בממשלה מאיימים, אך העפיפונים ממשיכים להבעיר את עוטף עזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפה באזור נחל הבשור, אתמול
שריפה באזור נחל הבשור, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ
יניב קובוביץ
אלמוג בן זכרי
יניב קובוביץ
אלמוג בן זכרי

בסיור בעוטף עזה אתמול ניתן היה להבחין בעפיפונים רבים: הם נראים באוויר שעות לפני שיינחתו בישראל. תצפיתן של הקרן הקיימת לישראל ליד קיבוץ ניר עם, הצביע על אחד מהם. "עוד שלוש שעות העפיפון יגיע לפה, ייפול לתוך השדה, ידליק שריפה ואז יתחיל הבלאגן", אמר. בהמשך היום הוזעקו כוחות הכיבוי להתמודד עם שריפה באזור.

15 שריפות פרצו אתמול בעוטף עזה. על פי החשד הן נגרמו על ידי עפיפוני תבערה שנשלחו מהרצועה. ליד מכללת ספיר הסמוכה לשדרות התפשטה אש גדולה בשדה חיטה. שריפות התלקחו גם סמוך לניר עם ובמועצה האזורית אשכול סמוך לקיבוצים עין השלושה, כיסופים ונירים.

עפיפון בשטח שנשרף ביער בארי, אתמולצילום: אילן אסייג

שרים מתחו אתמול ביקורת על ההתמודדות עם התופעה. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן קרא להתנקש בשולחי העפיפונים, ואמר בחנוכת מוקד עירוני בשדרות כי "לאור העובדה שחמאס הוא זה שמאפשר את הירי ואת שליחת העפיפונים, צריכים לחזור לסיכולים הממוקדים. משלחי העפיפונים ומפקדי החמאס צריכים להיות יעד לסיכולים".

הסיור בעוטף עזה המחיש את אתגרי ההתמודדות נגד העפיפונים. עם הופעתם ניסו בצבא להפילם באמצעות רחפנים. אתמול היה קשה להבחין בהם, גם כשנראו עפיפונים רבים באוויר, חלקם במשך שעות. אולם אתמול טען שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי 400 עפיפונים מתוך 600 שנכנסו לישראל — הופלו. מאז החל צה"ל להשתמש בנתונים אלו, אף שלא נראה כי הוא עוקב בשטח אחר תנועת העפיפונים.

שריפה באזור ניר עם, אתמולצילום: אילן אסייג

מנגד, אנשי המקצוע בעוטף מספרים כי ישראל לא הפילה מאות עפיפונים. לדבריהם, התגובות מגיעות לאחר נחיתת העפיפון. תצפיתן קק"ל מספר: "האירועים שלנו מתחילים מרגע שהעפיפון נוחת בשטח ומתלקחת דליקה. אני לא מכיר את המספרים האלה של היירוטים. עד עכשיו להערכתי נפלו בישראל מאות עפיפונים".

בצבא מעדיפים לא להפעיל כוח כדי להימנע מהסלמה. בפגישות אומרים בכירים בצה"ל שתופעת העפיפונים פחות משמעותית מהדרך שמנסים לציירה. בנוסף לכך, בעוטף מספרים שמשלחי העפיפונים אינם עומדים בשטחים פתוחים שבהם קל לאתרם. "אתה רואה את העפיפון הזה", מצביע תצפיתן קק"ל על עפיפון מעל בית חנון, "הוא יגיע לפה עוד שלוש שעות. אין לך דרך לראות מי מפעיל אותו, הם משלחים אותם מתוך היישובים".

שטח שנשרף באזור ניר עם, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

חלק מתושבי העוטף מתנגדים לפגיעה במשלחי העפיפונים. "אני מוכן לתת לצבא זמן להתמודד עם הדלקות האלה, אבל לא צריך להגיע למצב שבו אנחנו עושים דברים שיחזירו את ירי המרגמות והטילים", אומר תושב עין השלושה, בעודו נלחם בדליקה באזור הקיבוץ. אחרים הביעו תמיכה בהצהרות הלוחמניות של השרים. "אין דבר כזה להכיל את העפיפונים כדי שלא יהיה מרגמות", אומר חבר קיבוץ נירים, שראה חורש סמוך לקיבוץ עולה באש. "זה כמו להגיד שאנחנו מוכנים לקבל את תופעת הסכינים בירושלים רק כדי לא להחזיר את התקופה של האוטובוסים המתפוצצים. קשה מאוד לראות את כל ההרס הזה מסביב. אנחנו נושמים עשן כבר יותר מחודש, הכל פה עולה באש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ