שר האוצר: ההפגנות בתקופת הסגר הורסות את הדמוקרטיה

כץ אמר לערוץ הכנסת כי "דרוש ריסון מוחלט" של ההפגנות בסגר, ואמר: "כל אחד אומר שהוא נמצא בהפגנה ובזה כל ההוראות בטלות". הוא הציע למפגינים למחות ברשתות החברתיות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד נתניהו בירושלים, ביום ראשון
הארץ

שר האוצר ישראל כץ אמר הבוקר (רביעי) כי "דרוש ריסון מוחלט של ההפגנות בתקופת הסגר", הוסיף כי הן פוגעות בדמוקרטיה והציע למפגינים לעבור למחות ברשתות החברתיות. בריאיון לערוץ הכנסת אמר כץ כי האפשרות להפגין במרחב הציבורי "מובילה לחוסר נכונות של ציבורים נרחבים לציית להוראות". לדבריו, "לא רק שזה לא מחזק את הדמוקרטיה, זה הורס אותה. כל אחד אומר שהוא נמצא בהפגנה ובזה בעצם כל ההוראות בטלות ומבוטלות". שר האוצר הוסיף כי יש לקבוע כללים מחמירים לתפילות.

כץ מתח ביקורת על המחאות בראש השנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בחוף הים בתל אביב ובארוחת החג מול מעון ראש הממשלה, ואמר כי "זו פארסה, זו הפקרות". הוא ציין כי המפגינים יכולים להשאיר משמרת מחאה, והוסיף: "יכולה להיות כמובן מחאה ברשתות החברתיות". לדבריו, "ניתן להביע מחאה מכובדת, משמעותית, עם כל מסר, גם בתקופת הסגר - ברשתות החברתיות". עוד אמר כץ כי "בלי קביעת כללים ברורים ושוויוניים ואכיפה חסרת פשרות, לא ניתן להעביר מסר רציני לציבור, לא ניתן לבלום את התחלואה ולהשאיר את המשק פתוח. אין מקום למשחקים פוליטיים ופריבילגיות".

האפשרות להגביל את ההפגנות בזמן הסגר תעלה הבוקר בקבינט הקורונה, לאחר שהדיון אתמול הסתיים ללא החלטות. משרדי המשפטים והבריאות אמורים לגבש לגבש מתווה להגבלת ההפגנות והתפילות. שר הפנים אריה דרעי איים להתפטר אם התפילות בבתי הכנסת יוגבלו בזמן שההפגנות נמשכות.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד התנגד היום להגבלת ההפגנות, ואמר: "אנשים יכולים להפגין במקומות פתוחים כל עוד הם נוהגים באחריות, לובשים מסכות, שומרים על ריחוק חברתי". לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו עוסק בסוגיית ההפגנות בהשוואה לתפילות "רק כי זה משרת אותו שדתיים וחילונים ישנאו אחד את השני. הוא הרי מטפח את השנאה הזו לא מאתמול. אז אנחנו שוכחים שכל הנושא לא קשור בכלל לדתיים וחילונים, אלא להבדל בין מקומות פתוחים למקומות סגורים". יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, הוסיף כי תמיכה בהגבלת הפגנות "היא רוח גבית למי שרוצה ציבור כנוע, כלוא בביתו, שלא רשאי למחות". לדברי הורוביץ, "זכות ההפגנה היא הלב הפועם של הדמוקרטיה, במיוחד בתקופות חשוכות כאלו. ניתן לקיים אותה באוויר הפתוח תוך הקפדה על מסיכות וכללים, ואסור לוותר עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ