הארגונים המובילים את המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעו היום (שישי) כי לא יערכו הפגנה רגילה מול מעונו בירושלים, אלא יעלו לרחוב בלפור בשיירת מכוניות במקום זאת. בהודעה בשם שמונה ארגונים, נאמר כי ההפגנה שהתקיימה ב-13 השבועות האחרונים לא תתקיים מחר, "על מנת שלא יהיו תירוצים לממשלת נתניהו הכושלת". נתניהו מבקש להגביל את ההפגנות בתקנות לשעת חירום, לאחר שניסיון למנוע אותן בשינוי לחוק הקורונה נבלם לפחות עד לאחר יום הכיפורים.

תחילה הודיעו הארגונים כי לא יפגינו כלל בבלפור, אולם בהמשך הבהירו כי הם מתכוונים להגיע בשיירה לבלפור "ושם נפגין תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות וריחוק חברתי". ואולם בהמשך הודיעו ארגוני המחאה קריים מיניסטר, החזית הוורודה וקומי ישראל כי יפגינו גם בשיירות וגם באוויר הפתוח. כמו כן, המוחים יפגינו בקרבת ביתם בהתאם להגבלות התנועה.

מפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, אתמול צילום: אמיל סלמן

"בשבת צריכה להיות הפגנה שחושבת קצת אחרת", אמר ל"הארץ" גורם בארגוני המחאה. "היו דיונים בין הקבוצות והקו הברור שלנו היה שבלפור נשאר בלפור. ברור לנו שהם (הממשלה, ב"פ) יעשו כל דבר כדי שנרד מבלפור". לדבריו, "ברור שאחרי הסגר המחאה תתעצם וזו הדרך להפגין עם ההנחיות".

כמו כן, התנועה לאיכות השלטון הודיעה כי תוביל שיירה לביתו של נתניהו בקיסריה במוצאי שבת, בתיאום עם המשטרה ותוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. "בשבוע החולף קיבלנו תזכורת נוספת ליעילות ההפגנות והשפעתן הרבה על הנאשם מבלפור", אמרו בתנועה, "הטרלול המוחלט בדיוני קבינט הקורונה, האובססיה כלפי ההפגנות והסטת הדיון מהכישלון המחפיר במשבר הקורונה רק מחזקים את אמונתנו בחשיבות ההפגנות".

שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) שיבח את החלטת הארגונים. "עלינו למגר את המגפה שגובה מחיר כבד, תוך שמירה על דמותה של המדינה שלנו", צייץ בטוויטר. "להציל חיים, ולהחיות מחדש את המשק לאחר תקופת הסגר. על כולנו לנהוג כעת באחריות. אני מברך על החלטת ארגוני המחאה שלא לצאת להפגין במהלך סוף השבוע מול בלפור, וקורא לציבור כולו: הישמעו להנחיות, הימנעו מהתקהלויות ושמרו על עצמכם ועל כולנו".

הבוקר השתתפו מאות מפגינים ב-20 שיירות מחאה נגד נתניהו ברחבי הארץ. את השיירות יזם ארגון המחאה "הדגלים השחורים", והן יצאו מהגליל העליון בצפון ועד באר שבע בדרום. חלקן עברו ליד ביתו של נתניהו בקיסריה.

"אנחנו רוצים שכל אדם שחי במדינה ישמע על מה אנחנו מוחים", אמרה צפי שומר מהרצליה, שלקחה חלק בשיירה שיצאה מאזור גלילות. "זו הסיבה שבגללה אנחנו עוברים עם השיירות בתוך הרבה יישובים. יש הרבה אנשים שלא עולים לבלפור מהרבה סיבות, ויש עוד דרכים למחות. המטרה של השיירות העירוניות האלה זה להביא את הקול של המחאה לכל מקום בארץ".

הממשלה אישרה אתמול תקנות להגבלת ההפגנות בזמן הסגר - בקבוצות של עד 20 איש במרחק של עד קילומטר ממקום המגורים. המתווה, שגיבשו המשטרה, משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה, נועד להגביל את מספר המפגינים בבלפור ל-2,000, והוכן בהתאם לשטחה של כיכר פריז והרחובות הסמוכים לה. התקנות עשויות לשנות את אופי ההפגנות מול מעון ראש הממשלה גם אחרי תום הסגר, אך הן לא נכנסו לתוקף לאחר שחוק הקורונה, המגביל פגיעה בחופש ההפגנה, לא שונה עד לסיום פעילות הכנסת היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ