המשטרה קנסה מפגינים בבלפור בשל אי שמירת מרחק - ללא סמכות

על פי ההגבלות שאישרה הממשלה, המקרה היחיד שבו המשטרה מוסמכת להטיל קנס הוא על עבירת "סירוב לדרישת שוטר לפיזור התקהלות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בבלפור, הערב

שוטרים חילקו למפגינים ליד מעון ראש הממשלה בירושלים הערב (שבת) דו"חות על אי-שמירת מרחק של שני מטרים בין מפגין למפגין - אף שבפועל אין עבירה כזו. על פי ההגבלות שאישרה הממשלה, המקרה היחיד שבו המשטרה מוסמכת להטיל קנס הוא על עבירת "סירוב לדרישת שוטר לפיזור התקהלות", בסך 1,000 שקלים.

לפי החוק, שוטר צריך לדרוש תחילה מהקבוצה להתפזר בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ורק לאחר זמן סביר שבו אדם מסרב לעשות זאת, השוטר מוסמך לתת קנס. על כן, לאור טענות מפגינים כי קיבלו קנס על כך ששהו אחד ליד השני, הקנסות שניתנו לכאורה אינם חוקיים.

עידן דורפמן, בן 40 מרמת גן, קיבל קנס על כך שלא שמר על מרחק. לטענתו, הוא נענה לבקשת השוטר ומלכתחילה עמד במרחק מחבריו. "הגענו בסביבות 18:30 והכיכר היתה מאוד מרווחת. היינו חמישה חברים ביחד ודיברנו בינינו במרחק אחד מהשני", סיפר. "באו אלינו כמה שוטרים, ואמרו לנו 'אתם קרובים מדי'. התרחקנו עוד קצת, כי הם ביקשו, ואז הוא בא אליי ואמר לי 'תביא לי תעודה מזהה'. מיד ביקשתי שיצלמו את האירוע והוא הודיע לי שהוא נותן לי קנס של אלף שקל על אי שמירת מרחק. בתוך שניות מרגע שדיבר איתנו הוא כבר נתן את הקנס וישר ראו עליו שהוא בא לתת דו"ח. אף אחד מאיתנו לא סירב ואפילו התרחקנו. מרגע שהוא התקרב הבנו שהוא בא לתת דו"ח. למה שגם נסרב להתרחק? לא באנו לעשות בעיות, ואפילו כשהוא ביקש להתרחק התרחקנו עוד יותר והוא נתן רק לי קנס למען יראו וייראו".

כמה פעילי ארגון המחאה "קומי ישראל", המתגוררים יחד בסאבלט לתקופת הסגר, קיבלו דו"חות על התקהלות לאחר ששוטר טען שהם עומדים צמוד זה לזה. הם ניסו להסביר לשוטר שהם מהווים קפסולה, אך השוטר רשם להם ארבעה דו"חות לאחר שראה שכתובת הסאבלט שלהם לא רשומה במסוף המשטרתי. "הכתובת שלי אצל ההורים ואני לא גרה אצלם חמש שנים. זו המציאות פה, זה הגיל", אמרה אחת הפעילות, יעל רפ. הפעיל קוסטה בלאק אמר כי "הם משתמשים בכל האמצעים שיש להם כדי לדכא את המחאה".

מפגין נוסף, שביקש לא להזדהות, סיפר: "הגעתי להפגנה ושמרתי על מרחק מחבר שלי שהיה לידי, ומשום מקום הגיעה קבוצה של שוטרים, ביקשו לדעת האם אנחנו גרים יחד. כשאמרתי להם שלא, השוטר הודיע לי שניתן לי קנס. אפילו לא אמר לי על מה. לא נתן לי נייר ולא כלום. לא ביקש מאיתנו להתרחק, פשוט שאל אם אנחנו גרים ביחד וזהו". לדברי המפגין, "השוטרים רק חיפשו לתת קנסות, עד עכשיו לא ברור לי על מה קיבלתי".

המשטרה מסתמכת, לטענתה, על תיקון שהועבר בממשלה שבמסגרתו נכתב כי "לא יקיים אדם ולא ישתתף בהתקהלות במסגרת הפגנה", כאשר ההגדרה של "התקהלות במסגרת הפגנה" נקבעה כ"שהייה בסמיכות של קבוצה של אנשים המשתתפים בהפגנה בלא שמירת מרחק". במשטרה טוענים כי מרגע שההגבלה תוקנה על ידי הממשלה, יש לה זכות לתת קנסות בעניין, בשונה מההפגנות הקודמות. אלא שלתקנה זו לא נקבע כל קנס, והקנס היחידי שניתן לתת הוא על סירוב לדרישת שוטר לפיזור התקהלות.

באתר המשטרה, שבו מפורטים הסעיפים שבגינם ניתן לתת קנס, אין כל עבירה על אי שמירת מרחק של שני מטרים. לדברי המשטרה, סעיף העבירה שלגביו ניתנו הקנסות הערב הוא סירוב לדרישת שוטר לפיזור התקהלות ולא על אי שמירת מרחק. על פי החוק, התקהלות במרחב הציבורי היא של עד 20 איש במרחק של שני מטרים זה מזה.

ממשטרת ישראל נמסר: "בניגוד לנטען, משטרת ישראל מבצעת פעילות אכיפה של התקנות כחוק גם במהלך מחאות, במטרה למנוע הדבקה המונית, לשמור על בריאות הציבור, כולל המפגינים. במסגרת התקנות, למשטרה ניתנה סמכות להורות למי שאני שומר על מרווח של 2 מטר להתפזר מהמקום, ומי שלא מקיים ההוראה - נרשם כנגדו דו"ח בגין סירוב להתפזר. נמשיך לאפשר את הזכות להפגין בגבולות החוק ולוודא כי חופש המחאה לא יהפוך לחופש ההדבקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ