מתווה ההפגנות שגובש בקבינט: מספר המפגינים בבלפור יוגבל ל-2,000

המשטרה, משרד הבריאות והיועמ"ש גיבשו את המתווה יחד לבקשת הקבינט. ההערכה המספרית גובשה בהתאם לשטחה של כיכר פריז והרחובות הסמוכים לה, ולמתווה הקפסולות המתיר התקהלויות של 20 בני אדם במרחק של קילומטר מביתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בבלפור במוצאי החג

המשטרה, משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה גיבשו מתווה שמגביל את מספר המפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים ל-2,000. המתווה, שהוכן לבקשת קבינט הקורונה, גובש בהתאם לשטחה של כיכר פריז והרחובות הסמוכים לה, ולמתווה הקפסולות המתיר התקהלויות של 20 בני אדם במרחק של קילומטר מביתם.

היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, הדגיש היום (חמישי) כי הוא "לא קבע בשום שלב שסגירת המשק היא 'תנאי' לכך שניתן יהיה מבחינה משפטית להגביל את ההפגנות". לדבריו, עמדתו כפי שנמסרה לממשלה היא "שבמצב בו היקף התחלואה כה גדול עד כי יש צורך בסגר כללי, יהיה זה מוצדק משפטית להגביל משמעותית גם הפגנות, תפילות או כל פעילות אחרת שקשורה בהתקהלות".

הפגנה מול מעון ראש הממשלה, השבועצילום: אוהד צויגנברג

מנדלבליט מסר עוד כי הוא ונציגיו אמרו לממשלה "כי קיימת אפשרות חוקית להגביל את אופן קיום ההפגנות, אך נכון יותר שהגבלות אלה ייקבעו בהתאם לחוות דעתם של דרגי מקצוע לא-פוליטיים בדבר הצורך בהגבלות המבוקשות".

הטלת ההגבלות על ההפגנות תתבצע בשני מהלכים: שינוי בתקנות הקורונה לשעת הסגר ושינוי בחוק המגדיר את סמכויות הממשלה בתקופת משבר הקורונה. בתקנות הקורונה ייקבע כי לאדם אסור להשתתף בהתקהלות של יותר מ-20 בני אדם במסגרת הפגנה, וכי על המפגינים לשמור על מרחק של שני מטרים אחד מהשני. התקנה תיתן למשטרה סמכות לקרוא לפיזור התקהלויות ובהמשך להטיל קנסות של 1,000 שקלים על הפרת הנהלים.

שוטרים בהפגנה בירושלים, השבועצילום: אוהד צויגנברג

התקנות שאושרו צפויות לחולל שינוי באופי ההפגנות בכיכר פריז גם אחרי תום הסגר: התקנות מנחות את המשטרה לקנוס אזרחים שלא שומרים על ריחוק של שני מטרים אחד מהשני. בנוסף, מגבלות הריחוק עשויות לאפשר כניסה רק של 2,000 איש למתחם ההפגנות. גורמים במשרד המשפטים אישרו את הפרטים, אך טענו שהמהלך לא יביא לצמצום במספר המפגינים אלא יחייב את המשטרה להגדיל משמעותית את המרחב שבו יותר למפגינים להתאסף כך שיכלול גם את הרחובות הסמוכים לכיכר.

בנוסף, שינוי בחוק שמקנה לממשלה סמכויות בעת המשבר יקבע כי היא יכולה להכריז על מצב חירום מיוחד, שבו תותר הפגנה רק במרחק מסוים מהבית - במקרה הנוכחי, עד 1,000 מטר. עוד ייקבע כי "הממשלה תהיה רשאית לקבוע הגבלות על התקהלות בהפגנה, בתפילה או בטקס דתי, ובלבד שההגבלה תהיה חיונית למניעת התפשטות הקורונה". ההגבלה תהיה בתוקף למשך שבוע.

הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים, השבועצילום: אוהד צויגנברג

גורם במשטרה אמר ל"הארץ" כי בארגון "ממתינים להחלטות הסופיות לעניין ההפגנות ואיסורי התקהלויות". לדבריו, "אין כוונה לפשוט על בתי כנסת במהלך יום כיפור. בכל מקום שיהיה חשש להפרת התקהלות, נגיע למקום, נבחן את הטענות ונפעל בשיקול דעת".

הממשלה החליטה הבוקר להטיל סגר מלא החל מיום שישי ועד אחרי החגים, בהתאם להחלטת הקבינט מאמש. לפי ההחלטה, רק מקומות עבודה חיוניים יורשו לפעול. עוד הוחלט כי בתי כנסת יורשו לפעול ביום כיפור. כמו כן, יותרו התקהלויות של עד 20 אנשים במרחק של עד קילומטר מהבית ונמל התעופה בן-גוריון ייסגר לטיסות יוצאות. עוד הוחלט כי יותרו משלוחים ממסעדות.

הידוק הסגר לפני יום שישי אינו אפשרי, שכן הכנסת תצטרך לאשר עד אז בשלוש קריאות תיקון לחוק סמכויות הקורונה שיאפשר למנוע מאנשים להפגין במרחק של יותר מקילומטר מביתם. הכנסת יצאה הלילה לפגרה של כעשרה ימים, וחברי הקואליציה נקראו להיערך להצבעה היום ב-12:00 בדיון פגרה מיוחד. לדברי מקור המעורה בתוכן הדיונים, ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש תחילה למנוע באופן גורף יציאה מהבתים להפגנות או לתפילות, ובהמשך הסכים למתווה הנוכחי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ