פקחים ושוטרים פירקו מאהל מחאה נגד נתניהו בגן העצמאות

העירייה הודיעה למוחים אתמול שתקצה להם שטח בגן העצמאות ללא אוהלים. לטענתה, המפגינים פונו כי הקימו אוהלים, ולא עשו זאת בשטח שהוקצה להם. אחד הפעילים: הם הציעו שנהיה בפינה הכי מרוחקת, במקום נסתר

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים חוסמים משאית ליד גן העצמאות, הבוקר
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

פקחים של עיריית ירושלים וכוחות משטרה גדולים פירקו הבוקר (שישי) את מאהל המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בגן העצמאות בעיר. הם החרימו אוהלים, מזרונים, שקי שינה וחפצים של אנשי המאהל, ובמקום התפתח עימות. אנשי המאהל, שניסו למנוע מהשוטרים להחרים את החפצים, התיישבו על הכביש וחסמו את המשאית שהובילה את חפציהם. 

אתמול הודיעה העירייה שתקצה למוחים שטח בגן העצמאות, שבו יוכלו להתכנס וללון ללא אפשרות להקמת אוהלים. לטענת העירייה, המפגינים פונו היום מכיוון שהקימו אוהלים, ולא עשו זאת בשטח שהוקצה להם. 

פינוי מפגינים ליד גן העצמאותצילום: אוהד צויגנברג

אבי עופר מקיבוץ מענית, אחד הפעילים שהיו במאהל הבוקר, סיפר ל"הארץ" שאתמול אנשי העירייה הציעו למוחים להתמקם בשטח ספציפי בגן. "הם הציעו שנהיה בפינה הכי מרוחקת בגן, שאף אחד לא יראה אותנו, בלי האוהלים", אמר בשיחה עם "הארץ". "גם את זה הם לא הסכימו לתת בכתב. היינו במקום שהוא חצי-נסתר, והם נרצו שנהיה במקום נסתר לחלוטין".

לדברי עופר, אתמול עברו למיקום אחר בגן "שעל פי הייעוץ המשפטי שלנו ניתן להקים בו אוהלים". היום, הוא מתאר, הגיעו פקחי העירייה מגובים בשוטרים. "הם באו היום, לא אמרו מלה, לא הציגו צו, נחתו כמו כנופיה. הכל איתם זה סיכומים בעל פה - שהם לא עומדים בהם - והם משקרים במצח נחושה. זה צריך לזעזע כל אזרח". לדבריו, הפירוק היום יוביל לכך שאנשים נוספים יצטרפו למחאה. "בסופו של דבר גן העצמאות יכוסה במאות אוהלים. אני מאמין שכבר הערב יגיעו עוד מאות לגן".

החרמת ציוד של המוחיםצילום: אוהד צויגנברג

עופר הוסיף שבכוונת המפגינים לתבוע את עיריית ירושלים. "חצי מהפקחים היו בלי תגי זיהוי, לא הציגו צו, פעלו באלימות ושדדו ציוד אישי. זו פעולה לא חוקית. ברמה האישית, זו חוויה מאוד קשה - האנשים שאמורים לשמור עליי, לשמור על החוק, מתנפלים בלי להגיד מלה, באלימות". 

בשבועות האחרונים התמקמו חלק מאנשי המחאה נגד ראש הממשלה בגן העצמאות, וזו הפעם השנייה שפקחים ושוטרים מגיעים לפרק את המאהל. אמש התקיימה הפגנה מול מעון ראש הממשלה, שבה השתתפו מאות בני אדם. במשטרה לא אפשרו למפגינים לחסום את כיכר פריז, וההפגנה אתמול עברה בשקט והסתיימה תוך כמה שעות. מחר בערב צפויה להתקיים ההפגנה המרכזית מול מעון רה"מ.

מעיריית ירושלים נמסר: "בשבוע האחרון התקיימה הידברות בין ראשי המפגינים לבין גורמי העירייה בנוגע ללינה בשטח גן העצמאות. לפנים משורת הדין עיריית ירושלים איפשרה לינה בגן ללא אוהלים במתחם מוגדר שתוחם על ידי העירייה. בנוסף העירייה השאירה את השירותים בגן פתוחים 24 שעות ביממה על מנת למנוע עשיית צרכים בשטח ציבורי. המפגינים החליטו שלא לקבל את הסיכומים וניסו להקים מאחז נוסף בגן, דבר שהעירייה לא תאפשר מחוץ לשטח שהקצתה ועל כן המפגינים פונו".

עוד נמסר מהעירייה כי זו "מטפחת את המרחב הציבורי בעיר ירושלים למען רווחתם של תושבי ירושלים ולא תאפשר התפרסות. זוהי תקופת קיץ בה תושבי ירושלים נמצאים בחופשה והפארקים הם למענם. אנו חוזרים ומדגישים, המפגינים יכולים ללון תחת כיפת השמים ללא הקמת אוהלים במתחם שתוחם עבורם בגן, העירייה לא תאפשר מעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ