שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דייוויד כ"ץ במרפסת ביתו בקלע אלון, אתמול
נעה שפיגל
נעה שפיגל

השרים שזרמו אתמול (ראשון) לטקס ההכרזה על "רמת טראמפ" לא ראו את העשבייה הקיצית הגבוהה והקוצים שמילאו רק כמה ימים קודם לכן את היישוב הקיים ברוכים, גם לא את הבקיעים במגרש הכדורסל הישן והמוזנח. רוח פרצים חדרה לשטח המגודר מאחורי האוהל שבו הוצב השלט המוזהב והעיפה כסאות פלסטיק, אבל היו מי שמיהרו לסדר אותם לפני בואם של האורחים. אלה אולי הבחינו בשלטי ה"הכרה או עקירה", שתלו בעליות לרמת הגולן חקלאים כדי להזהיר שהסכם הסחר עם ארצות הברית, אם יאושר, ישים קץ למטעי עצי הפרי ויביא לסגירת משקים. באופן אירוני משהו, על התפוחים בבופה בטקס היו מדבקות שהעידו שהם מיובאים מארה"ב. הם בוודאי שמו לב לתושבי הגולן שניצבו בתחילת כביש הגישה ליישוב הישן שהוכרז כחדש, כדי למחות על הקמת טורבינות רוח, או לתושבי עכו, שבו למחות על שלילת הטבת המס שלהם. אבל לא נראה שמשהו יכול להעיב על החיוכים הרחבים של בנימין נתניהו, של שרי הממשלה ושל ראש המועצה האזורית גולן הטרי, חיים רוקח. גם לא לעצור את המחמאות לנשיא ארה"ב, שזרמו כמו נחלי הרמה בחורף האחרון.

אחרי ישיבת הממשלה הוסר הלוט מול הצלמים הרבים, ישראלים וזרים, וחבורת הזמר "קול ברמה" שרו את "כאן ביתי אל מול גולן". נשות החבורה נזכרו לאחר מכן בטקס אחר שבו הופיעו, באותו המקום בדיוק. גרעין מתיישבים יוצאי רוסיה עלה אז על הקרקע כדי להקים את היישוב ברוכים. "אריק שרון היה אז השושבין, ולא היתה הבמה הזאת", שחזרה שרה דגן, ודינה מרנס הוסיפה שאז לא היו מזגנים. שלט קטן בכניסה לכביש הגישה - "ברוכים, הוקם ב-1991" - משמר את ההיסטוריה.

נתניהו ושגריר ארה"ב דייוויד פרידמן ב"רמת טראמפ", אתמול
נתניהו ושגריר ארה"ב דייוויד פרידמן ב"רמת טראמפ", אתמולצילום: גיל אליהו

בברוכים גרים היום חמישה אנשים מבוגרים, שרידי הגרעין מאז. עוד לפני כן עלו על הקרקע עלו כמה גרעיני נח"ל, אבל אף אחד מהם לא הצליח להקים יישוב של ממש. קלע אלון, הישוב הצמוד, הוקם רשמית בשנות ה-80 אבל אוכלס בפועל רק בתחילת שנות האלפיים. אז גם צורף לשמו השם "מצוק עורבים", שהתושבים מגדירים כ"שם תיירותי". ברוכים, קלע אלון, מצוק עורבים - לכולם כתוב בתעודת הזהות "קלע", ויש בהם מי שמוטרדים מהמעמד החגיגי.

השלט בכניסה לברוכים, אתמול
השלט בכניסה לברוכים, אתמולצילום: גיל אליהו

"זו בושה", אומר בהחלטיות דייוויד כ"ץ בעודו יושב אחר הצהריים במרפסת העץ שלו, המשקיפה על השקיעה המרהיבה בעמק החולה. "אם למישהו מגיע יישוב על שמו זה למנחם בגין, שהחיל את הריבונות הישראלית על רמת הגולן. זה שטראמפ הכיר ברמת הגולן זה חסר משמעות, העובדה היא שאנחנו מכירים בה. אני לא חושב שטראמפ ראוי לקבל יישוב". תושבת אחרת מתביישת גם היא בשם: "הוא אנטי-נשים, עם כל הנושא של ההפלות עכשיו. בעיניי הוא איש שלילי, לא איש לקרוא על שמו יישוב".

דייוויד כ"ץ על השם: "זו בושה. אם למישהו מגיע יישוב על שמו זה למנחם בגין, שהחיל את הריבונות הישראלית על רמת הגולן"

תושב: "מתוך 300 מגרשים פה רק מאה נמכרו, ועכשיו באים להקים יישוב חדש כשעוד לא מימשו את הפוטנציאל של היישוב הזה"

אבל הנצחת הנשיא האמריקאי אינה הבעיה הגדולה של התושבים. רבים מהם בעיקר מבולבלים. הם לא ראו תוכניות, לא יודעים מה הולך לקרות וחוששים לעתיד היישוב שלהם. "המועצה, בחסות המדינה, רוצה ליישב על שלב ג' (של הבנייה) שמיועד לילדים שלנו גרעין של מתיישבים, לגזול מאתנו את האדמות העתידיות שלנו ולהקים על השטח יישוב מעורב דתי-חילוני", אומר כ"ץ. גם היום, גרים ביישוב דתיים ויש בו "פסיפס של החברה הישראלית", אבל הוא לא בטוח שהוא יישאר חילוני גם בעתיד. "אם צריך, אנחנו נלך עד בג"ץ", הוא מכריז, וברקע כבר מדברים שכניו על גיוס מימון המונים למאבק. 

חבורת הזמר "קול ברמה" בברוכים, אתמול
חבורת הזמר "קול ברמה" בברוכים, אתמולצילום: גיל אליהו

בעוד שבמועצת גולן מתגאים בפניות התושבים הפוטנציאליים של "רמת טראמפ", רונה סיטניק, ממייסדי קלע אלון, מצננת את ההתלהבות. "כשהגענו לא סיפרו לנו שאנחנו הרחבה של ברוכים, עבדו עלינו לגמרי", היא מספרת. "אז התברר שחתמנו על מסמכים שנכנסנו לאגודה שלהם, ולחוב של חמישה מיליון שקל לחטיבה להתיישבות. עכשיו עושים את אותו סיבוב עליהם. אני משתגעת ממחטפים ומחוסר צדק. זו בבואה של מה שקורה במדינה - 'הכל יהיה בסדר'. אף אחד לא רואה בזה משהו פסול". תושבת אחרת מסבירה: "אותי מטרידה הדרך. זו ממשלת מעבר, במשבר, המועצה בחיתוליה. הנחיתו את זה ביום אחד בהיר. צריכה להיות דרך מסודרת".

"היישוב הזה בהתפתחות וגם ככה הכל בגולן מאתגר", אומר ח', תושב אחר. "היישוב החדש הוא חמישה מטר מאתנו, ואפילו לא שאלו אם אנחנו רוצים או לא". בשנה שעברה, הוא מוסיף, פינו מוקשים באזור ברוכים כדי שאפשר יהיה להקים במקום אזור תעשייה, "ועכשיו יש משהו אחר. מתוך 300 מגרשים פה רק מאה נמכרו, ועכשיו באים להקים יישוב חדש כשעוד לא מימשו את הפוטנציאל של היישוב הזה ושל יישובים אחרים".

נתניהו, השגריר פרידמן, רעיותיהם וראש המועצה האזורית גולן חיים רוקח (מימין) ב"רמת טראמפ", אתמול
נתניהו, השגריר פרידמן, רעיותיהם וראש המועצה האזורית גולן חיים רוקח (מימין) ב"רמת טראמפ", אתמולצילום: גיל אליהו

"לפני חמש שנים באנו לפה מתל אביב, בנינו בית במו ידינו, התחברנו לטבע ולעבודה ולפרנסה בעשר אצבעות", אומר אחד האורחים במרפסת של כ"ץ. "באנו עם ילדה אחת, עוד ילד נולד בצומת גומא בדרך לבית החולים, ועכשיו רוצים לקחת את האדמות שמיועדות לילדים שלי. זה מוחק לי את האופק העתידי ברמת הגולן. חשוב להקים פה בתים חדשים וצריך להמשיך ליישב, אבל לעבוד בעשר אצבעות ולא באופן מלאכותי". בינתיים הוא שומר על אופטימיות, לפחות בדרכו שלו: "תבואו לפה עוד שנה. כל מה שחשפו והשקיעו בימים האחרונים, הקוצים שפונו - אתם תראו, הם פשוט יצמחו בחזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ