ביהמ"ש הורה ליאיר נתניהו להסיר ציוץ שקורא להטרדת מובילי המחאה נגד רה"מ

בדיון על הוצאת צו למניעת הטרדה מאיימת נגד נתניהו בגין פרסום פרטיהם, טענו פעילי תנועת Crime Minister: הוא קרא לכנופיות שלו לעשות בנו שפטים. השופטת: "קיים חשש כי המשיב יחזור ויטריד את המבקשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין מפגינים מחוץ לבית המשפט בירושלים, היום
עימותים בין מפגינים מחוץ לבית המשפט בירושלים, היוםצילום: אלכס קולומויסקי

בית משפט השלום בירושלים הורה היום (ראשון) לבנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, להסיר ציוץ בטוויטר שבו קרא להגיע לבתיהם של כמה ממובילי המחאה נגד בנימין נתניהו, לצד פרטיהם האישיים. השופטת הורתה לו גם "להימנע מהטרדת המבקשים בכל צורה ודרך" למשך חצי שנה. נתניהו זומן ביום שישי לדיון בעקבות בקשה שהגישו הפעילים, חברי הוועד המנהל של עמותת "חוזה חדש", למתן צו למניעת הטרדה מאיימת, אך התבשר הבוקר כי הוא קיבל פטור מהגעה לדיון.

"יאיר נתניהו הפיץ את פרטינו וקרא לכנופיות שלו לעשות בנו שפטים", אמר בדיון עו"ד גונן בן יצחק, אחד העותרים נגד נתניהו. הוא הוסיף כי הוא מקבל איומים על חייו ועל חיי משפחתו בעקבות פרסומיו של נתניהו. "יש פה ניסיון לשלוח כנופיות אלימות שכבר הלכו והכו מפגינים, וחלקם נמצאים מחוץ לבית המשפט וקוראים קריאות גנאי", אמר.

עימותים בין מפגינים מחוץ לבית המשפט בירושלים, היום
עימותים בין מפגינים מחוץ לבית המשפט בירושלים, היוםצילום: אלכס קולומויסקי
הציוץ שפרסם נתניהו
הציוץ שפרסם נתניהו

סגנית נשיאת בית משפט השלום בירושלים, דורית פיינשטיין, קבעה כי פרסום כתובותיהם של השלושה מהווה הטרדה מאיימת. "הפרסום נשוא בקשה זו בהחלט עשוי לפגוע בשלוות חייהם ופרטיותם של המבקשים", קבעה השופטת פיינשטיין. "המשיב היה אדיש לאפשרות זו, שעה שראה כי חלק מהעוקבים אחריו בטוויטר קוראים למעשים אלימים ולא גינה זאת בתגובה לעוקבים, לא הסיר את הציוץ כשגילה שהוא מעורר תגובות מדאיגות", היא הוסיפה, "לא די בכך שבא כוחו יטען בדיון כי המשיב מתנגד לכל אלימות, אך לא יידע להסביר מדוע המשיב לא הסיר את הציוץ מיד כשראה את התגובות הקשות".

הפניה למדור - המחאה נגד נתניהו

עוד הוסיפה השופטת כי ספק אם דין הפגנה מול בתי מארגני הפגנות כדין הפגנות מול בתי אנשי ציבור. "ספק אם מעורבותם של המבקשים בהפגנות מול בית ראש הממשלה הופכת אותם לאנשי ציבור... המשיב קרא להפגין אל מול ביתם הפרטי של המבקשים ולא מול דעותיהם בהפגנות המתנהלות בסמוך למעון ראש הממשלה. פרסום פרטי ת"ז וכתובת, אף אם אלו בני השגה ללא מאמץ מיוחד, יחד עם נוסח הדברים כפי שפרסם אותם נתניהו, יוצרים כולם יחדיו את ההטרדה המאיימת...

יאיר נתניהו בדיון בביהמ"ש ב-2018
יאיר נתניהו בדיון בביהמ"ש ב-2018צילום: תומר אפלבאום

"לנוכח העובדה שהמשיב לא סיפק הדברים בדיון לכוונתו בציוץ, לא גער בעוקבים שקראו לאלימות ולא הסיר את הציוץ על אף השיח האלים שהוא עורר, הרי שקיים חשש כי המשיב יחזור ויטריד את המבקשים ויפגע הן בפרטיותם והן בשלוות רוחם".

נתניהו הגיב בסדרת ציוצים בטוויטר, ובין היתר כתב: "בעיקרון השופטת אמרה שעלי להסיר את הציוץ (וכך עשיתי). מדובר בציוץ שבו העלתי צילום מסך מתוך רשם העמותות שגלוי לכל בחיפוש בגוגל. היא התעלמה לחלוטין מכל החומרים שעו"ד יוסי כהן הגיש לה על הקריאות שלהם לרצח כלפיי, ולא נראה היה שזה מעניין אותה כלל".

עו"ד כהן מגיע לדיון, היום
עו"ד כהן מגיע לדיון, היוםצילום: אלכס קולומויסקי

סנגורו של נתניהו, עו"ד יוסי כהן, האשים בדיון את בן יצחק כי הוא מארגן הפגנות של אנרכיסטים. "ישי הדס (אחד ממגישי הבקשה, י"ב) הוא אדם מסוכן שמתפרע עם מקל ביד. משהו לדעתי לא בסדר נפשית איתו. הוא איים עליי בפרוזדור", הוסיף כהן. לדבריו, "כל מטרתם היתה להביא לפה את יאיר נתניהו. הם קראו לכל חבריהם האנרכיסטים לבוא לפה לבית המשפט. אחד ממגישי הבקשה נחקר על איומים, אחר שקרא לזרוק בקבוק תבערה על מעון ראש הממשלה".

עו"ד כהן התייחס לציוץ של נתניהו ואמר כי הוא "לגיטימי ומותר. להיפך, אין בו קריאה לאלימות, לעומת האלימות שנוקטים השלושה יום-יום, שעה-שעה". השופטת הקשתה על כהן ושאלה אם מרשו "לא רואה הבדל בין שרים ואנשי ציבור לבין המבקשים". כהן השיב כי "האנשים האלה פשוט משחיתים מדינה שלמה, משביתים מדינה". פיינשטיין שוב הקשתה על כהן, בדיון שהיה סוער ומלווה בצעקות משני הצדדים, ושאלה: "האם המשיב כופר בכך שהתגובות בטוויטר הן לפעמים, בלשון עדינה, בעייתיות?" עו"ד כהן השיב: "הלקוח שלי הוא לא מומחה לטוויטרים. הוא נגד תגובה אלימה".

בבקשה שהגיש נתניהו לביטול הדיון או לדחייתו הוא הסביר כי הפעילים "פרסמו כמובן ברבים את דבר קיומו של הדיון וקראו לקהל 'מעריציהם' לבוא לדיון. מהיכרות עם המשיבים, הם יעוררו מהומה גדולה בבית המשפט ובכך ישיגו את מטרתם: מהומות אלימות ופרובוקציות". לדברי נתניהו, "איש אינו מאמין ברצינות ששלושת המבקשים (עו"ד גונן בן יצחק, ישי הדס וחיים שדמי, נ"ב) אכן חשים מאוימים. דיון בבית המשפט שיצולם וישודר באמצעי התקשורת היא מטרתם היחידה".

נתניהו הדגיש את טענתו לפיה "המבקשים הטעו את בית המשפט וגרמו לו להאמין שהם חשים מאוימים כביכול, למרות שכל מטרתם היא שימוש ציני בבית המשפט לשם קידום מטרותיהם הזרות", וטען כי ברשותו הוכחות לכך. לדבריו, הוא "לא ביצע כל דבר המצדיק את זימונו לדיון ולבטח מתן צו כנגדו. המידע שפרסם הוא מידע פומבי". בתגובה לטענות כתבה השופטת פיינשטיין כי "המשיב להטרדות המאיימות פטור מהתייצבות, אך עליו להיות זמין בטלפון לכל שאלה במהלך הדיון".

לפני כשבוע העלה נתניהו לטוויטר מסמך ובו שמותיהם של חברי הוועד, כתובותיהם ומספרי תעודת הזהות שלהם והטלפון שלהם. "מזמין את כולם לבוא להפגין, יום ולילה (בג"צ אומר שמותר) מתחת לבתים של האנשים האלה, שמארגנים לנו במדינה את כל האנרכיה בשבועות האחרונים", צייץ נתניהו ביום חמישי. חברי העמותה, המובילים את תנועת Crime Minister הקוראת לנתניהו להתפטר, מסרו כי בעקבות הציוץ קיבלו שיחות והודעות מאיימות, והוסיפו כי פרסום המסמך עובר על החוק להגנת הפרטיות. עו"ד בן יצחק מסר כי "בית המשפט ראה בחומרה את ההסתה של נתניהו הבן, ולראייה נקבע דיון דחוף ביום ראשון בבוקר".

המחאה נגד ראש הממשלה המשיכה גם הלילה. עשרת אלפים בני אדם הפגינו אמש מול מעונו בירושלים עד לשעות הלילה, כאשר כוחות המשטרה החלו לפנות את המפגינים בכוח. 12 מפגינים נעצרו. במשטרה הקצו כוחות גדולים למוקדי המחאה מחשש שיהיו ניסיונות לפגוע במפגינים. במקביל, הפגנות התקיימו לא הרחק מביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה, ובפארק צ'רלס קלור בתל אביב התקיימה מחאת העצמאים והמובטלים. אלפי אנשי "הדגלים השחורים" הפגינו בצמתים ברחבי הארץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ