רוצח אמיל גרינצוויג כינה את המפגינים בבלפור חיידקים: "צריך להרחיק אותם מהחברה"

יונה אברושמי אמר לחדשות 12 כי "יש בחורים צעירים שיודעים מה לעשות" בתגובה להפגנות נגד ראש הממשלה, ואמר כי אינו מתחרט על הרצח בהפגנת שלום עכשיו. תנועת קריים מיניסטר הגישה נגדו תלונה למשטרה על הסתה לרצח

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אברושמי עם שחרורו מהכלא, ב-2011
בר פלג
בר פלג

יונה אברושמי, רוצח פעיל השמאל אמיל גרינצוויג, כינה אמש (שישי) בריאיון לחדשות 12 את המפגינים מול מעון ראש הממשלה "חיידקים" ואמר: "אין ויכוח שהם מפיצים מחלות, צריכים להרחיק אותם מהחברה". בעקבות דבריו הגישה נגדו תנועת "קריים מיניסטר" תלונה במשטרה.

טקס לזכר גרינצוויג, ב-2013צילום: אוליבייה פיטוסי

דברי אברושמי מאמש מזכירים את הדברים שאמר בחקירתו אחרי הרצח, כי המפגינים שלעברם זרק רימון רסס הם "כמו חיידקים שצריך להשמיד אותם". על ההפגנות המתקיימות בשבועות האחרונים בירושלים, אמר: "אני לא הולך היום לבלפור. יש בחורים צעירים, הם ילכו לשם, והם יודעים מה לעשות".

"הרוצח המתועב אברושמי התיר את דמם של אזרחים שמקיימים מחאה לגיטימית ולא אלימה נגד השלטון", אמרו בתנועת קריים מיניסטר, "אנו דורשים מהמשטרה לעצור אותו בבהילות ולהעביר מסר ברור של הרתעה ואפס סובלנות לצעירים שאותם עודד. אברושמי מעריץ את נתניהו וניכר שאמירותיו החמורות של נתניהו בקעו מגרונו". התנועה גינתה את חדשות 12 על שידור דבריו של אברושמי.

אברושמי, שריצה 27 שנות מאסר בגין רצח גרינצוויג והשתחרר לפני עשר שנים, לא הביע חרטה על מעשיו. "לא קניתי את הרימון כדי להשאיר אותו בבית", שחזר את ליל הרצח, "זרקתי אותו והלכתי הביתה לישון". על המפגינים מול ביתו של בנימין נתניהו אמר: "אני שונא אותם גם היום, וגם הם שונאים אותי. הם אנשים רעים, עוכרי ישראל". על המניע לרצח סיפר: "כשאתה אוהב בן אדם אתה מוכן למות בשבילו. אהבתי את בגין אז כמו שהיום הם מעריצים את נתניהו, ואת נתניהו אני אוהב יותר מאת בגין".

אברושמי זרק רימון רסס לעבר הפגנה של "שלום עכשיו" שהתקיימה מול משרד ראש הממשלה בפברואר 1983, לאחר מלחמת לבנון. תשעה מפגינים נפצעו, בהם אברהם בורג ויובל שטייניץ. המפגינים קראו לממשלתו של מנחם בגין לקבל את מסקנות ועדת כהן שהוקמה בעקבות טבח סברה ושתילה. כשנה לאחר הרצח נעצר אברושמי, והודה במעשה. הוא נידון למאסר עולם, ובשנת 1995 קצב נשיא המדינה עזר ויצמן את עונשו ל-27 שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ