלוויתו של תושב לוד יגאל יהושע, שהותקף באבנים בהתפרעויות בעיר בידי ערבים, ומת אתמול (שני) מפצעיו. ההלוויה מתקיימת בשעה זו בבית העלמין ביישוב חדיד. מכוניתו של יהושע נרגמה במהומות לאחר מותו של מוסא חסונה, תושב העיר, בן 32, שנורה במהלך עימותים עם יהודים. הוא אושפז במצב קשה, ואתמול נקבע מותו לאחר שמת מוות מוחי. הוא הותיר אישה, אירנה, ושני ילדים. בני משפחתו הסכימו לתרום את איבריו.

לידיעה המלאה

הלוויתו של יגאל יהושע בחדיד, היוםצילום: הדס פרוש
נעה שפיגל

מאות בני אדם מפגינים בחיפה

כמה מאות בני אדם מפגינים כעת בחיפה ברחבת מגדל הנביאים שבעיר. המפגינים מניפים את דגלי פלסטין. כוחות משטרה תוחמים את המפגינים בתוך מקטע ברחוב חורי.

ההפגנה בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

צה"ל: התקפנו שלוש דירות של מפקדים בחמאס ששימשו לפעילות צבאית

צה"ל הודיע כי מטוסי קרב תקפו אחר הצהריים שלוש דירות של מפקדים בחמאס ששימשו לפעילות צבאית - דירתו של וג'די צ'לאח בעיר עזה, מ"פ מגדוד אלפרקעין בחמאס; דירתו של מחמוד ג'מאל אלאעדא, מ"פ בגדוד צפון של חמאס ודירתו של מוחמד שואף, מ"פ בגדוד נוחבה של חמאס.

נתניהו: המבצע יימשך ככל שיידרש כדי להשיב את השקט לאזרחי ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום, בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום וסיור בבסיס חיל האוויר בחצרים, כי המבצע הצבאי בעזה יימשך "ככל שיידרש כדי להשיב את השקט לאזרחי ישראל". הוא הוסיף כי "חמאס קיבלו מכות שהם לא ציפו להן. החזרנו את חמאס שנים רבות אחורה. אני בטוח שכל האויבים שלנו מסביב רואים איזה מחיר אנחנו גובים על התוקפנות נגדנו, ואני בטוח שגם הם יפיקו את הלקח".

דובר צה"ל, הדי זילברמן, מסר אחר הצהריים כי ביממה האחרונה תקף הצבא 75 פעמים ברצועה כשרוב התקיפות היו בשכונת רימאל שבצפון העיר עזה. "תקפנו יעדים מעל ומתחת לקרקע. אנחנו נערכים ללילה עוצמתי באזורים חדשים", מסר.

נתניהו ומפקד חיל האוויר עמיקם נורקין בבסיס חצרים, היוםצילום: קובי גדעון / לעמ
לי ירון

בסלקום מחו על העימותים בין יהודים וערבים, סמוטריץ' קרא להתנתק מהחברה

חברי הכנסת איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית), וראשי המועצות בנימין, גוש עציון ושומרון שבגדה המערבית, קראו היום למנויי חברת התקשורת סלקום להתנתק מהחברה. זאת לאחר שבחברה ובוועד העובדים קראו לעובדים להפסיק היום בצהריים את העבודה למשך שעה במחאה על העימותים בין יהודים וערבים בארץ.

חברת סלקום אמרה בתגובה כי העיתוי של המחאה, באותו יום בו מתקיימת שביתה כללית בחברה הערבית, היה שגוי. "ההתכנסות היום היתה בקריאה לדו קיום וחיים משותפים ובאה מהמקום של עובדים שחיים ועובדים יחד", נמסר. "מובן מאליו כי אין ולא היה כל קשר או הזדהות עם השביתה של ועדת המעקב במגזר הערבי. בדיעבד, העיתוי היה שגוי והוא זה שאיפשר למי שמחפש להלהיט רוחות, ליצור קשר שלא קיים בין שני הדברים".

בהודעת החברה לעובדים קראו יו"ר ועד העובדים מיה יניב וסמנכ"ל משאבי האנוש בחברה אורלי פסקל להפסיק את העבודה לשעה ולצאת החוצה "לעמוד ביחד כולנו - בעד דו קיום, אחווה ואהבת בחינם. אל תתנו לקומץ קיצוניים לקבוע לנו את סדר היום! תנו לחיות ביחד ובשקט", נכתב בעברית ובערבית.

בתגובה כתב סמוטריץ' כי "סלקום מתנתקת מעם ישראל, עם ישראל מתנתק מסלקום". ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, פנה למנכ"ל חברת סלקום והודיע לו כי הורה לסיים את התקשרות המועצה עם החברה בשל "הזדהותה עם שביתת אוייבי ישראל". גנץ קרא גם לתושבים לעשות כך. גם המועצה האזורית גוש עציון הצהירה כי תצא למכרז חדש לאספקת שירותי תקשורת במקום חברת סלקום. במועצה אזורית שומרון אמרו כי ביטלו יותר מאלף מנויים לסלקום. "לא רואים לנכון להמשיך התקשרות עם חברה ישראלית ששכחה לאיזה צד היא שייכת", אמר ראש המועצה יוסי דגן. עם זאת, בסלקום אמרו ל"הארץ" כי לא היו היום יותר מתנתקים מאשר בכל יום אחר".

בר פלג

עשרות מפגינים ביפו נגד התקיפות בעזה ופינוי המשפחות משייח ג'ראח

עשרות בני אדם מפגינים בשעה זו ברחוב יפת ביפו כחלק משביתת המחאה שמתקיימת היום בחברה הערבית. המפגינים קוראים "יפו תשתחרר ושייח ג’ראח תשתחרר". מארגני ההפגנה וועד החירום של יפו עשו מאמץ גדול להרגעת הרוחות, שיבצו סדרנים רבים ושוחחו עם צעירים על מנת שההפגנה לא תדרדר לעימותים אלימים.

האמן ואיש החינוך היפואי מוחמד קונדוס אמר בהפגנה: "לכל מי שחושב להסית נגד המחאה הפלסטינית, אנחנו פה אומרים בקול רם - לא לטבח בעזה, לא לגירוש אתני בשייח ג’ראח, בואדי ניסנאס בחיפה וביפו. אנחנו פה לא רק כדי לשמור על עצמנו אלא כדי לשמור על הסיפור שלנו".

במקביל שלחו חברי ועד החירום של יפו מכתב לראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי ובו דרשו הגנה לתלמידים ערבים הלומדים בבתי ספר ממלכתיים בתל אביב מחשש שיותקפו. "אירועי הימים האחרונים בעיר יפו ובערים נוספות באזור, ופגיעה באזרחים ערבים ורכושם ממניעים לאומניים, המחישו את אוזלת ידה של המשטרה ושמו בספק רב את יכולתה לספק הגנה בסיסית לתושבים", כתבו לו וביקשו שידאג להקצות כוחות שיטור עירוני ופקחים להבטחת שלומם של הילדים.

יהונתן ליס

ישראל העבירה לארה"ב מידע המצביע על פעילות חמאס בבניין המשרדים שהופצץ בשבת

בכירים במערכת הביטחון העבירו לגורמים רשמיים במשרד ההגנה האמריקאי מידע מודיעיני המצביע על פעילות צבאית של חמאס שבוצעה מתוך בניין המשרדים אלג'לא שצה"ל הפציץ ומוטט ביום שבת.

בבניין פעלו משרדי כלי תקשורת זרים רבים, בהם אי-פי ואל-ג'זירה. לפי הודעת הצבא, בבניין היון "נכסים צבאיים של המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס". צה"ל הוסיף כי לפני התקיפה הזהיר את האזרחים ששהו בבניין ונתן להם זמן להתפנות מהמקום.

הבניין, בן 15 קומות, הוא מראשוני המגדלים בעזה ויש בו 60 דירות ומשרדים, בין היתר של חברות כלכליות, אולפני רדיו ומשרדי תקשורת. נשיא ומנכ"ל סוכנות הידיעות אי-פי, גרי פרואיט, גינה את תקיפת הבניין והוסיף כי הסוכנות תבקש הבהרות בנושא מהממשלה הישראלית.

שני פלסטינים נהרגו מירי במהלך עימותים בין פלסטינים לצה"ל ליד רמאללה

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על שני הרוגים מירי במהלך עימותים בין פלסטינים לכוחות צה"ל היום במחסום בית אל שליד רמאללה. אחד ההורגים, מוחמד אסחק חמיד, בן 25, נפגע מירי בחזה והגיע במצב אנוש לבית החולים ברמאללה שם נקבע מותו.  בעימותים נפצעו מירי חייל וחיילת וכן 46 פלסטינים, רובם מירי.

לוגו רויטרס

שר החוץ של גרמניה קרא להפסקת אש בלחימה

שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, קרא להפסקת אש בלחימה בין ישראל לחמאס והציע סיוע הומניטרי נוסף לפלסטינים. הודעתו של מאס פורסמה לפני כינוס חירום של שרי החוץ של האיחוד האירופי, שצפויות להדגיש את הפילוג בין המדינות החברות בנוגע לסכסוך.

אתמול אמר נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, בשיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא תומך בהפסקת אש. "העדיפות העליונה היא להביא לסוף לאלימות", אמר מאס בסרטון שפרסם. "היום, אפעל לקדם סיוע הומניטרי טוב יותר לעזה", הוסיף שר החוץ הגרמני, בהיקף של כ-40 מיליון אירו (יותר מ-159 מיליון שקלים).

לכתבה המלאה

עלה ל-12 מניין ההרוגים בישראל מאז תחילת הלחימה

עלה ל-12 מניין ההרוגים בישראל מתחילת הלחימה, לאחר שנקבע מותם של שני הפועלים הזרים שנפצעו מפגיעת רקטה במושב אהוד שבמועצה האזורית אשכול.

בצהריים עדכן משרד הבריאות בעזה כי מספר ההרוגים הפלסטינים ברצועה מאז תחילת סבב ההסלמה עלה ל-213, בהם 61 ילדים, 36 נשים ו-16 זקנים. לפי המשרד, 1,442 פלסטינים נפצעו מתחילת הסבב.

לוגו רויטרס

שר החוץ של ארה"ב בלינקן: קיבלנו מידע נוסף בנוגע להפצצת בניין כלי התקשורת בעזה

הפצצת בניין כלי התקשורת בעזה, בשבוע שעברצילום: Hatem Moussa/אי־פי

שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן, אמר היום (שלישי) כי וושינגטון קיבלה מידע נוסף הנוגע להפצצת בניין כלי התקשורת בעזה, שבו היו בין היתר משרדי סוכנות הידיעות אי-פי ורשת אל-ג'זירה. עם זאת, הוא סירב לפרט על אודות טיב המידע. "אכן ביקשנו מידע נוסף מישראל בנוגע לזה", אמר בלינקן במסיבת עיתונאים עם שר החוץ של איסלנד ברייקיאוויק. "להבנתי קיבלנו מידע נוסף מסוים באמצעות ערוצי מודיעין, וזה לא משהו שאני יכול להגיב עליו", אמר.

אתמול אמר בלינקן כי הוא לא ראה כל ראיה לכך שארגון חמאס פעל מתוך הבניין בעזה. "זמן קצר לאחר התקיפה ביקשנו פרטים נוספים בנוגע לצידוק לה", אמר שר החוץ האמריקאי, שסירב לדון בפרטי מודיעין ספציפיים. בלינקן ציין כי הוא "ישאיר זאת לאחרים לתאר אם נעשה שיתוף של מידע כלשהו, ואת ההערכה שלנו בנוגע לאותו מידע". עם זאת, הוסיף החוץ האמריקאי, כי הוא "לא ראה כל מידע שסופק". כעת, כאמור, בלינקן טוען כי וושינגטון קיבלה מידע באמצעות הערוצים המודיעיניים.

ישראל תקפה את הבניין רב הקומות בטענה כי חמאס השתמש בו למטרות מודיעיניות צבאיות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי הבניין היה "מטרה לגיטימית לחלוטין", ואמר בתחילת השבוע בריאיון לרשת CBS News כי ישראל מעבירה מידע שכזה באמצעות ערוצי מודיעין. גם שגריר ישראל לשעבר בוושינגטון, רון דרמר, שמשמש כעת יועץ לנתניהו, אמר בריאיון ל-CNN כי ישראל סיפקה מידע לאנשי מודיעין בוושינגטון.

"ההוכחות כבר סופקו, לפי הבנתי, לפקידי מודיעין אמריקאים. מדובר באתר שבו פעל המודיעין של חמאס בתוך הבניין, והם עסקו בפעילות שלמעשה, לפי הבנתי, היתה חותרת תחת היכולת שלנו לפגוע בצורה אפקטיבית וגם היתה חותרת תחת היכולת שלנו ליירט רקטות שמגיעות לשטחנו".

הפועלים הזרים שנהרגו שהו במבנים רעועים שתחזוקתם לקויה

המבנים שבהם שהו הפועלים הזרים שנהרגו ונפצעו היום (שלישי) מפגיעת רקטה במושב אהוד עשויים פח ותחזוקתם לקויה. במתחם יש ארבע מיגוניות קטנות שאינן יכולות להכיל את כל הפועלים שמתגוררים במקום. במקום הרס רב, ושרפה שפרצה בסמוך גרמה להצטברות פיח בחלק מהחדרים. המבנים מחולקים לחדרים, כשבכל חדר מתגוררים ארבעה פועלים במיטות קומותיים. אחד מהחדרים משמש כמטבח מרכזי.

אחד מאנשי הכבאות בזירה אמר: "ככה זה שרוצים לחסוך כמה גרושים. זה רק פה? בכל הגזרה ככה שמים את הפועלים". מארגון "קו לעובד" נמסר כי עובדים זרים נשלחים על ידי מעסיקיהם לעבודה בניגוד להנחיות וללא מיגון. "לצערנו העובדים חוששים להתלונן. אך גם בימים אלו ממש המשיכו להגיע פניות, מעובדים אשר נשלחו לעבוד, ללא מיגון", נמסר.

מבנה המגורים של הפועלים הזרים במושב אהודצילום: אליהו הרשקוביץ

המפכ"ל: "השגנו רגיעה אבל הכול עוד נפיץ"

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי אומר כי "יש לנו מערכה בכל הארץ של התפרעויות במגזר הערבי. הצלחנו אחרי ארבעה ימים עם כוחות אינטנסיביים להחזיר את השקט על כנו". בסיור באשקלון אמר שבתאי כי "בסך הכול, במדינת ישראל השגנו רגיעה ויש לנו שליטה על מה שקורה בכל הגזרות, בכל התחומים, גם בירושלים, גם בצפון וגם בלוד - הנמכנו את הלהבות, הכל עוד נפיץ".

שבתאי התייחס לעימותים בשער שכם בירושלים. "נשתמש בכלים שעומדים לרשותנו", אמר. "יש הנחיה להשתמש בכל האמצעים שעומדים לרשותנו להחזיר את הסדר על כנו".

ניר חסון

עימותים בין פלסטינים לשוטרים בשער שכם

עשרות פלסטינים התעמתו אחר הצהריים עם שוטרים באזור שער שכם במזרח ירושלים. במשטרה אומרים כי הפלסטינים יידו אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר השוטרים. מפגין אחד עוכב בחשד לתקיפת שוטרים. מהמשטרה נמסר כי פיזרה בכוח הפגנה של מאות פלסטינים בשכונת שייח ג'ראח.

ועדת המעקב של הציבור הערבי הכריזה היום על שביתה כללית בישראל. בד בבד, בחמאס קראו לקיים "יום זעם" בגדה, בשטחי ישראל ובכפרים ברמת הגולן, ובפתח קראו לפלסטינים ברחבי הגדה לצאת להפגנות ולצעדות מחאה בנקודות החיכוך עם צה"ל.

עימותים בשער שכם, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הופסקה כניסת משאיות סיוע לרצועה בעקבות ירי פצמ"רים על מעברי הגבול

פצצות מרגמה נורו לעבר מעבר ארז ומעבר כרם שלום בין ישראל לרצועה בשעה שבה משאיות הובילו סיוע אזרחי לרצועת עזה. בעקבות הירי הופסקה כניסת שאר המשאיות לרצועה.

העברת הסיוע תואמה בעקבות בקשת הקהילה הבינלאומית ואושרה על ידי שר הביטחון הבוקר. הסיוע שתרמו ארגונים בינלאומיים הכיל ציוד רפואי, מזון לבעלי חיים ומכליות דלק המיועדות לשימוש הארגונים הבינלאומיים בעזה.

עידו אפרתי

נקבע מותם של שניים מהפצועים מפגיעה ישירה במפעל באשכול

נקבע מותם של שניים מהפצועים מפגיעה ישירה במושב אוהד שבמועצה האזורית אשכול. ההרוגים הם פועלים זרים שעבדו במפעל במקום. הם נפגעו כששהו במבני המגורים שלהם, שבסמוך אליהם מותקנות שתי מיגוניות.

שבעה בני אדם נוספים נפצעו: אחד קשה, ואחד במצב בינוני. חמישה נוספים נפצעו קל. הם פונו באמצעות מסוק ואמבולנסים של מד"א.

בר פלג

המשטרה עצרה חשוד ראשון בתקיפת חייל ביפו

המשטרה עצרה היום תושב יפו בן 27 בחשד שתקף חייל לפני כשבוע בשדרות ירושלים בעיר. החייל נפצע בראשו מאבן ופונה מהמקום במצב קשה. מצבו השתפר לאחר מכן והוא מוגדר כעת קל.

לפי המשטרה, החשוד נמלט לאילת לאחר המעשה ונתפס שם בתום חקירה סמויה. היום תבקש המשטרה להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב בחשד לתקיפה חמורה.

חייל נפצע קל מנפילת פצצת מרגמה במעבר ארז

חייל צה"ל בן 19 נפצע קל מנפילת פצצת מרגמה במעבר ארז במהלך כניסת משאיות סיוע אזרחי לרצועת עזה. הוא פונה לבית החולים ברזילי עם פציעה מרסיס בפלג גופו העליון. בעקבות הירי, הוחלט לעצור את כניסת יתר המשאיות.

צה"ל: תקפנו את בתיהם של 12 מפקדים בכירים בחמאס ביממה האחרונה

בצה"ל אומרים כי תקפו 12 בתים של מפקדים בכירים בארגון חמאס בעזה ביממה האחרונה. בצבא מסרו כי הבוקר תקפו מטוסים של חיל האוויר בתים השייכים לשלושה מפקדים של חמאס ברצועה. השלושה הם: סגן מפקד החטיבה הצפונית בעיר עזה, רפא סלמאן, מפקד פלוגה בגדוד העתודה בחאן יונס ומפקד פלוגה נוסף בגדוד העתודה של חמאס בדראג' תופח. בהודעת הצבא נכתב כי המפקדים ניהלו בבתיהם חדרי פיקוד ומלחמה צבאיים.

צה"ל: מחבל חמוש ניסה לפגוע בחיילים בחברון - ונורה למוות

פלסטיני חמוש במטעני נפץ, נשק מסוג קרלו וסכין ניסה לפגוע בחיילים בכיכר גרוס בחברון, כך נמסר מדובר צה"ל. הפלסטיני ניסה לירות ולהשליך מטען לעבר החיילים, כשאחד המטענים שנשא התפוצץ. החיילים ירו לעברו והרגו אותו. לא היו נפגעים נוספים בתקרית.

בר פלג

כתב אישום הוגש נגד שני יהודים שתקפו את צלם כאן 11 בשכונת התקווה

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה לבית המשפט השלום בעיר כתב אישום נגד יוסף פרץ ויוסף מעטוף בגין תקיפה בנסיבות מחמירות של צלם חדשות כאן 11, רולן נוביצקי, בשבוע שעבר בשכונת התקווה בתל אביב. זהו כתב האישום הראשון שמוגש נגד יהודים מאז שהחלו ההתפרעויות במהלך סבב ההסלמה. פרץ, בן 34 מתל אביב, ומעטוף, בן 31 ממושב ברקת, נאשמים גם בגניבה ובאיומים.

לפי כתב האישום, נוביצקי הותקף בעת שבא לסקר "צעדה" שבה השתתפו השניים יחד עם אחרים, לאחר שהופצה הזמנה ברשתות החברתיות להגיע למקום במטרה לתקוף ערבים. השניים איימו על נוביצקי ועל כתב הערוץ, יואב זהבי לונדון, ולאחר מכן תקפו את נוביצקי מאחור - מעטוף הכה בראשו באמצעות קסדה ופרץ בעט בו ותקף אותו אגרופים. רולן נפל לאחור וניסה להתרומם, אז מעטוף הטיח את הקסדה בראשו. כתוצאה ממעשיהם, נגרמו לרולן חבלות בפנים, בקרקפת, בצוואר והוא נזקק לטיפול רפואי.

ג'קי חורי - צרובה

פלסטינים חוסמים יציאות מיישובים ערביים עקב השביתה הכללית

פלסטינים הציבור מחסומים ביציאות מישובים ערבים בישראל ובגדה שמטרתם למנוע מאנשים להגיע למקומות העבודה ולהשתתף בשביתה הכללית שהכריזה  היום ועדת המעקב של הציבור הערבי.

אנשי הוועד העממי בכמה מערי המשולש ניסו לעצור אנשים שביקשו לצאת לעבודתם והסבירו להם את חשיבות ההשתתפות בשביתה. בהמשך היום צפויות להתקיים תהלוכות בכמה ערים ערביות.

ועדת המעקב הודיעה כי השביתה מגיעה בין היתר במחאה על המבצע ברצועת עזה, "המתקפה על הפלסטינים בירושלים, בשייח ג'ראח ובמסגד אל-אקצא", וכן במחאה על "המתקפה על הציבור הערבי בכלל ובערים מעורבות בפרט".

במקביל, בחמאס קראו לקיים היום "יום זעם" בגדה, בשטחי ישראל ובכפרים ברמת הגולן, ובפתח קראו לפלסטינים לצאת להפגנות ולצעדות מחאה בנקודות החיכוך עם צה"ל.

מחסום אש בצומת ענאתא בגדה, היום

מצב החירום בלוד הוארך ב-48 שעות

הממשלה אישרה להאריך ב-48 שעות את מצב החירום האזרחי בלוד. הסטטוס מעניק לשוטרים, לחיילים ולכוחות החירום וההצלה בעיר סמכויות חריגות שנועדו להשיב את הסדר הציבורי ולהרגיע את הרוחות במקום.

מאחר ומצב החירום בעיר נמשך כבר שבעה ימים - כל החלטה נוספת על הארכתו תדרוש מעתה את אישור ועדת החוץ והביטחון בכנסת.

צה"ל: כ-90 שיגורים בוצעו הלילה מעזה, עשרות רקטות יורטו

שיגור רקטות מעזה, אתמולצילום: SAID KHATIB - AFP

מצה"ל נמסר כי מאתמול בשעה 19:00 ועד 7:00 בבוקר זוהו כ-90 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל, כ-20 מהם נפלו בשטח הרצועה. לפי הצבא, כיפת ברזל יירטה הלילה עשרות רקטות.

צה"ל תקף הלילה 65 מטרות ברשת המנהרות של חמאס

הפצצת צה"ל בעיר עזה, הלילהצילום: MAHMUD HAMS - AFP

צה"ל הודיע כי תקף הלילה 65 מטרות ברשת המנהרות של חמאס ברצועת עזה, וכן חמישה בתי מפקדים של הארגון ועמדות לשיגור רקטות שכוונו לעבר תל אביב ואשקלון. בין בתי המפקדים שהותקפו: בתיהם של מפקד גדוד מערב ג'באליה, מפקד פלוגה בגדוד ג'באליה, מפקד פלוגה בגדוד זיתון ובכיר במערך הימי של הארגון. כמו כן, הותקפה תשתית צבאית בביתו של האחראי בסיוע הקרבי של חמאס במחנות המרכז.

דובר צה"ל: מעריכים שהירי מלבנון בוצע בידי פלגים פלסטיניים

דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן התייחס הבוקר לשיגורי הרקטות מלבנון אמש, ואמר כי בצה"ל מעריכים שמדובר בירי של פלגים פלסטיניים. "ההבנה שלנו היא שבוצעו שישה שיגורים כושלים לכיוון רכס רמים", מסר, "מדובר בשיגורים כושלים שנפלו בתוך שטח לבנון. ייתכן שאחד מהם בכל זאת חצה לשטח ישראל ונפל בשטח פתוח. נבצע סריקות באור יום".

זילברמן ציין כי חיל האוויר תקף גם הלילה ברצועת עזה. "פעלנו נגד מנהרות של שני גדודים בחאן יונס ובעזה", מסר, "הותקפו 65 מטרות של רשת המנהרות בשני הגדודים. המשכנו להתקיף בתי מפקדים, ביניהם ביתו של מג"ד בצפון גבאלייה. אנחנו ממשיכים בתקיפות בשכונת רימאל במערב הרצועה, שכונה יוקרתית במערב עזה סמוך לים, שכוללת בתוכה נכסי שלטון רבים של חמאס. אנחנו תוקפים שם מטרות רבות ונערכים להמשך התקיפות שם גם ב-12 השעות הבאות".

בר פלג

הוארך בתשעה ימים מעצרו של החשוד בניסיון הרצח בהצתה ביפו

בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו של תושב יפו החשוד בזריקת בקבוק התבערה לתוך בית יפו בתשעה ימים. בהצתה בשכונת עג'מי בעיר נפצע באורח קשה מוחמד גינטזי, בן 12, ואחותו נפצעה קל. בעקבות בקשת "הארץ" לצמצום צו איסור הפרסום שהוצא בפרשה, פרסם בית המשפט את החשדות נגדו: ניסיון רצח וחשד להצתה במטרה לפגוע באדם. שמו של החשוד וזהותו עדיין אסורים בפרסום. ביום ראשון נעצר החשוד, ערבי תושב העיר. במשטרה מעריכים כי הוא טעה בזיהוי הבית, והתכוון לזרוק את בקבוק התבערה לעבר בית של יהודים.

לקריאת הידיעה המלאה

ביידן בשיחה עם נתניהו: תומך בהפסקת אש, אך מכיר בזכותה של ישראל להגן על עצמה

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והביע תמיכה בהפסקת אש. לצד זאת, ביידן הדגיש כי הוא תומך בזכותה של ישראל להגן על עצמה, וגינה את ירי הטילים חסר ההבחנה של חמאס לעבר ערי ישראל. ביידן הביע חשש לביטחונם של עיתונאים באזור, והדגיש את הצורך להבטיח את ההגנה על שלומם של אזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ